Sunteți pe pagina 1din 4

DATA: 15 MAI 2012

PROIECT DE ACTIVITATE
Tema de studiu: Ce si cum vreau sa fiu ? 
Tema proiectului: Cu ce calatorim?
Subtema: Mijloace de transport pe uscat
Categoria de activitate: Activitati liber alese
Etapa I: Centre de interes:
1. Constructii: “Gara”
2. Joc de masa: “Mijloace de transport“- puzzle
3. Stiinta: “Aseaza-ma la locul potrivit”
Etapa II: Jocuri distractive: “Atentie la parcare !“
Tipul activitatii: Consolidare de priceperi si deprinderi
Scopul activitatii:
 Stimularea cooperǎrii în joc si negocierea solutiilor între copii;
 Consolidarea capacitatii de a practica cu interes jocuri distractive cu materiale ce le sunt accesibile.
Obiective operationale: La sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili:
1. Constructii:
-Sa construiasca cel putin trei elemente ale garii din cuburi;
-Sa imbine cel putin 3 piese ale jocurilor de constructie astfel incat sa redea forma dorita;

2. Stiinta:
-Sa aseze cel putin 2 mijloace de transport;
-Sa continue cel putin 2 siruri ale mijlocelor de transport tinand cont de simbolul initial;
3. Joc de masa
-Sa identifice imaginile cu mijloacele de transport;
-Sa reconstituie din bucati intregul dupa modelul dat;
Strategii didactice:
Metode si procedee: explicatia, demonstratia, observatia, “Turul Galeriei”, exercitiul, jocul
Material didactic:
1. Constructii:
Jocuri de constructie, macheta, peroane, sine,un tren

3. