Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Clasa : Pregătitoare A
Școala: Gimnaziala „Vasile Tomegea” Boroaia
Data : 24 aprilie 2018
Propunător : Inv. Horga Valeru
Aria curriculară : CONSILIERE ȘI ORIENTARE
Disciplina : DEZVOLTARE PERSONALĂ
Unitatea tematică : „Magia electricitatii!”
Subiectul : Familia mea
Tipul lecției : predare-invatatare
Forma de realizare : integrată
DISCIPLINE INTEGRATE: CLR, AVAP, MM

COMPETENȚE SPECIFICE :
1.1. Identificarea unor trăsături personale elementare;
2.2 Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară;
2.3. Explorarea caracteristicilor fiinţelor şi obiectelor preferate şi a interacţiunii dintre acestea;

COMPETENȚE INTEGRATE :
CLR
2.2 Transmiterea unor informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prim mesaje scurte ;
2.3 Participarea cu interes la dialoguri scurte, ȋn situaţii de comunicare uzuală.
AVAP
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale;
MM:
2.2. Cântarea în colectiv, asociind acompaniamentul liber.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

 O1- Să identifice membrii unei familii cu ajutorul ghicitorilor;


 O2– Să enumere membrii propriei familii;
 O3 - Să precizeze activitățile specifice fiecărui membru al familiei;
 O4 – Sa descrie cum sunt sarbatorite cele mai importante evenimente din cadrul familiei;
 O5 – Să reprezinte prin desen membrii propriei familii .

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode și procedee : conversația, explicația, expunerea, ciorchinele, exercițiul,munca independentă, cântarea colectivă
b) Mijloace de învățământ : Calendarul naturii, laptop, culori, fișe de lucru.
c) Forme de organizare : frontală, individuală,in perechi;
d) Temporale : 35 de minute + 10 minute activități în completare.

RESURSE UMANE: 19 elevi


RESURSE SPATIALE: sala de clasă
FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematica a comportamentului elevilor, aprecieri verbale,
evaluarea reciprocă;

BIBLIOGRAFIE:
Programa şcolară pentru clasa pregătitoare aprobată de MEN, nr. 3418/19.03.2013;
- Breben S., Gancea E., Ruiu G., Fulga M. - Metode interactive de grup - Ghid metodic - Editura Arves, Craiova
-Manea Alexandra, Matache Claudia – Dezvoltare personală – clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti,2015.
SCENARIUL DIDACTIC

Nr Etapele CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC Strategii didactice Metode/


. lecţiei instrumente de
OB
cr
OP ACTIVITATEA ACTIVITATEA Metode şi Mijloace de Forme de evaluare
t. ÎNVĂȚĂTOAREI ELEVILOR procedee învăţământ organizar
e

1. Moment Pentru ca activitatea să se desfăşoare -Elevii pregătesc


organizatoric în bune condiţii se va avea în vedere materialele ce le vor
următoarele: utiliza pe parcursul conversația
(1 min) -aranjarea mobilierului orei.
-pregătirea materialului didactic

Captarea Intâlnirea de dimineață:


CALENDARU
atenţiei Haideţi să ne adunăm exercițiul L NATURII
Un cerc mare să formăm
(7 min) Invitaţii să-i salutăm :-Bună ziua! Observarea
Un gând bun să le urăm .-Bine aţi venit! sistematică

Salutul – Bună ziua, dragi elevi!- elevii Activitate


răspund la salut, se salută între ei, Conversaţia
frontală
stabilesc contact vizual cu cei din jur,
adoptă un limbaj al trupului respectuos și Expunerea
o mimică prietenoasă;

Prezența – numeric și nominal Isi recunosc numele


” După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat, când se face prezența
Colegii ne-am întâlnit, și răspund ”prezent”.
Oare cine n-a venit? ”
Conversaţia
Identifica anul,
Calendarul naturii: anotimpul, luna, ziua;
„A-nceput o nouă zi.
prezintă starea vremii
Cum e vremea azi, copii?
Vremea să o studiem și hainele potrivite Identificarea
La panou să aşezăm acestui sezon. Expunerea corectă a
De e ploaie sau e soare
Sau e vremea de plimbare.” elevilor
- elevul de serviciu (meteorologul) absenţi,
completează calendarul naturii; prezenţi şi a
- ceilalți încearcă să răspundă la datei,lunii
întrebările care se referă la starea vremii,
schimbările din natură, reperele anului.
temporale.

