Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

 Propunator: Moldovan Diana Ionita


 Clasa:a IV-a B
 Disciplina de învăţământ:Geografie
 Unitatea de învățare:
 Subiectul/Tema lecţiei: Organizarea administrativă a României
 Tipul lecţiei: comunicare și însușire de cunoștințe

Scopul lecției: Formarea și dezvoltarea la elevi, a reprezentării în plan a elementelor principale întâlnite prin trecerile de scară;

Competenţe specifice vizate:

1.3 Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute 1.3.1. Să


utilizeze
3.3 Raportarea corectă a poziției unor elemente pe reprezentările cartografice corect termeni
geografici
simpli,
precum :
4.1. Dezvoltarea curiozității de cunoaștere a elementelor geografice caracteristice orizontului local, țării și lumii contemporane

4.2 Dobândirea interesului pentru înțelegerea rolului mediului înconjurător pentru viața și activitatea societății

Obiective operaţionale:
comună, oraș , municipiu, județ în context familiar; obiectivul se consideră atins dacă fiecare elev va citi/ explica cel puțin un termen nou-
învățat.

3.3.1. Să reprezinte corect pe hărțile oarbe județe observate pe harta administrativă a României; obiectivul se consideră atins daca fiecare
elev va identifica, în cel puțin două situații , poziția corectă a unor județe numite de învățător.

4.1.1. Să exploreze diferite surse de informare noi și alternative pentru lărgirea orizontului de cunoaștere; obiectivul se consideră realizat
dacă fiecare elev va participa activ la activitatea de observare/citire a hărților prezentate.

4.2.1. Să demonstreze interes pentru înțelegerea necesității organizării administrative a unui teritoriu; obiectivul se consideră atins dacă
fiecare elev se va implica în sarcinile date , se va încadra în timpul dat și va adresa întrebări / obsevații învățătoarei sau unui coleg.

 Metode, procedee și tehnici didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea, jocul didactic.
 Mijloace de învăţământ: manual, caiete, harti diverse imprimate ( tematice, oarbe), harta administrativă a României, videoproiector,
laptop, culori, site-uri : seterra, profu de geogra cu jocuri de geografie .
 Forme de organizare: frontal, pereche, grup, individual
 Durata:45 minute

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr.crt. Etapele lecţiei / Timp Ob. Eșalonarea conținutului Metode, Strategia Forme de Evaluare
op. procedee și didactica organizare
tehnici did
Mijloace
de inv.

1. Momentul organizatoric Organizez colectivul de elevi- Conversația Frontal


ținută, disciplină, materiale
1 minut necesare.
2. Reactualizarea Voi cere elevilor să-și reactualizeze Jocul didactic Harta Grupe Observarea
cunoştinţelor și cunoștințele învățate în orele fizică a sistematică a
deprinderilor trecute, despre relieful României : Demonstrația României capacității de
câmpiile, dealurile , podișurile și orientare pe
6 minute munții. Acest lucru se va face sub Jocul hartă
formă de joc, în echipe de câte cinci didactic
. Echipele vor fi formate prin
extragerea câte unei cărți de joc, din Cărți de
cele puse la dispoziție. Nr. 12 va joc cu
corespunde munților, nr. 13 – ”portrete”
dealurilor și podișurilor, nr.14- ( nr.
câmpiilor. Elevii vor ieși la tablă în 12,13,14)
echipă și vor arăta la hartă formele
de relief notate pe verso, cu un
post-it.
3. Activitate/discuție Voi porni o discuție în cadrul căreia Conversația Frontal Chestionare
introductivă elevii vor explica , prin cuvinte Explicația orală
proprii, ce înseamnă administrare,
5 minute administrator, administrativ: Problematizarea

-Cine administrează în familie


sarcinile fiecăruia ? (părinții, frații
mai mari, bunicii)

- Ce anume administrați chiar voi?


( temele pentru acasă)

- Cine credeți că administrează


treburile unei țări întregi ?
(guvernul)

Voi explica , deci, că este nevoie de


diviziuni ale unui teritoriu mare,
pentru ca acesta să poată fi condus
ușor, organizat eficient. Voi da
câteva exemple: Elvetia e
organizată în cantoane, Germania-
în landuri, Anglia- în comitate, iar
România – în județe.
4. Anunţarea temei şi a Voi anunța titlul lecției și Explicația Frontal
obiectivelor obiectivele acesteia: să observe
harta administrativ-teritorială a Conversația
1 minut țării noastre, să identifice județe pe
hartă, să utilizeze corect în vorbire
noțiuni noi, precum : comună, oraș,
municipiu, județ.
5. Prezentarea optimă a 4.1.1 Voi prezenta harta administrativă. Îi Conversația Harta Frontal Observarea
conţinutului şi dirijarea voi invita să vină aproape, să o Explicația administr sistematica
învăţării observe atent și să pună întrebări Problematizarea ativă
despre semnele, culorile,
27 minute simbolurile prezente. Le voi
răspunde sau voi nota întrebările
pentru a veni cu un răspuns complet
, ulterior. (3 minute).

