Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
1
Proiect didactic
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnaziala Calui
DATA: 17.052023
CLASA: pregătitoare
Prof. Inv. Primar: Stancu Stela Maria
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere și orientare
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
COMPETENȚE SPECIFICE :
DP: 1.1. Identificarea unor trăsături personale elementare;
2.1. Recunoașterea emoțiilor de bază raportate la experiențele de viață trăite;
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea școlară ;
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învățarea și succesul școlar.
CLR 2.2.Transmiterea unor informații referitoare la sine și la universul apropiat, prin mesaje scurte;
MEM: 3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în
scopul identificării unor regularități
AVAP: 2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să descrie imaginea model;
O2: sa recunoască obiecte de îmbrăcăminte;
O3: să descopere materialele din care sunt confecționate hainele;
O4: să lipească imaginea de îmbrăcăminte.
2
RESURSE:
Strategii didactice:
a) Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, analiza, jocul didactic.
b) Mijloace de învățământ: auxiliar, fișe, planșe didactice , calculator.
c) Forme de organizare: frontală, pe grupuri, individuală.
Temporale:
- 45 minute
BIBLIOGRAFIE:
Breben S., Gancea E., Ruiu G., Fulga M. - Metode interactive de grup - Ghid metodic -
Editura Arves, Craiova
3
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Etapele Conținutul științific Metode Mijloace Forme de
Ob.op. Evaluare
lecției didactice didactice organizare
Moment Asigur o atmosferă adecvată desfăşurarii în condiţii optime a frontal Observarea
organizatoric activităţii. conversația sistematică
Captarea Descopăr, împreună cu copiii, o cutie la panoul calendarului Scrisoarea
atenției naturii. În cutie sunt diferite obiecte de îmbrăcăminte, în Explicația
miniatură. Vom merge la bănci și vom intui materialul.
Anunțarea Copii, noi astăzi vom vorbi despre hainele pe care le purtăm, Frontal
temei in funcție de vreme, și cum le îngrijim ca să fim mereu curați și
sănătoși .
Dirijarea Se vor reactualiza cunoștințele despre anotimpuri.
învățării Sarcina 1:
Copiii au primit câte un obiect de îmbrăcăminte. Îl vor studia și Conversația Frontal Observarea
O1
apoi îl vor descrie, culoare, din ce e alcătuit, cine îl poate purta, Explicația sistematică
când, cum e materialul(aspru, moale, călduros, fin, etc.)
Sarcina 2: Jocul didactic
O2
Când punem hăinuțele pe sârmă? Cine le spală, cu ce le spală, de
ce le spală, voi o ajutați? Ce facem cu hainele după ce s-au
uscat? Cu ce le călcăm, de ce, cum le așezăm ( exemplificăm cu
O3
hăinuțele-model). Unde le punem?
Cum curățăm pantofii?
4
Sarcina 3. Jocul didactic
Ridică-te/Stai jos
Când merg la culcare îmbrac pijamale.
Îmi las hainele pe jos.
Când merg la școala îmi pun haine curate.
Când mă întorc de la școală nu-mi schimb hainele. Frontal
O ajut pe mama să spele rufe.
Nu îmi pun hainele murdare în coșul cu rufe.
Îmi curăț pantofii în fiecare zi.
O ajut pe mama să strângă rufele.
5
lor pe parcursul orei.
6
7
8
9
10
0000000000000000000000 çµø…
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23