Sunteți pe pagina 1din 11

Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate

Modul Psihopedagogic (Nivel I Postuniversitar) - Universitatea Valahia din Târgovişte

Proiect didactic pentru implementarea în clasă

Unitatea de învățământ: Colegiul Naţional Pedagogic „Constantin Cantacuzino”


Târgovişte

Numele şi prenumele : Mitrescu Emil

Disciplina: Geografie

Titlul activității
Clasa/Vârsta Unitatea Timp
didactice

România-țară

România-poziție carpatică,
Clasa a VIII-a geografică dunăreană , 50 min
pontică și central
europeană

Justificarea didactică pentru utilizarea


TIC
În lecția propusă, folosirea TIC este foarte Competente generale:
1.Prezentarea realității geografice,
importantă deoarece voi folosi un document
utilizând procese și mijloace specifice.
PPT și un videoclip, în care voi actualiza
2.Raportarea realității geografice spațiale
cunoștințele generale despre poziția
și temporale la reprezentări cartografice.
României pe glob, în care voi ilustra
3.Studierea spațiului geografic, realizând
lungimea lanțului carpatic(țară carpatică),
conexiuni cu informații dobândite la alte
noțiuni care demonstrează că datorită discipline școlare.
fluviului Dunărea, România este o țară
4. Elaborarea unui demers investigativ
dunăreană și datorită ieșirii la Mărea Neagră din perspectivele educatiei permanente
sunt pentru viață cotidiană.
este o țară pontică, rezultând noțiuni care
demonstrează că România este o țară Competențe specifice:
1. Descrierea elementelor,
carpato-danubiano-pontică.
© 2023: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 1/11
Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I Postuniversitar) - Universitatea Valahia din Târgovişte

fenomenelor, proceselor sau


sistemelor geografice utilizând
termeni geografici
2. Identificarea principalelor
elemente naturale şi socio-
economice reprezentate pe hărţi
3. Localizarea unor elemente din
realitate pe reprezentări
cartografice

Obiective

Stimularea participării elevilor la


formularea răspunsurilor.
La finalul lecției, elevi vor ști sa arate
poziția României pe harta fizica a lumii
Vor recunoste unitatile majore de relief
ale Romaniei.

Termeni cheie Resurse


Latitudinea reprezinta distanța
(masurată în grade de la 0 la 900 ) de la - harta fizică a lumii din atlasul școlar
Ecuator spre cei doi Poli. și din manual (imagini reprezentative)
Longitudinea reprezinta distanța
masurată dinspre Meridianul zero, spre Suport Software: Prezentare ppt.
vest sau spre est pana la 1800 ,fiind Videoclip-ul educational
indicată de meridiane.  Blogul
https://mitrescudppdvalahia.blo
Unitațile geografice care definesc poziția gspot.com/?m=1
carpatică-duneareană-pontică a țării:
 Munții Carpați
 Marea Neagră
 Fluviul Dunărea
a) Metode: Expunerea,
explicația, lucrul cu
hartă, conversația,

© 2023: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 2/11


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I Postuniversitar) - Universitatea Valahia din Târgovişte

lucrul cu fișele.
b) Strategia didactică
c) Conversativ-explicativ-
exersativă cu elemente
de comparație,
problematizare.

Resurse timp: 50 min.

Metode utilizare:
-expunerea
-conversația

Forme de organizare:
-Frontal

Desfășurarea activității didactice


1.Organizarea clasei
1.Moment organizatoric-3min.

- verific prezența;
- notez absenții;
- asigur cadrul optim pentru desfășurarea lecției;
- pregătesc materialele didactice.

2.Verificarea cunoștințelor dobândite anterior-10 min.


- verific cunoștințele dobândite anterior prin întrebări adresate elevilor cu ajutorul unui
videoclip.

3.Anunțarea temei și a activităților de învățare-2min.


