Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 15.04.2008 ÎNV. MARIA BREBAN


CLASA: a III-a A
ARIA CURRICULARA: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE
SUBIECTUL: POLIGOANE
TIPUL LECŢIEI: PREDARE-ÎNVĂŢARE
SCOPUL LECŢIEI: Formarea capacităţilor de a identifica, de a descrie şi de a
desena forme plane (triunghi; dreptunghi; pătrat) şi asigurarea utilizării acestor competenţe
în cadrul situaţiilor concrete.
OBIECTIVE CADRU:
 Cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii;
 Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare şi rezolvare de probleme;
 Formarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica utilizând limbajul
matematic;
 Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii
în contexte variate.
OBIECTIVELE DE REFERINŢĂ:
2.1 să recunoască şi să descrie forme plane, să clasifice obiecte şi desene după
criterii variate;
4.1 să manifeste iniţiativă în a transpune diferite situaţii în context matematic,
propunând modalităţi diverse de abordare;
4.2 să depăşească blocaje în rezolvarea de probleme, să caute prin încercare-
eroare noi căi de rezolvare;
4.3 să manifeste un comportament adecvat în relaţiile cu colegii dintr-un grup de
lucru în cadrul activităţilor practice de rezolvare de probleme.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) cognitive:
 să recunoască figurile geometrice corespunzătoare noţiunilor învăţate anterior;
 să identifice noţiunile în alte situaţii şi în situaţii corespunzătoare mediului
înconjurător;
 să definească noţiunea de poligon;
 să identifice triunghiul, pătratul, dreptunghiul;
b) afective:
 să participe cu plăcere şi interes la lecţie;
c) psihomotorii:
 să folosească în mod corespunzător instrumentele de lucru;
 să reprezinte prin desen noţiunile învăţate;
 să construiască figurile geometrice învăţate din beţişoare;
 să ansambleze figurile geometrice din pătratul TANGRAM pentru a obţine
figuri diferite.
RESURSE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI
 resurse materiale: fişe de lucru, figurile geometrice din pătratul TANGRAM,
beţişoare;
 resurse procedurale: exerciţiul, jocul, conversaţia, problematizarea, diagrama
Venn, explicaţia;
 resurse organizatorice: frontal, individual, în perechi;
 resurse de timp: 50 minute.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

CONŢINUTUL ACTIVITATEA:
MOMENTELE STRATEGIA
ŞTIINŢIFIC AL
LECŢIEI INVĂŢĂTORULUI ELEVULUI DIDACTICĂ
LECŢIEI
I Pregătesc
MOMENTUL Pregătirea mijloacelor de caietele, fişele,
ORGANIZA- învăţământ instrumentele
TORIC de lucru
II Se anunţă obiectivele
ENUNTUL Ascultă şi expunerea
stabilite în prima parte a
OBIECTIVE- conştientizează
proiectului didactic conversaţia
LOR
III
CAPTAREA Natura şi omul trăiesc în
ATENŢIEI deplină armonie. În natură
omul găseşte hrană,
frumuseţe, culoare.
Natura o studiem la ● exemplifică conversaţia;
corpuri fără viaţă care ştiinţe, limba română, mu- diferite linii la
explicaţia;
conţin forme plane, zică, desen. Astăzi o să corpurile cu
linii, puncte descoperim că în natură viaţă sau fără învăţarea prin
există multă matematică. viaţă din natură descoperire
Corpurile construite armo-
nios ne fac să ne simţim
fericiţi.

IV Verifică tema de casă.


ACTUALIZA- Adevărat sau fals?
REA CELOR punctul, linia frântă,  Dreapta este mărginită.()
ÎNVAŢATE linia curbă, segmentul  Segmentul de dreaptă problematiza-
● stabilesc A
ANTERIOR de dreaptă este mărginit la ambele rea,
dacă e adevărat
capete. ( ) şi F dacă e fals deducţia
 Semidreapta este o logică.
dreaptă nemărginită. ( )
 Dreapta este infinită. ( )

linia frântă închisă şi Desenaţi:


deschisă, poziţia ● o dreaptă orizontală; activitate
● desenează cu
dreptelor ● un segment de dreaptă în individuală
creioane
poziţie verticală;
colorate liniile
● un segment de dreaptă în
în poziţiile
poziţie oblică; activitate
cerute
● o linie curbă deschisă; frontală
● o linie frântă deschisă
V ● lucreză fişa nr.
FIŞA 1 muncă
DIRIJAREA 1 şi obţine o linie independentă
INVĂŢĂRII obţinerea unui poligon Uniţi numerele în ordinea frântă închisă
din segmente de lor crescătoare iar ultimul Scriu în caiete ● învăţarea
dreaptă număr îl uniţi cu primul. ● linia frântă prin
● Ce fel de linii aţi trasat? închisă – poligon descoperire
Ce fel de linie aţi obţinut? ● are vârfuri şi
Scrie pe tablă: laturi
● poligonul Poligonul - o linie frântă ● laturile sunt
● elementele lui închisă; are vârfuri şi segmente de
dreaptă
laturi.

