Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Obiectul de studiu: Dezvoltarea personală


Data: 02.12.2022
Clasa:
Învățător:
Subiectul lecției: Regimul zilei unui elev din clasa I.
Tipul de lecție: de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor.
Subcompetențe: 3.1. Respectarea regimului zilei în baza recomandărilor învățătorului și a părinților.
3.2.Aplicarea regulilor de igienă personală şi alimentaţie corectă îndrumaţi de persoane mature
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:
O1-să argumenteze importanţa timpului în viaţa omului;
O2-să realizeze un regim al zilei corect;
O3-să exprime idei,opinii asupra motto-ului;
O4-să lucreze cu interes şi cu plăcere,dezvoltîndu-şi imaginaţia.
Strategii didactice
Metode și procedee: conversația, explicația, observația, povestirea
Mijloace: imagini cu vestimentație,
Forme de activitate: frontal, individual.
Referințe bibliografice:
• Curriculum național. Învățământ primar. Chișinău, 2018;
• Dezvoltare personală .Ghidul învățătorului clasa 1. Publicat 2021.
• Internet, www.didactic.ro.

Demersul didactic

Ob Elemente de conținut Strategii didactice


Evaluare
Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Forme de Metode Mijloace
organizare
Etapa I- a a lecţiei: Evocare
Vai ce feţe colorate Se solicita elevilor să exprime Invățarea prin Ex. de
Au venit în ospeţie scurt,concret asociațiile cu emoticonul descoperire/ identificare
Cum se simte fiecare referitor la dispoziția sa. Brainstorming
Ia să-mi spune-ți voi mie.
-Spune-ţi care imagine se potriveşte dispoziţiei frontal Conversație
voastre la moment.
,,Iata aceste mutrişoare
Ne-au venit în ospeţie
Cu prietenii lor devotaţi
Cu un obiect preţios
Care zice numai:,Tic-tac!,,
Timpu-i îi e pe plac
Căci prin el,pentru voi
Timpul nu merge înapoi.,,
- Cesuleţele vor verifica dacă voi preţuiţi timpul
şi aveţi un regim al zilei, mai ales că voi deja
sunteți școlari.

Etapa II-a a lecţiei: Realizarea sensului


-Lecţia noastră de astăzi se numeşte Regimul Orală
zilei unui elev de clasa I ,la această lecţie vom
O1 învăţa cum să preţuim timpul, importaţa lui,
importanţa întocmirii unui regim al zilei,vom Elevii expun după părerea lor ce este
povesti, ne vom juca. timpul.
Comenta-ţi următoarea frază:Timpul Conversaţia
fuge,nimeni nu-l ajunge.
În ce se măsoară timpul?
La ce-i foloseşte omului timpul? Descoperirea
Ce face timpul cînd se opreşte ceasul?
Ce s-ar întîmpla dacă nu ar fi ceasuri? Identifică definiții frontală
De ce trebuie să ne organizăm timpul?
-Ca să preţuim timpul şi el să nu se scurgă în Descriere
zadar trebuie sa avem un regim al zilei.
-Ce este un regim al zilei? Denumesc importanța respectării
-Cine în cameruţa lui are întocmit un regim al regimului zilei.
zilei?
Regimu-i lucru serios, Obsrvarea
În caz contrar totu-i pe dos.
Regimul îţi dă sănătate
Iar trîndăvia doar păcate.
Elevii vor urmări filmulețul și vor Individual
O2 Prezentarea unui video cu regimul zilei: memoriza conținuturi din text
https://www.youtube.com/watch?
v=f5s1RXZVruQ Orală , prin
-Să visăm împreuna: Închipuiţi-vă că o zînă aprecieri
bună va dăruit o desagă plină cu timp. Elevii expun ideiile personale Conversația verbale
Ce ve-ţi face cu această desagă? euristivă
În ce scopuri ve-ţi utiliza timpul? frontală
Jocul:Ceasornicul vesel
Eşti un deşteptător.Un coleg îţi spune la ureche
la ce oră trebuie să-l trezeşti.Indică prin orice
O3 mijloace posibile,fără a vorbi, ora. Elevii Vor participa în cadrul jocului prin
trebuie să ghicească exact ora cerută de exprimare nonverbală individual
elev.Dacă ghicesc-eşti un ceas bun,dacă nu-eşti
defectat şi ve-i fi înlocuit cu un alt ceas.

Etapa III-a a lecţiei: Reflecție


Jocul: ,,Microfonul magic,, Conversație Aprecieri
Ce v-a impresionat cel mai mult la lecţia de Elevii denumesc activitatea care i-a verbale
O4 astăzi? impresionat
Ce v-a impresionat mai puţin?
Ia să văd cum s-a schimbat dispoziţia voastră. frontal Jocul
Reflecție
Etapa IV-a a lecţiei: Extindere
Timpul este preţios,trebuie să-l păstraţi si să Voi aprecia modul în care unii elevi au Conversaţia / Aprecieri
aveţi cît mai mult timp pentru fapte bune. participat la lecţie frontală verbale

Pentru acasă de făcut un poster cu regimul zilei


Aprecierea activității elevilor.

S-ar putea să vă placă și