- Pornesc videoclipul realizat, referitor la tema următoare pentru a capta atenția
elevilor
- notez titlul lecției pe tablă: Romania-poziție geografică
În intervalul 0:00-0:04 este prezentată momentul de început a clipului, de la minutul
0:05-0:43 voi prezenta caracteristici specifice României.
© 2023: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 3/11
Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I Postuniversitar) - Universitatea Valahia din Târgovişte

In minutul 0:57-1:20 opresc videoclipul și întreb elevii ” Cum se numește planeta pe


care locuim? Dar continentul?”, in minutul 1:21-1:22 opresc filmul ca elevii sa poată
enumera vecinii României, in minutul 1:23-1:57 in videoclip, se demonstrează poziția
carpato-danubiano-pontică, în minutul 1:58-2:17 elevii au o evaluare de rezolvat pe
baza unei hărți mute. În minutul 2:25-2:31 se prezintă concluziile finale si resursele
folosite pentru realizarea videoclipului.
- prezint activitățile de învățare urmărite

4. Comunicarea noilor cunoștințe-20 min.

România-țară carpatică, dunareană , pontică și central europeană

Deschid fișierul ppt și prezint elevilor cele 16 slide-uri referitoare la: pozitia geografica
a Romaniei si de ce este denumita țară carpatică, dunareană , pontică și central
europeană

- Slide1 titlul” Romania-pozitie geografica”


- Slide2 explicația pozitiei Romaniei ca spațiu carpatic-dunarean-pontic
Teritoriul actual al României cuprinde o zonă aproximativă denumită „spațiul
carpato-danubiano-pontic”, deoarece România se suprapune unui sistem teritorial
european, conturat după forma cercului Carpaților Românești și a regiunilor limitrofe
impuse și subordonate complementar Carpaților, fiind mărginită în partea de sud de
fluviul Dunărea, iar în partea de est de Marea Neagră.
- Slide 3 Poziția geografica a Romaniei pe glob
 -> România este situată în Europa Centrală la aproximativ 2800 km faţă de
nordul(Capul Nord), vestul(Capul Roca) şi estul continentului (Munţii Ural) şi la
aproximativ 1000 km faţă de sudul acestuia.
 -> Paralela de 45° latitudine N situează România la distanţe egale între Ecuator
şi Polul Nord.

Slide 4 Vecinii Romaniei

 Vecini:
 N – Ucraina
 N-E – R. Moldova
 E – Ucraina
 S-E – M. Neagră
 S – Bulgaria
 S-V – Serbia
 N-V – Ungaria

Slide 5 Caracteristici generale ale tarii


Rog elevii să imi identifice cateva caracteristici generale ale României;

Slide 6 Unitățile majore de relief


© 2023: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 4/11
Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I Postuniversitar) - Universitatea Valahia din Târgovişte

Slide 7 Rog elevii sa enumere punctele extreme ale României pe baza unei hărți

 N – Satul Horodiştea
 S – Oraşul Zimnicea
 E – Oraşul Sulina
 V – Comuna Beba Veche

Slide 8 Vom dezbate poziția României, pe baza unei harți alăturate și a cunoștințelor
dobândite
 Geografic si geologic, spațiul României corespunde pe deplin tuturor
caracteristicilor Europei Centrale.
 Insă prin funcționalitățile atestate de istoria teritoriului României, se înscrie in
zona de tranziție, atât către răsărit și apus cât si spre miazăzi, la interferența
dintre Europa peninsulară si cea continentală. In sprijinul acestei delimitări sunt
incontestabile unele coordonate ale spatiului in care este situată România.

Slide 9 conține informații suplimentare ,despre Romania


Clima României este determinată în primul rând de poziția sa pe glob, precum și de
poziția sa geografică pe continentul european. Aceste particularități conferă climei un
caracter temperat continental cu nuanțe de tranziție.
În concluzie, clima României este una de tip temperat-continentală, cu
patru anotimpuri și este marcată de influențe ale climatelor stepice din est, adriatice din
sud-vest, oceanice din vest și nord-vest, păstrându-și totuși identitatea climatului
carpato-ponto-danubian. Precipitațiile sunt moderate, variind de la insuficienta cantitate
de 400 mm din Dobrogea la 500 mm în Câmpia Română și până la 600 mm în cea de
Vest. Odată cu altitudinea, precipitațiile cresc, depășind pe alocuri 1000 mm pe an.

Slide 10 conține o imagiune a unei harti cu etajele climatice.


