Sunteți pe pagina 1din 10

Şcoala Gimnazială „Minerva Alexandrescu”, comuna Şoimari

PROIECT
DIDACTIC
Pe Tărâmul Primăverii
An şcolar 2022-2023
CLASA: a II-a

PROPUNĂTOR: Tudorie Oana - Georgiana


Proiect didactic

DATA: 07.03.2023
CLASA: a II-a
ARIA CURRICULARĂ: Orientare şi consiliere
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Călator pe aripile imaginaţiei
SUBIECTUL: Programul meu zilnic
TIPUL LECȚIEI: lecție de însușire de noi cunoștințe
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DISCIPLINELE INTEGRATE:
Comunicare în limba română
Matematică şi explorarea mediului
SCOP: - organizarea învăţării şi pregătirii pentru viaţă a şcolarului mic.
Dezvoltare personală
COMPETENŢE GENERALE:
3. Utilizarea abilităţilor şi a atitudinilor specifice învăţării în context şcolar.
COMPETENŢE SPECIFICE:
3.1. Realizarea unui program zilnic de activităţi, cu sprijinul adulţilor;
3.3. Identificarea hobby-urilor, jocurilor şi activităţilor preferate.
Comunicare în limba română
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
Matematică şi explorarea mediului
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-1000.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
OC1 - să identifice activităţile şcolarului din poezia audiată;
OC2 - să sorteze activităţile zilnice ale şcolarului propuse după anumite criterii;
OC3 - să exemplifice activităţi din viaţa şcolarului în diferite momente ale zilei;
OC4 - să aplice reguli în programul zilnic în vederea eficientizării timpului.
Afective
OA1 – să manifeste atenţie şi curiozitate pentru mesajul ascultat;
OA2 – să participe activ și conștient la activitate.
Psiho-Motrice
OM1 – să-şi coordoneze mişcările şi gesturile în timpul activității;
OM2 – să manevreze corect instrumentele folosite;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, ciorchinele, lectura, observația, exerciţiul, explicația,
jocul didactic, munca independentă.
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:planşa cu Moş Timp şi Zâna primăvară, jetoane cu
activităţi, planşe cu momentele zilei, fişe de lucru, instrumente de scris, jetoane cu ore.
FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observaţia sistematică, aprecieri verbale, evaluare
orală
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII: frontală, individuală, în grup.
RESURSE UMANE: 16 elevi
RESURSE SPAŢIALE: sala de clasă
RESURSE TEMPORALE : 50 minute
BIBLIOGRAFIE:
Suport de curs – Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru frmarea competenţelor cheie la şcolarii mici.
Program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar, 2012
Ministerul Educaţiei Naționale -Programa şcolară pentru disciplina Dezvoltare personală – clasa a II-a”, Bucureşti, 2013
Breben, Silvia - Jocuri pentru dezvoltarea inteligenţei emoţionale la vârsta preşcolară şi şcolară mică, Editura Reprograph,

Craiova, 2010
Desfăşurarea activităţii
MOMENTELE CONȚINUT ŞTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
LECȚIEI
Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învaţământ organizare

1.Moment Întâlnirea de dimineaţă Conversaţia Frontal Capacitatea de


organizatoric organizare
-Salutul; Calendarul
5’ naturii
-Prezenţa;

-Noutatea zilei;

-Calendarul naturii;

Pregătirea materialelor necesare pentru buna


desfaşurare a lecţiei.

2. Verificarea Se verifică noţiunile din lecţia precedentă. Conversaţia Frontal Capacitatea de


cunoştinţelor însuşite reactualizare a
anterior Se completează la tablă un ciorchine - timpul. Ciorchinele Tabla informaţiilor

3’

3.Captarea atenţiei Se prezintă oral povestea Moş Timp şi Zâna Explicaţia Planşă Moş Frontal Capacitatea de
Primăvară. Timp şi Zâna receptare a
2’ Conversaţia Primăvară unui mesaj
4.Anunţarea temei şi Se anunţă tema şi obiectivele activităţii pe Explicaţia Frontal Capacitatea de
a obiectivelor înţelesul elevilor. receptare a
unui mesaj oral
2’

5.Dirijarea învăţării Se citeşte poezia ,,Programul şcolarului” – Anexa Lectura Fişa de lucru Frontal Capacitatea de
1 şi se poarta o discuţie referitoare la textul acestei: a recepta un
20’ activităţile prezentate, momentele enumerate etc şi se Conversaţia Individual mesaj oral
completează diagrama- Anexa 2 Exerciţiul Jetoane cu
Capacitatea de
activităţi
Joc didactic ,,Toate la timpul potrivit” – activitate Observaţia a sorta
de sortare a activităţilor scolarului de-a lungul unei Planşe cu activităţile
zile. Jocul momentele după criterii
didactic zilei date

6. Obţinerea Joc didactic ,, Atenţie la ceas!”. Elevii vor extrage Conversaţia Jetoane cu
performanţei jetoane reprezentând diferite ore şi când va fi strigată ore
o anumită ,ora aceştia vor spune o activitate pe care o Jocul Frontal Observarea
10’ desfăşoară la momentul acela. La finalul jocului, didactic Planşa cu sistematică
Moş Timp În grup
elevii se vor aşeza în ordinea cronologică a orelor pe
ceas.

7. Asigurarea Se propune elevilor o fişă de lucru ,,Programul Explicaţia Observarea


retenţiei şi a zilnic te face campion” – Anexa 3. Elevii îşi vor sistematică
transferului acorda punctaje de la 0 la 10 pentru realizarea Munca Fişă de lucru Individual
activităţilor zilnice. Campionii la respectarea independentă
7’ programului zilnic şi a regulilor de igienă sunt cei care
obţin punctaje de minim 80.

8. Incheierea Se vor face aprecieri generale asupra participării Conversaţia


activităţii 1’ elevilor la activitatea desfăşurată.
Anexa 1
Programul şcolarului

Te trezești, de dimineață
Şi rapid te speli pe față .
Speli și dinții și grăbești
Micul dejun să servești.

Pleci la școală ca să înveți Acum este important,


Să tot știi să dai poveţi. Treci la tme ,nu lăsa .
Ce e bine și ce-i rău, Ca să poți și alte planuri
Cum să reușești mereu. Azi să poţi realiza.

Vii apoi la prânz, acasă, Mergi acuma și te joacă


Îți schimbi hainele, te speli Jocul este mai frumos
Și te așezi apoi la masă După teme, sari, aleargă
Te hrănești, mare să crești. Mergi pe jos, fii sănătos!

După-amiază te grăbești Vezi că seara a venit,


Puțin să te odihnești, Cina este de servit,
Și refăcut te trezești Fă ghiozdanul, mergi te spală,
Ce vioi și vesel ești! Treci în pat, poveste ascultă,
Somn ușor şi noapte bună!
Anexa 2

Program
Anexa 3

Activități și reguli de igienă din programul


școlarului

Deșteptarea la ora 7:00, gimnastica din înviorare și


igiena corporală de dimineață.

Îmbrărcarea, îl verificarea ghiozdanului.

Micul dejun.

Programul de școală: 3-4 ore de curs.

Spălatul mâinilor după venirea de la școală,


schimbarea îmbrăcămintei, servirea mesei de prânz .

Program de odihnă:2 ore.

Pregătirea lecțiilor: nu mai târziu de ora 17:00.

Program de odihnă active- activități la alegere


(lectură, hobby -uri, vizionare de programe TV, jocuri
în aer liber, sport).

Cina :ora 19:00.

Igiena corporală de seară și odihna de noapte,


începând cu ora 21:00.

S-ar putea să vă placă și