Sunteți pe pagina 1din 13

Șomkereki Amalia Paula

An II, ID

PROIECT DE LECȚIE

Data:
Clasa: a IV-a
Unitatea de învățare: Lumea copilăriei
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecției: Răzbunarea jucăriilor, Claudiu Groza
Tipul lecției: mixtă
Competențe specifice:
1.4. Manifestarea atenției față de diverse tipuri de mesaje în contexte previzibile
2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacțiuni orale
3.4. Evaluarea elementelor textuale care conduc la înțelegerea de profunzime în cadrul lecturii
3.6. Manifestarea interesului pentru lectura literară și de informare
Obiective operaționale: Până la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

1
O1 să descifreze mesajul ascuns, pentru a afla titlul activității
O2 să interpreteze rolurile date
O3 să realizeze corect cvintetul, urmărind pașii specifici acestuia
Strategii didactice:
 Metode, procedee și tehnici de învățământ: conversația, explicația, experimentul, jocul de rol, cvintetul
 Mijloace de învățământ: fișe, bețișor, lămâie, lumânare, costume
 Forma/Formele de organizare: frontal, individual
Sistem de evaluare:
 Metode și instrumente de evaluare: Observarea sistematică
Bibliografie:
Albulescu, I., Catalano, H. (2020), Sinteze de pedagogie generală. Ghid pentru pregătirea examenelor de titularizare, definitivat și
grad didactic II (profesori de toate specializările), Editura Didactca Publishing House, București.
Albulescu, I., Catalano, H. (2019), Sinteze de pedagogia învățământului primar. Ghid pentru pregătirea examenelor de titularizare,
definitivat și gradul didactic II, Editura Didactica Publishing House, București.
Programa școlară pentru limba și literatura română, clasa a IV-a.

Demersul didactic

Etapele/momentele Obiective Timp Activitatea cadrului Activitate elevilor Strategii didactice Metode și
activității didactice operațional didactic (metode, mijlooace, instrumente
e forme de organizare) de evaluare
MOMENT 3 minute Învățătoarea asigură cadrul Elevii își pregătesc cele
ORGANIZATORIC și atmosfera optimă necesare.

2
desfășurării lecției.

VERIFICAREA 5 minute Învățătoarea verifică tema Elevii au avut de realizat Conversația


TEMEI de casă. Învățătoarea o compunere de 100-150 Caietele elevilor
corectează eventualele de cuvinte, cu titlul Frontal
greșeli ale elevilor. Copilărie, ești cea mai
frumoasă.
*Cu o oră înainte, s-a Câțiva elevi vor citi
studiat textul Răzbunarea tema.
jucăriilor, de Claudiu
Groza. Elevii au citit textul,
s-au identificat cuvintele
necunoscute, au fost
adresate întrebări cu privire
la conținutul textului, s-a
realizat planul simplu de
idei, iar, la final, s-a realizat
harta subiectivă a lecturii.
Comprehensiunea textului a
fost realizată.

Apoi, va adresa câteva


întrebări, referitoare la Conversația
copilărie: Frontal
 De ce e frumos Elevii răspund la
să fii copil? întrebări.
 Este greu să fii Exemple de răspunsuri
copil? așteptate: Te poți juca
 De ce au copii când vrei./ Nu ai multe
jucării? responsabilități.
E greu să fii copil,
deoarece ai multe
teme./Nu e greu să fii
copil, deoarece adulții

3
mereu te apără./ Nu e
greu să fii copil.
deoarece nu ai de mers
la serviciu
Copiii au jucării,
deoarece mereu vor să
comunice cu cineva.
CREAREA O1 5 minute Se va folosi o metodă de Mesajul secret
MOTIVAȚIEI activare a colectivului de Experimentul
SPECIFICE elevi: Mesajul secret. Bețișor, lămâie, lumânare,
ÎNVĂȚĂRII Cu ajutorul unui bețisor foaie
îmbibat în zeamă de lămâie, Frontal
voi scrie următorul mesaj
pe o foaie: Copii-actori.
Cu ajutorul unei surse de Un elev va participa la
încălzire (o lumânare), acest mic experiment.
acidul citric se oxidează, iar
mesajul va apărea.
Răspuns așteptat: V-ați
Învățoarea îi întreabă pe referit la niște copii Conversația
elevi: De ce credeți că am actori. Vom fi actori Frontal
scris acest mesaj secret? astăzi!

