Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA : 15.04.2020
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Oțeleni
CLASA : a II-a
PROPUNĂTOR : Crăcană Domnica Corina (Vasilencu)
ARIA CURRICULARĂ : ARTE
DISCIPLINA : Educaţie Muzicală
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : Cultură vocală
CONŢINUTURI: deprinderi de cântare în colectiv( ton, semnal de început, sincronizare)
SUBIECTUL LECŢIEI : cântecul ,,Broscuţele”
TIPUL LECŢIEI : mixtă
SCOPUL LECŢIEI : învățarea cântecului ; consolidarea insusirilor muzicale dobandite pana
acum
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
O1- să cânte în cor, într-un grup stabilit şi individual;
O2- să recunoască unele cântece după audiţie;
O3- să analizeze un cântec;
O4- să respecte comanda şi tonul de începere;
O5- să redea linia melodică şi conţinutul de idei al cântecului nou;
O6- să intoneze cântecul ,,Broscuţele” în cor şi în grupuri mici, respectând regulile
elementare de cânt
O7- să participe cu interes la oră;
O8- să-şi păstreze poziţia corectă atunci când cântă;
O9:-să exteriorizeze prin mimică şi gesturi conţinutul textului cântat.
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, demonstraţia,
povestirea.
MATERIAL DIDACTICE: planşă ilustrativă reprezentând imagini cu broscuţele şi strofele
cântecului, orga, CD- player,fişe cu versurile cântecului şi cu o broscuţă de desenat, CD-ul cu
cântecele şi negative ale acestora, imagini cu cobza, ţambalul, mascotă broască.
FORME DE ORGANIZARE: frontală, pe grupe, individuală.

1
BIBLIOGRAFIE:
 Breazu, G.- Saxu, N., Carte De Cântece Pentru Copii, Editura Muzicală, Buc. 1985
 Burlacu, Decebal Şi Karpis, Victoria, Culegere De Cântece Pentru Şcolari Editura Gh.
Cârţu-Alexandru, Craiova, 1995
 Îndrumător Pentru Predarea Muzicii La Clasele I-Iv,E.D.P., Buc.,1978
 Lupu, J. ,Aldea, G.(Şi Colab.), Muzica.Clasele I-Iv.Culegere De Cântece, Ed Niculescu,
Buc.,1997

2
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor

I. MOMENT Cere elevilor să se pregătească pentru Se conformează cerinţelor.


ORGANIZATO oră; stabileşte liniştea prin cerinţe
RIC verbale.

II. ACTIVITĂŢI a) Exerciţii oranizatorice Se aşază în poziţia potrivită .


INTRODUCTI
VE - poziţia corectă pentru cântat, spatele
drept, lipit de bancă, umerii traşi puţin
înapoi, capul sus, privirea înainte.

b) Exerciţii pentru respiraţie

,,Ne imaginăm că ţinem în palmă un Execută exerciţiile propuse.


fulg de nea. Tragem aer în
piept( inspirăm) până număr la patru,
apoi suflăm fulguşorul( expirăm) până
număr la 8”.
- demonstrează, apoi execută
concomitent cu elevii ;
- urmăreşte corectitudinea
execuţiei.

c) Pregătirea vocii pentru cânt.


Exerciţii de cultură vocală

Improvizează o povestire cu tema: ,,


Balta şi vietăţile ei”.
,, Tata pleacă la pescuit, unde ne ia şi Ascultă cu atenţie, apoi
pe noi, copiii.Ne-am pregătit undiţele, execută exerciţiile propuse.
momeala şi am plecat dis-de-dimineaţă.
Ne suim în maşină. Tata ambalează
motorul:,, vu......”
Pornim la drum.
Claxonăm : Pronunţă de cîteva ori:,,
vuuu...,vuuu...”

ti ti ti

3
Facem viraje : Repetă exerciţiile.

vu,--- vu---
Am ajuns. De lângă baltă se aude o Ascultă şi apoi repetă.
broscuţă:

Oac oac oac....


,, Ce cântec am învăţat ora trecută la Repetă exerciţiile.
muzică?”
,,...cântecul Daca vesel se
Le comunică elevilor că urmează să traieste “ .
repete cântecul
III. REACTUALI ,,Dacă vesel se trăieşte” .
ZAREA
CUNOŞTINŢE Are loc verificarea frontală a cântecului Interpretează cântecul.
LOR învăţate anterior.

