Sunteți pe pagina 1din 16

COLEGIUL PEDAGOGIC “VASILE LUPU”, IASI

PROIECT DIDACTIC
Profesor coordonator practică: prof. Botezatu Vasilica
Profesor metodist: prof. Robu Adriana
Învățătoare : prof. Catriuc Cornelia
Elev propunător: Talașcă Cătălina-Iuliana

ŞCOALA GIMNAZIALĂ “TITU MAIORESCU”, IAŞI


Data: 05.03. 2020
Şcoala: Şcoala Gimnazială “Titu Maiorescu”, Iaşi
Clasa: a IV-a A
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: „Lacrima unui fir de iarbă”, după George Mihail
Zamfirescu
Tipul lecţiei: predare-învățare
Scopul lecţiei: Dezvoltarea capacității de a identifica și înțelege mesajul
unui text narativ

Obiective operaționale
O1: să citească textul expresiv, respectând semnele de punctuaţie;
O2: să enumere personajele textului
O3: să identifice sfaturile oferite de personaje;
O4: să realizeze harta textului,, Lacrima unui fir de iarbă’’

Strategia didactică
a) Metode și procedee: conversația euristică; explicația; exercițiul;
lucrul cu manualul;
b) Mijloace didactice: manualul, tabla, instrumente de scris

c) Forme de organizare: frontal; individual;


Bibliografie
 Habjilă Angelica - “Elemente de didactică a limbi si
literaturii române pentru ciclul primar”
Durata: 50 de minute
SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE

Nr Secvențele Ob Conținutul Strategia didactică


crt activității op. instructiv- Metode Mijloace Mod de Evaluare
didactice educativ și didactice realizare
procedee

