Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Clasa : pregătitoare B
Scoala Gimnaziala
Data : 3.03.2017
Propunător :
Aria curriculară : Consiliere și orientare
Disciplina : DEZVOLTARE PERSONALĂ
Unitatea tematică : Lumea intrebarilor
Subiectul : Imi place!Nu imi place!
Forma de realizare : lecție integrată
Tipul lecției : predare – învățare
DISCIPLINE INTEGRATE: DP, CLR, AVAP
SCOPUL LECŢIEI: Stimularea copiilor pe direcţia unei exprimări deschise, autentice, antrenarea conduitelor prosociale şi
de socializare, dezvoltarea spontaneităţii şi exersarea potenţialului creativ al copiilor.
COMPETENȚE SPECIFICE :
2.2 Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară;
2.3 Explorarea caracteristicilor fiinţelor şi obiectelor preferate şi a interacţiunii simple cu acestea;
3.3 Identificarea hobby-urilor, jocurilor si a activitatilor preferate, talentelor/predispozitiilor
COMPETENȚE INTEGRATE :

CLR
2.2 Transmiterea unor informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prim mesaje scurte ;
2.3 Participarea cu interes la dialoguri scurte, in situaţii de comunicare uzuală.
AVAP
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale
MM
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să descrie imaginea prezentată ;
O2 - să identifice şi numească activităţile preferate si pe cele pe care nu le prefera;
O3 - să precizeze de ce prefera o anumita activitate;
O4 - să mimeze o activitate preferată;
O5 – să reprezinte prin desen activitățile preferate si pe cele pe care nu le prefera .
O6– să adopte o atitudine pozitivă faţă de colegi şi de activitate.
STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode și procedee : conversația, explicația, demonstrația, exercițiul,jocul, ;


b) Mijloace de învățământ : jetoane , Calendarul naturii, planșe, flipchart, culori, fișe de lucru.
c) Forme de organizare : frontală, în grup, individuală;
d) Temporale :35 de minute activitate + 15 minute activități în completare.

RESURSE :
RESURSE UMANE: 29 elevi

RESURSE SPATIALE: sala de clasă

FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematica a comportamentului elevilor, aprecieri verbale,

evaluarea reciprocă;

Bibliografie :
Programa şcolară pentru clasa pregătitoare aprobată de MEN, nr. 3418/19.03.2013;
DESFĂSURAREA LECTIEI

ETAPELE OB. DESFĂŞURAREA LECŢIEI Mijloace Forme de Evaluare


LECŢIEI OP. şi metode organizare
(dozare)
1.Moment -Elevii vor avea pe bănci materialele necesare desfăşurării lecţiei de
organizatoric dezvoltare personală.
Asigurarea unui climat educaţional favorabil.

Întâlnirea de dimineață conversația Frontal Observarea


sistematică
Salutul – Bună dimineața, albinuţelor!- elevii răspund la salut, se
salută între ei, stabilesc contact vizual cu cei din jur, adoptă un
Pozele copiilor
limbaj al trupului respectuos și o mimică prietenoasă;
O1 Prezența – numeric și nominal individual
” După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit, exercițiul
Oare cine n-a venit? ”
Calendarul naturii:

„A-nceput o nouă zi.


frontal
Cum e vremea azi, copii? Conversaţia

Vremea să o studiem Expunerea

La panou să aşezăm jetoane necesare


pentru
De e ploaie sau e soare
completarea
Sau e vremea de plimbare.” calendarului
naturii
- elevul de serviciu (meteorologul) completează calendarul naturii;
Calendarul
- ceilalți încearcă să răspundă la întrebările care se referă la starea
vremii, schimbările din natură, reperele temporale. naturii capacitatea de a
comunica
Înviorarea de dimineaţă Conversaţia
Dimineața, în grădină
Pe o tufă de sulfină, Expunerea
Zeci de aripi colorate
Stau frumos aliniate. frontal
Au ieșit, cu mic, cu mare, capacitatea de a
Fluturii la-nviorare. comunica
Dă comanda, de pe-o floare,
O lăcustă antrenoare:
„1, 2- ne răsucim,
3 şi 4- ne-nvârtim!
5 şi 6- ne arcuim,
7, 8- acum sărim! Observarea
frontal
9,10- respirăm sistematică
Aripile scuturăm!
Ne clătim acum cu rouă!
Gata-ncepe o zi nouă!
Sunteţi pregătiţi de zbor.
Ziua bună tuturor!”

Noutățile zilei – se anunță evenimentul special: musafirii prezenți si


pozele. Expunerea
2.
Captarea Se prezinta doua poze una in care este ilustrata familia si una in care
atenției este ilustrata CPB alaturi de doamna invatatoare.Se precizeaza
activitatile preferate de doamna invatatoare de acasa si de la scoala.

3.Anunțarea
temei și a Se anunţă tema lecţiei – Imi place!Nu imi place!… şi se enunţă o
expunerea Frontal
obiectivelor parte dintre obiective.

4.Dirijarea O1 Joc: “De-a reporterul”. Intervievarea colegului despre activităţile Conversația Frontal Observarea
învățării preferate , actvitatile pe care nu le prefer şi motivarea acestora. Individual Sistematică
Se descriu imaginile din manual. Au loc discuţii referitoare la
O2 activităţilor preferate si la cele pe care nu le prefera.Elevii deseneaza Evaluare
in spatiul indicat simbolul potrivit-o fata zambitoare pentru reciprocă
O4 activitatile preferate si o fata trista pentru cele pe care nu le prefera.
Fiecare copil va prezenta ceea ce ii place .
Activitate in perechi
„ Ce sarcină îți place cel mai mult la școală? De ce?”
„....îmi place să.....pentru că......”
„Ce oră îți place cel mai mult ? De ce?”
„...îmi place ora de ....pentru că....” In perechi
Joc : Activitatea mea preferată este ….. Aprecieri
Se va realiza un joc de mimă, în cadrul căruia un elev vine în faţă şi verbale
Jocul
mimează o activitate preferată de el, iar restul trebuie sa o ghicească.
Copilul care a ghicit-o vine în faţă şi mimează ceva.
5. Obţinerea O3 Se cere elevilor să-şi exprime prin desen activităţile preferate de la
Individual Aprecieri
O1 şcoală şi de acasă si activitatile pe care nu le prefera.Fiecare elev va Fișă de lucru
performanţelor verbale
prezenta alegerile făcute.
O3 Elevii vor asculta cantecul Imi place scoala. Observarea
6. Activitate în O5 Copiii primesc cate un postit in forma de inimioara pe care vor Individual Individual Sistematică
completare desena o fata vesela sau trista in functie de modul cum s-au simtit la
lectie.
7. Aprecieri şi
Se fac aprecieri globale şi individuale cu caracter motivant privind frontal aprecierea
concluzii conversaţia
participarea elevilor la lecţie. individual verbală

S-ar putea să vă placă și