Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Prof. Corduneanu Flaviana

Disciplina: Geografie

Aria curriculară: Om și societate

Unitatea tematică: Emoții de primăvară

Subiectul lecției: Dealurile și podișurile (Podișul Moldovei și Podișul Dobrogei)

Tipul lecției: predare – învățare

Clasa a IV-a A – 33 de elevi


Durata: 45 min.

Scopul: dezvoltarea capacității de a selecta informații cu caracter geografic din texte sau hărți tematice, pentru a formula întrebări și
răspunsuri proprii;

Competențe specifice:

Geografie

1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute;

3.1. Identificarea poziției elementelor reprezentate pe hartă;

4.1. Dezvoltarea curiozității de cunoaștere a elementelor geografice caracteristice orizontului local, țării și lumii contemporane;

Arte vizuale și abilități practice

2.3. realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile în urma desfășurării unor activități dominant manuale, creative și ludice;
Matematică

1.1. Explicarea unor modele / regularități pentru crearea de raționamente proprii;

Obiective operaționale:

Inteligența naturalistă
O 1 – să formuleze întrebări și răspunsuri utilizând termeni geografici simpli;

O 2 – să identifice pe harta fizico – geografică unitățile și subunitățile formelor de relief studiate;

Inteligența vizual – spațială

O 3 – să traseze cu creionul conturul unităților / subunităților de podiș, pe o foaie de calc;

O 4 – să coloreze cu galben închis dealurile și cu o nuanță mai deschisă podișurile;

O 5 - să reprezinte cu ajutorul formelor geometrice și a culorilor legenda hărții;

Inteligența matematică

O 6 – să selecteze / să formuleze variante de răspuns în aplicația Socrative;

Strategii didactice :
Metode și procedee : observația, învățarea prin descoperire / cooperare, învățarea asistată de tehnologie, demonstrația, explicația, exercițiul,
“Știu! Vreau să știu! Am învățat!”, elemente de problematizare;
Mijloace didactice: fișă de lucru, atlas geografic, laptop, ecran LCD, platforma Google Classroom, Socrative;
Forma de organizare: frontal, în perechi;
SCENARIUL ACTIVITĂȚII
Etapele Ob Conţinut instructiv – educativ Strategii didactice Evaluarea
activităţii . Metode şi Mijloace Forme de formativă
procedee didactice organizare
1. Set - organizarea colectivului de elevi în vederea asigurării condițiilor
anticipativ optime pentru desfășurarea activității ;

a) Moment Cadrul didactic propune o întrecere în mediul virtual. Se conversația capacitatea de


introductiv formează câte două perechi de fete / băieți. Elevii deschid învățarea prin frontal a alcătui
aplicația Socrative pe telefoanele / tabletele proprii. descoperire propoziții
după schema
dată;

b) Captarea Cadrul didactic distribuie chestionarul „Dealurile de Vest și învățarea frontal capacitatea de
O6
atenţiei Câmpia Colinară a Transilvaniei” (ANEXA I) și selectează asistată de a selecta /
fereastra în care se pot observa rezultatele participanților la tehnologie formula
întrecere. explicația răspunsuri
corecte în
aplicația
Socrative;
2. Anunţarea Astăzi la ora de Geografie vom continua călătoria prin unitățile
temei şi a de deal / de podiș ale României. Voi veți formula întrebări și
obiectivelor răspunsuri cu referire la Podișul Moldovei, respectiv Podișul conversația
Dobrogei, veți identifica pe harta fizico – geografică aceste unități
și subunitățile corespunzătoare, veți elabora o hartă tematică
utilizând foaia de calc.

3. Dirijarea Cadrul didactic distribuie elevilor fișe și foi de calc.


învăţării Menționează că vor lucra în perechi, încurajează elevii să își învățarea prin
împartă responsabilitățile după talentul pe care consideră că-l pot cooperare
evidenția mai ușor.

