Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: Liceul Pedagogic Spiru Haret Buzau


Propunator: Moroianu Andreea Georgiana
Clasa: a IV-a
Aria curriculara: Om i societate
Disciplina: Geografie
Unitatea de nvare: : Elemente de geografie a Romniei
Subiectul lectiei: Orasele din Romania
Tipul leciei: Predare-Orasele din Romania
Evaluare-Asezarile rurale
Data: 20 mai 2013
Scopul lectiei: Formarea deprinderii de localizare geografic a oraselor
Romaniei pe harta;dobandirea de cunostinte despre orasele tarii noastre

Obiective operationale:
s precizeze poziia geografic a Romniei;
s localizeze orasele din Romania pe harta
cunoasterea principalelor elemente specifice asezarilor urbane din
Romania
s lucreze corect cu harta

Strategii didactice:
Metode i procedee: jocul, exerciiul, conversaia, explicaia, metoda
rai,metoda ciorchinelui
Materiale didactice: cartonase cu numere ,harta,Atlas geografic,fisa de
evaluare

Etapele lectiei

Desfasurarea lectiei

Moment
organizatoric

Asigurarea condiiilor optime de


desfurare a activitii. Pregtesc
materialul didactic necesar pentru ora de
geografie.

Strategii
didactice

Evaluarea

Reactualizare
a
cunostintelor

Se verifica pentru inceput lectia de zi, care Conversaia Frontala


se refera la asezarile rurale
Jocul
si varietatea acestora in functie de forma de
relief,
insistndu-se
pe
diversitatea
aspectelor ce se intalnesc in viata
rurala..Pentru verificarea acestei lectii voi
folosi metoda chiorchinelui.Se scrie tema
Asezarile ruralein mijlocul tablei ,notanduse toate ideile, sau cunotinele care ne vin
in minte cu aceasta tema , trgndu-se linii
ntre acestea i cuvntul iniial;

Captarea
atentiei

Pe catedra voi expune mai multe cartonase


.Pe spatele fiecarui cartonas va fi un
numar.Se vor aranja in ordine
crescatoare ,apoi se vor intoarce si vor
obtine cuvintele Orasele Romaniei
Anun titlul leciei i obiectivele. Vom studia
azi despre orasele Romaniei. Scriu titlul
lectiei pe tabla.

Anuntarea
temei si a
obiectivelor
Dirijarea
invatarii

Conversaia Frontala
Jocul

Conversaia Frontala

Solicit elevilor s studieze harta a


Conversaia Frontala
Romniei.Intai ii voi intrebi pe elevi despre
Exercitiul
localizarea Romaniei in Europa apoi ii rog
explicatia
sa identifice principalele orase pe harta .
Le voi da cateva informatii despre orase .
Orasele sunt sunt forme complexe de
aezare
omeneasc,
cu
dimensiuni
variabile i dotri edilitare avnd funcie
administrativ, industrial, politic i
cultural.
Locuitorii oraelor lucreaz mai ales n
industrie, comer, transporturi, cultur i
nvmnt.

Bucureti este capitala Romniei i,


n
acelai timp, cel mai populat ora, centru
industrial i comercial al rii. ntre cele
dou rzboaie mondiale, arhitectura

elegant i elita bucuretean i-au adus


porecla Micul Paris. n prezent, capitala
are acelai nivel administrativ ca i
un jude i este mprit n ase sectoare.
Municipiul Iai este reedina judeului
Iai i principalul centru urban din nordestul Romniei.

Fixarea
cunostintelor

Obtinerea
performantei
si a conexiunii
inverse
Aprecieri
finale

Municipiul Buzu este reedina i cel mai


mare ora al judeului Buzu, din regiunea
istoric Muntenia, Romnia.,este
al
optsprezecelea ora ca populaie din
Romnia. Oraul se afl pe malul drept
al rului Buzu, n dreptul ieirii acestuia
dintre dealurile subcarpatice de curbur,
ntr-o regiune cu clim temperat.
Pentru verificarea acestei lectii voi folosi
metoda RAI. Cel care arunc mingea
trebuie s pun o ntrebare din lecia
predat celui care o prinde. Cel care prinde
mingea rspunde la ntrebare i apoi
arunc mai departe altui coleg, punnd o
nou ntrebare. Elevul care nu cunoate
rspunsul iese din joc, iar rspunsul va veni
din partea celui care a pus ntrebarea
Le voi da elevilor o fisa de evaluare, in care
vor fi exercitii din lectia predata.

Conversatia Individuala
Explicatia
Exercitiul

Se fac aprecieri asupra rspunsurilor date.


Se noteaz elevii.

Conversaia Finala

S-ar putea să vă placă și