Sunteți pe pagina 1din 10

ACTIVITATE INTEGRAT

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT S FIM BUNI PRIETENI

DATA : 6.05.2011 EDUCATOARE : Dobre Andreea - Ioana GRUPA : mare TEMA ANUAL : CU CE I CUM EXPRIMM CEEA CE SIMIM ? SUBTEMA : Prietenia, un dar de pre TEMA ACTIVITII : S fim buni prieteni TIPUL ACTIVITII : mixt (consolidare de cunotine, predare) FORMA DE ORGANIZARE : activitate integrat FORM DE REALIZARE : frontal, individual, pe grupuri mici
DOMENII DE ACTIVITI INTEGRATE : ALA + ADE (DLC + DPM)

Activiti de nvare : ADP : Tema ntlnirii de diminea: Prietenul al nevoie se cunoate ALA 1 : JOCURI I ACTIVITI ALESE: Bibliotec : Micii povestitori Art : Artitii pricepui Joc de rol : Actori iscusii ADE : (DLC + DPM) Prietenia, comoara cea mai de pre povestire Nu te supra prietene ! joc alearg i ocolete ALA 2 : Joc interactiv : Cine cu cine este prieten ?

SCOPUL ACTIVITII : Cunoaterea i respectarea normelor de convieuire social prin manifestarea unor atitudini de prietenie, toleran i armonie n relaiile cu cei din jur; exersarea deprinderii motrice alergare cu ocolire de obstacole OBIECTIVE OPERAIONALE : DLC DPM ALA 1 Bibliotec : Micii povestitori s citeasc imagini cu scene din poveste; s recunoasc siluetele personajelor din poveste; s fac rezumatul povetii i s-l prezinte n faa colegilor; Art : Artitii pricepui s deseneze siluetele prietenilor lor folosind culorile corespunztoare; s acopere spaiul indicat; s utilizeze corect materialele i instrumentele de lucru; s execute corect alergarea ocolind obstacolele de pe traseu; s asocieze micri sugerate de textul cntecului cu ritmul acestuia; s respecte inuta sportiv a corpului; s audieze cu atenie textul literar; s reproduc n rezumat coninutul povetii; s demonstreze c a neles textul prin strategia predarea nvarea reciproc; s identifice n imagini momentele principale aezndu-le n ordinea cronologic; s dea exemple de alte poveti n care mesajul principal este prietenia; s exerseze deprinderea motric alergarea cu ocolire de obstacole; s prezinte n mod independent coninutul textului, impresiile, sentimentele n mod original; s aprecieze comportamentul personajelor din poveste i s-l evalueze n raport cu normele sociale cunoscute; s participe cu interes la activitate;

Joc de rol : Actori iscusii ALA 2 Joc interactiv : Cine cu cine este prieten ? s identifice relaiile de prietenie; s motiveze alegerea fcut; s interpreteze rolurile inspirate din povestea Prietenia, comoara cea mai de pre s redea corect dialogurile dintre personajele din poveste artnd cum este fiecare dintre ele

Strategii didactice Metode i procedee : conversaia, predare nvare reciproc, jocul, exerciiul, povestirea, munca n perechi, n echip, problematizarea. Material didactic : imagini din poveste, siluete, ecusoane, machet munte, ocean, deert, pdure, ghem cu a, BIBLIOGRAFIE: Programa activitilor instructiv educative n grdinia de copii curriculum pentru nvmntul precolar 3 6/7 ani, 2008 Culea, Laurenia; Aplicarea noului curriculum pentru educaia timpurie o provocare? , Editura Diana, 2009 Culea, Laurenia; Grama, Filofteia; Pletea, Mioara; Activitatea integrat n grdini, Editura Didactic Publish House, Bucureti, 2008 Breben, Silvia; Metode interactive de grup, ed. Arves Cioflic, Smaranda Maria; Marta, Cornelia; Lazr, Camelia; Ziua bun ncepe de la ntlnirea de diminea, ed. Tehno-Art, Petroani, 2009

