Sunteți pe pagina 1din 4

Unitatea de învaţământ: Colegiul Național Tudor Vianu Profesor 

:Gherghe Răducu-Virgil
Data: 12.01.2023
Clasa: IX A

Proiect de lecţie

https://docs.google.com/presentation/d/12Pto-Ck3RCdDIrhGHaItVKZ_jhglVPf6lSnbkVkolqg/edit?usp=sharing

Disciplina: GEOGRAFIE FIZICĂ


Domeniul de conținut: RELIEFUL TERESTRU
Conținuturi: Relieful orizontului local- Municipiul București
Subiectul lecției: Relieful și societatea omenească. Relieful orizontului local.
Timp alocat: 45 de minute
Tipul de lecție1: mixtă (recapitulare+dobândirea de noi cunoștințe)
Scopul: dobândirea de noi cunoștințe și consolidarea cunoștințelor mai vechi cu privire la orizontul reliefului local,

Competențe specifice (C.S.) 2:


4.2. Operarea cu simboluri, semne şi convenții;
5.3. Utilizarea unor metode de analiză directă sau mediată;
5.4. Utilizarea unor metode şi tehnici simple, specifice diferitelor discipline științifice, pentru analiza unor elemente ale
reliefului în contextul mediului înconjurător;
Obiective operaționale (OO)3: O.1. Să identifice pe harta topografică dată orașul București, râul Dâmbovița, Lacul Morii și Lacul
Herăstrău.
O.2. Să analizeze minimum două elemente ale orizontului local de câmpie: modul de formare, tipuri de roci, procese geomorfologice.

1
Dezvoltare cunoștințe/recapitulare, etc.
2
Se extrag din programa școlară
3
Spre exemplu: C.S.1 se formează prin intermediul obiectivului OO1; C.S.3.2 se formează prin intermediul obiectivului 1 și 2
O.3. Să calculeze cu ajutorul unei linii distanța dintre două puncte pe harta geomorfologică dată: Colegiul Național Tudor Vianu și
Lacul Herăstrău.

Metode didactice: prelegerea, conversația, dezbaterea, problematizarea


Resurse materiale: aplicația Pear Deck
Forme de organizare a învățării4: frontală, de grup, individuală

Evaluarea: aprecieri orale

Bibliografie5:
1. Matei E. (2013-2014), Didactica Geografiei, Note de curs.
2. Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului (2004), Programă școlară pentru clasa a IX-a. Ciclul inferior al liceului, București.
3. Silviu N. et al (2015), Geografie fizică generală. Manual pentru clasa a IX-a, Editura Humanitas, București.

Desfăşurarea activităţii

4
frontal/pe grup/individual
5
Recomandare – minim 5 referințe

2
Etapele lecției Obiective Conţinutul instructiv - Timp Resurse Evaluare
operaționale educativ
cognitive6 Activitatea profesorului și a Resurse Resurse
elevilor procedurale7 materiale8

Momentul Profesorul 3 min Conversația Catalog


organizatoric -intră în clasă
-verifica prezența mijloacelor de
învățământ
-notează absenții
Elevii
-pregătesc manualele, caietele și
atlasele geografice

Verificarea Să cunoască Profesul pune la tabla interactivă 5 min https:// Aprecieri


cunoștințelor elementele prezentarea cu recapitularea docs.google.c orale
care lecției de data trecută om/
alcătuiesc presentation/
structura d/12Pto-
internă a Ck3RCdDIrh
Pământului GHaItVKZ_j
Să facă hglVPf6lSnb
diferența kVkolqg/
intre edit?
continente și usp=sharing
bazine
oceanice
Să știe care
sunt rocile
magmatice
Finalități
6
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să definească…să recunoască….să explice…
7
conversaţia euristică, expunerea sistematică a cunoştinţelor, explicaţia, comparaţia, problematizarea, educație diferențiată, dezbatere, simularea, modelarea, etc.
8
Resurse educaționale audio-video; PhET: Simulări gratuite de fizică, chimie, biologie, științele; Manual, Exerciţii online, (extensie- fişa de lucru), etc.

3
4

S-ar putea să vă placă și