Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATOARE: POPESCU ANA-MARIA


GRADINITA: „Grigore Moisil” Ploiești
GRUPA: combinată
TEMA ANUALA: „Cand, cum si de ce se intampla?”
TEMA PROIECTULUI: ”Pe cararile toamnei”
SUBTEMA: ”Festivalul toamnei”
TEMA ZILEI: ”Ce ne-a povestit toamna?”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata
TIPUL ACTIVITATII:
ALA :consolidare de priceperi si deprinderi
DS: sistematizarea cunostintelor despre obiecte si fenomene;
DLC: consolidarea deprinderii de a formula propozitii corecte din punct de vedere gramatical;
FORME DE ORGANIZARE:
-frontal, individual ,pe grupuri(echipe),in perechi
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum şi stimularea
curiozităţii pentru investigarea acestuia;
 Dezvoltarea exprimarii orale,intelegerea si utilizarea corecta a semnificatiei structurilor verbale
orale;
 Dezvoltarea creativitatii si indemanarii.

ACTIVITATI DE INVATARE:
I. ADP.Intalnirea de dimineata:”De ce imi place toamna?”(conv.)
Rutine:”Ma pregatesc pentru activitate”-exersarea unor deprinderi de autoservire;
Tranzitii:”Bate vantul”(joc cu text si cant)

II. ALA 1: CENTRE DE INTERES(ACTIVITATI LIBER ALESE)


Joc de rol:”Ne pregatim pentru festival”(interpretare de roluri,mimarea diferitelor actiuni)
Constructii:”Adaposturi pentru animale”(constructie cu materiale din natura,materiale sintetice)”;
Arta:”Carticica toamnei”(desen-imagini de toamna);

III. ADE: ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENTIALE:DS+DLC


„Ce mi-a povestit toamna?”
IV. ALA 2. ACTIVITATI DISTRACTIVE/RECREATIVE
Joc distractiv:”Palaria cu surprize”;
Joc de miscare:”Cine umple mai repede cosul?”
Joc de atentie:”Schimba-ti locul”

1
CATEGORII DE ACTIVITATE:
ALA (JOCURI SI ACTIVITATI ALESE) + ADE (DS/DLC)
TEMA ACTIVITATII: ”Ce ne-a povestit Toamna?”
TIPUL DE ACTIVITATE: sistematizare de cunostinte
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata
SCOPUL ACTIVITATII:
-sistematizarea cunostintelor referitoare la aspectele anotimpului toamna;
-consolidare de priceperi si deprinderi;
-dezvoltarea gandirii logice si a cunostintelor despre matematica;
OBIECTIVE DE REFERINTA:
- să participe la activităţile de grup inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de vorbitor cât şi de
auditor;
- să transmită mesaje simple şi să reacţioneze la acestea;
-sa se comporte adecvat in diverse contexte sociale;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE IN CADRUL ALA:


CONSTRUCTII:
-sa construiasca cu ajutorul materialelor puse la dispozitie adaposturi pentru vietuitoare;
JOC DE ROL:
-sa indeplineasca rolul de gospodine in cadrul festivalului toamnei,sa redea aspecte din viata lor si sa
intreprinda actiunile specifice;
ARTA:
-sa realizeze carticica Toamnei desenand imagini specifice acestui anotimp;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE IN CADRUL ADE:


 Sa denumeasca anotimpurile anului;
 Sa descrie aspecte specifice anotimpului toamna(fenomene naturale specifice,schimbarile din
natura,etc);
 Sa clasifice roadele toamnei:fructe,legume,flori,cereale;
 Sa descrie imbracamintea corespunzatoare;
 Sa recunoasca povestile studiate pe baza replicilor intalnite in povestirea creata;
 Să alcătuiască propoziţii simple sau dezvoltate, de două-patru cuvinte, cu şi fără suport intuitiv;
 Să transforme cel puţin o propoziţie enunţiativă în propoziţie exclamativă şi interogativă şi să le
intoneze corect;
 Să completeze propoziţia rostită de educatoare, pentru a o transforma în propoziţie dezvoltată;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ŞI PROCEDEE:
-conversaţia euristică, audiţia, descrierea, explicaţia, jocul, ghicitorile, expunerea,analiza produselor
activitatii ,brainstormingul,ciorchinele,blazonul,metoda Lotus,predictia

2
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
-ghicitoare,”Televizorul copiilor”,tablou cu început de toamna,jetoane,simboluri de
toamna:frunze,copaci,fructe,legume,calendar cu lunile
anului,blazoane,puzzle,vase,tacamuri,manusi,sortulete,jetoane cu obiecte de imbracaminte,siluete(fata si
baiatul),CD,recompense,coli.plansete,plastilina,servetele,cuburi,frunze,conuri,pietre,ghinde,castane
FORMA DE ORGANIZARE:
-frontal, în grupuri(echipe),in perechi,individual

