Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA ŞCOLARĂ: Școala Gimnazială Ipotești


DATA: 04.11.2019
CLASA: Pregătitoare B
PROF. ÎNVĂȚĂTOR: Prodan Sarah
ARIA CURRICULARA: Consiliere și orinetare
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
UNITATEA TEMATICĂ: Sănătatea mea
TEMA LECȚIEI: Păstrez curățenia acasă
TIPUL LECȚIEI: Transmitere și însușire de noi cunoștințe.
SCOPUL LECȚIEI: Dezvoltarea unor aptitudini și interese cu scopul întreținerii igenei în casă.

Competenţe specifice :

DEZVOLTARE PERSONALĂ :
1.2. Identificarea unor reguli de igienă personală

Comunicare în limba română


1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;

Arte vizuale şi abilită si practice


2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale.

Obiective operaţionale :
O1 Să numească cel putin trei reguli de igienă a locuinței;
O2 Să formuleze răspunsuri referitoare la acțiunile de igienă a locuinței ale unor animale;
O3 Să descrie obiecte folosite pentru păstrarea curăţeniei locuinței;
O4 Să observe analizând ilustrațiile date, formulând răspunsuri la întrebări ce vizează acțiuni
de igienă a locuinței;
O5 Să autoevalueze propriului comportament în relație cu obiectele din propria locuință;
O6 Să realizeze desene corespunzătoare unor obiecte care ajută la păstrarea igienei în locuințe;
O7 Să identifice personajul care face acțiuni de igienizare, din povestea Fata babei și fata
moșneagului, pe baza imaginilor date.
O8 Să participle cu interes la jocurile propuse.

Strategii didactice :

Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, expunerea, observaţia dirijată, jocul didactic


Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, filmuleț educativ,calciulator, videoproiector, creioane colorate.
Forme de organizare : frontal, individual
Resurse temporale: 35 minute + 15 minute activitate recreativă
Resurse umane: 19 elevi .

BIBLIOGRAFIE.

 MECTS -„Programa pentru disciplinele:Dezvoltare personală ,Arte vizuale şi abilități practice,


Comunicare în limba romană, , Matematică si explorarea mediului, aprobată prin ordinul
ministrului nr. Nr. 3418/19.03.2013”, Bucuresti, 2013.
Desfășurarea activității
Evenimentul OB. OP ELEMENTE DE CONȚINUT ALE LECȚIEI STRATEGII DIDACTICE Evaluare
didactic Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţare organizare
Momentul  Asigur condițiile necesare unei bune desfășurări a Conversatia
organizatoric lectiei.
1 min
 Întâlnirea de dimineață: noutăţi, impresii, mesajul zilei, Frontal
Jocul „Coșul lui Motănel?”

1.Captarea
O1  Le prezint elevilor un filmuleț unde se vorbește despre
atentiei igiena casuței prisicii și ce trebuie să facem ca pisica să Conversaţia Videoproiector Frontal Observarea
O2
5 min fie fericită. Laptop sistematică
 După vizionarea filmulețului, dezbatem subiectul de
igiena locuinței și ce înseamnă acest lucru.

2.Anunţarea
 Anunţ subiectul lecţiei şi obiectivele învatarii : Igiena
subiectului si a Capacitatea
locuinței -reguli şi obiecte de igienă .
obiectivelor  Pe parcursul lectiei, elevii vor afla de ce este bine să de a
păstreze curățenie în locuință, care sunt obiectele care
operationale Conversaţia Frontal recepta un
ne ajută la igienizare.
1 min mesaj
auditiv.
3.Dirijarea O3  Dirijează elevii în studierea imagini cu diferite activități Conversaţia Auxiliar Frontal Capacitatea
O4 de curățenie.
învătării O5 Observaţia de a
 Se pun diferite întrebări pe baza imaginilor.
20 min O6 recunoaște
 Ce observați în imagine?
 Care sunt activitățile pe care tu le faci? diferite
 Cum arată camera voastră?
 De ce crezi ca e necesar sa fie curat in casa noastra? obiecte de
igienă
Exerciţiul casnică
 Elevii vor realiza desene corespunzătoare unor obiecte
Individual
care ajută la păstrarea igienei în locuințe.

4. Fixarea O7  Le cer elevilor să recunoască personajele din imagine și Conversația Auxiliar Frontal Capacitatea
cunostintelor să identifice personajul care face acțiuni de igienizare,
6 min de a
din povestea „Fata babei și fata moșneagului”, pe baza
imaginilor date. recunoaște
personajele
din poveste
Se va realiza prin două jocuri:
6.Obţinerea Jocul „ DA sau NU ! ” Jocul
performanţei O8 Se citeşte o listă de enunţuri legate de sănătate. didactic
 Îmi place să fiu curat şi ordonat.
6 min  Dimineaţa mă spăl pe mâini de câte ori este nevoie.
 Am grijă de hainele mele. Observarea
 Îmi ajut părinţii la treburile gospodăreşti. Individual
sistematică
 Şterg tabla şi mă ocup de curăţenia clasei. Frontal
 Păstrez curăţenia şi ordinea în camera mea.
Jocul „ Eu spun greşit, spune tu bine ! ”
Jocul
 Îmi fac lecţiile noaptea.
didactic
 Îmi scriu temele în timp ce mănânc.
 Mă culc îmbrăcat cu hainele de zi.
 Şterg tabla cu noroi.
 Ţin cărţile şi caietele sub pat.
 Scriu cu stiloul pe bancă.
 Îmi arunc hainele prin cameră.

7.Încheierea  Fac aprecieri asupra comportamentului și a modului de conversatia frontal Aprecieri


implicare în desfasurarea lecției. individuale
activităţii
1 min
FISA DE LUCRU
Igiena locuintei

1. OBSERVĂ CELE 2 IMAGINI. CUM ESTE PRIMA CAMERĂ FAȚĂ DE CEA DE-A DOUA? CE CREZI CĂ S-A ÎNTÂMPLAT
CU A DOUA CAMERĂ? CUM AM PUTEA SCHIMBA FELUL ÎN CARE ARATĂ?
2. CE OBIECTE NE-AR PUTEA AJUTA SA FACEM CURAT?
3. DAR CAMERA VOASTRĂ , CUM ARATĂ?

S-ar putea să vă placă și