Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 22.09.2022
UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala Gimnaziala ’’Mihail Sadoveanu’’
CLASA: a III-a B
INVATATOR : Jurubita Lucia Anca Maria
ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte ale naturii
DISCIPLINA: Matematica

UNITATEA DE INVATARE: Numerele naturale cuprinse intre 0-10 000


SUBIECTUL: Formarea, citirea si scrierea numerelor cuprinse intre 0 – 10 000
Obiective operationale:
O 1 – sa formeze numere naturale cuprinse in intervalul 0-10 000;
O 2 – sa citeasca numerele naturale formate din mii, sute, zeci si unitati;
O 3 – sa identifice cifra unitatilor, a zecilor, a sutelor si a miilor la diverse numere;
O 4 – sa scrie cu litere numere formate din mii, sute, zeci si unitati;
O 5 – sa numere respectand regula de formare a sirului.
Strategii didactice:
- Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea;
- Mijloace de invatare : manual, fise de lucru, caiet de matematica
- Modul de organizare : frontal, individual
Bibliografie  :
Pârâială D., Pârâială V., Tănasă T. - Planificarea calendaristică, Proiectarea unităţilor de învăţare- modele orientative, Editura Euristica, Iaşi,
2013
Manual Matematica Editura Litera, 2021
Programa școlară pentru clasa a III-a, București, 2014;

Nr. Secventele lectiei Obiective Continutul invatarii Metode si Evaluare


Crt. operationale procedee
1 Moment Se asigură cadrul optim pentru desfăşurarea în bune condiţii a lecţiei. conversatia
organizatoric
2. Captarea atentiei Ascultati : Ana locuieste pe strada Soarelui, nr 234. Ea primeste de la Exercitiul orala
mama ei 1000 lei cu care sa mearga la magazin. Fata vrea sa cumpere
pentru ziua fratelui ei un robotel de 350 lei si un vaporas cu 100 lei.
O ajutam pe Ana sa calculeze daca ii ajung banii pentru cele doua
jucarii ?
Mai are bani Ana si pentru baloane ? Oare exista la magazin si obiecte
mai scumpe de 1000 lei ?
3 Anuntarea temei si Invatatoarea anunta ca astazi invatam lucruri noi. Vom afla cum citim, conversatia
comunicarea scriem si formam numerele formate din mii, sute, zeci si unitati.
obiectivelor
4 Actualizarea Reamintim clasa unitatilor prin doua exemple notate pe tabla. Notam exercitiul orala
cunostintelor cum se scrie numerele 234 si 100, iar elevii citesc.
anterioare
5 Invatatoarea scrie titlul pe tabla, iar elevii in caiet demonstratia orala
Dirijarea invatarii Se deschide manualul la pagina 16. explicatia
Formarea numerelor naturale 11-20 prin adăugarea la 10 a unui număr exercitiul frontala
oarecare de unităţi
O1 Invatatoarea noteaza pe tabla pentru inceput 10 liniute(unitati), apoi 10
zeci, pentru a forma 100, continua cu 10 sute, 100 fiind reprezentata observatia
printr-un cerc desenat in care notam numarul 100. In sfarsit ajungem la
10000 ce formeaza o zece de mii.
6 Realizam 2 exemple pentru a intelege cum se formeaza clasa miilor.
O2 Scriem 2531, citim doua mii cinci sute treizeci si unu
Scriem 1111, citim o mie o suta unsprezece
Exercitii de scriere a numerelor
O3 Se scriu pe rând inca 3 numere la tabla cu cifre , se citesc,apoi se scriu demonstratia
cu litere pe tablă însoţite de explicaţiile necesare si in caiete. explicatia
( 2550,3245 si 1212) Ies la tabla 3 elevi pentru a rezolva. exercitiul
Descompunem dupa model : 8645 = 8000 + 600 + 40 + 5
Orala
O4 Mii sute zeci unitati
Numerele : 1397 ; 2323 ; 5050 Jocul didactic,
in perechi
Jocul didactic : invatatorul paseaza o mingiuta, pe rand, aleator catre 4
elevi din clasa pe care ii roaga sa spuna o cifra. Orala
O4 La semnalul stabilit( start), elevii vor incepe sa lucreze cate doi pentru Explicatia, Frontala
a forma numere cu cifrele spuse chiar de ei. Castiga cei care reusesc sa exercitiul
scrie cat mai multe numere.
Pe tabla invatatoarea noteaza 3 numere : 1234, 1236, 1238 elevii sunt
O5 intrebati cum se continua sirul si ies la tabla pentru a cu inca 3
numere .
7. Obtinerea O2 distribuie elevilor o fişă de lucru; exercitiul Scrisa\
performantei O4 -explică sarcina de lucru; individua
-evaluează fişa; ( ANEXA 1) -la
8. Asigurarea feed- Adresez intrebari pe toata durata lectiei, corectez greselile. conversatia
back-ului
11. Asigurarea - face aprecieri frontale cu privire la modul de participare al elevilor la Conversatia,
transferului lecţie explicatia
- transmite si explică tema pentru acasă:
1. Descompune numărul 4 863.
2. Compară numărul 1 592 cu numărul 1 295.
Scrie cu cifre numerele :
cinci mii trei sute nouă ……;
o mie două sute optsprezece…….; şapte mii nouăzeci şi şase……

S-ar putea să vă placă și