Sunteți pe pagina 1din 8

UNITATEA DE INVATANT : Centrul Școlar de Educație Incluzivă Caransebeș

DATA: 15 Martie 2021


CLASA : a VIII-a A
PROFESOR – EDUCATOR : Costi Andreea Loredana

1
PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVATANT : Centrul Școlar de Educație Incluzivă Caransebeș


DATA: 15 Martie 2021
CLASA : a VIII-a A
PROFESOR – EDUCATOR : Costi Andreea Loredana
ARIA CURRICULARĂ : Terapia educațională, complexă și integrată
MODULUL: Stimulare Cognitivă
Subiectul: „ Grupurile de sunete ie, ia, ea”
Tipul lecției -Consolidarea cunoștințelor dobândite anterior;
Temporale : 30 min
Spațiale : sala de clasă

Obiective de referință:
- dezvoltarea exprimării orale și scrise;
- identificarea sensului cuvintelor într-un enunț;
- pronunțarea clară și corectă a cuvintelor ce conțin grupurile de sunete ie,ia,ea;
- scrierea corectă a cuvintelor și enunțurilor;
- îmbogățirea vocabularului.
Obiective operaționale:

O1. Să sublinieze grupurile de litere ie, ia, ea în cel puțin 3 cuvinte;


O2. Să grupeze cuvintele după grupul de sunete pe care îl conțin;
O3. Să despartă în silabe minim 3 cuvintele ce conțin grupurile de litere ie,ia,ea
O4. Să alcătuiască în scris, minim 3 propoziții cu trei dintre cuvintele ce conțin grupurile ie,ia,ea

2
Resurse procedurale: conversația, explicația, exercițiul, observația, audiția;
Resurse materiale: Fișe de lucru, creioane, pix, stilou
Forme de organizare: frontal, individual, în perechi, pe grupe.

Bibliografie:
 Proiect pentru Învățământ Rural Subcomponenta 1.1. Dezvoltare profesională pe baza activității proprii desfășurată în
școală
 www.didactic.ro
 Curriculum Naţional – Planuri de învățământ și programe școlare pentru clasele I-IV– 2005

3
Nr.
crt. Momentele Ob. Conținut instructiv-educativ Strategii didactice Forme și OBS.
lecției op. tehnici de
Metode și Mijloace de Modalit. evaluare
didactice de org.

procedee
Solicit din partea elevilor pregătirea Conversația Corioane, Frontal
1. Moment
celor necesare desfășurării în bune carioci, pix, Observația
organizatoric
condiții a lecției. stilou
Captarea atenției se va realiza prin Conversația Frontal
2. ascultarea unor ghicitori, ale căror Exercițiul
Captarea
răspunsuri conțin grupele de litere ie, Observația
atenției
ea, ia ( Anexa1)

Anunțarea Azi vom învăța grupurile de sunete ia, Conversația Frontal


3. Observația
temei ie, ea.
Dirijarea O1 Le împart o fișă cu scurte texte ce Conversația, Fisă de Frontal, Observația
4. invățării conțin sunetele ie, ia, ea ( Anexa 2a) Observația, lucru,pix,creio Individual
Eu le citesc iar ei vor trebui să Exercițiul n,carioci,creio
sublinieze cuvintele ce conțin
ane colorate
grupurile de sunete ie cu culoarea roșie,
ia cu culoarea verde și ea cu culoarea Explicația
O2 albastră.
Apoi îi voi chema la tablă pe rând
pentru a despărți în silabe cuvintele
subliniate. Individual
O3  Alex, Marius, Ionut si Iulian îmi Fișă de lucru

4
vor despărți cuvintele verbal.
După care le voi împărți cate o fișă pe
care să o rezolve singuri, iar unde este
nevoie îi voi ajuta.( Anexa 3a)
Vom citi împreună fiecare exercițiu în
parte și le voi explica ceea ce au de
O4
făcut .
 Alex, Marius, Ionut si Iulian voi
voi rezolva o fișă în care sa îmi
identifice cuvintele care încep
cu litera A . ( anexa 3b)
Pentru asigurarea feedback-ului îi voi Exercițiul Tabla Individual
5. chema pe rând la tablă și le voi dicta Frontal
câte o propoziție/ cuvânt care conțin
Asigurarea grupurile de sunete ie, ea, ia.
Observația
Feedback-ului  Alex, Marius, Ionut si Iulian vor
veni la tablă și îmi vor scrie pe
rând grupurile de lelitere
menționate mai sus.
Aprecierea Conversația Frontal
6. Se vor face aprecieri verbale.
activității

5
Anexa 1

Ghicitori

Cine cântă toată vara Cu rochița roșioară, Iarna fuge,


Prin fânețe cu chitara? Când prind a te dezbrăca Vara zace.
N-am de ce a mă bucura
(greierele) Că încep a lacrima. (sania)
(ceapa)

E o gradină mândră,
semănată
Cu poezii, cu glume și Urecheat cu haine sure Dungi albe, orizontale
povești, Stă pe câmp și în pădure. Așezate la picioare
Dar nu se lasă vizitată (iepurele) Te-ajută la traversare.
Decât când știi, copile, să (Trecerea de pietoni)
citești.
(cartea)

Anexa 2

Fișă de lucru
1.Subliniați grupul de sunete ie cu culoarea roșie, ia cu culoarea verde și ea cu
culoarea albastră, din următoarele texte.

6
Dimineața

Dimineața, soarele mângâie cu razele sale calde florile din grădina


casei. Roua de pe ele dispare, încetul cu încetul. Câteva gâze mici sar prin
iarbă. Cucul din salcâm anunță ora nouă.

A trecut iarna geroasă,


Câmpul iar a înverzit
Rândunica cea voioasă
La noi iarăși a sosit.
( Primăvara, de Vasile Alecsandri)

Anexa 3
Fișă de lucru

1.Alege dintre cuvintele date pe cele care conțin grupurile de sunete ie, ea și ia în
aceeași silabă și trece-le în tabel :

7
caramea , iertare , pălărie , iarnă , dealuri , pian , seară , viaţă , piele , neascultător ,
caiet , perdea , poiană , recreație , cheie , piatră , iarmaroc , miere , ceai , colier

ea ia ie

2. Desparte în silabe:
Fluier = ______________________________________________________
cheia = ______________________________________________________
oboseală = ____________________________________________________
seară= ________________________________________________________
3.Alege forma corectă: ia sau ea
Ana mergea spre satul bunicilor. Îl luase cu _____ și pe Ionuț. S-a gândit să ____ și
un buchet de flori pentru bunica. Aceasta _____ mulțumit zâmbind.

4. Alcătuiește propoziții cu următoare cuvinte: pian, miere, poiană, neascultător


_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

S-ar putea să vă placă și