Slide 11 De ce este numită țară dunăreană
 Este numită-Țară Dunăreană- deoarece pe teritoriul României, Dunărea curge
pe o lungime de 1075 km, ceea ce reprezinta 38% din lungimea totală.
Slide 12 Contine cateva concluzii despre Dunare, pe baza unei harti si a cunostintelor
elevilor.
 Deține 1075 km din lungimea fluviului(38%),între orașul Ostrov și estul orașului
Galați ;cel mai mare defileu din Europa(100km lungime) plus gurile de versare.
 Delta Dunării repreprezintă rezervația biosferei,este cel mai bine conservat
spațiu deltaic din Europa, din punct de vedere al faunei și vegetației,dar și al
vieții lacustre.
 Lunca și terasele Dunării sunt spații propice de locuit, pentru agricultură și
propice piscicol.
 Orașele portuare :Drobeta-Turnu-Severin și Târgu Măgurele
 Zimnicea,Giurgiu,Călărași,Brăila,Tulcea,Sulina ;
 Orșova :oraș, port și centru turistic
Slide 13 Rog elevii sa găsească câteva caracteristici care demonstrează că România este
o țară pontică.

© 2023: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 5/11


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I Postuniversitar) - Universitatea Valahia din Târgovişte

 -ieșire la Marea Neagră (234km Brațul Chilia-Vama Veche)


 -M. Neagră comunică cu M. Mediterană prin strâmtoarea Bosfor Și Dardanele
 Are legaturi cu M. Marmara Și M. Egee
 -se face comerț cu toate țările
 -foarte multe stațiuni turistice
Slide 14 Pun elevii sa încerce sa delimiteze limitele Munțiilor Carpați,pe teritoriul
României
 Carpații încep de la Dunăre lângă Bratislava. Ei
înconjoară Transcarpatia și Transilvania într-un semicerc larg, continuă spre
sud-est , și se sfârșesc la Dunăre lângă Orșova, în România. Lungimea totală a
Carpaților este de 1500 km, iar lățimea lanțului montan variază între 12 km și
500 km. Lanțul muntos are cea mai mare lățime în Depresiunea colinară a
Transilvaniei și cea mai mare înălțime la poalele Munților Tatra (Gerlachovský ,
care are 2 655 m altitudine, pe teritoriul Slovaciei la granița cu Polonia). Se
întinde pe o suprafață de 190.000 km2 și, după Alpi, este cel mai extins lanț
muntos din Europa.
Slide 15 Rog elevii sa enumere cateva avantaje ale pozitiei geografice a Romaniei

 Factor de stabilitate in regiune – stat membru NATO


 Stat membru UE
 Resurse naturale bogate, incluzand ape de suprafață și subterane, terenuri
agricole fertile, petrol si gaze naturale
 Potențial turistic semnificativ
 Forță de muncă înalt calificată, la prețuri competitive (cunoștințe solide
în domeniul limbilor straine, technologiei, IT, inginerie, etc)
 Infrastructura industriala puternic dezvoltata, inclusiv industria petrolieră
și petrochimică
 Facilități extinse de navigație maritimă și fluvială.

Slide 16 Le pun la dispozitie cateva surse bibliografice pentru mai multe informatii.
 https://www.ccrc.ro/avantaje_oferite_de_piata_si_de_pozitia_geografica-18
 http://romgeoo.blogspot.com/2012/01/pozitia-romaniei-pe-glob.html
 https://www.referatele.com/referate/geografie/online1/Tara-Carpatica--
Asezarea-geografica-a-Romaniei--Tara-Dunareana--Tara-Pontica-referatele-
com.php

6. Aprecieri și recomandări-5 min


Folosesc aplicația Excel, pentru a fixarea cunoștințelor.
După fixarea cunoștințelor voi aprecia elevii care s-au remarcat pe parcursul
orei, iar ca tema vor avea de cautat mai multe informații pe site-ul:
https://mitrescudppdvalahia.blogspot.com/?m=1
Forme de organizare:

-frontala

© 2023: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 6/11


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I Postuniversitar) - Universitatea Valahia din Târgovişte

Finalizarea proiectului
Proiectul se va finaliza prin prezentarea blogului elevilor si le va rămane ca temă
să se documenteze pentru realizarea unei hărți conceptuale pe care o vor pregăti
pentru ora următoare, folosind resursele de mai jos.
Site: https://mitrescudppdvalahia.blogspot.com/?m=1
Wiki: https://ro.wikipedia.org/wiki/Mun%C8%9Bii_Carpa%C8%9Bi

Evaluarea
Abilități și cunoștințe Deprinderi tehnice

Evaluarea individuală

Itemi
Accesează, deschide , închide, salvează ,
caută, mânuiește, operează, redactează,
1. Utilizează calculatorul pentru a transferă, lansează, tastează, înțelege
comenzile.
prelua și folosi informații cu
caracter geografic.
Cunoaște resursele, cunoaște modul de
2. Sunt capabili să recunoască accesare, cunoaște modul de triere,
defineasca termenii geografici cunoaște modul de exploatare, cunoaște
”pontic,dunarean si carpatic” modul de sintetizare.
3. Se poate exprima folosind corect
termenii specifici disciplinei.

