Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
CLASA PREGǍTITOARE
PROF. ÎNV. PRIMAR PREDA GEORGETA
Proiect didactic
UNITATEA DE ÎNVǍŢǍMÂNT: Şcoala Gimnazialǎ “Sfinţii Împǎraţi” Balta Doamnei
DATA: 28.01.2016
CLASA: pregătitoare
PROFESOR ÎNV. PRIMAR: Preda Georgeta
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ: Fenomene ale naturii
SUBTEMA: Crăiasa Zăpezii
SUBIECTUL LECŢIEI: Adunarea şi scăderea numerelor în concentrul 0-30
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor
DOMENII INTEGRATE: Matematică şi explorarea mediului
Comunicare în limba română
Arte vizuale şi abilităţi practice
Muzică şi mişcare
ŞCOALA GIMNAZIALǍ “SFINŢII ÎMPǍRAŢI” BALTA DOAMNEI
CLASA PREGǍTITOARE
PROF. ÎNV. PRIMAR PREDA GEORGETA
COMPETENŢE GENERALE:
1. Utilizarea numerelor în calcule elementare
2. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date
COMPETENŢE SPECIFICE:
* Matematică şi explorarea mediului
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea/extragerea a 1-5 elemente dintr-o mulţime dată;
5.1. Sortarea / clasificarea unor obiecte / materiale etc., pe baza unui criteriu dat;
5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare cu 1-5 unităţi în concentrul 0-31, cu ajutorul obiectelor.
* Comunicare în limba română
1.1 Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme accesibile, rostit clar şi rar;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
3.1. Recunoasterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari si mici de tipar;
3.4. Articularea de enunţuri folosind accentul şi intonaţia corespunzătoare intenţiei de comunicare.
*Arte vizuale și abilități practice
2.3. Realizarea de aplicaţii/construcţii folosind material uşor de prelucrat şi tehnici accesibile.
*Muzică și mișcare
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm;
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare.
ŞCOALA GIMNAZIALǍ “SFINŢII ÎMPǍRAŢI” BALTA DOAMNEI
CLASA PREGǍTITOARE
PROF. ÎNV. PRIMAR PREDA GEORGETA
OBIECTIVE FUNDAMENTALE:
o Consolidarea capacităţilor de rezolvare a exerciţiilor şi problemelor care solicită operaţii de adunare în concentrul 0- 31
o Formarea unei gândiri logico-matematice
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
a) Obiective cognitive:
O1 să opereze cu terminologia matematică, specifică operaţiilor de adunare şi scădere;
O2 să efectueze corect adunări şi scăderi fără trecere peste ordin cu numere naturale în concentrul 0 - 31;
O3 să formeze mulţimi de obiecte, după criterii date;
O4 să efectueze exerciţii de numărare cu paşi daţi;
O5 să verbalizeze operaţiile efectuate , motivând alegerile făcute în rezolvarea exerciţiilor.
b) Obiective afective:
O6 să manifeste interes pentru înţelegerea şi aplicarea cunoştinţelor învăţate;
O11 să manifeste o atitudine pozitivă faţă de muncă;
O12 să colaboreze în rezolvarea sarcinilor;
O13 să exprime trăiri personale prin intermediul dansului.
c) Obiective psiho – motorii
O14 să-şi dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul de interes propus de învăţător;
O15 să utilizeze mijloacele de învăţământ în mod corespunzător;
O16 sǎ adopte o poziţie corectă în timpul lucrului, în bancă, în faţa clasei.
ŞCOALA GIMNAZIALǍ “SFINŢII ÎMPǍRAŢI” BALTA DOAMNEI
CLASA PREGǍTITOARE
PROF. ÎNV. PRIMAR PREDA GEORGETA
RESURSE:
I. METODOLOGICE
STRATEGII DIDACTICE:
1) METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea, jocul didactic, problematizarea
SECVENŢELE
ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ
INSTRUIRII COMPE
NR.
TENŢE CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL ŞI DEMERSUL DIDACTIC RESURSE RESURSE FORME DE
CRT. EVALUARE
SPECIFICE PROCEDUR MATERIALE ORGANIZA
ALE RE
1. Moment Se creează condiţiile optime pentru buna Conversa Materiale Frontal Observarea
organizatoric desfăşurare a activităţii propuse (spaţiu educaţional, ţia necesare sistematică
materiale didactice, climat psihoafectiv). activităţii
2. Captarea Se desfăşoară jocul “Descoperă mesajul” în Conversa Observarea
atenţiei pereche. ţia În sistematică
Elevii trebuie să calculeze operaţiile date şi să Fişă de pereche
potrivească în căsuţe literele pentru a afla ce vor face Explicaţi lucru
în ora de matematică. a Planşă
Frontal
2+3=C 1+2=L Exerciţiul
3 + 4 =R 6+2=E
5 9 3 9 4 2 7 1 8
C Ă L Ă T O R I E
3. Anunţarea Pornind de la acest cuvânt, elevii sunt anunţaţi că Expune Frontal Observarea
temei şi a personajul Crăiasa Zăpezii îi va purta într-o călătorie rea sistematică
obiectivelor a numerelor, că vor avea de rezolvat operaţii de
urmărite adunare şi scădere cu numere cuprinse în intervalul
0-31.
ŞCOALA GIMNAZIALǍ “SFINŢII ÎMPǍRAŢI” BALTA DOAMNEI
CLASA PREGǍTITOARE
PROF. ÎNV. PRIMAR PREDA GEORGETA
4. Dirijarea Sarcina 1 – Citeşte propoziţiile! Numără cuvintele Conversa Auxiliar ex. Frontal Observarea
învăţării din fiecare propoziţie! Numără toate cuvintele! ţia 4 pag. 142 sistematică
MIRUNA IESE CU SANIA. Planşă
EA SUIE ALENE DEALUL Explicaţi Flipchart
NEAUA E MOALE. a
ANEXA 1
SARCINA 1
ANEXA 2
SARCINA 2
5+5= 20 + 10 = 15 + 10 =
10 + 5 = 25 + 5 = 15 + 12 =
ŞCOALA GIMNAZIALǍ “SFINŢII ÎMPǍRAŢI” BALTA DOAMNEI
CLASA PREGǍTITOARE
PROF. ÎNV. PRIMAR PREDA GEORGETA
ANEXA 3
SARCINA 3
+2 +2 +5
+10
5 5 5 5
+5
+1 5
+1 +1 +2 +2
+10 +2
5 5 5 5 5 5
+2 5
5 +2
5 5 5 +2
+1 +2 +10
ŞCOALA GIMNAZIALǍ “SFINŢII ÎMPǍRAŢI” BALTA DOAMNEI
CLASA PREGǍTITOARE
PROF. ÎNV. PRIMAR PREDA GEORGETA
ANEXA 4
SARCINA 4
11 12 - 1 10 + 1
12 14 - 1 11 + 2
13 10 + 2 11 + 1
14 13 - 2 15 - 4
15 15 - 2 14 - 1
15 - 1 13 + 1
13 + 2 14 + 1