DURATA: 1 h
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 Maria Comanescu,Doina Gheorghe,”Cunoasterea mediului-Ghidul
educatoarei”,E.D.P.,R.A,Bucuresti,1998;
 Silvia Breben,Elena Gongea,Georgeta Ruiu,Mihaele Fulga,”Metode interactive de grup”,Editura
Arves,2006;
 Silvia Breben,Elena Gongea,Georgeta Ruiu,Elena Matei,”Cunoasterea mediului-ghid pentru
invatamantul prescolar”,Editura radical,2002;
 Curriculum pentru invatamantul prescolar,Bucuresti,2009

3
SCENARIUL ZILEI

Inainte de sosirea copiilor in sala de grupa se pregateste o parte din material si se aranjeaza sala pe
sectoare de activitate.Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata in care copiii au posibilitatea de a-si
impartasi ideile,de a transmite ganduri,de a-si manifesta starea de spirit si buna dispozitie.
1.Salutul:-Buna dimineata,anotimpul cel mai bogat si roditor!”
2.Impartasirea cu ceilalti:.Pe „Scaunul autorului”copiii vor impartasi idei despre anotimul
toamna.
3.Activitatea de grup:
Se trece la completarea calendarului naturii si se consemneaza prezenta.
4.Noutatea zilei:
Pentru ca noi am mai invatat care sunt cele patru zane ale anului,astazi vom avea ocazia sa o
cunoastem mai bine pe cea de-a treia fiica a Batranului An.Se motiveaza copiii sa participe la
activitate,spunandu-le ca au pregatite mai multe surprize.
La centrul tematic se descopera materialul didactic si o cutie in care se gaseste o frunza magica.Pe
ea se afla scrisa o ghicitoare:
„Dragi copii,imi va fi tare dor de voi ,/ Eu va spun de pe acum/ Ca ma pregatesc de drum/ Dar
curand,la primavara,/ Am sa vin la voi in tara,/ Cuibul vechi am sa-l repar,/ Ca sa-mi fac din el cuibar./
Si in curand/ plec din zbor,/ Duceti vestea tuturor!/ Stiti de ce plec eu oare?/ Ploile incep sa cada,/
Frunzele-au ingalbenit/ Cine oare a venit?”

La ARTA copiii au de realizat carticica toamnei astfel incat sa redea prin desen aspecte specifice
acestui anotimp.
La CONSTRUCTII copiii au de construit diferite adaposturi pentru animale folosind diverse
materiale.
La Educarea limbajului (unde voi dirija activitatea) prescolarii au pe masa mai multe imagini cu
aspecte specifice anotimpului toamna.Vor avea de citit imaginile si de alcatuit propozitii simple si
dezvoltate pe baza acestora.Vor transforma propozitii simple in propozitii dezvoltate,vor continua
propozitii.Apoi pe baza unei povestiri create in care se regasesc replici sugestive ale unor personaje din
povesti cunoscute,vor avea de recunoscut numele povestilor intalnite,imaginile corespunzatoare.
Dupa terminarea lucrului de la fiecare centru,acestia se vor roti.
La Cunoasterea mediului si Stiinte vor avea de sortat jetoane cu obiecte de imbracaminte si
incaltaminte de toamna,sa precizeze numarul acestora si sa imbrace adecvat fetita si baiatul.
Pe baza unui puzzle copiii au un set de sarcini de rezolvat.

4
Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategiile didactice Evaluare – instrumente şi
didactic indicatori
Moment -Aerisirea sălii de grupă Frontal Observarea comportamentului
organizatoric -Aranjarea mobilierului pe grupuri Conversatia copiilor
-Aranjarea materialului necesar desfăşurării activităţii Corectarea tinutei
Copiii se afla la masute.
Captarea atenţiei Printr-o ghicitoare,se cere copiilor sa numeasca anotimpul Frontal Evaluare orala
dat. Conversatia Interesul pentru activitate
„Dragi copii,imi va fi tare dor de voi , Brainstorming
Eu va spun de pe acum Materiale:
Ca ma pregatesc de drum -ghicitoare
Dar curand,la primavara, -tv.copiilor
Am sa vin la voi in tara, -imgini specifice
Cuibul vechi am sa-l repar,
Ca sa-mi fac din el cuibar.
Si in curand plec din zbor,
Duceti vestea tuturor!
Stiti de ce plec eu oare?
Ploile incep sa cada,
Frunzele-au ingalbenit
Cine oare a venit?
Care este raspunsul la ghicitoare?

Anunţarea temei şi a Educatoarea anunţă copiii că a pregatit mai multe surprize Frontal Se observă comportamentul
obiectivelor pe care le vor descoperi pe parcursul activitatii, vor descrie Conversatia copiilor.
elementele componente ale anotimpului toamna şi tot ce
ştiu despre acest anotimp.
Se va stimula curiozitatea si dorinta de a invata.Se vor
comunica obiectivele pe interesul copiilor.
Se descopera „televizorul copiilor” la care se va prezenta
prima imagine,un tablou de toamna.

