Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECȚIE

Data: 06.11.2023

Clasa I-a

Școala Gimnazială “Gheorghe Coman” Brăiești

Obiectul; Dezvoltare personală

Aria curriculară: Consiliere și orientare

Subiectul lecției: Mânânc sănătos

Tipul lecției: mixtă

Scopul lecției: precizarea cunoștințelor referitoare la educația pentru sănătate

Competențe generale:

1.2. Identificarea unor reguli de igienă

2.2. Transmiterea unor mesaje verbale și nonverbale simple despre propriile experiențe de viață

Obiective operaționale:

O1. Să recunoască obiectele de igienă personală pe baza jetoanelor primite

O2. Să redea principalele reguli de igienă personală

O3. Să identifice unele consecințe ale nerespectării regulilor de igienă personală

O4. Să recunoască unele cauze ale îmbolnăvirilor

Strategii didactice

a) Metode didactice: observarea, metoda R.A.I. (răspunde, aruncă, interoghează), conversația euristică, conversația catehetică, explicația, exercițiul,
demonstrația cu ajutoul imaginilor.
b) Material didactic: imagini cu diferite obiecte de igienă personală, fisă cu ghicitori, manual
c) Forme de organizare: frontală, pe grupe, individuală

Momentele lecției Conținutul științific Metode didactice Material didactic Forme de


organizare
1. Momentul organizatoric Se asigură un climat optim pentru desfășurarea lecției iar elevii se Frontal
pregatesc pentru lectie.
2. Captarea atenției Se citeste textul urmator, apoi se fac observatii: Conversația
"Marius a venit de la școala. Este palid și se simte rău.
Dimineața a mâncat doar o ciocolată iar într-o pauză și-a cumpărat o Fișă cu textul
prăjitură. În curtea școlii l-a văzut pe Azorel, prietenul copiilor.
L-a luat în brațe și i-a dat și lui din prăjitura pe care o mânca. Explicația
Când a ajuns acasă, a găsit pe masa din bucătărie un coș cu cireșe
proaspat culese de bunicul său. N-a mai stat pe gânduri și s-a
înfruptat din bunătatea de cireșe. Acum îl doare capul și stomacul."
 - Ce a gresit Marius?
3. Dirijarea învățării Voi pune pe videoproiector un joc cu o roată în care sunt așezate în Joc didactic Jetoane cu obiecte de Individual
jurul ei diferite obiecte de igienă personală. Vom învârte roata și vom igienă personală
vorbi despre fiecare obiect. Wordwall
- Se va juca un joc. Fiecare elev va veni în față va extrage un Conversația
jeton fără a se uita la el. Îl va arăta clasei, apoi cu ajutorul Frontal
colegilor va ghici obiectul respectiv. De exemplu, un elev va
extrage un jeton cu periuța de dinți, îl va arăta clasei apoi Explicația
elevii îi vor da câteva indicații dar fără a spune cuvântul din
jeton (te speli zilnic cu ea, o punem în baie, punem pe ea Observația
pastă de dinți, etc).
4. Obținerea performanței În această etapă a lecției vom răspunde la câteva întrebări cu ajutorul Metoda R.A.I Minge Frontal
metodei R.A.I.
 Ce obiecte folosim pentru igiena locuinței? Conversația
 Ce obiecte folosim pentru igiena personală? catehetică
 Ce alimente trebuie să mâncăm pentru a fi sănătoși? Individual
 Ce activități trebuie să facem pentru a fi sănătoși?
 Care este programul zilnic al unui școlar?
 Ce trebuie să facem cu fructele înainte de a le consuma?
 De câte ori ne spălam pe mâini?
 De câte ori ne spălam pe dinti?
5. Feedback și evaluare Se va aprecieri individuale și globale asupra participării elevilor la
oră.

S-ar putea să vă placă și