Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 29.01.2013

Şcoala:

Clasa: Clasa Pregătitoare

Propunător: prof. înv. primar

Subiectul lecţei: ,, Camera mea”

Mijloc de realizare: Activitate integrată

Tipul activităţii: Dobandire de noi cunostinte

Arii curriculare: Om si societate, Arte şi tehnologii.

Discipline:

Educatie pentru societate


Arte vizuale si lucru manual

Competente specifice:

 Educatie pentru societate


1.1. Identificarea unor norme elementare de conduita in contexte familiare;
1.2. Punerea in practica a unor norme elementare de conduita in contexte familiare;
2.2. Aplicarea unor deprinderi de comportament moral-civic in contexte familiare.

 Arte vizuale si lucru manual


2.1. Exprimarea libera a ideilor/experientelor si a emotiilor/sentimentelor prin utilizarea de
materiale, instrumente de lucru.
3.4. Identificarea utilitatii obiectelor intalnite in mediul apropiat.

Obiective operationale:

La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

 O1: Sa bifeze imaginile care infatiseaza obiecte folosite pentru pastrarea curateniei in
locuinta;
 O2: Sa identifice regulile de igiena a locuintei;
 O3: Sa alcatuiasca propozitii cu obiectele din camera copilului;
 O4: Sa sesizeze deosebirile dintre doua camere;
 O5: Sa coloreze adecvat imaginile date;
 O6: Sa manifeste acord/dezacord fata de neglijenta de sine si fata ceilalti, fata de lucrurile
incredintate etc.

Strategii didactice:

 Metode si procedee: conversatia, explicatia, descrierea, demonstratia.


 Mijloace de invatamant si materiale didactice: caiet auxiliar “ABC-ul bunelor maniere”,
fise de evaluare, creioane colorate.
 Forme de organizare: frontal, individual.

Evaluare: formativa, prin observarea comportamentului elevilor, analiza produselor activitatii.

Resurse temporale: 50 minute.


DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. Etapele lectiei Continut stiintific Strategii didactice Evaluare


crt Metode si Mijloace si
procedee materiale
1. Momentul Crearea conditiilor necesare bunei Caiete
organizatoric desfasurari a lectiei: auxiliare
-aerisirea salii de clasa;
-amenajarea spatiului de desfasurare a
activitatii;
-pregatirea materialelor de lucru.
2. Captarea atentiei Invatatoarea indeamna elevii sa recite Conversatia Observarea
poezia ”Noi zburam ca fluturasii”, comportamentului
impreuna cu miscarile sugerate de text: elevilor
“Noi zburam ca fluturasii
Ne spalam ca iepurasii
Desenam un curcubeu
Eu pe al meu
Si tu pe al tau
Iar apoi ne asezam
Linistea sa o pastram
Bine, bines a invatam!”
3. Anuntarea temei Astazi, la ora de Educatie pentru Observarea
si obiectivelor societate, vom invata despre camera comportamentului
noastra. elevilor
Voi trebuie sa retineti regulile de igiena
pentru pastrarea curateniei locuintei, sa
alcatuiti propozitii cu obictele din camera
copilului, sa bifati imaginile care
infatiseaza obictele folosite pentru
pastrarea curateniei in locuinta, sa
colorati adecvat imaginile date.
4. Dirijarea invatarii Elevii vor deschide caietele auxiliare si Conversatia Caiete Observarea
impreuna cu invatatoarea vor rezolva Explicatia auxiliare comportamentului
sarcinile propuse(paginile 36 si 37). Descrierea Creioane elevilor
Invatatoarea le cere elevilor sa colorate
alcatuiasca propozitii cu urmatoarele
cuvinte: pat, birou, lampa, scaun, jucarii,
cuier etc.
Discutie despre cum se mentine casa
curate: substante folosite in curatarea
diverselor suprafete, obiecte de curatenie,
reguli de comportare civilizata in camera.
Elevii vor avea de sesizat deosebirile
dintre cele 2 imagini (anexa 1), si le vor
colora. Ei vor argumenta raspunsul la
intrebarea: “Cum este camera ta de
obicei: ordonata sau dezordonata?”
5. Evaluarea Elevii vor avea de efectuat o fisa de Explicatia Fisa de Aprecierea
evaluare(anexa 2). evaluare produselor
Dupa expirarea timpului, invatatoarea va activitatii
verifica fisa prin sondaj.
6. Incheierea Apreciez intreaga activitate a copiilor si Recompense Aprecieri globale
activitatii le ofer cate o recompense. si individuale
Anexa 1:
Nume………………………………………. 29.01.2013

Anexa 2: Fişă de evaluare

1. Colorează adecvat imaginea!

2. Bifează în căsuţă obiectele din camera ta:

S-ar putea să vă placă și