Un elev va completa primele două coloane din fișa de lucru


ȘTIU! fișă de lucru capacitatea de
(Anexa 2). Prima conține informații pe care le ȘTIU despre cele
O1 VREAU SĂ în perechi a formula
două unități de relief (de la lecțiile de Istorie sau Științe ale ȘTIU! întrebări /
naturii, din cultura generală). În a doua coloană vor formula AM răspunsuri
întrebări care exprimă ceea ce VOR SĂ ȘTIE despre Podișul ÎNVĂȚAT! utilizând
Moldovei, respectiv Podișul Dobrogei. termeni
geografici
Podișul Moldovei simpli;
ȘTIU VREAU SĂ ȘTIU
- este situat în vechea Care sunt unitățile de relief
provincie istorică – Moldova; învecinate?
- Județul Iași se află în Cum se numesc dealurile și
Podișul Moldovei; podișurile care îl alcătuiesc?
Care sunt resursele naturale
de care dispune?
Cu ce se ocupă locuitorii?
Podișul Dobrogei
ȘTIU VREAU SĂ ȘTIU
- numele regiunii vine de la Care sunt limitele și unitățile
Dobrotici, care în secolul de relief vecine?
XIV a unit formațiunile Care sunt subdiviziunile ce
statale aflate între Dunăre și alcătuiesc Podișul Dobrogei?
Marea Neagră; Ce ape traversează regiunea?
- regiunea făcea parte din Cu ce se ocupă locuitorii?
statul condus de Mircea cel
Bătrân, însă în urma
înfrângerii de la Nicopole
(1396) este transformată în
pașalâc;

capacitatea de
În acest interval de timp, colegul de bancă va trasa conturul foaie de a contura
O 3 unităților, subunităților de relief, cu creionul, pe foaia de calc. calc în perechi fiecare unitate
Cadrul didactic îl încurajează să contureze cu albastru și creioane / subunitate
O2 colorate
principalele râuri care traversează regiunea, să utilizeze nuanțe de de relief;
manuale
galben pentru a colora dealurile și podișurile. Elevul este orientat
spre legenda hărții, unde se observă nuanțele ce variază în funcție capacitatea de
de altitudine. a sesiza
nuanțele
diferite de
galben și de a
colora
conform
legendei;
4. Obţinerea Elevii sunt încurajați să consulte rubrica „Reține” și hărțile
performanţei O 1 din manual pentru a nota informații esențiale în a treia coloană a
tabelului de pe fișă. ȘTIU! manual în perechi
Podișul Moldovei VREAU SĂ fișă de lucru
AM ÎNVĂȚAT ȘTIU! AM
În nord, Podișul Moldovei ÎNVĂȚAT!
este limitat de granița cu învățarea prin
Ucraina, în nord-est și est de descoperire
cea cu Republica Moldova.
În nord-vest se învecinează
cu Carpații Orientali, în vest
cu Subcarpații Moldovei, în
sud-vest cu Subcarpații
Curburii și în sud cu Câmpia
Română;
- dealurile mai înalte (Podișul
Sucevei și Podișul
Bârladului) sunt acoperite de
păduri de foioase (fag și
stejar);
- pe dealurile joase, line din
Câmpia Moldovei se cultivă
cereale, plante industriale și
viță-de-vie;