SCENARIUL ZILEI

Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea Prietenul cel mai bun la nevoie se cunoate n care copii au posibilitatea de a-i mprtii ideile, de a-i manifesta starea de spirit, de bun dispoziie. Educatoarea le zmbete, transmindu-le cldur i ncurajare prin formele de comunicare. Salutul : Bun dimineaa, prieteni buni !. Dup ce toi copiii sosesc, educatoarea le propune s fac cercul prieteniei pentru a desfura ntlnirea de diminea. Prezena : Fiecare copil i alege poza cu imaginea lui i o aeaz la panoul de prezen. Calendarul naturii : Se completeaz calendarul naturii (anotimpul, data, ziua, luna, anul, starea vremii). Noutatea zilei : Educatoarea deschide copiilor scrisoarea n care se afl cteva proverbe despre prietenie. Se desfoar discuii libere pornind de la proverbele citite de la educatoare. Dup ce vor descoperi mpreun toate materialele pe care le vor folosi n ziua respectiv voi anuna tema i obiectivele activitii din ziua respectiv. Dup ce s-a stabilit ce urmeaz s realizeze n ziua respectiv, copiii vor fi anunai c n continuare urmeaz s se aeze ct mai comod pentru a asculta o poveste. Sunt sftuii s fie ateni, pentru c la sfrit vor fi rugai s dea povetii un titlu potrivit. Educatoarea red coninutul povestirii clar, cursiv, expresiv folosind mimica i gestica potrivit. Dup ce vor asculta n linite povestea, educatoarea propune copiilor s dea un titlu potrivit, ghidndu-i prin ntrebri ajuttoare s ajung la titlul corect. Apoi li se comunic faptul c acum sunt povestitori, actori, artiti i critici. Aa c propune copiilor s formeze trei grupuri, se stabilesc locurile n sala de grup unde i vor desfura activitatea pe arii de stimulare dup cum urmeaz : povestitorii aria Bibliotec actorii aria Joc de rol artitii aria Art

Fiecare grup va gsi la locul indicat materialele necesare desfurrii activitilor. i anume: povestitorii imagini cu scenele din poveste, siluetele personajelor ; actorii - medalioane cu personajele din poveste, care urmeaz a fi dramatizate de ei; artitii siluete de carton pe care copiii le vor colora i personaliza.

Dup ce i-au ocupat locurile se prezint sarcina pentru fiecare grup n parte. Aceasta va fi simpl, clar, concis pe nelesul copiilor pentru a le uura munca. Gr. nr. 1 Povestitorii vei face rezumatul povetii i apoi l vei prezenta n faa colegilor.

Gr. nr. 2 Actorii vei reproduce dialogurile dintre personajele din poveste, ncercnd sa i imitai ct mai bine Gr. nr. 3 Artitii vei colora i personaliza siluetele din carton cu figura prietenului vostru. Pentru aceasta solicit copiilor s studieze materialele existente pe msue, s discute n grupul lor, s lmureasc problemele pe care le au, s i mpart sarcinile, apoi s i pregteasc prezentarea. Dup ce s-a ncheiat prima etap, cea de informare, se va trece la etapa a doua, care constituie activitatea de realizare a lucrrilor finale ce vor fi prezentate n evaluare. Fiecare grup pregtete spaiul i ncepe prezentarea sarcinilor atribuite. Povestitorii vor relata povestea, actorii vor prezenta dialoguri din aceast poveste iar artitii vor prezenta lucrrile realizate de ei. Educatoarea deschide spectacolul cu un proverb care se potrivete cu coninutul povetii Cine n lume a aflat prieten adevrat, el o comoar bogat a ctigat. Educatoarea propune copiilor un joc Alearg i ocolete n care i vor exersa deprinderea motric alergare cu ocolire de obstacole. Obstacolele sunt machete care reprezint ncercrile prin care trec cei ase prieteni din povestea Prietenia, comoara cea mai de pre. Tranziia spre jocurile i activitile didactice se face prin cntecul Prietenia e o floare rar. Evaluarea activitii integrate s-a fcut innd cont de realizarea sarcinilor didactice de relaionarea n interiorul grupului. Activitatea se ncheie cu un joc interactiv : Cine cu cine e prieten avnd ca scop identificarea relaiilor de prietenie, realizarea sociogramei de grup.

EVENIMENT DIDACTIC

CONINUT TIINIFIC

METODE I PROCEDEE

EVALUARE

MOMENT ORGANIZATORIC

Se vor organiza spaiul i climatul educaional ntr-un mod optim desfurrii activitii propuse : aerisirea slii, pregtirea materialului didactic, aranjarea mobilierului. Copiii vor intra n mod ordonat n sala de grup i se vor aeza n semicerc pe covor.

