Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect didactic
1
PROIECT DIDACTIC
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să descrie imaginea model;
O2: sa recunoască obiecte de îmbrăcăminte;
O3: să descopere materialele din care sunt confecționate hainele;
O4: să lipească imaginea de îmbrăcăminte;
O5: să modele obiecte de îmbrăcăminte;
RESURSE:
Strategii didactice:
a) Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, analiza, jocul
didactic.
b) Mijloace de învățământ: auxiliar, fișe, planșe didactice , calculator.
c) Forme de organizare: frontală, pe grupuri, individuală.
Temporale
2
35 minute activitatea propriu-zisă și 15 minute activități recreative
BIBLIOGRAFIE:
- Breben S., Gancea E., Ruiu G., Fulga M. - Metode interactive de grup - Ghid metodic -
Editura Arves, Craiova
3
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
4
Când merg la școala îmi pun haine curate.
Când mă întorc de la școală nu-mi schimb hainele. Frontal
O ajut pe mama să spele rufe.
Nu îmi pun hainele murdare în coșul cu rufe.
Îmi curăț pantofii în fiecare zi.
O ajut pe mama să strângă rufele.
Activitate recreativă:
Joc-mima: La oglindă-cum mă îmbrac/Spăl rufe/Calc rufe/
Obținerea O4 Sarcina 4. Aprecieri
performantei Vor primi câte o fișă cu manechinul ce trebuie îmbrăcat potrivit Pe grupe verbale
pentru anotimpul toamna. Pe altă fișă vor avea obiecte de
îmbrăcăminte și ei va trebui să le aleagă doar pe cele potrivite, să
le coloreze, decupeze și lipi corespunzător.
Copiii vor numi obiectele de îmbrăcăminete ,vor descrie
obiectele de vestimentație si le vor încadra la anotimpul potrivit.
Activitate O5 Modelez haine pentru păpușa mea. Modelaj Plastelina Analiza
recreativă Conversație individual produselor
5
6
8
9