Sunteți pe pagina 1din 6

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Colegiul ,,Alexei Mateevici” din Chișinău

Proiect Didactic
la limba şi literatura română

Subiectul orei: Predicatul. Predicatul verbal


Clasa: a IV-a ,,D”

A elaborat: Ungureanu Maria


Verificat de:
Coordonator practica: Popușoi Svetlana_______
Învățător: Prodaniuc Marina ______________
Nota: ________________

Chișinău, 2023
I. Date generale:
Clasa: a IV-a ,,D”
Data:17.02.2023
Disciplina:Limba și literatura română
Subiectul lecției:Predicatul.Predicatul verbal
Tipul lecției:Lecție mixtă
Unități de competențe: 5.4 ; 5.5
Obiectivele lecției:
La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:
O1 – Să recunoască predicatele din enunțurile propuse ;
O2 – Să acorde corect Predicatul cu Subiectul în propozițiile propuse ;
O3 – Să explice/să descopere proverbele/cugetările propuse spre discuție, subliniind asemănările cu subiectul lecției ;
O4 – Să manifeste interes și plăcere pentru acest obiect ;
O5 – Să poată defini noțiunea de predicat și felurile predicatelor(verbal, nominal) în baza exemplelor alcătuite.
Strategii didactice a lecţiei:
- Metode și procedee: Lectura, selectarea, analiza, deducerea, exercițiul, analiza, problematizarea, memorare, mesajul lacunar, explicația,
chestionare orală, acrostih.
- Forme de organizare: Frontală, individuală, în perechi.
- Mijloace didactice: Fișă de lucru, caiet, pix, manual.
Strategii de evaluare:
Produsul evaluat Criterii de succes:
P12. Partea de propoziţie 1. Formulez întrebarea potrivită cuvântului selectat.
2. Precizez ce exprimă (arată, denumește).
3. Explic ce cuvânt determină.
4. Identific partea de propoziţie.*
5. Subliniez potrivit partea de propoziție identificată.
Resurse informaţionale şi metodologice:
 MECC, Curriculum Național, Învățământul primar, Chișinău, 2018;
 Ghid de implementare a curriculumului pentru învățămâțntul primar. Chișinău: MECC, 2018.
 Ghid de implementare a metodologiei privind evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar clasele I-
IV.Chișinău, 2019
 Limba şi literatura română: Manual pentru clasa a 4-a / Mariana Marin, Tatiana Niculcea; Editura Cartier.2020.
II. Scenariul didactic al lecției
Etapele Elemente de conținut t᾽ Strategii didactice Strategii
Obiective

lecției Activitatea învățătorului Activitatea elevului Metode și Forme de Mijloace de


procedee organizar didactice evaluare
e
I. Asigur climatul psiho-pedagogic Elevii își pregătesc cele 2
Evocare necesar desfăşurării în condiţii necesare pentru lecție. min
optime a lecţiei.
Verific ţinuta şi poziţia elevilor
în bancă. Stimulare
 Salutul cu elevii Se salută cu profesoara. a
Dimineata ne-am trezit Iau poziția corectă în 1 interesului
La școală ne-am întâlnit bancă. min elevilor
Cu toții sa ne salutăm:
- Bună dimineața, dragi pitici!
Mă bucur că sunteți aici!
A-nceput o nouă zi
- Bună dimineața, dragi copii! Activitate
 Captarea atenției: Elevii citesc fiecare atent frontală Fișă de
O1 Citiți testul de mai jos: textul și realizează 10 lucru
O4 ,, Viscolește... Casele și-au tras sarcinile propuse de către min Lectura Pix
cușme pe ochi.Crivățul colindă profesoară. Selectarea
pădurea.Pe deasupra Analiza
dealurilor,vântul se joacă cu Deducere
pletele iernii.Drumurile s-au a
ghemuit sub garduri.Fulgii Exercițiul
mășcați și pufoși se învârtesc în Aprecieri
aer, parcă se joacă de-a verbale
prinselea.Ei plutesc în aer ca
niște fluturi, care caută
flori.Fulgii dansează lin în bătaia
vântului.”
a) Extrageți din text a) Viscolește; și-au
cuvintele-acțiune. tras; se joacă; s-au
b) Citiți din nou textul, ghemuit; se
eliminând aceste cuvinte- învârtesc; privesc;
acțiuni. caută; dansează.
c) Deduceți concluzia. b) Citesc din nou
d) Alcătuiți enunțuri textul fără
(diferite ca sens) cu cuvintele-acțiune
cuvintele: colindă, c) Propoziția este o
pletele, bătaia, ochi. comunicare cu un
singur predicat.
d) Alcătuiesc enunțuri
cu cuvintele
propuse.

