Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Instituția de învăţământ: L.T. „Alecu Russo”


Învăţător/elev-practicant:Martalog Gabriela
Data: 27.09.2022
Clasa: 1 “B”
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Durata: 45 de minute
Modulul: Hai la școală
Subiectul lecției: Cuvântul. Despărțirea cuvintelor în silabe.
Lectura imaginilor. Vreau să cresc sănătos.
Tipul lecției: de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor

Unități de competențe Obiectivele lecției :


La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:

1.1. Identificarea semnificației unui mesaj scurt, O1-să răspundă la întrebările propuse
rostit cu claritate, pe teme accesibile O2-să identifice mesajul unui text
1.4. Distingerea cuvintelor dintr-o propoziţie, a O3-să distingă silabele dintr-un cuvânt
silabelor dintr-un cuvânt, a sunetelor dintr-o silabă. O4-să descrie un obiect din imagine după formă,mărime,dimensiune,mod de
2.2. Descrierea ghidată a obiectelor după culoare, utilizare
formă, mărime, dimensiune, mod de utilizare. O5-să manifeste interes și creativitate pe tot parcursul orei

Strategii didactice:
a) Forme de organizare: Frontal
b) Metode și procedee:Exercițiul,conversația,explicația.
c) Mijloace didactice: Imagini,Manual,lucruri din viața cotidiană.
Strategii de evaluare: formativă
Bibliografie:
1. Curriculum național: Învățământul primar/ MECC al RM,Chișinău: Lyceum, 2019..
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar, Chișinău, MEC, 2019.

Demersul didactic al lecției


Secvențe Obie Strategii
instrucțio- ctive Elemente de conținut t' Strategii didactice de
nale evaluare
Forme de Metode și Mijloace
Activitatea învățătorului Activitatea elevilor organizare procedee didactice
Evocarea O5 Organizarea clasei Elevii ,stând în picioare, repetă
Învățătorul recită poezia demonstrând după învățătoare:
gesturile. se întind palmele şi se face
Vino, eu vreau să-ţi văd faţa gestul de chemare cu degetele,
Zâmbitoare, dimineaţa copiii zâmbesc, se întorc cu
Bate palma, eşti voinic! faţa unul către celălalt şi bat
Să ne-ntrecem noi un pic: palma, sar şi se învârt, se imită
Să sărim, să ne-nvârtim număratul indicând cu degetul
Și ne numărăm puţin, colegii,elevii se așează și se
Ne-așezăm și ne gândim gândesc despre ce vom vorbi.
Ce urmează să vorbim
Captarea atenției
Salutul:Bună dimineața dragi elevi,mă
numesc domnișoara Gabriela și astăzi Elevii se salută făcând cu
O5 vom desfășura împreună ora de limba mânuțele.
română.
Iar pentru a reuși totul
ne va ajuta Doctorul
Plușica
Haideți să o salutăm
pe domnișoara doctor.

Realizarea O1 Un elev răspunde:


sensului 1.Elevi,ce are Plușica în mână? 1.Plușica are în mână o gentuță
O5 Excelent! 2. a. Medicamente
2.Dar cum credeți ce are ea în gentuță? b. injecții
Pentru a răspunde ridicăm mânuțele. c. pastile
Haideți să vedem ce are într-adevăr.

Avem șase fișe,cu cuvinte.


Eu le voi citi și le voi atașa pe tablă într-un
mod încurcat,dar voi ascultați și vă gândiți
Cum le veți aranja ca să primiți un proverb Elevii ascultă și se gândesc
“O minte sănătoasă într-un corp cum să aranjeze ca să
sănătos.” primească proverbul
Elevi,când avem un corp sănătos? Dar o Avem un corp sănătos cînd ne
minte sănătoasă? spălăm pe mâini,pe față.
Bravo,v-ați descurcat de minune! Avem o minte sănătoasă atunci
când, suntem atenți la
Elevi,din proverbul atașat la tablă despre lecție,răspundem la
ce credeți că vom vorbi azi? întrebări,gândim,medităm.
Dacă considerăm că avem un
răspuns,ridicăm mânuța. Un elev răspunde:
Grozav! Eu cred că astăzi la lecție vom
vorbi despre sănătate.
Așadar,elevi astăzi vom vorbi despre
Sănătate. Deschidem manualele la pagina
20.
Privim cu atenție imaginile.
Punem degețelul pe imaginea din dreapta
sus.