Podișul Dobrogei
AM ÎNVĂȚAT
Podișul Dobrogei este situat
între Dunăre, Marea Neagră
și granița cu Bulgaria.
- în jumătatea nordică sunt
dealurile cele mai înalte –
aici se află Munții Măcin care
sunt mai vechi decât Carpații;
- în sud se află dealuri foarte
joase, care au aspect de
câmpie vălurită;
- clima este uscată, apele sunt
puține și scurte;
- oamenii au construit canale
de irigație pentru a asigura
apa necesară agriculturii;
- pe solurile fertile se cultivă
cereale, floarea-soarelui,
sfeclă de zahăr, dar și pomi
fructiferi sau viță de vie;
Elevii sunt încurajați să identifice pe harta fizico – geografică capacitatea de
din atlas, apoi pe cea din clasă (cu sprijinul cadrului didactic) a identifica pe
unitățile și subunitățile formelor de relief studiate. Sunt ajutați să atlas harta fizico –
O2 geografic frontal geografică
arate prin încercuire, deoarece dealurile și podișurile ocupă
hartă A0 unitățile și
suprafețe mari de teren. subunitățile
de relief
studiate;
Cei care elaborează harta tematică vor fi orientați spre legenda
capacitatea de
propusă de autorii manualului. Vor observa semnele
O 5 convenționale și o vor reprezenta pe foaia de calc. a reprezenta
cu ajutorul
formelor
* Cu sprijinul cadrului didactic elevii vor identifica semnul geometrice și
convențional care lipsește și vor stabili ce rol are. a culorilor –
legenda
Lipsește roza vânturilor, un semn convențional deosebit de hărții;
important în redactarea oricărui tip de hartă, deoarece indică
punctele cardinale și intercardinale.

5. Încheierea Cadrul didactic face aprecieri individuale sau colective legate gradul de
activităţii de implicarea elevilor în activitatea propusă. conversația implicare și
Împarte foi de calc elevilor care au formulat întrebări / interesul
răspunsuri și doresc să redacteze o hartă proprie. Menționează că manifestat în
nu e temă pentru acasă, că vor studia Podișul Getic și Podișul activitățile
Mehedinți în aceeași manieră și vor schimba rolurile. propuse;
Anexa I:
Anexa II

Podișul Moldovei
ȘTIU VREAU SĂ ȘTIU AM ÎNVĂȚAT
- este situat în vechea Care sunt unitățile de relief În nord, Podișul Moldovei
provincie istorică – Moldova; învecinate? este limitat de granița cu
- Județul Iași se află în Cum se numesc dealurile și Ucraina, în nord-est și est de
Podișul Moldovei; podișurile care îl alcătuiesc? cea cu Republica Moldova.
Care sunt resursele naturale În nord-vest se învecinează
de care dispune? cu Carpații Orientali, în vest
Cu ce se ocupă locuitorii? cu Subcarpații Moldovei, în
sud-vest cu Subcarpații
Curburii și în sud cu Câmpia
Română;
- dealurile mai înalte (Podișul
Sucevei și Podișul
Bârladului) sunt acoperite de
păduri de foioase (fag și
stejar);
- pe dealurile joase, line din
Câmpia Moldovei se cultivă
cereale, plante industriale și
viță-de-vie;

Podișul Dobrogei
ȘTIU VREAU SĂ ȘTIU AM ÎNVĂȚAT
- numele regiunii vine de la Care sunt limitele și unitățile Podișul Dobrogei este situat
Dobrotici, care în secolul de relief vecine? între Dunăre, Marea Neagră
XIV a unit formațiunile Care sunt subdiviziunile ce și granița cu Bulgaria.
statale aflate între Dunăre și alcătuiesc Podișul Dobrogei? - în jumătatea nordică sunt
Marea Neagră; Ce ape traversează regiunea? dealurile cele mai înalte –
- regiunea făcea parte din Cu ce se ocupă locuitorii? aici se află Munții Măcin care
statul condus de Mircea cel sunt mai vechi decât Carpații;
Bătrân, însă în urma - în sud se află dealuri foarte
înfrângerii de la Nicopole joase, care au aspect de
(1396) este transformată în câmpie vălurită;
pașalâc; - clima este uscată, apele sunt
puține și scurte;
- oamenii au construit canale
de irigație pentru a asigura
apa necesară agriculturii;
- pe solurile fertile se cultivă
cereale, floarea-soarelui,
sfeclă de zahăr, dar și pomi
fructiferi sau viță de vie;
ANEXA II

Fișă de lucru

Podișul Moldovei
ȘTIU VREAU SĂ ȘTIU AM ÎNVĂȚAT

Anexa III
Fișă de lucru

Podișul Dobrogei
ȘTIU VREAU SĂ ȘTIU AM ÎNVĂȚAT

S-ar putea să vă placă și