Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Oituz


Cadru didactic: Birti Iuliana
Clasa: a II-a B
Aria curriculară: Consiliere şi orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învăţare: Igiena personală
Subiectul activităţii: Importanţa normelor de igienă pentru sănătate şi învăţare
Tipul activităţii: consolidare
Forma de realizare: integrată

Competenţe specifice:
DP:
1.3. Respectarea unor reguli de igienă personală
3.1. Realizarea unui program zilnic de activităţi, cu sprijinul adulţilor
CLR:
2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare
AVAP:
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei

Obiective operaţionale:
a) Cognitive:
OC1- să enumere norme de igienă personală;
OC2- să enumere activităţi din rutina zilnică;
OC3- să ilustreze prin desen obiecte de igienă personală;
OC4- să stabilească valoarea de adevăr a unor afirmaţii despre igiena personală;;
OC5- să identifice efectele negative ale nerespectării regulilor de igienă;
OC6- să mimeze activităţi din rutina de dimineaţă/zi/seară.
b) Motrice:
OM1- să-şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile în timpul lecţiei;
c) Afective:
OA1- vor manifesta interes pentru activitate.

Strategia didactică
Resurse:
Procedurale: - metode şi procedee: predicţia, expunerea, , explicaţia, observaţia,
problematizarea, conversaţia euristică, exerciţiul, brainstorming.
- forme de organizare: frontală, individuală.
Materiale: carioci, creioane colorate, ceas de perete, fişă de lucru.
Temporale: 45 minute

1
Bibliografie:
1. Cuciinic, C., (2015), Dezvoltare personală, Caietul elevului, Bucureşti: Editura
Aramis Print;
2. Matei, T., Nastasiu, L., (2010), Proiectare didactică, Oneşti: Editura Magic Print;
3. Ministerul Educaţiei Naţionale, (2013), Programa şcolară pentru disciplina
Dezvoltare personală, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, Bucureşti;
4. Ministerul Educaţiei Naţionale, (2013), Programa şcolară pentru disciplina
Comunicare în limba română, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, Bucureşti;
5. Ministerul Educaţiei Naţionale, (2013), Programa şcolară pentru disciplina Arte
vizuale şi abilităţi practice, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, Bucureşti;

2
Strategia didactică
Etapele
Conţinut ştiinţific Metode şi Forme de Evaluare
activităţii Materiale Timp
procedee organizare
Elevii sunt rugaţi să
privească ceasul de pe
perete. Se adreseză întrebări:
Câte ore are o zi?
În câte momente principale
Conversaţi
se împart cele douăsprezece
1. Captarea a Ceas de Observarea
ore?
atenţiei Observaţia perete 3’ sistematică a
Ce activităţi desfăşurăm Frontal
Predicţia comportamentului
dimineaţa, după-amiaza,
seara?
Se continuă cu întrebările
până elevii ghicesc subiectul
lecţiei.
Se comunică titlul
Importanţa normelor de
igienă pentru sănătate şi
învăţare şi obiectivele
activităţii:
 enumerarea normelor de
igienă personală;
 enumerarea activităţilor
din rutina zilnică;
 motivarea opţiunii pentru
2. Enunţarea Observarea
o anumită activitate din Conversaţi 2’
obiectivelor Frontal sistematică a
rutina zilnică; a
comportamentului
 identificarea obiectelor
de igienă personală cu
ajutorul imaginilor;
 stabilirea valorii de
adevăr a unor afirmaţii
despre igiena personală;
 mimarea unor activităţi
din rutina de
dimineaţă/zi/seară.
Elevii răspund la
întrebările adresate:
Care sunt activităţile din
rutina zilnică?
3. Conversaţi
Ce faceţi voi zilnic?
Actualizarea a 3’ Observarea
Răspuns aşteptat: Frontal
cunoştinţelor Explicaţia sistematică a
Dimineaţa: trezitul, micul
Problemati comportamentului
dejun, igiena corpului,
-zarea
pregătirea pentru şcoala,
plecarea spre şcoală.