Dă tonul şi comanda de începere.

Cântă şi execută mişcările


specifice indicaţiilor din
versurile cântecului.
IV. DIRIJAREA ,, Dacă tot ne-am imaginat că plecăm la Ascultă cu atenţie.
ÎNVĂŢĂRII pescuit pe malul lacului, ce-ar fi să
facem şi o petrecere împreună cu
broscuţele?”
a) Prezentarea materialului
stimul

Prezintă o planşă cu cântecul ,,


Broscuţele” ilustrat şi mascota broscuţă. Privesc planşa şi mascota şi
b) Anunţarea titlului discută.

,, Astăzi vom învăţa cântecul Broscuţele


(anexa 1)

c) Audierea cântecului Ascultă.

Pune CD-ul cu cântecul ,,Broscuţele “


pentru a reţine linia melodică.

4
Audiază cântecul.
d) Analiza conţinutului

Formulează câteva întrebări:


,, Despre ce a fost vorba în cântec?”
,, Cum a fost melodia, veselă sau
tristă ?”
,,Cu ce se ospătează broscuţele?”
,, Cine le-a speriat pe broscuţe ? »
,, La ce instrumente cântă?” ,, ...veselă.”

Ce instrumente mai cunoasteti? « ...cu vin şi cozonac. »

Le prezintă planşa cu aceste « ...un câine şchiop. »


instrumente.
Distribuie fişele cu versurile « ...la cobză şi la ţambal. »
cântecului şi cu o broscuţă desenată pe “...orga , pian , chitara , xilofon
verso.( anexa 2) , vioara .”

Primesc fişele şi le studiază.


e) Cântarea model

Va cânta model cântecul.

f) Învăţarea pe fragmente

Demonstrează primele două versuri. Ascultă.


Dă tonul şi comanda.
Demonstrează ultimele două versuri.
,, Ce observaţi?”
Dă tonul şi comanda. Repetă primele două versuri.

Demonstrarea refrenului care se « ...că sună ca şi primele două


repetă. versuri »
Reia prima strofă şi refrenul.
Îi învaţă pe copii în mod similar şi Repetă ultimele două versuri.
celelalte două strofe.

g) Cântarea integrală a cântecului Ascultă, apoi repetă.


Cântă împreună cu înv.
Va cânta împreună cu elevii tot
cântecul.

5
V. OBŢINEREA Reluarea cântecului în următoarele
PERFORMAN modalităţi:
ŢEI - în lanţ, pe rânduri şi apoi pe bănci Cântă pe rânduri de bănci, în
( fiecare rând / bancă câte o strofă / două pereche.
versuri).
- în dialog învăţătorul cu clasa ( înv. un
vers, clasa următorul iar refrenul
împreună).
- în dialog fete-băieţi iar refrenul cu Cântă pe grupe: fete
toată clasa. /băieţi.
VI.EVALUAREA Pune negativul cântecului,,Broscuţele” Cântă .
şi le cere elevilor să cânte cu toţii.
Va scoate în faţa clasei doi-trei elevi
pentru a cânta individual. Cântă individual.
VII. CONCLUZII Face aprecieri asupra modului de Ascultă şi reţin tema.
ŞI APRECIERI desfăşurare a orei, le cere să înveţe
cântecul pentru ora viitoare şi ca temă
vor avea de colorat broscuţa de pe fişă.

6
FIȘĂ:
BROSCUȚELE

1 .Ce petrecere frumoasă


E la margine de lac ,
Broscărimea bucuroasă
Are vin si cozonac .
REFREN :
Oac , oac , di-ri di-ri dam
Oac ,oac, oac, oac ,di-ri di-ri dam.

2. Un broscoi cântă la cobza


Şi o broască la ţambal
O broscuţă mică , strâmbă
Vrea să joace sus pe deal .

REFREN :
Oac , oac , di-ri di-ri dam
Oac ,oac, oac, oac ,di-ri di-ri dam.

3. Dintr-o trestie înaltă


A ieşit un câine şchiop
Broscărimea speriată
A luat-o la galop .

REFREN :

Oac , oac , di-ri di-ri dam

Oac ,oac, oac, oac ,di-ri di-ri dam.

7
8

S-ar putea să vă placă și