Sunteți pe pagina 1din 9

Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate

Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

Proiect didactic pentru implementarea în clasă

Unitatea de învățământ: Școala gimnazilă,,Vasile Carlova” Târgoviște

Numele şi prenumele: Deftu Ioana- Bianca

Disciplina: Geografie

Titlul activității
Clasa/Vârsta Unitatea Timp
didactice
Terra-o planetă a
Clasa a V-a, Universul și
Universului 50 min
11-12 ani sistemul Solar

Justificarea didactică pentru utilizarea


Obiective de învățare / Competențe
TIC

© 2019: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 1/9


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

Competente generale:
1.Prezentarea realității geografice,
utilizând procese și mijloace specifice.

2.Raportarea realități geografice spațiale


și temporale la reprezentări cartografice.

3.Studierea spațiului geografic,


realizând conexiuni cu informații
dobândite la alte discipline școlare.

4. Elaborarea unui demers investigativ


din perspectivele educatiei permanente
sunt pentru viață cotidiană.

Componente cheie:
1. Comunicarea în limba romana
2. 2.Competențe digitale
În lecția „Universul și sistemul Solar”
3.Competență socială și competențe
folosirea TIC este foarte importantă civice
4.A învăța să înveți
deoarece putem ilustra imagini
5.Inițiativă și antreprenoriat
reprezentative, filmulețe, grafice, tabele etc
Competențe specifice:
.Voi folosi o prezentare ppt, care se
1.1 Utilizarea termenilor geografici în
numește „ Universul și Sistemul Solar” dar contexte diferite.
1.2 Descrierea unor elemente, fenomene
și un un filmuleț numit, Universul și
sau procese geografice observate direct
Sistemul Solar” în care voi ilustra cateva sau indirect.
2.3. Citirea reprezentărilor grafice și
informații și imagini.
cartografice simple.
4.1.Utilizarea metodelor simple de
investigare.
4.2.Ordonarea elementelor geografice
după anumite criterii.
Obiective
1.La finalul lecției elevii vor stii să
localizeze pe hartă planetele Sistemului
Solar.

2.La finalul lecției elevii vor stii să


indentifice principalele elemente ale
Universului.

3.La finalul lecției elevii vor stii să


definescă noțiunea de Univers, Galaxie
și Sistem Solar.

© 2019: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 2/9


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

Termeni cheie Resurse


Computer 1
Video proiector 1
1. Orbită- drumul sub formă de
Acces la internet
curbă închisă pe care un corp Program pentru redare video
Program de tip office
ceresc îl străbate în spațiul
cosmic a) Material bibliografic
2. Satelit – corp ceresc ce se rotește Suport Software: Prezentare
în jurul unei planete ppt.
b) Metode: Expunerea,
3. Galaxie – ansamblu de miliarde explicația, lucru cu
de stele, gaze și praf cosmic hartă, conversația,
c) Strategia didactică
4. Miliard- număr egal cu o mie de d) Conversativ-
milioane explicativ-exersativă
cu elemente de
5. Astronomie- știință care se ocupă
comparație,
cu studiul stelelor, al galaxiilor și problematizare.
al Universului.
6. Astronom- specialist în Resurse umane :
- Profesor, 30 de elevi
astronomie
7. Materie- baza a tot ceea ce există,
tot ceea ce ne înconjoară, fie că Resurse timp:50 min.
are sau nu are viață.
Metode utilizare:
8. Energie- capacitatea unui sistem -expunerea
-conversația
(fizic) de a trece dintr-o stare în
alta. Lumina și căldura sunt Forme de organizare:
-Frontal
forme de energie.

Desfășurarea activității didactice


1.Organizarea clasei
1.Moment organizatoric-3min.
- verific prezența
- notez absenții
- asigur cadrul optim pentru desfășurarea lecției
- pregătesc materialele didactice
© 2019: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 3/9
Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

2.Verificarea cunoștințelor dobândite anterior-10 min.


- Este a treia planetă de la Soare și cea mai mare dintre planetele telurice ale
Sistemului Solar, atât pentru masă, cât și pentru diametru.ste a treia planetă de
la Soare și cea mai mare dintre planetele telurice ale Sistemului Solar, atât
pentru masă, cât și pentru diametru.

• Ce este Terra?

• Ce este Sistemul Solar?


Soarele împreună cu cele opt planete și alte corpuri cosmice formează Sistemul
Solar.

• Ce este Calea Lactee?


Calea Lactee este galaxie spirală barată din care face parte Sistemul Solar. Văzută de pe Pământ,
apare ca o bandă strălucitoare și difuză vizibilă pe cerul nopții format din stele, care nu pot fi
distinse în mod individual de către ochiul liber
•Care este ordinea depărtării față de Soare a planetelor ?
Mercur, Venus, Terra, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun, Pluto.

Elevi vor fi nominalizați să răspundă la întrebări și să identifice pe hartă planetele.

3.Anunțarea temei și a activităților de învățare-2min.


- notez titlul lecției pe tablă : „Universul și Sistemul Solar”.
- prezint activitățile de învățare urmărite

4. Comunicarea noilor cunoștințe-20 min.

Voi prezenta elevilor un document ppt, numit: „Universul și Sistemul Solar”.

