Sunteți pe pagina 1din 6

PLAN DE LECTIE

PROFESOR: Hiticas Vladimir


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:Scoala Gimnaziala Mintiu Gherlii
DATA:13.10.2023
CLASA: A VIII-A
ARIA CURRICULARĂ: OM SI SOCIETATE
DISCIPLINA: ISTORIE
TIPUL LECTIEI: LECȚIE DE RECAPITULARE (Fixare și sistematizare)
DURATA: 50 min

DOMENIU DE CONȚINUT – Preistoria in spatiul


Romanesc
CONȚINUTURI
1. Epoca Pietrei
2. Culturile Cucuteni si Hamangia
3. Epoca Metalelor
4. Cultura Sarata Monteoru

COMPETENTE GENERALE
1. Utilizarea în contexte diverse a coordonatelor şi reprezentărilor de timp şi spaţiu
2. Utilizarea critică şi reflexivă a limbajului de specialitate şi a surselor istorice
3. Manifestarea comportamentului civic prin valorificarea experienţei istorice şi a diversităţii socio-culturale
4. Folosirea autonomă şi responsabilă a instrumentelor necesare învăţării permanente

COMPETENȚE SPECIFICE
1.2. Utilizarea coordonatelor temporale referitoare la faptele şi procesele istorice
2.2. Utilizarea gândirii critice în analiza surselor de informare
2.3. Identificarea elementelor de cauzalitate prezente în surse variate

1
STRATEGIA DIDACTICĂ

a) metode şi procedee: - (pot fi utilizate) învăţarea prin descoperire,( la acest tip de lecție eu recomand învăţarea prin cooperare)
demonstraţia cu ajutorul izvoarelor istorice, diagrama cuzelor și a efectelor, brainstorming;

b) forme de activitate - individuală, în pereche ;

c) material didactic:
- Manualul pentru clasa a VIII-A
- Portofoliul digital;
- surse istorice, imagini, fişa de recapitulare ;
- tabla, creta;

Bibliografie selectivă:
Constantin Cucoș, Pedagogie,2006
Florin Constantiniu O istorie sincera a poporului roman 2008
Resurse:: - oficiale: programa şcolară, planificarea calendaristică orientativă ;
- umane: elevii clasei a VIII- a
Evaluare formativă – vizează cunoștințele, competențele
Funcție de corectare a greșelilor și ameliorare și reglare a procesului
Funcție motivațională
Evaluare sumativă - constată performanțele și ierarhizează elevii în funcție ce acestea;
Funcție de constatare și verificare a rezultatelor
Metode alternative - Portofoliul de evaluare
- Portofoliul digital
- Harta conceptuală
3. Alte resurse bibliografice: www.didactic.ro

2
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

ETAPELE LECTIEI C.S ACTIVITATEA STRATEGII DIDACTICE


PROFESORULUI ELEVILOR METODE MIJLOACE

1. Moment organizatoric 1.1 Notează absenţele; Răspund cerinţelor profesorului. Conversaţia Catalog
(2’) Pregăteşte materialele necesare Îsi pregătesc materialele
desfăşurării lecţiei.
Realizează un climat afectiv;
2. Precizarea conținutului , a - Anunt Elevii tematica lectiei de azi Elevii Conversaţia Manual
obiectivelor și a unui plan de care este recapitularea unitatii 2 euristică. Caiet de notițe
recapitulare Preistoria - Sunt atenți la explicațiile Fișa de recapitulare
(3’) 1.2 - Prezint principalele obiective: profesorului.
2.2 - Fixarea mai buna a unor cunostinte Anexa 1
- Deschid planul de recapitulare
deja invatate
2.3 primit cu o săptămână înainte
- Dezvoltarea memoriei prin exercitiu Anexa 2
( Anexa1)
3.1 de rememorare
- Dezvoltarea abilitatilor de ordonare
4.2 - Deschid Manualul
si clasare a informatiilor de catre elevi
- Prin activitățile de învățare propuse:
-Elevii impreuna cu profesorul rezolva
- Veți analiza evenimente istorice prin exercitii recapitulative
utilizarea surselor care oferă perspective Elevii scriu la tabla informatiile stiute
multiple;
Elevii răspund la sarcinile de
- Veți îndeplini sarcini/roluri diferite în
cadrul grupului de lucru; învățare. Exersarea lucrului în
echipă, a cooperării şi/sau a
competiţiei.

3
3. Recapitularea pe baza 1.2 Organizarea, îndrumarea, conducerea Elevii: Învăţarea prin
planului stabilit și controlarea activității de învățare Activitatea Nr.1 cooperare
2.2
Activitatea de învăţare nr.1 - pe fișa de lucru cu ajutorul
40 minute 2.3 Profesorul cu clasa realizeaza manualului, caietului de notițe sau a Diagrama cauzelor și Anexa 3
exercitiul nr 1 fișei de recapitulare rezolvă prima a efectelor; (poate fi Anexa4
3.1
- sarcină se lucru: definesc noțiunile utilizat modelelul din
4.2 Activitatea de învăţare nr.2 Profesorul lucrarea Strategii
Activitatea Nr.1 istorice ….; Imagini
cu clasa realizeaza exercitiu nr 2 didactice interactive,
10 minute Activitatea de învăţare nr.3 -
Activitatea Nr.2 Editura Didactică și Manual
Profesorul cu clasa realizeaza
Activitatea Nr.2 - utilizează noțiunile istorice Pedagogică,2009)
exercitiul numarul 4 - Urmărește
10 minute participarea activă a tuturor elevilor la de .Epoca Metalelor,Paleolitic ,;
realizarea sarcinilor de învăţare; Neolitic Brainstorming;
Activitatea Nr.3
5 minute Activitatea de învăţare nr.4 Activitatea Nr.3
Profesorul cu clasa realizeaza
exercitiul numarul 4 - Harta
Activitatea Nr.4 Activitatea Nr.4
10 minute - explică cauzele și consecințele conceptuală;
manifestarii paleoliticului,neoliticului
Activitatea Nr.5 s.a.m.d
Activitatea de învăţare nr.5
5 minute -
Profesorul cu clasa realizeaza Portofoliul de
exercitiul numarul 5 evaluare;
. Activitatea Nr.5
- exprimă puncte de vedere proprii
cu privire la preistoria din spatiul
romanescu ;
Utilizarea
-;
Internetului

4
Profesorul apreciază modul în care elevii completează un organizator grafic cu Brainstorming;
Concluzii şi realizarea manifestă interes faţă de activitatea asemănări și deosebiri între diferitele
feedback-ului desfășurată epoci ale Preistoriei sau o axă
Apreciază răspunsurile date de elevi;
5 minute cronologică.

5
I.

S-ar putea să vă placă și