Propun auditia cantecului “Familia mea!” Asculta cu atentie


- Despre ce este vorba in cantecul cantecul Observare
Conversatia Auditia
Activitate
ascultat? sistematica
- Ce alcatuiesc tata,mama, copii si cantecului frontala
bunicii? -In cantec este vorba
despre mama, tata,
copii si bunici;
-Aceste persoane
alcatuiesc o familie
Anunţarea Astăzi vom vorbi despre familie. Ascultă tema lecției Conversaţia Frontal Observarea
temei şi a -vom identifica membrii unei familii; și obiectivele propuse sistematică
3. -vom enumera responsabilitatile în cadrul activității. Explicația
obiectivelor
fiecarui membru;
urmărite
-vom identifica relaţiile între membrii
(2 min)
familiei;
-vom identifica cele mai importante
momente din cadrul unei familii si
cum sunt ele sarbatorite;
- Familia reprezintă cea mai de preţ
comoară a noastră, este locul unde
întodeauna ne vom simţi în
siguranţă, iar părinţii sunt cei care
vor veghea la liniştea copiilor lor.

-Ne vom imbogati cunoștințele despre


familie cu ajutorul metodei
4. Dirijarea ciorchinelui: membri familiei vor fi
învăţării lipiţi pe planşă în funcţie de răspunsul Răspund la ghicitori Conversația ghicitori Frontal
(20 min) la ghicitori:
Ne iubeste,ne rasfață, Aleg jetoane cu
Zi de zi ne da povață membrii familiei şi
Desigur,v-ați dat seama, lipesc pe planşă.
Nu e alta decât...
(Mama) Cu mistria și lopata Observarea
Individual
Cine tot lucrează? sistematică
(Tata)
Seara la culcare,
O1 Imi spune povesti, Expunerea
Frontal
E bătrână tare,
Cred că o ghicești...
Umblă toată ziulica
Si e harnică... Conversația
(Bunica)
O iubesc atât de mult!
Si mereu eu o ajut... Aprecieri
Azi ii dau o păpușică... verbale
Doar e .... Frontal
(Sora mea mai mica)
Le prezint elevilor o plansa cu o Descriu activități ale Explicatia Plansa cu
familie.Vom analiza impreuna membrilor familiei, familia
O2 insistând pe activități Conversatia
componenta familiei .Ii incurajez pe
elevi sa vorbeasca despre propria lor împrenă cu familia în
familie. anotimpul primăvara.
Initiez un dialog despre
evenimentele importante care au loc in
cadrul unei familii.

- Din cine este compusa familia ta?


- Ce rol are mama? Dar tata? Elevii raspund la
- Ce rol ai tu in familie? intrebari Conversatia
- Ce activitati comune ai cu familia ta?

Propun realizarea unui joc de mima


Lista de situatii:
- tata taie lemne; Elevii mimeaza Joc didactic Pe grupe
- mama spala vasele; situatiile
- copilul matura;
- fetita sufla in lumanari;

5. Obţinerea -Elevii vor lucra in perechi pentru a Povestesc cea mai Conversatia In perechi Observare
performanţei povesti care a fost cea mai frumoasa zi frumoasa zi din cadrul sistematica
O4 Metoda Frontal
alaturi de cei dragi.Elevii vor forma familiei
(5 min.) doua cercuri unul in interior si altul in cercurilor
exterior.Ei se vor invarti in sensul concentrice
acelor de ceas.La semnalul meu se vor Exercitiul
opri, fiecare elev va trebui sa se
intoarca si sa formeze pereche cu Observatia
colegul din fata sa, apoi vor povesti
care a fost cea mai frumoasa zi in
cadrul familiei sale.

Evaluarea -Fiecare elev va primi o fișă de lucru Deseneaza familia lor


activitatii (anexa 1 )în care își va reprezenta
6. O5 Coloreaza tot atatea Conversația Fise de lucru Aprecieri
familia prin desen și va enumera
(10 min.) membrii familiei. Le vom expune si le stelute cati membri are verbale
familia sa Exercitiul Creioane Frontal
vom discuta frontal. colorate
Ajuta copilul sa
ajunga accasa

-Vom audia împreună cântecul


″Cantecul familiei.″ Ascultă și cântă Cântarea
cântecelul. colectivă

Se fac aprecieri globale şi individuale


cu caracter motivant privind
participarea elevilor la lecţie.
Anexa 2
- poezii

Bine e la noi acasă

Bine e la noi acasă,

Că avem viaţa frumoasă.

Mama spală şi găteşte,

Tata la lucru porneşte. Sunt copil politicos

Sunt copil politicos,

Noi copii cei mai mici Eu ştiu să mă port frumos,

Facem ce putem pe-aici. Ştiu cuvinte fermecate

Ştergem praful, aspirăm Ce deschid uşi ferecate .”Mulţumesc

Lucrurile aşezăm. „Te rog frumos !” Îmi sunt mie de fol

Sărut mâma cu gras tare

Ne iubim, ne respectăm Îi spun bunici la plecare

Părinţii ni-i ajutăm. La prânz acasă când sosesc

Ascultăm şi de bunici Buna ziua ! glăsuiesc.

De când suntem foarte mici.

S-ar putea să vă placă și