Deschid fișierul ppt și prezint elevilor cele zece slide-uri referitoare la:
Definiția Universului, apariția și evoluția Universului, Stele, Sisteme Solare și
Galaxii și alcătuirea Sistemului Solar .
- Slide1 Titlul” Terra- o planetă a Universului - Universul și Sistemul Solar”

- Slide2 Definiția Universului


Ansamblul tuturor galaxiilor, cu toate stelele, planetele și corpurile cerești care le
alcătuiesc, precum și spațiul dintre acestea, formează Universul.
Rog elevii să identifice galaxia din imagine;

- Slide 3 Termeni noi


Galaxie – ansamblu de miliarde de stele, gaze și praf cosmic
Miliard- număr egal cu o mie de milioane
Astronomie- știință care se ocupă cu studiul stelelor, al galaxiilor și al Universului.
Astronom- specialist în astronomie
Materie- baza a tot ceea ce există, tot ceea ce ne înconjoară, fie că are sau nu are
viață.
Energie- capacitatea unui sistem (fizic) de a trece dintr-o stare în alta. Lumina și
căldura sunt forme de energie.
© 2019: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 4/9
Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

-Slide 4 Ce știm despre apariția și evoluția Universului?


Cum s-a format Universul?
Majoritatea oamenilor de știință sunt de părere că, la început, adică acum aproximativ
15-16 miliarde de ani, totul a pornit de la o uriașă explozie, iar momentul inițial al
acestei explozii a fost denumit Big Bang. Acest eveniment unic a dat
naștere materiei, energiei, spațiului și timpului.

-Slide-ul 5 Stele, sisteme solare, galaxii


Stelele sunt corpuri cerești alcătuite din gaze, care au formă aproximativ sferică și
sunt capabile să emită lumină și căldură proprie. În jurul multor stele din Univers se
rotesc diferite corpuri cosmice mai mici, reci și fără lumină proprie (planete, sateliți,
asteroizi, comete), formând împreună sisteme solare. O grupare de mai multe
milioane de sisteme solare, formează o galaxie.

-Slide-ul 6 Ce corpuri alcătuiesc Sistemul Solar?


Corpurile cerești au fost mai întâi observate cu ochiul liber și apoi cu ajutorul instrumentelor
optice și radio. Din poziția lor aparentă pe sfera cerească s-au dedus ulterior poziția și traiectoria
(orbita) lor în spațiu.
-Slide-ul 7 Termeni noi
Orbită- drumul sub formă de curbă închisă pe care un corp ceresc îl străbate în spațiul
cosmic
Satelit – corp ceresc ce se rotește în jurul unei planete

-Slide-ul 8 Luna
Luna este situată la 384 400 km distanță față de Terra, fiind de aproximativ 4 ori mai
mică decât planeta noastră.

-Slide-ul 9 Asteroizi, meteoroizi și comete


o Asteroizii sunt corpuri cerești solide, de dimensiuni mai mici decât planetele,
care se deplasează pe orbite proprii în jurul Soarelui. Majoritatea asteroizilor
au lungimi sub 1 km și sunt alcătuiți din roci și din metale.
o Prin distrugerea asteroizilor se formează meteoroizii, corpuri cerești care sunt
atrase de planete sau de sateliți și cad pe suprafața acestora producând cratere
o În jurul Soarelui, pe orbite alungite, se rotesc și cometele. Sunt alcătuite dintr-
un nucleu de pulberi solide, înghețate, înconjurat de o coamă din pulberi fine
și gaze. Împreună, formează capul cometei. Pe măsura apropierii de Soare
devine vizibilă și strălucitoare coada, formată din pulberi și gaze.

-Slide-ul 10 Sistemul Solar


Conține o imagine a Sistemului Solar cu denumirea și pozița fiecărei planete.

5. Fixarea cunoștințelor-7min.

Lucrul pe scurt-metrajul, Universul și Sistemul Solar

© 2019: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 5/9


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

Secunda 00:06 rog elevii să spună care este galaxia noastră după care repornesc
filmulețul iar ei vizionează imagini.

Secunda 00:16 întreb elevii dacă recunosc planetele iar aceștia vor răspunde sau
vor nota pentru a reține .

Secundă 00:44 pornesc filmulețul cu o întrebare, ce reprezintă imaginea, aceștia îmi


vor răspunde cu numele corpurilor cosmice.

Minutul 01:40 opresc scurt-metrajul și le prezint diferența dintre corpurile cosmice.


Elevii își vor nota și vor fi atenți la informațiile prezentate.

6. Aprecieri și recomandări-5 min

După fixarea cunoștințelor voi aprecia elevii care s-au remarcat pe parcursul orei, iar
ca tema vor avea rezolvarea exercițiilor din carte.

