Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 14 martie 2008


CLASA :a III- a
UNITATEA: Scoala cu clasele I-VIII Leonida Marineanu, Tia- Mare
NVTOR: Sprincenatu Florica Felicia
ARIA CURRICULAR: Om i societate
DISCIPLINA: Educaie civic
UNITATEA DE NVARE : Noi si lucrurile
SUBIECTUL: Proprietatea si atitudinea fa de lucruri
OBIECTIVE CADRU:
cunoasterea si utilizarea limbajului din sfera valorilor civice;
cunoasterea si respectarea drepturilor copilului, a normelor de comportare in
societate;
dezvoltarea unor comportamente relationale privind constituirea grupurilor sociale;
dezvoltarea si manifestarea unor atitudini favorabile luarii deciziilor si exprimarii
opiniilor in ceea ce priveste activitatea grupurilor din care fac parte.
Obiective de referin:
1.1. - s recunoasc i s descrie nelesul unor termeni specifici limbajului civic;
1.2. - s exprime oral i n scris enunuri simple cu referire la situaii diferite de
via cu coninut civic;
2.2 - s identifice reguli cu privire la raporturile persoanei cu lucrurile i fiinele;
3.4. - s dovedeasc dorin de participare la activitatea unor grupuri;
4.4. - s formuleze enunuri pro i contra n soluionarea unor dileme;
Obiective operaionale:
cognitive:
O1.s fac distincie ntre lucruri proprietate personal i lucruri
proprietate public;
O2.s argumenteze nevoia unei atitudini pozitive fa de lucruri
i fiine;
O3.s recite poezii care s ilustreze relaia dintre om i vieti;
O4.s contientizeze importana ocrotirii naturii;
O5.s realizeze un joc de rol din care s reias atitudinea fetei moului fa de fiine
i lucruri ;
O6. s rezolve un test de sinceritate cu privire la atitudinea lor fa de lucruri i
fiine;
afective:
OA1. - s participe cu plcere i interes la dezvoltarea climatului afectiv pozitiv n
grup;
OA2. - s-i cultive un spirit altruist;
STRATEGII DIDACTICE: inductiv- semialgoritmice
FORMA DE ORGANIZARE: frontal- individuala
METODE SI PROCEDEE: conversaia, explicaia, investigaia, exerciiul,
problematizarea, jocul didactic;
MIJLOACE SI MATERIALE: fie de lucru, manualul
DURATA: 50 min.
BIBLIOGRAFIE:
Programa colar clasele III-IV, Bucureti,2004
Manuale alternative
Ghid metodologic de aplicare a programei colare de Educaie
civic,nvmnt primar i gimnazialEdit.Aramis ,2001
DESFASURAREA ACTIVITATII

Strategii didactice
Evenimente Ob. Activitatea invatatorului Activitatea Metode si Mijloace si
instructionale op elevilor procedee materiale
1. Moment Se realizeaza conditii ergonomice Elevii se pregatesc
organizatoric necesare desfasurarii lectiei de pentru inceperea orei
cultura civica. de cultura civica.
2. Recapitulare Verific tema calitativ i cantitativ.
- Ce lectie ati avut de pregatit pentru Noi am avut de Conversatia
astazi la ora de cultura civica? pregatit lectia
Lucruri care ne Dialogul
exprima dirijat
Se pun intrebari recapitulatice.
- Ce sunt lucrurile? Lucrurile sunt
obiectele din jurul
nostrum.
- De ce ne sunt necesare lucrurile? Fara ele viata este
imposibila.
- Cum le mentinem in stare buna? avem grija de ele
- Dati-mi exemple de lucruri care se banca, sacunul,
gasesc in clasa noastra. catedra, etc.
- Ce atitudine trebuie sa avem fata de sa avem grija san u
ele? le distrugem.
3. Anuntarea temei Daca tot am discutat ca trebuie sa conversatia
si a obiectivelor avem grija de ele, eu va propun sa
invatam o lectie noua care se numeste Elevii asculta cu
Proprietate si atitudine fata de atentie. explicatia
lucruri
4. Dirijarea O1 Se scrie data si titlul lectiei pe tabla. Elevii scriu data si
invatarii Se poarta o discutie pe baza imaginii titulul lectiei in
din manual: caiete.
O2 - Cui apartin obiectele de pe banci? Obiectele apartin manualul
scolii.
- Ce atitudine trebuie sa aiba copiii Ei trebuie sa aiba
fata de aceste obiecte? grija de manualele observarea
primite de la scoala
O3 - Mobilierul clasei cui apartine? Mobilierul este al
scolii.
O4 - Cum trebuie sa se poarte elevii cu trebuie sa aiba
obiectele din sala de clasa? grija de ele, san nu le
O5 Insist asupra modului n care ar distruga, san nu scrie
trebui s foloseasc manualele pe ele.
O6 precum i crile mprumutate de la
bibliotec;
Recit cteva versuri care au ca Elevii asculta cu Explicatia
subiect folosirea corect a unei cri; atentie.
Cartea dac e a ta s-o pstrezi ca pe
o floare ,
Iar dac-i a altcuiva, grij ai cu-att
mai mare! lectura
Se citeste textul din carte si se Elevii citesc textul
poarta o discutie pe baza lui. din carte.
- De ce spunem ca suntem Lucrul respectiv ne
proprietari? apartine, este al
Le explic copiilor importanta nostru.
lucrurilor personale: ele nu se
imprumuta.
Scot n eviden faptul c exist trei explicatia
categorii de persoane :care iubesc
lucrurile i fiinele ,care le distrug i
o alt categorie care este mai rea
dect primele cele indiferente de tot conversatia
ceea ce le nconjoar;
Se scrie pe tabla si in caiete Elevii isi noteaza exercitiul
continutul lectiei. lectia in caiete.
Se rezolva oral exercitiile din
manual.
5. Obinerea Dau un mic test de sinceritate explicatia Fisa de
performanei ,prin care fiecare elev s-i vad Elevii lucreaza cu lucru
propriul comportament fa de mult interes.
mediul nconjurtor. exercitiul
Incheierea lectiei Tema pentru acasa .
Se fac aprecieri generale si Elevii asculta cu
individuale asupra modului de interes aprecierile. conversatia
participare al elevilor la lectie

S-ar putea să vă placă și