II.  Anunțarea și predarea


Realizar temei noi:
ea Tema: ,, Predicatul. Predicatul
sensului verbal.” 1.
1. Subliniați predicatele din a) Fratele meu citește
următoarele enunțuri și cu plăcere.(ce face 5 Caiet Apreciere
O1 precizați: subiectul?) min Activitate Pix a
-care dintre ele arată ce face b) Albinuța este harnica Selectarea frontală răspunsuri
subiectul; necuvântătoare.(cum Analiza lor corecte
-care dintre ele arată cine este, ce este?) Problema
este, cum este subiectul. c) Basmul acesta este o tizarea
a) Fratele meu citește cu creație populară.(ce
plăcere. este?)
b) Albinuța este harnica d) Făt-Frumos este fiul
necuvântătoare. iepei.(cine este?)
O5 c) Basmul acesta este o
creație populară. Apreciere
d) Făt-Frumos este fiul iepei. a
2. Definiți noțiunea de 2. Predicatul este 4 Memorar spiritului
predicat. partea principală min ea Activitate Caiet de
de propoziție care frontală Pix observație
O5 3. Prin ce sunt exprimate arată ce face, cine Chestiona Activitate
predicatele de la punctul este, ce este sau re orală frontală
1? cum este subiectul.
4. Reține! 3. Prin: verbul-citește; Memorar
a) Predicatul exprimat printr- verbul copulativ a fi ea Activitate
un verb la modul + numele predicativ- 5 frontală
personal(indicativ) se este harnică, este o min
numește predicat verbal. creație, este fiul.
b) Predicatele alcătuite dintr- 4. Citesc cu atenție
un verb copulativ a fi + regulile și Implicarea
nume predicativ se memorează. Activitate activă și
numesc predicate 5. frontală eficientă
nominale. a) Mesajul
O2 c) Predicatul se acordă cu Ziua de astăzi este o zi lacunar
O4 subiectul în număr și frumoasă de primăvară.Sub Explicația
persoană. razele soarelui, de câteva Exercițiul
5. Exerciții aplicative. zile natura este o grădină
a) Înlocuiți spațiile plină de flori.Către prânz, 10 Fișe de
punctate cu verbul aerul este mai clad, iar min Activitate lucru
copulativ a fi, realizând pădurea se trezește la individual Caiet
acordul predicatului cu viață.Cântecele păsărilor ă Pix Scrisă
subiectul: sunt plăcute auzului.
Ziua de astăzi ... o zi frumoasă b)
de primăvară.Sub razele soarelui, Valurile oceanului sunt
de câteva zile natura ... ogrădină învolburate.Căpitanii
plină de flori.Către prânz, aerul ... vapoarelor sunt foarte
mai clad, iar pădurea se trezește la pricepuți.Indiferent de
viață.Cântecele păsărilor ... vreme, ei sunt bine pregătiți.
plăcute auzului. Când marea este foarte
b) Completați cu agitată, marinarii iau toate
predicate nominale măsurile ca să preîntâmpine
potrivite următoarele situațiile dificile.
propoziții, realizând
acordul cu subiectele
respective:
Valurile oceanului ... .Căpitanii
vapoarelor ... pricepuți.Indiferent
de vreme, ei ... .Când marea ...
marinarii iau toate măsurile ca să
preîntâmpine situațiile dificile.

III. Identificați proverbe care încep Elevii primesc fișe cu


Reflecție cu literele din cuvântul scris pe cuvântul ,,munca” scris pe
verticală, timp de 4-6minute. verticală și scriu Activitate Fișă de Selectarea
Atenție! Proverbele vor ilustra proverbele identificate Acrostihu în perechi lucru răspunsuri
O3 doar universul semantic al care încep cu fiecare l Pix lor
cuvântului ,, muncă”. literă. 6 Selectarea deosebite
M... Munca e o comoară mare. min
U... Un ceas de dimineașă face Aprecieri
N... cât trei de după-amiază. verbale
C... Nici o muncă nu-i mai grea
A... ca vara cu coasa rea.
Cum îi lucrul, așa-i și plata.
Adună vara ca să ai iarna.
IV. Tema pentru acasă: Elevii își notează tema Explicația Frontal Agendă
Extinder Alcătuiți 5 enunțuri care să pentru acasă. 2 Conversaț Individual Pix
e conțină predicate verbale și 5 min ia Cretă
enunțuri care să conțină Tablă
predicate nominale.

S-ar putea să vă placă și