Sunteți pe pagina 1din 6

Școala Gimnazială „Nicolae Rădulescu” Budești - Vrancea

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 21 martie 2019


CLASA: a III-a
ARIA CURRICULARĂ: Om și societate
OBIECTUL: Educație civică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Trăsături morale ale persoanei
SUBIECTUL: Modestia și lipsa de modestie
TIPUL: Transmitere de noi cunoștințe
DURATA: 45 min

COMPETENȚE SPECIFICE:
2.1. explorarea unor valori morale care stau la baza relațiilor cu ceilalți oameni;
2.2. recunoașterea unor comportamente moral civice din viața cotidiană;
3.1. relaționarea pozitivă cu ceilalți, în rezolvarea unor sarcini simple de lucru;

COMPETENȚE DERIVATE:
CD1: formularea corectă a răspunsurilor la întrebări pe baza textului audiat/citit;
CD2: citirea expresivă, corectă, conștientă, cursivă a un text la prima vedere;
CD3: identificarea comportamentelor pozitive/negative ;
CD4: enumerarea unor proverbe ce ilustrează modestia/lipsa de modestie;
CD5: scrierea cuvintelor cu sens asemănător/opus pentru cuvintele modestie, lipsa de modestie;
CD6: descrierea unei situații ce ilustrează modestia / lipsa de modestie;

Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic,
diagmana Venn
b) Mijloace de învăţământ: fişe, planşe didactice în format letric și electronic, copac dim
hârtie, flori, laptop, videoproiector, .
c) Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe
1
Prof. Înv. Primar Chiriac Corina
Școala Gimnazială „Nicolae Rădulescu” Budești - Vrancea

Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, autoevaluare,


evaluare orală, aprecieri verbale,stimulente, calificative.

BIBLIOGRAFIE:
 Programa şcolară pentru disciplina „Educație civică” . Clasa a III-a și clasa a IV-a, Anexa
nr. 2 la Ordinul Ministrului Educației Naționale nr. 5003/02.12.2014, București;
 Educație civică, manual pentru clasa a III-a, Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu, Editura
Aramis;

2
Prof. Înv. Primar Chiriac Corina
Școala Gimnazială „Nicolae Rădulescu” Budești - Vrancea

Secvențele CD Conținutul informațional al lecției Resurse


instruirii și Organiza- Evaluare
Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Procedurale Materiale
dozarea torice
1.Moment Pregătirea materialelor necesare pentru Elevii îşi pregătesc conversaţia caiete frontal observația
organizatoric buna desfășurare a lecției.
manualul, caietele, penarul. cărţile sistematică
1 min

2.Verificarea Se verifică tema scrisă prin citirea de Corectează temă şi răspund conversaţia caiete frontal aprecieri
temei şi a către elevi a acesteia apoi se verifică
la întrebările adresate de verbale
cunoștințelor cunoștințele dobândite în lecția
anterioare anterioară „Curajul, frica și lașitatea” învăţător.
5 min. -Ce înseamnă să fii curajos? Dar fricos?
-Prin ce se caracterizează lașitatea?

3.Captarea Se prezintă o planșă cu imagini din Participă la activitate. Conversația Prezentare frontal Observarea
atenţiei povestea ,, Fata babei și fata
Ppt /în perechi sistematică
3 min. moșneagului ” de Ion Creangă .
Se adresează elevilor întrebările: Elevii răspund la întrebări flipchart
-Din ce poveste fac parte personajele?
-De ce fata moșului a ales o ladă mică?
-Ce calitate morală exprimă gestul ei?
-Cum era fata babei în comparație cu
fata moșului?

Elevii sunt astfel conduși să descopere


titlul lecției ,,Modestia și lipsa de
modestie”