5
Dirijarea învăţării Un copil arunca mingea altui copil cerandu-i sa raspunda la
o intrebare referitoare la tabloul de toamna. Cel care prinde
mingea răspunde la întrebare, apoi o aruncă mai departe
altui coleg, punând o nouă întrebare. Copilul care nu ştie
răspunsul iese din joc, la fel ca şi cel care este descoperit că
nu cunoaşte răspunsul la propria întrebare.Dirijez si
directionez copiii in formularea intrebarilor si raspunsurilor.
Cine vesteşte începutul toamnei ? Conversatia Identificarea raspunsurilor corecte
Cine transformă natura? Problematizarea
Cine sunt cei doi copii? Metoda R. A. I.
Cine aşteaptă toamna ? ”raspunde-arunca-
Ce se întâmplă cu caldura la începutul toamnei? interogheaza
Ce fac cei doi copii?
De ce se ingalbenesc frunzele?
Când pleaca păsările călătoare?
Când cad frunzele?

Povestea educatoarei(poveste creata)


Se prezinta la „televizorul copiilor” textul ilustrat al povestii
create.Va fi citit cu ajutorul copiilor ,atat cuvintele in
imagini,cat si unele cuvinte din text, pe care copiii stiu sa le Evaluarea orala cu ajutorul
citeasca. Frontal imaginilor
„In zori de zi m-am trezit cu vecinica randunica.Imi batea in Povestirea Identificarea cuvintelor ilustrate in
fereastra.toata vara mi-a ciripit sub frunzele nucului din fata educatoarei poveste
blocului(trimitere la povestirea „Frunza” de Emil Predictia Identificarea raspunsurilor
corecte:cunoastrea povestilor si
Garleanu).dar acum vremea s-a racit,frunzele au Brainstorming gasirea imaginilor specifice
cazut,vanturile si ploile reci au maturat cararile
toamnei,lasandu-le pustiite si sarace.”Ne strangem in stoluri
pentru calatoria in tarile calde.Mi-am luatramas bun de la
prietenele mele de asta vara.(pov.”Unde a zburat
randunica?”) si am venit sa-mi iau ramas bun si de la voi.

6
Se cere copiilor sa recunoasca povestile sugerate,sa caute
imaginile corespunzatoare.

JOC:”Cu ce ne imbracam?”
Pe ecranul „televizorului copiilor” se prezinta o imagine de
toamna ploioasa. Evaluarea cu ajutorul jetoanelor
Copiii sunt impartiti in 2 grupe:fete si baieti. Observarea comportamentului
Fiecare grupa trebuie sa aleaga jetoanele potrivite cu Frontal copiilor si a raspunsurilor corecte:
imbracamintea de toamna,sa numere cate sunt,sa imbrace In perechi mod de sortare si imbracare
fetita si baiatul adecvat sezonului de toamna. Ciorchinele corespunzator
Problematizarea
Exercitiul
Materiale:
-imagine de
toamna,siluete
fata/baiat,jetoane cu
imbracaminte

Obţinerea Copiii sunt impartiti in 4 grupe.Acestia vor primi sa lucreze Daca fiecare grup asaza corect
performanţei cate un blazon dupa cum urmeaza: Blazonul iaginile in blazon.
Echipa 1-fructe Conversatia Să simuleze cel puţin doua acţiuni
Echipa 2-legume Lucrul pe echipe din care să arate:sortatul,pastratul
Echipa 3-pasari Materiale: si se evidenţiază cele mai sugestive
Echipa 4-flori. -blazon,jetoane,lipici enunţuri.
Fiecare grup trebuie sa aleaga dintre jetoanele primite doar
acelea care corespund blazonului dat si sa le lipeasca pe
acesta.

Cate un reprezentant desemnat de catre fiecare echipa in


Retentia parte va prezenta blazonul completat ,care va fi fixat ca in
imaginea de mai jos:
Metoda Lotus Evaluarea orala
7
Legume Vestimentatie Flori Conversatia

Vegetatie TOAMNA Pasari calatoare

Fructe Fenomene Culori

Evaluarea activităţii
Lucrul în grup:
Educatoarea enunta o propozitie pe care copii o au de
Frontal Evaluarea orala
completat.
Stimulente Stimulare
Completaţi cu alte caracteristici ale toamnei.
Observarea comportamentului
Pe rând, fiecare grup este solicitat să răspundă. Joc de
copiilor
simulare:
Sunteţi micii grădinari şi trebuie să lucraţi, să adunati
frunzele pentru a realiza tabloul de toamna si albume de
frunze.
Brainstormingul:
Formulaţi cât mai multe propoziţii referitoare la
caracteristicile toamnei.
Încheierea activităţii Copiii interpretează jocul cu text şi cânt şi părăsesc sala de Copiii sunt apreciaţi
grupă – cântând. şi stimulaţi.

8
9

S-ar putea să vă placă și