ANUNȚAREA 5 minute Învățătoarea va anunța Conversația


TEMEI ȘI A activitatea: Veți juca rolul Frontal
OBIECTIVELOR copiilor din textul de ora
OPERAȚIONALE trecută. Se anunță apoi
obiectivele.

Am pregătit decorul pentru


Elevii ajută la montarea
voi și costume.
decorului.
DIRIJAREA O2 25 de Învățătoarea îi pregătește pe Conversația Observarea

4
ÎNVĂȚĂRII minute copii pentru jocul de rol, Explicația sistematică
urmând pașii didactici Jocul de rol
specifici acestei metode, și Fișe
anume: Costume
1. Identificarea Frontal
situației Individual
Se specifică clar, încă de la Elevii sunt atenți.
început, că elevii vor juca
rolul copiilor din textul
discutat cu o oră în urmă,
Răzbunarea jucăriilor,
Claudiu Groza.
2. Modelarea situației Elevii ascultă cu atenție.
și proiectarea Vor adresa întrebări,
scenariului dacă e cazul.
Scenariul va fi scris de
învățătoare. Deși se bazează
pe textul-suport
Răzbunarea jucăriilor,
scenariul va fi simplificat.
3. Alegerea
partenerilor și
instruirea lor relativ
la specificul și
exigențele jocului re
rol
Bazându-se pe chestionarul
Inteligențelor multiple,
educatoarea îi va alege pe
O2 elevii care au următoarele Observarea
inteligențe: inteligență Elevii selectați ies în fața
clasei. Ascultă cu atenție Conversația sistematică
corporal-kinestezică,
inteligență lingvistică și indicațiile învățătoarei Explicația
Jocul de rol

5
inteligență interpersonală. Fișe
Ceilalți elevi vor fi Costume
spectatori. Frontal
Învățătoarea va distribui Individual
rolurile: naratorul, Tudor,
Dorela, păpușile, soldățeii,
Zâna Jucăriilor.
Decorul va fi organizat în
faa clasei. Va și așezat un
covor, o cutie cu jucării și
un pat mic. Câteva jucării
vor fi puse pe covor.
Fiecare elev va primi câte o
fișă cu scenariul, fiindu-i
subliniate cu marker
replicile. Așa va ști când Elevii învață rolurile.
trebuie să intervină. Elevii-actori vor îmbrăca
4. Învățarea costumele.
individuală a rolului
de către fiecare
participant
Personajele nu au foarte
multe replici, de aceea
elevilor le va fi ușor să-și
învețe rolurile. Învățătoarea
îl ajută pe elevii-actori și le
dă explicații necesare.
O2 Înainte de desfășurarea Conversația Observarea
jocului de rol, învățătoarea Elevii-actori joacă Explicația sistematică
îi ajută pe elevii-actori să-și rolurile în fața clasei. Jocul de rol
pună costumele. Elevii-spectatori sunt Fișe
atenți la felul în care Costume
5. Desfășurarea elevii joacă rolul. Frontal

6
propriu-zisă a Individual
jocului de rol
Învățătoarea le oferă Elevii vor participa la
sprijin elevilor, pe tot discuție.
parcursul spectacolului. Vor găsi punctele tari și
punctele slabe ale jocului
6. Dezbaterea de rol.
colectivă a modului
de interpretare a
rolurilor și reluarea
secvențelor în care
nu s-au obținut Elevii răpund la întrebări.
comportamentele
prefigurate.

Învățoarea îi va întreba
pe elevii-actori cum s-
au simțit în momentul
în care au interpretat
rolurile.
Se stabilește, împreună
cu toată clasa unde au
întâmpinat elevii
dificultăți, se pot relua
anumite secvențe, se
stabilește împreună cu
clasa care ar putea fi
pașii pentru depășirea
dificultăților.
FIXAREA O3 5 minute Învățătoarea împarte câteva Cu ajutorul metodei Cvintetul
CUNOȘTINȚELOR fișe elevilor. (Anexa 2) Cvintetul, elevii vor Conversația
realiza o poezie, cu titlul: Fișe de lucru
Azi privitor, mâine actor. Frontal

7
Ex: Individual
1. Actorii
2. frumoși și jucăuși
3. vorbind, râzând,
interpretând
4. Sunt cei mai buni.
5. Creativitate

TEMA PENTRU 2 minute Învățătoarea le dă elevilor Elevii notează tema Conversația


ACASĂ tema pentru acasă: pentru casă. Caietele
Răspunde, în 50-60 de Frontal
cuvinte la următoarea Individual
întrebare: Pot fi copiii buni
actori?
ÎNCHEIEREA Învățătoarea le spune Elevii se pregătesc
LECȚIEI elevilor să se pregătească pentru pauză.
pentru pauză.