3
Prof. Înv. Primar Chiriac Corina
Școala Gimnazială „Nicolae Rădulescu” Budești - Vrancea

4.Anunțarea Se anunţă tema activității si obiectivele Receptează obiectivele. explicaţia caietele frontal observația
temei şi a urmărite într-o manieră accesibilă
Notează data şi titlul pe sistematică
obiectivelor elevilor.
1 min. Se scrie pe tablă și pe caiete titlul: fișa de lucru.
,,Modestia și lipsa de modestie”
5.Dirijarea Se cere unui elev să citească fragmentul Citesc textul şi răspund la conversaţia fişă cu aprecieri
învățării Lumină și culoare după Nicolae Iorga ,
cerințele despre text. lectura textul, frontal
20 min. din manual.
Se adresează întrebările: textului ppt individual
-Ce calități morale avea Ștefan Luchian?
observarea
-Din ce motive era considerat un
exemplu de modestie? fișă sistemática
-Ce se înțelege prin modestie?
Alt elev citește un fragment din
,,Scrisoarea III” de Mihai Eminescu
Se adresează întrebările:
-Care sunt personajele din acest
fragment? Completează diagram Diagrama
-Cum era Baiazid? Dar Mircea?
Venn Venn
Se definește modestia și se notează
în fișele de lucru.
Modestia este o trăsătură morală
aleasă a persoanei care presupune
simplitate și cumpătare. Individual
Scriu noile infromații în conversaţia Fișa
Lipsa de modestie se caracterizează
prin îngâmfare și laudă de sine. fișe.
Acestea sunt însușiri morale negative.

Este bine să nu vorbim despre noi și


realizările noastre, ci să-i lăsăm pe
aprecieri
ceilalți să le observe.
Oamenii modești sunt apreciați de
cei din jur.
4
Prof. Înv. Primar Chiriac Corina
Școala Gimnazială „Nicolae Rădulescu” Budești - Vrancea

Se efectuează exercitiile 1, 2 , 3 din fișă. Transcriu termenii.


1. Transcrie termenii care exprimă
observarea
modestie :
milă, simplitate ,lene, fală, sistematică
prefăcătorie, cumpătare.
Alcătuiește câte un enunț cu
fiecare. Completează propozițiile
2. Completează propozițiile cu
exercițiul Fișa de Frontal
cuvintele din paranteză care se
potrivesc. lucru
Mircea cel Bătrân era un om.......
Ștefan Luchian era un exemplu
de......... Flipchart
(modestie, lăudăros, simplu)
3. Răspunde la întrebare și
argumentează. Răspund la întrebări.
Trebuie să fii sărac ca să fii
Individual
modest?
Activitate pe grupe (Copacul Elevii lucrează în trei
valorilor)
echipe, așezând florile în Jocul didactic
Într-un coșuleț vor fi flori pe care sunt
scrise trăsături pozitive, fapte bune și funcție de ceea ce este scris
trăsături negative, fapte rele.
pe ele.
Fiecare copil va alege câte două flori pe
care le va lipi astfel:merele bune (arată
trăsături pozitive, fapte bune) în copac și
cele rele (trăsături negative, fapte rele)
jos, lângă copac (anexa 1)
Fiecare echipă își va desemna un
Pe grupe
reprezentant care va prezenta rezultatele
grupei sale. Se va desemna grupa Conversația Copacii aprecieri
câștigătoare – cea care aranjează bine
toate florile.
Discuții generalizatoare:
5
Prof. Înv. Primar Chiriac Corina
Școala Gimnazială „Nicolae Rădulescu” Budești - Vrancea

Ce poate reprezenta copacul? O familie, un grup, o


comunitate. Exercițiul Florile observarea
Dar florile?
Oamenii cu trăsăturile lor sistematică
pozitive și negative.
Ce facem cu florile de jos?
Încercăm să schimbăm
trasaturile negative , Conversația
arătăm că sunt greșite, le
răspundem cu bunătate).

6. Obținerea Se cere să se completeze și să se explice conversaţia Fișa de frontal aprecieri


performanței proverbele.
lucru
10 min. Lauda ........................... nu miroase-a
......... . Completează proverbele.
Lăcomia...........................omenia.
observarea
Numește persoane sau personaje cărora
li s-ar potrivi. Ce le-ai sfătui? sistematică
8. Încheierea - Tema pentru acasă: ex. 5 ,6 / fișă Ascultă aprecierile şi Conversația Fișa de Individual Aprecieri
activității - Se fac aprecieri asupra modului în care
notează tema. lucru verbale
2 min. elevii au participat la desfășurarea lecției
si asupra comportamentului pe toată
perioada acesteia. Se încurajeaza elevii
mai puțin activi pentru obținerea unor
rezultate mai bune.

6
Prof. Înv. Primar Chiriac Corina

S-ar putea să vă placă și