- Salutul;
- Prezentarea; Observarea
1. Momentul - Pregătirea comportamentului
materialelor copiilor în
organizatoric
necesare pentru pregătirea pentru
buna desfăşurare a oră
lecţiei;
- Stabilirea liniştii în
clasă;
2. Reactualizarea Verificarea temei de
acasă cantitativ şi Capacitatea
cunoştinţelor
calitativ. (Voi ruga elevilor de a-şi
unul dintre elevi să Conversaţia Frontal reactualiza
citească tema, în euristică informaţiile
timp ce eu voi merge studiate în ora
printre bănci pentru anterioară.
a vedea caietele.)
Verificarea unor
informaţii din lecţia
anterioară:
- Despre ce aţi
discutat ora trecută?
3. Introducerea Introducerea în
activitate se va
în activitate
realiza prin
intermediul unei
discuții referitoare la Capacitatea
cinste (spre copiilor de a intui
exemplu: credeți că noua lecţie.
este important să
fim corecți și cinstiți? Conversaţia Frontal
De ce? didactică
4. Anunţarea - Dragii mei, astăzi
vom citi împreună
titlului şi a
textul “Lacrima unui
obiectivelor fir de iarbă ” după
George Mihail
Zamfirescu și vom
afla sensul cuvintelor
și expresiilor Capacitatea
necunoscute. Tabla, copiilor de a
(Se va scrie data şi Conversaţia Instrumente Frontal recepta mesajul
titlul noii lecții, atât didactică de scris; transmis.
pe tablă cât şi în
caietele elevilor.)
Copiii vor trebui să
fie atenți la citirea
textului pentru a
putea răspunde
corect la întrebările
pe care le voi adresa.
5. Dirijarea Elevii deschid
manualul la pagina
învăţării
48 şi încep o citire în Capacitatea
lanţ a textului, de la Lucrul cu Manualul elevilor de a citi
O1 primul copil până la manualul; Frontal textul cu voce
ultimul, fiecare citind tare, clar, cu
câte un singur intonaţie.
alineat.
În timp ce copiii
citesc, eu voi scrie la
tablă vocabularul Tabla,
cuvintelor îngroșate instrumente
pentru a le explica de scris
împreună.
Vocabular:
 răsfrângea=
 tină =
 a dezmierda= Capacitatea
 credul= elevilor de a
 hoinar= explica cu
 trântor= propriile cuvinte
 odraslă= înţelesul
Explicaţia Frontal cuvintelor
 a fi copt la îngroşate în textul
minte= suport.
 a crede că tot Caietele
ce zboară se elevilor
mănâncă=
 larmă=
După ce am explicat
cuvintele
necunoscute din
vocabular, le scriem
în caiete.
(Îi întreb dacă mai au Conversaţia
şi alte cuvinte pe euristică
care nu le-au înțeles.
Dacă există și alte
nelămuriri , le voi
explica.)
Am citit textul și
vreau ca cineva să
îmi spună despre ce
este vorba în text. Capacitatea
(R: În textul citit este elevilor de a
vorba despre un fir identifica
de iarbă care se subiectul și
întâlnește cu diferite Manualul personajele
personaje care îi dau Conversația Frontal textului.
sfaturi referitoare la euristică
corectitudine și la
cinste.)
O2 Care sunt
personajele textului?
(R:Personajele
textului sunt: Fir-de-
iarbă, furnicuța,
Câine –lățos și
gângania roșie.)
Ați observat că
fiecare personaj pe
care l-a întâlnit Fir-
de-iarbă i-a oferit
câte un sfat?
Acum vreau ca
cineva să îmi
citească vorbele
înțelepte rostite de
furnicuță.
(R:,,Acum muncesc
eu pentru copiii mei.
Mai târziu, când voi
fi bătrână, vor munci
O3 și ei pentru mine.”) Manual Frontal
Ce înțelegem noi Conversația
prin aceste vorbe? didactica
(R:Înțelegem că
trebuie să ajutăm
pentru a fi ajutați la
nevoie.) Avem și alte
păreri?
Acum cine vrea să
citească sfatul oferit
de câine? (,,Cinstea e
podoaba vieții. Să nu
înșeli pe cel care îți
poartă de grijă, pe
cel ce te hrănește. /
E bun cu mine, iar eu
îmi fac datoria. /Cine
e cinstit trece ușor
peste greutăți.”)
Ce vorbe frumoase a
rostit câinele! Știe
cineva ce a vrut să ii
transmită câinele
firului de iarbă prin
aceste cuvinte? (R:
Dacă suntem cinstiți
și corecți, vom avea
mereu de câștigat.)
A mai rămas
gângania roșie. Să
citim ce ii spune
firului de iarbă. (,,Ce
bine e să dormi, mai
ales când știi că alții
muncesc și fac
eforturi pentru a-și
câștiga traiul!”)
Ce părere aveți
despre vorbele
acestea? Are
dreptate gângania?
(R:,, Nu, nu are
dreptate deoarece
nimeni nu trebuie să
profite de cineva,
fiecare trebuie să
muncească pentru a-
și putea câștiga
traiul.)
Acum, vreau ca voi
să scrieți o definiție
artistică pentru
cuvântul,,cinste”.

6. Obţinerea Îmi poate spune


cineva care este
performanţei
mesajul textului? (R: Conversaţia Capacitatea
mesajul textului euristică elevilor de a
este: trebuie sa fim identifica mesajul
cinstiți și să ascultăm textului și de a
de adulți.) Individual rezolva exercițiile
Deschideți manualul din manual,
la pagina 50 și Exerciţiul Manualul raportând-se la
O4 rezolvăm exercițiul 1
(Realizează harta
informațiile din
textul dat.
textului, după
modelul de mai jos)
și apoi exercițiul 2
(Prezintă ordinea în
care s-au petrecut
întâmplările din
text.)
Încheierea - Care este titlul
textului pe care l-am
lecţiei
citit și după cine a Capacitatea
fost scris? (R: Titlul elevilor de a
textului pe care l-am răspunde la
citit este „Lacrima Conversaţia Frontal întrebările
unui fir de iarbă”, euristică referitoare la
scris după George textul studiat.
Mihail Zamfirescu.)
Ce am învățat din
acest text? (R:Din
acest text am învățat
că trebuie să fim Capacitatea
cinstiți în orice elevilor de a da un
situație.) Manual Individual feedback referitor
Ca temă veți avea Foi la ora respectivă.
exercițiile 1 și 2 de la
pagina 50.
Voi împărți câte o
foaie fiecărui elev și
îi voi ruga să își scrie
părerea cu privire la
ora de astăzi.

S-ar putea să vă placă și