Forme de organizare:

-frontală

Finalizarea proiectului
Proiectul se va finaliza prin prezentarea unui blog elevilor pentru a le oferi un set de
resurse necesar rezolvării sarcinilor de lucru propuse în cadrul activității.
Site http://geografiecristina.simplesite.com/?
fbclid=IwAR30CEm7rl74e6rp0cwC5lNbxdKE_KV7hMQr7TVCGeP663UPwk4FHzXqEy4

Evaluarea
Abilități și cunoștințe Deprinderi tehnice

© 2019: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 6/9


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

Itemi
1. Utilizează calculatorul pentru a
prelua și folosi informații cu
caracter geografic.
Accesează,, operează, redactează,
2. Sunt capabili să recunoască transferă, tastează, înțelege comenzile.
planetele.
3. Are capacitatea de-a diferenția Cunoaște resursele, cunoaște modul de
stele, sisteme solare și galaxii. accesare, cunoaște modul de triere,
4. Se poate exprima folosind corect cunoaște modul de exploatare, cunoaște
termenii specifici disciplinei. modul de sintetizare.

Evaluarea individuală

Itemi 1-4 5-6 7-8 9-10 Pondere


(insuficient) (suficient) (bine) (foarte bine)
Nu reușesc să Identifică Identifică Identifică
identifice poziția mai multe tipurile corpuri
nicio poziție planetelor. corpuri cosmice și le
1 a planetelor. cosmice din diferențiază
Univers după între ele cu 20/%
imagini. imagini care
sunt în
prezentate.

Nu reușesc să Identifică
identifice mai multe Identifică
2 nicio Identifică corpuri tipurile corpuri
denumire a denumirea cosmice din cosmice și le
20/%
planetelor. planetelor. Univers după diferențiază
denumirea între ele.
lor.
Dă exemplu
Dă exemplu de o galaxie Spune definiția
Nu reușesc să
de o galaxie a și precizează galaxiei și a
de niciun
3 Universului. ce formează universului, cu
exemplu de 20/%
mai multe exemple.
galaxie.
galaxii.

4 Nu reusesc să Enumeră și Enumeră și


enumere definește definește 20/%
niciun Enumeră elemente ale elementele
© 2019: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 7/9
Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

elemente Sistemul Solar


unei Sistem și precizează
element al Solar. unui Sistem ce formează o
Sistemului Solar. grupare de
Solar. Sisteme
Solare.

Evaluarea în grup
Itemi 1-4 5-6 7-8 9-10 Pondere
(insuficient) (suficient) (bine) (foarte bine)
Nu reușesc să Identifică Identifică Identifică
identifice poziția mai multe tipurile corpuri
nicio poziție planetelor. corpuri cosmice și le
1 a planetelor. cosmice din diferențiază
Univers după între ele cu 20/%
imagini. imagini care
sunt în
prezentate.

Nu reușesc să Identifică
identifice mai multe Identifică
2 nicio Identifică corpuri tipurile corpuri
denumire a denumirea cosmice din cosmice și le
20/%
planetelor. planetelor. Univers după diferențiază
denumirea între ele.
lor.
Dă exemplu
Dă exemplu de o galaxie Spune definiția
Nu reușesc să
de o galaxie a și precizează galaxiei și a
de niciun
3 Universului. ce formează universului, cu
exemplu de 20/%
mai multe exemple.
galaxie.
galaxii.

Enumeră și
definește
Nu reusesc să Enumeră Enumeră și elementele
enumere elemente definește Sistemul Solar
niciun unei Sistem elemente ale și precizează
4
element al Solar. unui Sistem ce formează o 20/%
Sistemului Solar. grupare de
Solar. Sisteme
Solare.

Nota finală se va baza în proporție de 80% pe activitatea individuală din ora și 20% pe
răspunsurile la ascultat.
Autoreflecția

© 2019: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 8/9


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

1. Cât de reușită apreciați că este activitatea didactică pe care ați


desfășurat-o?
Consider că, activitatea didactică desfășurată pentru clasa a V-a a fost una reușită
datorită modalități modern de predare cu ajutorul resusrselor vizuale și
tehnologice, astfel elevii au fost captați.

2. Care au fost punctele forte, dar punctele slabe ale activității?


Punctele forte ale activității didactice au fost reprezentate de utilizarea
filmulețului educational și de prezentarea powerpoint. În felul acesta elevii
asociază informațiile cu imaginile vizuale.
Punctele slabe au fost reprezentate de durata scurtă avută la dispoziție pentru
aprofundarea lecției și de agitația creată între elevii în momentul filmulețului
educașional.
3. Ce ati face în mod diferit data viitoare?
Data viitoare aș folosi și un joc didactic pe grupe de elevii pentru înțelegerea mai
bună a lecției
4. Care a fost reacția elevilor la activitatea didactică propusă?
Elevi au fost plăcut impresionați și captivați de resursele tehnice folosite.

5. Care a fost feedback-ul elevilor?


Am primit un feedback pozitiv din partea elevii lor. Au fost atenți și receptivi la
sarcinile propuse.

6. Care a fost atmosfera de lucru pe parcursul activității didactice?


Atmosfera a fost placută, conturată de dialogul elev-profesor, cu mici excepții
când elevii își mai pierdeau răbdarea până la deschiderea blogului sau a
powerpoint-ului.

© 2019: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 9/9

S-ar putea să vă placă și