3
În continuare, elevii
primesc fişa de lucru şi
indicaţii cu privire la
modalitatea de completare.
4. Prezentarea Se rezolvă exerciţiile
Observaţia
optimă a oral apoi se scriu Fişă de
Conversaţi Frontal 2’ Observarea
conţinutului răspunsurile corecte pe fişa. lucru
a sistematică a
Activitatea se bazează pe
Explicaţia comportamentului
comunicare orală şi pe
exemple concrete din partea
elevilor.
5. Dirijarea Exerciţiul 1: Observaţia Fişă de Frontal 15’ Observarea
învăţării Elevii enumeră Conversaţi lucru Individual sistematică a
momente principale din a Creioane comportamentului
rutina unei zile: Explicaţia colorate
Dimineaţa: trezitul la ora Exerciţiul Carioci
fixă, micul dejun, igiena Problemati
corpului, îmbrăcatul şi -zarea
plecarea spre şcoală.
După-amiaza: drumul către
casă, schimbul hainelor şi
ordonarea lor, igiena
mâinilor, masa de prânz,
activităţi recreative/somn,
efectuarea temelor şi
pregătirea ghiozdanului
pentru a doua zi.
Seara: pregătirea hainelor
pentru următoarea zi de
şcoală, igiena mâinilor,
cina, igiena corpului,
îmbrăcatul hainelor pentru
dormit, somnul.
Exerciţiul 2:
Elevii vor scrie şase
norme de igienă personală.
Exerciţiul 3:
Elevii vor încercui
obiectele de igienă
personală.
Exerciţiul 4:
Vor stabili prin
încercuire variantele
adevărate cu privire la
importanţa respectării
normelor de igienă
personală.
Permanent se
monitorizeză activitatea, se
oferă explicaţii

4
suplimentare, completări şi
se corectează răspunsurile
greşite.
Se adresează
Conversaţi
întrebarea: Ce ai lua cu tine
a euristică
în geamantan dacă ai pleca
Explicaţia Observarea
într-o mini-vacanţă la
6. Obţinerea Exerciţiul Frontal sistematică a
munte? 7
performanţei Problemati comportamentului
Răspunsuri aşteptate:
-zarea
periuţa de dinţi, şamponul,
Brainstor-
haine de schimb, o revistă
ming
pentru elevi, ş.a.
Exerciţiul 5:
Conversaţi Observarea
Elevii vor găsi cuvinte Fişă de Frontal
7. Feedback-ul a sistematică a
cu sens opus pentru: igienă, lucru Individual 2’
Exerciţiul comportamentului
normă, a avea stare bună.
Exerciţiul 6:
Sarcina de lucru constă în Conversaţi Observarea
formularea unei opinii cu a sistematică a
8. Evaluarea Frontal 5’
privire la efectul negativ al Problemati comportamentului
Individual
nerespectării normelor de -zarea Evaluare orala
igienă personală.
Se adresează
întrebarea:
Care este activitatea
Conversaţi Observarea
preferată din rutina unei Fişă de Frontal
9. Retenţia a sistematică a
zile? De ce? lucru Individual 3’
Explicaţia comportamentului
Elevii sunt încurajaţi
să răspundă şi să-şi motiveze
opţiunea.
Copiii vor mima
Observarea
10. Transferul activităţi din rutina unei zile: Exerciţiul Frontal 3’
sistematică a
dimineaţa, ziua şi seara.
comportamentului

5
Anexa 1

Nume: Data:

Fişă de lucru

1. Enumeră momente principale din rutina unei zile.


Dimineaţa:__________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
După-
amiaza:________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Seara:______________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
2. Scrie şase norme de igienă personală.
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
3. Desenează obiectele de igienă personală pe care le foloseşti.

4. Încercuieşte enunţurile adevărate.

a) Sănătatea este soră cu dezordinea


b) A fi sănătos înseamnă a fi indisciplinat.
c) A fi sănătos înseamnă a fi leneş.
d) A fi sănătos înseamnă a fi puternic.
e) A fi sănătos înseamnă a fi bine dispus.

6
5. Scrie cuvinte cu sens opus pentru:
igienă=
normă=
a avea stare bună=

6. Explică în 3-5 enunţuri ce ţi s-ar putea întâmpla dacă nu respecţi normele de


igienă personală.
7. sa cunoasca si sa respecte normele necesare integrarii in viata sociala, precum si reguli de
securitate personala;
8. sa identifice comportamente pozitive care conduc la pastrarea sanatatii;
9. sa recunoasca comportamente negative care duc la degradarea sanatatii;   
10. sa respecte regulile de igiena personala si un regim sanatos de viata in vederea pastrarii
sanatatii fizice si psihice;
11. sa alcatuiasca propozitii si fraze scurte, corecte din punct de vedere gramatical;
12. sa-si reprime dorinta de a efectua miscari inutile in timpul activitatii;

Metode si procedee: conversatia, observatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, piramida, turul


galeriei, surpriza, problematizarea, jocul

Mijloace didactice: papusa „Murdarica” („Curatica”), imagini, jocuri de masa, plastilina, plansete,


panouri, schita pentru piramida, prosoape, servetele, modelul educatoarei, foi de desen, carioci.

