Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect de lecție
Fizică:
--Se va apela la noțiuni legate:
-Pasteurizarea și importanța ei în conservarea alimentelor
-Determinare temperatureilor de fierbere pentru diferite alimente
-Procese de dizolvare, diluare, evaporare
-Cântărirea ingredientelor
1
7. Număr de ore 1
8. Competențe specifice vizate
2
4. M.E.N., Programă şcolară, Educaţie tehnologică, clasele a V-a – a VIII-a, Bucureşti,
2017
5. Neamţu, C., Sandu, D., Jugănaru, V., Educaţie tehnologică, manual pentru clasa a V-a,
Editura LVS Crepuscul, Ploieşti, Prahova, 2005
-Mijloace tehnice: videoproiector, calculator
Forme de organizare a învățării:
-Frontală, individuală, pe grupe.
Metode de evaluare a performanţelor:
-Evaluare formativă, pe parcursul lecţiei, prin verificare orală şi prin aprecierea
modului de îndeplinire a sarcinilor de lucru practice;
Resurse umane:
-3elevi cu DMU, 5 elevi cu DMM
12. Context extrașcolar – Din experienţa acumulată în afara şcolii (în familie şi individual),
elevii au noţiuni legate alimente, preparare alimente, veselă, aparate electrocasnice etc.
13. Extindere spre viață – După parcurgerea acestei teme, elevii vor avea o uşurinţă mai
mare în a înţelege rolul consumului unor produse alimentare de calitate, importanța conservării
alimentelor.și respectarea normelor de igienă în prepararea hranei.
3
14. Activități de predare-învățare-evaluare
Metode, procedee
Compe
Secvenţele Activitatea Activitatea şi mijloace
- Evaluare
lecţiei/timp profesorului elevilor Forme de
tențe
activitate
-Se
pregătesc
-verifică prezenţa
pentru lecţie Conversaţia
1.Moment -asigură un climat
(caietele, şi euristică
organizatoric necesar desfăşurării
restul Activ.frontală
2 min. lecţiei prin pregătirea
mijloacelor
materialelor necesare
ce vor fi
folosite) ;
-ghicitori Într -un
pomuşor
Se vede un focuşor
4
următoarele întrebări:
1.Care sunt alimentele
de origine minerală şi
vegetală?
2.Care sunt alimentele
cunoştinţe din de origine animală?
adresate de Caietele
lecţia 3.Să enumere metodele
profesor. Activ. frontală
anterioară de preparare la rece a
4 min. alimentelor
4.Să enumere metodele
de preparare la cald a
alimentelor
4.Ce informaţii există pe
ambalaje.
Se comunică pe înţelesul
elevilor, obiectivele
operaţionale; -Participă la
- Notează titlul lecţiei discuţii.;
4.Anunţarea Conversaţia
şi enunţă obiectivele -Sunt atenţi
temei şi a euristică
- Dirijeaza o scurtă la
obiectivelor Explicaţia
conversaţie prin care explicaţiile
lecţiei Caietele
propune elevilor să–şi profesorului
5 min. Activ. frontală
însuşească cunoştinţele şi notează în
referitoare la metodele caiete;
de conservare a
alimentelor.
5
-Prezintă şi explică
noile conţinuturi legate
de:
Brainstorming
-conservarea alimentelor
Explicaţia
-uscarea
C1 Descrierea
5.Prezentarea -sterilizare
C2 -Notează în Conversaţia
noilor -pasteurizare Observarea
C3 caiete noile Euristică
conţinuturi -refrigerare sistematică
C4 cunoştinţe Observația dirijată
15 min. -congelare
C5 PPT
- conservarea prin sărare
Videoproiectorul
-conservarea cu ajutorul
Activ.frontală
zahărului
--afumare
-conservarea prin murare
-Identifică
pe grupe de
căte doi Conversaţia
- Solicită elevilor să
produsele Exerciţiul
identifice produsele
alimentare și Activit. practică
6.Fixarea C5 alimentare din boluri să
metodele de Fişa de lucru
cunoştinţelor C6 completeze fişa de lucru Frontală
consevare 4 Boluri cu diferite
10 min. C7 pe care au primit-o.
folosite alimente
Anunţă timpul acordat
conservate
pentru activitate
- Activ. pe grupe
Completează
fişa de lucru
7.Evaluarea şi Solicită elevilor să Conversaţia Evaluarea
autoevaluarea evalueze împreună toate -Apreciază Exerciţiul fişei de lucru
5 min. C6 fişele împreună Fişa de lucru și activității
C7 Se apreciază cu note fișele de Activ. indiv., practice
participarea elevilor la lucru frontală
6
lecţie
Anunţă tema pentru ora Conversaţia
8.Încheierea
următoare: tehnologii -Notează Explicaţia
activităţii
tradiționale de preparare tema Caietele
1 min.
a alimentelor Activ. frontală
Fişă de lucru
1.Identificați și notați pe fișa de lucru produsele alimentare din boluri și metodele de conservare
folosite.
7
Schița lecției
Conservarea alimentelor
uscarea
marinarea steriliza
murarea
Metode de
conservare
afumarea
conservarea
prin adaosul congela
de zahăr
conservarea
prin sărare
8
Pasteurizarea- constă în încălzirea alimentelor la temperaturi de până la 100 0C ( lapte,
sucuri de fructe, sucuri de legume). Această metodă permite menținerea proprietăților gustative
și hrănitoare a produsului fără pierderea vitaminelor.
Refrigerarea- păstrarea în frigider la temperaturi cuprinse între -10C si -20C, ( fructe,
legume, produse lactate, mâncarea gătită). Această metode nu afectează structura produselor.
Congelarea- se folosește pentru păstrarea pe o durată mai mare la temperaturi sub 0 0 C a
cărnii, peștelui, legumelor și fructelor, acestea păstrând gustul, aspectul și valoarea nutritivă
apropiate de cele ale produselor în stare naturală.
Conservarea prin sărare- adăugarea unei cantități de sare alimentelor. Aceasta metodă
are ca efect pierderea unor cantitati importante de substanțe.
Conservarea prin adaosul de zahăr se conservă fructele obținând compoturi, gemuri
sau dulcețuri.
Afumarea- pătrunderea lentă a fumului in interiorul produselor. Metoda se aplică la
carne, pește, brânză, prune.
Murarea- metodă de conservare a legumelor. Se aplică legumelor ca: varză, castraveți,
gogonele, gogoșari, etc.
Marinarea- este metodă de conservare ce are la bază folosirea oțetului, sării și zahărului.