Punctul de plecare al activității este însăși definiția dramatizării: „transpunerea scenică a unei creații literare narative, cu un
conflict puternic”. Această activitate reușește să dezvolte două dimensiuni: una cognitivă și una afectiv-atitudinală.
Elevii clasei a IV-a sunt elevi care au următoarele inteligențe dominante: inteligență corporal-kinestezică, inteligență
lingvistică și inteligență interpersonală. Astfel, m-am bazat pe Teoria Inteligențelor Multiple a lui Howard Gardner. Acesta consideră
că rolul profesorului este definitoriu în evoluția ulterioară (umană și profesională) a elevilor săi. El subliniază ideea că aceste tipuri de
inteligență pot fi alimentate și întărite, dacă profesoul ține cont de ele, sau, dimpotrivă, ignorate și slăbite, dacă profesorul nu le ia în
calcul. Astfel, am format o echipă. Ce echipă minunată!
Mai mult decât atât, prin intermediul jocului de rol, vom dezvolta dimensiuni ale inteligenței emoționale: autocontrolul,
empatia, stima de sine și abilitățile sociale (conform cărții Inteligența Emoțională, scrisă de Daniel Goleman). Prin valorificarea

8
coeficientului de inteligență, a coeficientului emoțional și a personalității elevilor, calea pe care aceștia merg acum și după școlarizare
va fi aceea a succesului.
De asemenea, textele propuse pentru jocul de rol pot avea scenarii care prezintă diferite situații din viața reală, elevii putând să
aplice cunoștințele dobândite la diferite discipline, legând viața școlii de viața reală, utilitate pe care o subliniază Comenius în
Didactica Magna. Cu ajutorul jocului de rol, copiii  pot fi fizicieni, matematicieni celebri, ghizi turistici, jurnaliști, personaje cu
comportamente variate, temperamente diferite, arhitecți sau voluntari. O astfel de activitate de învățare vizează ideea de bază a
Educației Noi dezvoltată încă din 1898.
Activitățile care se bazează pe jocul de rol pot modela prin abilitățile pe care le formează elevilor, personalitatea acestora,
efectul benefic asupra dezvoltării dimensiunii afectiv-atitudinale este subliniat și de rezultatele proiectului Teatru în educație, proiect
derulat din 2014 în școlile din România de Institutul de Științe ale Educației în parteneriat cu Teatrul vienez de copii.
Jocul de rol și teatrul, în special, le aduce elevilor o bucurie imensă, nu numai elevilor-actori, care se transpun în pielea
personajele, ci și elevilor-spectatori, care urmăresc cu mare interes spectacolul colegilor. Ca viitori adulți, ei vor aprecia cultura și își
vor dezvolta gustul estetic.
Însă jocul de rol are și câteva limite. S-ar putea ca obiectivele/scopurile noastre să nu fie atinse, derulând o astfel de activitate.
Jocul de rol are un caracter ludic, astfel încât copiii s-ar putea să ia totul ca pe o joacă și să nu respecte cerințele jocului de rol și a
învățătoarei. De aceea, învățătoarea trebuie să fie un bun coordonator, să le acorde ajutor elevilor pe tot parcursul activității, să aibă
atât aptitudini pedagogice, cât și aptitudini regizoriale. La unii elevi pot apărea diferite blocaje emoționale, peste care vor trece foarte
greu, de aceea trebuie avut grijă la elevii pe care îi alegem să fie actori.
Bibliografie:
Goleman, D. (2001), Inteligența emțională, Editura Curtea Veche, București.
Albulescu, I., Catalano, H. (2019), Sinteze de pedagogia învățământului primar. Ghid pentru pregătirea examenelor de
titularizare, definitivat și gradul didactic II, Editura Didactica Publishing House, București.
Pedagogia jocului – support de curs