Forme de organizare: frontal, grupal, individual

Scenariul activitatii

- Salutul: „Buna dimineata, copii frumosi si sanatosi!” (vezi Anexa)

- Prezenta copiilor: Sunteti toti prezenti? Cine lipseste? Oare de ce?

- Noutatea zilei: Astazi avem multi musafiri la activitatile noastre. Sunt doamne educatoare care
lucreaza cu copii asa ca voi si au venit sa vada cat de cuminti, atenti si destepti sunteti voi. Sa le
salutam!

- Impartasirea cu ceilalti: „Cum ne putem apara de boli?”

A venit vremea rece si exista riscul de a ne imbolnavi mai des. Voi v-ati imbolnavit vreodata? Cum
te-ai simtit? A fost bine? Vreti sa fiti sanatosi?

- Tema zilei: „Vreau sa fiu sanatos!”

Tema convorbirii noastre este:

„Singurel ma ingrijesc

7
Si de boli eu ma feresc”

Planul de intrebari:

- Ce trebuie sa facem pentru a ne feri de boli?

- Trebuie sa ne ingrijim corpul, sa mancam sanatos si sa facem multa, multa miscare.

1. Ingrijirea corpului

Din ce este format corpul nostru?

- Cum ne ingrijim capul?(fata, dintii, nasul, parul) Cu ce?

- Cum ne ingrijim trunchiul?( facem baie saptamanal, spalam mainile cat mai des, picioarele in
fiecare seara, ne taiem unghiile si la maini si la picioare)

- De ce sa taiem unghiile?

- Ce sunt microbii?

- De ce sa ne spalam pe tot corpul?

Sinteza partiala: De retinut! Reguli igienice:

 Spala-ti dintii dupa fiecare masa!


 Spala-te pe maini inainte de masa si ori de cate ori
 este nevoie!
 Spala-ti saptamanal tot corpul!

2. Alimentatia sanatoasa

Ca sa se dezvolte, corpul nostru trebuie bine hranit. Sa mancam de toate dar mai ales: multe
fructe si legume proaspete si mai putine dulciuri. De ce?

- Ce trebuie sa facem cu fructele si legumele inainte de ale consuma?

- Sa consumam mult lapte si produse lactate. De ce? (Contin calciu care ne intareste dintii, oasele,
muschii, devenim mai puternici)

De retinut! Reguli:

Mananca cat mai multe fructe si legume!

Spala fructele inainte de a le manca!

Mesteca bine hrana!

3. Multa, multa miscare!

Pentru a ne pastra sanatatea trebuie sa facem multa, multa miscare: sa alergam, sa sarim ca
iepurasii, sa facem gimnastica, sa mergem cu bicicleta, cu rolele, sa ne jucam, sa practicam un
sport preferat etc.

Sinteza generala: Jocul „Adevarat sau fals”(Propozitii false sau adevarate):

8
„Marul este otravitor”.(fals)

„Imi spal dintii cu sapun”.(fals)

„Imi corpul cu sapun si cu burete”(adevarat)

„Doctorul este dusmanul copiilor”(fals)

„Mama isi spala parul cu sampon”.

„Medicul te consulta cu siringa”.

„Fructele si legumele contin multe vitamine”.

In final 5-6 copii vor recita cate o strofa din poezia „Nu uitati!”(vezi Aneza).

Papusa le multumeste copiilor si pleaca sa puna in aplicare ce a invatat. (Se spala si isi pune haine
curate)

Concluzii:

„Ti-am prezentat ca la carte

Mici reguli de sanatate

De vei fi atent la toate

Vei avea de multe parte.

Sanatos, mare-o sa cresti

Pe parinti sa-i multumesti”

Tranzitie: (Spre activitatea de desen)

S-ar putea să vă placă și