Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 25.04.2018
CLASA: a-II-a A STEP BY STEP
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr.2 Vatra Dornei
PROPUNĂTOR: P.I.P. Honciuc Maria Raluca
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
DISCIPLINE INTEGRATE: Matematică și explorarea mediului-MEM,
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Ploaie de stele
SUBIECTUL: Textul narativ- “Globul pământesc” de Emilia Căldăraru
TIPUL LECȚIEI: predare- învățare
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
SCOPUL: organizarea competențelor de comunicare orală și scrisă ale elevilor într-un sistem comunicativ funcțional și asigurarea utilizării acestor
achiziții în cadrul situațiilor concrete de comunicare;
COMPETENȚE:

 Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute


 Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare
 Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
 Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- Să găsească răspunsurile corecte la ghicitori în vederea descoperirii unor imagini,
O2- Să citească textul propus, utilizând diverse forme de lectură (în gând, cu voce tare, în lanț, pe roluri),
O3- Să audieze textul narativ în vederea înțelegerii conținutului,
O4- Să alcătuiască propoziții utilizând cuvintele și expresiile noi din text,
O5- Să completeze, împreună cu învățătoarea, harta textului narativ,
O6- Să formuleze întrebări referitoare la textul citit: Cine?, Ce?, Când?, Unde?, De ce?,
(explozia stelară)
STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode și procedee: ghicitoarea, conversația, explicația, exercițiul, jocul de rol, jocul- exercițiu, explozia stelară
 Mijloace didactice: jetoane cu ghicitori, imagini cu diferite forme geometrice, glob pământesc , stele cu întrebări de forma: Cine?, Ce?, Când?,
Unde?, De ce?,
 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe,
DURATA: 50 minute

BIBLIOGRAFIE:

 Bratu Gabriela, Aplicaţii ale metodelor de gândire critică la învăţământul primar-proiecte de lecţii, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti,
2004;
 Mihăescu Mirela, Mihai Claudia, Dulman Aniţa, Activităţi transdisciplinare – ghid pentru învăţători, Editura Radical, Craiova, 2005.
 Șerdean Ioan, Didactica limbii şi literaturii române în învăţământul primar, Editura Corint, Bucureşti, 2007.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Secvenţele Ob Conţinutul informaţional şi demersul didactic Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
lecţiei Op procedee didactice organizare
1. Moment Se pregătesc materialele necesare pentru începerea activităţii. Activitate
organizatoric frontală
1 min.
2. Captarea Elevii vor răspunde la ghicitori și pentru fiecare răspuns
atenţiei corect voi prezenta imaginea corespunzătoare.
5-6 min. O1 1. Au păduri de brad,
Vârfuri ascuțite,
Cărări șerpuite,
Culmi încărunțite, Găsirea răspunsurilor
Locu-i minunat, Jetoane cu Activitate corecte la ghicitori.
Pentru colindat.(munții ) ghicitori, frontală
2. Culmile sunt mai domoale, Conversaţia
Pantele sunt mai ușoare,
Păduri de stejar sau fag,
Ne întâmpină cu drag. Imagini cu
Vii, livezi, cărbuni și sare, forme de
Ce formă de relief e oare? (dealul) relief,
Ghicitoarea
3. Vara noi o căutăm,
La soare să stăm, Harta Cunoștințele variate
În ea să înotăm. (marea) României despre formele de relief
din țara noastră, hartă,
Globul pământesc.
4. Locul neted și întins Activitate
Cu-n covor de grâu cuprins. (câmpia) individuală

Se poartă o discuție despre denumirea generică a


elementelor identificate, despre cum se văd ele în imagini (mai Glob
mici decât în realitate), care sunt mijloacele de care ne folosim pământesc
pentru a ne îmbogăți cunoștinele de geografie (Hărți, enciclopedii,
glob pământesc), care sunt culorile convenționale care se folosesc
pentru a reprezenta formele de relief pe hărți. Elevii vor avea
posibilitatea să spună ce informații dețin despre Globul
pământesc.
3. Anunţarea Anunţ faptul că astăzi vom studia împreună textul narativ: expunerea Atenția și interesul
temei şi a Globul pământesc, scris de autoarea de texte pentru copii Emilia elevilor pentru
obiectivelor Căldăraru și evidențiez obiectivele propuse. descoperirea noului
operaţionale conținut
1min.
4. Dirijarea  Propun elevilor citirea în gând a textului. Conversaţia, Manual de Activitate Respectarea tehnicii de
activităţii O2  Se face apoi citirea model a textului, apoi citirea în lanţ, Exercițiul, CLR, Ed. frontală şi lucru propuse.
propriu-zise selectiv. Explicația, Intuitex, individuală Alcătuirea de enunțuri
 Adresez câteva întrebări legate de conţinutul textului și Jocul de rol pagina 40 corecte d.p.d.v.
20 min. O3 sunt explicate oral cuvintele noi: glob pământesc, suport, gramatical și logic.
spațiu ceresc, precum și expresiile “minge cu felurite Citirea corectă,
culori”, “toate câte sunt pe lume”, “loc din povești”. expresivă a textului
O4  Se alcătuiesc enunțuri cu cuvintele noi explicate. propus.
 Se citește apoi textul pe roluri: povestitor, Toma, Ștefania.
5. Obţinerea Se completeză frontal “harta textului”. Conversația tabla Activitate Identificarea
performanţei Locul întâmplării Timpul Explicația frontală răspunsurilor corecte
10 min. pentru a complete harta
O5 Globul pământesc textului.
de Emilia Căldăraru

Personaje expresii noi


6. O6 Se desfășoară un exercițiu-joc. Se împarte colectivul în 5 grupe, Conversaţia Jetoane Activitate Antrenarea elevilor în
Asigurarea câte un copil din fiecare grupă va extrage o stea pe care va fi scrisă Explozia sub formă frontală, pe activitatea de grup,
retenţiei şi a câte o întrebare (explozia stelară- Cine?, Ce?, Când?, Unde?, De stelară de stea pe grupe și participarea în calitate
transferului ce?. Copiii din fiecare grupă trebuie să formuleze cât mai multe Exercitiu-joc care sunt individuală de coechipier la victoria
10 min. întrebări referitoare la text. Câștigă grupa care a alcătuit cele mai scrise echipei
multe întrebări. întrebări,
Foi albe ,
markere
7. Evaluare Se fac aprecieri colective şi individuale asupra participării la Exercițiul Activitate Autoevaluare
1min. activitate. pe grupe
Se realizează un exerciţiu de autoevaluare.
8. Tema 1 De citit textul lecției și de scris exercițiile 3 și 4 de la pagina 40
min.
pentru acasă
ANEXA 1.
1.Au păduri de brad, 4. Locul neted și întins
Vârfuri ascuțite, Cu-n covor de grâu cuprins. (câmpia)
Cărări șerpuite,
Culmi încărunțite,
Locu-i minunat,
Pentru colindat.(munții )

3.Vara noi o căutăm, 2. Culmile sunt mai domoale,


La soare să stăm, Pantele sunt mai ușoare,
În ea să înotăm. (marea) Păduri de stejar sau fag,
Ne întâmpină cu drag.
Vii, livezi, cărbuni și sare,
Ce formă de relief e oare? (dealul)
DE CE?

S-ar putea să vă placă și