Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Instituția de învăţământ: L.T. „Alecu Russo”


Învăţător/elev-practicant:Martalog Gabriela
Data: 27.09.2022
Clasa: 1 “B”
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Durata: 45 de minute
Modulul: Hai la școală
Subiectul lecției: Cuvântul. Despărțirea cuvintelor în silabe.
Lectura imaginilor. Vreau să cresc sănătos.
Tipul lecției: de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor

Unități de competențe Obiectivele lecției :


La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil:

1.1. Identificarea semnificației unui mesaj scurt, O1-să răspundă la întrebările propuse
rostit cu claritate, pe teme accesibile O2-să identifice mesajul unui text
1.4. Distingerea cuvintelor dintr-o propoziţie, a O3-să distingă silabele dintr-un cuvânt
silabelor dintr-un cuvânt, a sunetelor dintr-o silabă. O4-să descrie un obiect din imagine după formă,mărime,dimensiune,mod de
utilizare
2.2. Descrierea ghidată a obiectelor după culoare,
O5-să manifeste interes și creativitate pe tot parcursul orei
formă, mărime, dimensiune, mod de utilizare.
Strategii didactice:
a) Forme de organizare:
b) Metode și procedee:
c) Mijloace didactice:
Strategii de evaluare: formativă
Bibliografie:
1. Curriculum național: Învățământul primar/ MECC al RM,Chișinău: Lyceum, 2019. 212 p.
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar, Chișinău, MEC, 2019.
3. URSU, L., LUPU I., IASINSCHI, I., Matematică, manual pentru clasa 1. Editura Prut Internațional, 2021.

Demersul didactic al lecției


Secvențe Obie Strategii
instrucțio- ctive Elemente de conținut t' Strategii didactice de
nale evaluare
Forme de Metode și Mijloace
Activitatea învățătorului Activitatea elevilor organizare procedee didactice
Evocarea O5 Organizarea clasei Elevii stând în picioare repetă
Învățătorul recită poezia demonstrând după învățătoare:
gesturile. se întind palmele şi se face
Vino, eu vreau să-ţi văd faţa gestul de chemare cu degetele,
Zâmbitoare, dimineaţa copiii zâmbesc, se întorc cu
Bate palma, eşti voinic! faţa unul către celălalt şi bat
Să ne-ntrecem noi un pic: palma, sar şi se învârt, se imită
Să sărim, să ne-nvârtim număratul indicând cu degetul
Și ne numărăm puţin, colegii,elevii se așează și se
Ne-așezăm și ne gândim gândesc despre ce vom vorbi.
Ce urmează să vorbim
Captarea atenției
Salutul:Bună dimineața dragi elevi,mă
numesc domnișoara Gabriela și astăzi Elevii se salută făcând cu
vom desfășura împreună ora de limba mânuțele.
română.
O5 Iar pentru a reuși totul
ne va ajuta Doctorul Plușica
Haideți să o salutăm pe domnișoara
doctor.

Realizarea O1 Un elev răspunde:


sensului 1.Elevi,ce are Plușica în mână? 1.Plușica are în mână o gentuță
O5 Excelent! 2. a. Medicamente
2.Dar cum credeți ce are ea în gentuță? b. injecții
Pentru a răspunde ridicăm mânuțele. c. pastile
Haideți să vedem ce are într-adevăr.

Avem 6 fișe,cu cuvinte.


Eu le voi citi și le voi atașa pe tablă într-un
mod încurcat,dar voi ascultați și vă gândiți
Cum le ve-ți aranja ca să primiți un Elevii ascultă și se gândesc
proverb cum să aranjeze ca să
“O minte sănătoasă într-un corp sănătos.” primească proverbul

Bravo,v-ați descurcat de minune!

Elevi,din proverbul atașat la tablă despre Un elev răspunde:


ce credeți că vom vorbi azi? Eu cred că astăzi la lecție vom
Dacă considerăm că avem un vorbi despre sănătate.
răspuns,ridicăm mânuța
Grozav!

Așadar,elevi astăzi vom vorbi despre


Sănătate. Deschidem manualele la pagina
20.
Privim cu atenție imaginile.
Punem degețelul pe imaginea din dreapta
sus.

1.Ce este prezentat în imagine?


2.Dați un nume băiatului.
3.Unde se află Ilie? Elevii răspund la întrebări
4.Ce face Ilie în baie?
Așadar elevi în prima imagine este 1.În imagine este prezentat un
reprezentată igiena personală. De ce este băiețel.
importantă igiena personală? 2.Ilie
Privim celelalte trei imagini. 3.Ilie se află în baie
Alcătuiți câte o propoziție în baza fiecărei 4. Ilie își spală dinții
imagini. Igiena personală este
importantă pentru ca să fim
Bravo,elevi v-ați descurcat de minune! sănătoși.
Observăm mai jos o propoziție din Elevii privesc celelalte imagini
imagini. Haideți împreună să descoperim
ce este scris aici.
Ionel face curat în cameră.
Ancuța aleargă
Marius își curăță haina.
Scrim propoziția la tablă.
Ce este propoziția? Trece câte un elev la tablă și
Propoziția este o comunicare cu o singură descoperă fiecare literă.
acțiune
Câte cuvinte conține propoziția?
Ce este cuvântul?
Unitatea de bază a vocabularului ce redă Trece un elev la tablă și
un sens. desenează semnul grafic al
Care sunt cuvintele propoziției? cuvântului propoziția conține 3
Despărțim cuvntele în silabe. cuvinte
Vai,elevi eu am uitat cum despărțim
cuvintele în silabe. Cine dorește să-mi
amintească. Un elev explică cum se despart
Dan pe-ri-e hai-na. cuvintele în silabe.
Câte silabe are primul cuvânt? Dar câte
sunete are primul cuvânt? Trece un elev la tablă și
Dar al doilea? Dar al treilea? reprezintă nunărul de silabe al
Elevi sunetele sunt ceea ce auzi iar literele cuvintului
ceea ce vezi.Deci câte sunete are cuvntul Cuvântul Dan are doar o
Dan? singură silabă
Bravo elevi! Cuvântul Dan are 3 sunete.

Reflecția

Căutând în gentuța domnișoarei doctor


am găsit câteva sarcini dar și un
cânteccel. Haideți să vedem dacă îl
cunnoașteți
Cântecul Aram sam sam.
1. Despărțiți în silabe următoarele
cuvinte
Săpun,apă,șervețel, chiuvetă.
2.Formează cuvinte dintr-o silabă cu
trei sunnete,
_a_ _u_ _o_ _e_
_a_ _u_ _o_ _e_
_a_ _u_ _o_ _e_

3.Alcătuiește propoziții după imagini.


Reprezintă schema câte cuvinte are
fiecare propoziție.

_______________.
________________________?

Va-ți descurcat de minune.

Extensia
Deschidem caietul elevului și îndeplinim
sarcinile propuse.
În continuare lăsăm pixurile pe bancă și
ascultăm atent. Se aplaudă o singură
dată elevii care au fost somnoroși.
Lucrează independent
Se aplaudă de două ori elevii care s-au
implicat mai puțin
Se aplaudă de trei ori cei care au fost
activi.
Se aplaudă de 4 ori elevii care s-au
simțit bine la lecție.

S-ar putea să vă placă și