© 2023: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 7/11


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I Postuniversitar) - Universitatea Valahia din Târgovişte

4. Răspunde corect la întrebările din


fișa de lucru.
5. Sunt capabili sa diferentieze
unitatile majore de relief fara de
relief.

Evaluarea individuală

Itemi 1-4 5-6 7-8 9-10 Pondere


(insuficient) (suficient) (bine) (foarte bine)

Identifică Identifică Raspund in


tipurile de tipurile de termini
unitati de unitati de geografici la
relief ,princip relief ,princip toate
Nu reușesc
ale, de pe ale, de pe intrebarile,
să explice
harta harta folosindu-se de
termenii care
notiunile
definesc titlul 10/%
dobandite
lectiei.
anterior

Enumeră Enumeră
doar un tip de fiecare unitate
Nu fac apă geografica si o
2 Enumeră
diferenta curgatoare ,d recunoaste pe
dintre un rau ar nu stie harta
și un fluviu daca Dunarea

© 2023: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 8/11


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I Postuniversitar) - Universitatea Valahia din Târgovişte

muntii
Carpati dar
nu reuseste
sa-I identifice
este un rau
exact pe 20/%
sau un fluviu
harta
incurcand-le
pozitia
geografica

Dă exemplu
de unitati
Dă exemplu
Dă exemplu geografice din
de mai multe
de unitati România și gin
Nu reușesc să unitati
geografice Europa și le
de niciun geografice
dar nu le identifică pe
3 exemplu de din România
recunoaste pe hartă, facand
unitate și Europa
harta legatura cu
geografica titlul lectiei
10/%

Enumeră și Explica titlul


definește lectiei,legandu-
Enumeră unitatile de se de
Nu reusesc să relief ale informatiile
elemente care
enumere Romaniei dobandite in
4 n-au legatura
niciun timpul orei
exact cu
element
lectia
20/%

Nu reușește Diferențiază
un rau de un Diferențiază
5 să
Nu stie nici fluviu, dar nu pârâul de
diferențieze
ce inseamnă reușește fluviu, da
punctele
unitate de exemple și
cardinal ale
relief .. identifică pe
Romaniei
harta. 10/%

© 2023: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 9/11


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I Postuniversitar) - Universitatea Valahia din Târgovişte

Nota finală se va baza în proporție de 70% pe activitatea individuală din ora și 30% pe
răspunsurile la ascultat.

Autoreflecția

1. Cât de reușită apreciați că este activitatea didactică pe care ați desfășurat-


o?

Consider că activitatea didactică desfășurată în clasă a fost una reușită datorită


modalității pedagogice moderne, astfel elevii au fost captați de resursele vizuale
și tehnice .

2. Care au fost punctele forte, dar punctele slabe ale activității?

Punctele forte ale activității didactice au fost reprezentate de utilizarea


filmulețului educațional pe baza căruia s-au oferit explicații și de ppt-ul ,al carui
conținut a ajutat la rezolvarea fișelor de evaluare. În felul acesta elevii asociază
informațiile cu imaginile vizuale
Punctele slabe au fost reprezentate de timpul puțin avut la dispoziție pentru
aprofundarea lecției

Ce ați face în mod diferit data viitoare?

Data viitoare aș folosi ș-un joc didactic pe grupe de elevii pentru înțelegerea mai
bună a lecției.

© 2023: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 10/


11
Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I Postuniversitar) - Universitatea Valahia din Târgovişte

3. Care a fost reacția elevilor la activitatea didactică propusă?

Elevi au fost plăcut captivați de resursele tehnice folosite.

4. Care a fost feedback-ul elevilor?

Au fost atenți și receptivi la sarcinile propuse și am primit un feedback pozitiv


din partea lor.

5. Care a fost atmosfera de lucru pe parcursul activității didactice?

Atmosfera a fost placută, conturată de dialogul elev-profesor, cu mici excepții, în


momentele deschiderii resurselor.

© 2023: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 11/


11

S-ar putea să vă placă și