Exerciiul organizatoric

CAPTAREA ATENIEI

Educatoarea deschide plicul adus de pota i citete copiilor proverbele primite n aceast scrisoare : Prietenul bun la nevoie se cunoate, Prietenia adevrat nu se stinge niciodat, Omul fr prieteni e ca stnga fr dreapta Scurt conversaie referitoare la poveti si personaje cunoscute care au ca mesaj prietenia ( Iepurele i ariciul, Leul i celua, Cinele, cel mai bun prieten al omului )

Audiia i conversaia

REACTUALIZAREA CUNOTINELOR

Brainstorming

Observarea comportamentului copiilor

Explicaia Preri i discuii care clarific sensul cuvntului prieten.

Conversaia

ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR

Copiii sunt anunai c vor asculta o poveste Va trebui s fie ateni la ce se ntmpl n poveste i apoi vor da un titlu povestirii, vor reda momentele principale, respectnd succesiunea logic a momentelor, vor reda

Explicaia

frontal

dialogul personajelor din poveste i vor desena silueta prietenilor lor, vor scoate n eviden mesajul povetii. Apoi, vor realiza jocul Alearg i ocolete unde vor trebui s execute alergri cu ocolire de obstacole.

DIRIJAREA NVRII

Educatoarea red textul povestirii folosind o voce i un ton potrivit cu importana faptelor povestite. Folosete gesturi expresive, schimb ritmul vorbirii, folosete i rostete clar folosind mimica adecvat fiecrui moment al povestirii. Copiii vor trebui s fie ateni la ce se ntmpl n poveste pentru a putea apoi s redea textul povestirii.

Povestire

Aprecieri verbale

Conversaie

Educatoarea mparte copiii n trei grupuri, care i vor desfura activitatea pe arii de stimulare dup cum urmeaz : - povestitorii aria Bibliotec - actorii aria Joc de rol - artitii aria Art Fiecare grup va fi gsi materialul necesar pentru studiu : - povestitorii imagini cu scenele din poveste, siluetele personajelor - actorii medalioane cu silutele personajelor din poveste - artitii silueta uman La ndemnul educatoarei imaginai-v c suntei povestitori, actori, artiti i ncercai s artai cum este mai bine s ne purtm, n felul acesta copiii sunt motivai pentru desfurarea activitii pe grupuri. n prima etap, cea de informare, copiii vor lucra pe arii de stimulare cutnd

Explicaia

Relaionarea n timpul formrii echipelor

Metoda nvrii reciproce

Constituie grupurile dup cerinele educatoarei

informaii. Povestitorii studiaz imagini cu scenele din poveste pentru a cunoate mai bine personajele, pentru a nelege rolul lor, stabilesc episoadele principale din poveste, i distribuie sarcinile. Actorii studiaz imaginile cu siluetele personajelor din poveste, i negociaz rolurile pe care le vor interpreta n evaluare. Artitii redau prin desen imaginea celui mai bun prieten. OBINEREA PERFORMANEI Educatoarea le va cere copiilor s precizeze ce titlu consider ei c ar fi potrivit pentru aceast poveste, apoi s priveasc cu atenie imaginile pe care leam afiat simultan cu citirea, pentru ca fiecare grup s-i resolve sarcina dat. Pentru ca activitile s aib o legtur logic educatoarea va chema povestitorii pentru redarea coninutului povestirii, se va continua cu actorii iar n ncheiere artitii. Gr. nr. 1 Povestitorii - redarea povetii va fi expus de un membru al grupului. Gr. nr. 2 Actorii - au amenajat un cadru care sugereaz scene din poveste, i-au atribuit rolurile punndu-i fiecare la gt medalionul cu personajul pe care l vor interpreta i ncep prezentarea dialogurilor dintre personajelor din poveste ncercnd s fie ct mai expresivi. Ceilali copiii vor aprecia prezentarea grupului de actori. Gr. nr. 3 Artitii i vor prezenta fiecare dintre ei silueta prietenului su i vor descrie opera lor de art. Tranziie : cntec Prietenia e o floare rar ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI DPM Educatoarea propune copiilor un joc n care i vor exersa deprinderile motrice Observaia Execut corect micrile indicate Explicaia Activitatea, implicarea copiilor n cadrul grupurilor