1.Ce este prezentat în imagine?


2.Dați un nume băiatului.
3.Unde se află Ilie?
4.Ce face Ilie în baie?
Așadar elevi în prima imagine este Elevii răspund la întrebări
reprezentată igiena personală. De ce este
importantă igiena personală? 1.În imagine este prezentat un
Priviți celelalte trei imagini. băiețel.
Alcătuiți câte o propoziție în baza fiecărei 2.Ilie
imagini. 3.Ilie se află în baie
4. Ilie își spală dinții
Bravo,elevi v-ați descurcat de minune! Igiena personală este
Observăm mai jos o propoziție din importantă pentru ca să fim
imagini. Haideți împreună să descoperim sănătoși.
ce este scris aici. Elevii privesc celelalte imagini
Ionel face curat în cameră.
Ancuța aleargă
Marius își curăță haina.
Scrim propoziția la tablă.
Ce este propoziția? Trece câte un elev la tablă și
Propoziția este o comunicare cu o singură descoperă fiecare literă.
acțiune
Câte cuvinte conține propoziția?
Ce este cuvântul?
Unitatea de bază a vocabularului ce redă Trece un elev la tablă și
un sens. desenează semnul grafic al
Care sunt cuvintele propoziției? cuvântului propoziția conține 3
Despărțim cuvntele în silabe. cuvinte
Vai,elevi eu am uitat cum despărțim
cuvintele în silabe. Cine dorește să-mi
amintească. Un elev explică cum se despart
Dan pe-ri-e hai-na. cuvintele în silabe.
Câte silabe are primul cuvânt? Dar câte
sunete are primul cuvânt? Trece un elev la tablă și
Dar al doilea? Dar al treilea? reprezintă nunărul de silabe al
Elevi sunetele sunt ceea ce auzi iar literele cuvintului
ceea ce vezi.Deci câte sunete are cuvntul Cuvântul Dan are doar o
Dan? singură silabă
Bravo elevi! Cuvântul Dan are 3 sunete.
Reflecția

Căutând în gentuța domnișoarei doctor


am găsit câteva sarcini dar și un
cânteccel. Haideți să vedem dacă îl
cunnoașteți
Cântecul Aram sam sam.
1. Despărțiți în silabe următoarele
cuvinte
Săpun,apă,șervețel, chiuvetă.

2.Adevărat sau fals? Elevii îndeplinesc sarcinile.


Cuvântul Mama are 4 sunete
Cuvântul Bancă are 6 sunete.
Cuvântul măr are 3 sunete
Cuvântul Elev are 5 sunete.
Vom avea nevoie de experții noștri din
clasă.
Punem mânele pe bancă și ascultăm
atent ce voi spune eu,iar dacă propoziția
mea va fi adevărată bateți din palme o
dată. Dacă propoziția este falsă bateți
din picioare.

Extensia 3.Alcătuiește propoziții după imagini.


Reprezintă schema câte cuvinte are
fiecare propoziție.

_______________.
________________________?

Va-ți descurcat de minune.

Pe masă aveți trei mere de diferite


culori.
Iar pe tablă avem un pom
Dacă consideri că te-ai descurcat
independent lipim mărul verde în vârful
copacului
Ghidat lipim mărul galbenîn mijlocul
pomului.
Iar cei care vor avea succes lecțiile
viitoare lipesc mărul verde la tulpina
pomului.

S-ar putea să vă placă și