FIŞA 2 ● urmează
cerinţele şi obţin muncă
Marchează printr-un un pătrat independentă
punct poziţiile cerute. (b;1), ● desenează în
(b;7), (h;1), (h;7). Uniţi caiete un pătrat
punctele. Scriu în caiete ● activitate
lementele pătra-
● pătratul Pătratul tului
frontală
● elementele pătratului ● un poligon cu 4 laturi
● are laturile egale
● are 4 vârfuri
● stabilesc exact
FIŞA 3 poziţia punctelor,
le unesc şi obţin
Marcaţi printr-un punct conversaţia
un dreptunghi
poziţiile cerute. Uniţi ● desenează în
punctele. (c;1), (h;1), caiet un
(h;10), (c;10) dreptunghi
● dreptunghiul Dreptunghiul Scriu în caiete explicaţia
● elementele ● un poligon cu 4 laturi elementele ● învăţarea
dreptunghiului ● are laturile opuse egale dreptunghiului prin
● are 4 vârfuri cooperare
● stabilesc
poziţia punctelor,
FIŞA 4 le unesc şi obţin învaţarea prin
un triunghi
Marcaţi printr-un punt descoperire,
● desenează în
poziţiile cerute. Uniţi caiet un triunghi explicaţia
punctele. (h;1), (d;3), (h;9) Scriu în caiete
● triunghiul Triunghiul elementele
● elementele ● un poligon triunghiului
triunghiului ● are trei laturi
● are trei vârfuri ● triunghiuri: 4
● pătrate: 6
FIŞA 5 ● dreptunghiuri:
● recunoaşterea Scrieţi câte poligoane de 1 munca în
poligoanelor învăţate fiecare fel sunt în figură. perechi

VI FIŞA 6
FIXAREA
CUNOŞTIN- ● fixarea elementelor Diagrama VENN ● elevii vor munca pe
ŢELOR celor două poligoane PĂTRATUL DREPTUNGHIUL scrie pe fîşă grupe
asemănările şi
deosebirile
ASEMĂNĂRI dintre cele 2
poligoane

☺JOC: Cum mă numesc?


● Un copil va spune: sunt ● elevii vor
● pătratul un poligon, am 4 laturi denumi activităţi
egale, mă numesc ... . poligonul frontale
● Un alt copil va spune: descris
● triunghiul sunt un poligon, am 3 ● elevii vor
vârfuri şi 3 laturi, mă numi figura
numesc ... . geometrică
● Un copil va spune: sunt descrisă
● dreptunghiul un poligon, am patru laturi ● elevii numesc
opuse egale, mă numesc ... dreptunghiul
VII ☺JOC:
OBŢINEREA Folosind 12 beţişoare de
PERFOR- construirea ● construiesc activitate
chibrituri construiţi:
MANŢEI poligoanelor din beţe din toate cele individuală
a) 3 pătrate;
b) 2 dreptunghiuri; 12 beţişoare
c) un pătrat mare şi figurile cerute
unul mic;
d) 2 triunghiuri.
☺JOC: TANGRAM ● construiesc
Cu cele 7 figuri construiţi una sau două muncă
unul din modelele dorite. figuri din independentă
● poligoane Realizaţi desenul pe care modelele oferite
vi-l sugerează versurile. ● fixează
FIŞA 7 cunoştinţele

VIII Învăţătorul face aprecieri


APRECIERI generale şi individuale
ASUPRA asupra modului de
DESFĂŞURĂ- desfăşurare a lecţiei.
RII LECŢIEI
IX ● Exerciţiul 3, pag. 86 – se ● îşi noteză
TEMA notează pe tablă tema în caiete
PENTRU
ACASĂ ● vor primi o fişă cu un joc
– să descopere regula şi să ● primesc fişele
continue.
FIŞA 8
FIŞA 1
Uniţi numerele în ordinea lor crescătoare, iar ultimul număr îl uniţi cu primul.

15

16

13 14
17

11 12 18 19

21 20

FIŞA 2
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
a

Fixaţi punctele conform coordonatelor date şi apoi le uniţi: (b; 1); (h; 1); (b; 7); (h; 7)
FIŞA 3
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
a

Fixaţi următoarele puncte folosind coordonatele date şi apoi le uniţi: (c; 1); (h; 1); (h; 10); (c; 10)

FIŞA 4
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
a

Fixaţi punctele conform coordonatelor date şi apoi le uniţi: (h; 1); (d; 3); (h; 9)
FIŞA 5
Scrieţi câte poligoane din fiecare fel sunt în desen.

triunghiuri: ................
pătrate: ................
dreptunghiuri: ................
FIŞA 6

PĂTRATUL ASEMĂNĂRI DREPTUNGHIUL

● ……………………
● …………………… ……………………... ● ……………………
……………………... ……………………...
● ……………………
……………………...
FIŞA 7

Când desenez o casă Mai are casa dar


Fac un pătrat mai mare, Un coş dreptunghiular
O latură cam de ... cm are. Pe care ies acum
Ferestrele sunt ochii, Spirale lungi de fum.
Dreptunghiuri către soare. Copacii pare-mi-se
Şi dacă urc pieptiş, Coroane desenează
Dai de - acoperiş: Din linii curbe-nchise.
E un triunghi ce are Dar gardul pe-ndelete,
Un vârf proptit în soare. Îşi scrie mândru forma
Cu linii frânte, drepte.

E-n jur precum se ştie


Atâta geometrie.

FIŞA 8

Descoperiţi regula, continuaţi desenând un chenar. Coloraţi-l!

... ... ... ... ... ... ... ... ...

S-ar putea să vă placă și