Observaia

nvarea reciproc

Povestirea

Rezumatul povetii

Dramatizarea

alergare cu ocolire de obstacole, joc cu denumirea Alearg i ocolete. Obstacolele vor fi inspirate din povestea Prietenia, comoara cea mai de pre i anume : muntele, pdurea, deertul, oceanul. NCHEIEREA ACTIVITII Educatoarea face aprecieri asupra modului de desfurare a activitii recompensnd copiii pentru drnicia cu care au realizat lucrrile. Copiii se vor angaja ntr-un joc interactiv numit Cine cu cine e prieten, joc n care se vor identifica relaiile de prietenie. Conversaia

Respect comenzile

Recompense

Prietenia, comoara cea mai de pre


ntr-o zi, n timp ce se juca prin podul casei, Paul gsi o hart pe care era marcat drumul ctre o comoar inestimabil. Voi gsi aceast comoar, se gndi entuziasmat Paul, i aa voi avea parte i de o aventur pe cinste. i iat c porni la drum.i merse ce merse pn ajunse la o pdure, unde i iei n cale Leul, cruia i spuse: Bun ziua d-le Leu! Tu eti puternic i curajos. Nu vrei s vii cu mine n cutarea comorii? Leul accept propunerea lui Paul i au plecat la drum mpreun. Pdurea era deas i ntunecoas i lui Paul i se fcuse fric, ns Leul l-a ncurajat i aa au strbtut pdurea pn la capt.Cnd cei doi au ajuns la poalele unui munte, l-au ntlnit pe Vultur. Bun ziua, d-le Vultur. Noi suntem n cutarea unei comori iar tu ai o vedere excelent i ai putea s ne alarmezi dinainte de pericolele care ne ateapt. Nu vrei s vii cu noi, l ntreb Paul. Vulturul accept propunerea i i nsoete pe cei doi la drum. Acum erau trei. Muntele pe care trebuiau s l strbat era foarte abrupt i stncos. Leul alunec, ns Paul a fost destul de rapid i i-a ntins o mn de ajutor i reui s l trag n sus. Vulturul, cu orivirea lui ager era foarte atent la fiecare pas pe care l fceau tovarii lui de drum. Curnd au ajuns la valea din josul muntelui, unde au ntlnit-o pe Oaie. Bun ziua, d-na Oaie. Noi am plecat n cutarea unei comori. Nu vrei s ne nsoeti la drum i s ne ii de cald atunci cnd ne este frig?, o ntreb Paul pe Oaie. Aceasta accept propunerea i aa au pornit toi patru la drum. Dup ce mai merser puin, se ls noaptea i un vnt rece strbtea ntreaga pajite. Oaia i strnse pe toi lng ea ca s i protejeze de frig cu lna ei clduroas. Diminaa au pornit mai departe pn au ajuns n deert, unde au ntlni Cmila. Bun ziua. Tu eti oaia deertului, nu-i aa?, exclam Paul. Tu eti singura care ne poate ajuta s travesm deertul n siguran. Vrei s ne nsoeti n cutarea comorii?. Cmila accept cu plcere. Paul, Leul i Oaia s-au urcat n spinarea Cmilei, iar Vulturul zbura vesel deasupra lor admirnd spectacolul. Cnd au ajuns pe malul oceanului au ntlnit Broasca estoas, care a fost bucuroas c are ocazia s se alture i ea celor cinci prieteni care erau veseli i plini de energie. Valurile puternice ale oceanului aproape c i traser la fund, dar Broasca estoas i conduse cu dibcie spre rm. Aici i ntmpin Bufnia. Acetia au salutat-o cu tot respectul cuvenit, iar aceasta i-a privit cu cldur i le-a spus: Felicitri, ai descoperit comoara! Cei ase prieteni se uitau unul la cellalt fr s neleag. Atunci Bufnia le-a rspuns cu nelepciunea ei binecunoscut: mpreun ai strbtut pdurea, ai urcat muntele, ai rbdat frig, ai ndurat aria deertului i ai strbtut oceanul. Niciodat nu ai fi reuit unul fr cellalt. Atunci au realizat: comoara descoperit era prietenia. PRIETENIA ESTE COMOARE CEA MAI DE PRE

Morala
Prietenia este un lucru minunat, este strns legat de a mpri prietenii mpart aproape totul, experienele lor, fie ele bune sau rele, bucuriile i tristeile lor, de altruism prietenii au grij unii de alii i este legat de sprijin i grij prietenii sunt mereu aproape. Suportul vine sub diferite forme, ns suportul moral este considerat cel mai important. i atunci, construirea i meninerea unei prietenii este unul dintre cele mai bine rspltite proiecte ale vieii noastre.

S-ar putea să vă placă și