9
Anexa 1
Scenariul jocului de rol

10
Tudor este un băiețel tare frumos.
El are o soră, Dorela, blândă și cuminte. Este o fată cuminte. Tudor însă e cam răsfățat. Părinții i-au dat fel de fel de jucării. Tot ce
a cerut i s-a oferit imediat. A devenit astfel un băiețel egoist și extrem de alintat.
TUDOR: Nu vreau să-ți plimbi păpușa cu trenulețul meu. Nu vreaaau!
Tristă, Dorela se retrage în camera ei și își alină supărarea. Aceasta le spune păpușilor ei.
DORELA: Nu fiți supărate! Vă veți plimba într-o bună zi cu un tren adevărat. Vă promit! Când voi merge în tabără, vă voi lua cu
mine. Promit!
În timpul acesta, Tudor le ordonă soldaților lui să distrugă toată jucăriile Dorelei.
SOLDĂȚELUL-ȘEF: Nu e bine să facem așa ceva! Vom aduce multă suferință, vom stârni hohote de plâns și o mare de lacrimi.
TUDOR: Nu mă interesează. Ordinele nu se discută!
Nici nu termină bine de vorbit, că se și îndreaptă spre camera Dorelei, îi ia păpușa preferată și îi rupe o mână.
Mai târziu, când soarele lăsase în locul său luna, mare, rotundă, argintie, gătită să strălucească toată noaptea, în camera ei.
DORELA: Te rog, zână cea bună a jucăriilor, repară-mi păpușa. E atât de frumoasă!
Și ce se întâmplă? În lada cu jucării, soldățelul lui Tudor întâlnește păpușa rănită, care suferă și oftează. Impresionat, el găsește
mâna ruptă și o prinde cu pricepere.
SOLDĂȚELUL-ȘEF: Gata! Ești ca nouă acuma!
PĂPUȘA: Mulțumesc!.Dorela o să fie tare fericită!
SOLDĂȚELUL: Cred că trebuie să-i dăm o lecție lui Tudor! Trebuie să-i demonstrăm cât de curând că nu e bine ceea ce face.
PĂPUȘA: Da. Să ne revoltăm! Să nu-l mai asculte nicio jucărie. Atunci și-ar cere iertare și ar învăța să împartă.
SOLDĂȚELUL-ȘEF: E minunată ideea ta!
Dimineață, Dorela s-a dus la lada cu jucării, sperând ca zâna jucăriilor să-i fi ascultat rugămintea. A căutat păpușa. Când a găsit-o,
nu-i venea să-și creadă ochilor! Era ca nouă.

11
I-a mulțumit zânei, apoi a alergat la Tudor, arătându-i păpușa.
DORELA: Uite, păpușa e întreagă! Zâna mi-a ascultat rugămintea!
TUDOR: Ce bine! Cât mă bucur! Mă simțeam tare vinot! Soldat-șef, azi vei plimba toate păpușile Dorelei!
SOLDĂȚEUL-ȘEF: Nu ascult odinele tale!
TUDOR: Toată jucăriile v-ați supărat pe mine… Am înțeles. Ce să fac ca să mă iertați?
DORELA: Dragă Tudor, diseară roag-o pe zâna jucăriilor să le ceară să te ierte.
După o zi care a trecut foarte greu, spălat și îmbrăcat în pijamaua curată, Tudor i-a făcut câteva mărturisiri zânei. Lacrimile îi
sclipeau ca smaraldele în ochi.
TUDOR: Zână dragă, am greșit! Îmi pare rău! Te rog să vorbești cu jucăriile să accepte să se joace din nou cu mine. Promit că voi
avea grijă de ele și că le voi împrumuta și altor copii.
În liniștea blândă a nopții, zâna a suflat peste jucării și le-a spus că băiatul și-a învățat lecția. De a doua zi, băiatul a fost un alt
copil. Acum, Tudor are mulți prieteni.

Anexa 2

12
Cerința cvintetului

1. un cuvânt tematic – substantiv


2. două cuvinte – adjective care să descrie însușirile substantivului
3. trei verbe terminante în ind
4. patru cuvinte care alcătuiesc o propoziție
5. un singur cuvânt – verb – care concluzionează ideea

13

S-ar putea să vă placă și