Le voi explica importanța hărților Frontal


administrative, cu ajutorul unor Harti
hărți tematice: harta” verde” a tematice
împăduririlor, harta Videoproi
promovabilității la examenul de ector
bacalaureat din anul x, harta Laptop
românilor plecați peste hotare, la
muncă. Elevii vor observa culorile
4.1.1
care reprezintă niveluri, statistici.
Vor observa că forma județelor
ramâne aceeași , indiferent de temă.
(5 minute)

Le voi prezenta și două hărți vechi-


din 1930 și din anii 1960- 1967,
pentru a observa împărțirea diferită Harti Individual
a teritoriului, de-a lungul istoriei. (1 istorice
minut)

Vom nota la tablă și în caiete data,


titlul și un enunț care definește
noțiunea de unitate administrativă.
Elevii vor citi cu voce tare Caiete
definițiile comunei, orașului și
județului , din manual . Vom
sublinia informațiile esențiale.La
tablă și în caiete vom completa o
schemă scurtă, cu trei subpuncte.(7
minute)

Voi distribui copiilor hărți


administrative, cu numele județelor. Exercițul Hărți
4.1.1 Vor avea ca sarcină să coloreze câte administra
un județ, după cum le voi cere, în tive
funcție de puncte cardinale sau de Laptop
1.3.1 zone ale unor forme de relief: Video
proiector
- Descoperiți județul Suceava, la
nord/ județul Olt, în sudul țării!

-Aflați numele unui județ de la Frontal


Marea Neagră! Fișe cu
hărți
- Colorați cel mai vestic județ! administr
ative
- Descoperiți locul județului nostru!
Culori
- Colorați un județ din Podișul
Transivaniei/ Câmpia Română/ Harta
Câmpia Moldovei/Munții Orientali! administr
(4 minute ) ativa Pereche
proiectata
3.3.1 Voi distribui hărți administrative
oarbe. Sarcina va fi să găsească Laptop
numele județelor, contra- Videopro
cronometru, în cadrul grupului. iector
Câștigă grupul care va scrie corect
cele mai multe denumiri de județe,
intr-un minut. Se vor orienta după
hărți din atlas sau manual. (1-2
minute)
Fișe cu
3.3.1 Se va activa jocul on-line : Județele Jocul didactic hărți
României. Elevii vor lucra câte doi Exercițiul oarbe
la laptop și vor invita pe rând,
colegii să dea un răspuns corect. Timer
Elevii din bancă se vor orienta după proiectat
harta administrativă din manual.
După un răspuns corect, elevul are Videopro
dreptul să aleagă un coechipier cu iector
care să meargă și să lucreze la
laptop pentru a adresa întrebări noi Laptop
altora. (5 minute).
Manual

Atlase

Site-uri
de
geografie
(Jocuri
geografic
e.ro)

6. Fixarea cunoştinţelor Voi distribui fișe de evaluare. Conversatia Fișe cu În pereche Evaluare
Acestea vor fi sub formă de harta Individual formativă
3 minute hartă administrativă oarbă, cu Exercițiul administr
numele reședințelor de județ. ativă
Sarcinile vor fi : să scrie Problematizarea oarbă, dar
numele județelor vecine cu cu
județul nostru ( notat pe numele
hartă); să scrie numele a cel reședințel
puțin patru județe ce se află or de
de-a lungul Dunării; să scrie județ
numele județului unde a avut
loc Marea Unire de la 1918.
Se vor orienta după surse
convenabile fiecăruia: harta
mare afișată, harta din
manual, atlase aflate în
dotarea clasei.
7. Asigurarea retenției și 4.2.1 Vor primi ca temă să scrie în Conversația Atlase Frontal
transferului caiete un posibil traseu de
vacanță prin țară, spre N, E Explicația Manual
1 minut sau V, pornind din județul
nostru. Ca temă opțională, vor Problematizarea
putea adăuga obiective
turistice specifice unor zone.
8. Aprecieri şi recomandări Voi face aprecieri pozitive, în Conversația Frontal Autoevaluar
general. Îi voi invita să se e
1 minut autoevalueze prin prinderea Problematizarea Individual
la piept a unui contur al țării,
de o anumită culoare,
simbolizând gradul de
implicare:

- albastru- Fb

- galben – B

- roșu- mai multă atenție și


activitate!

S-ar putea să vă placă și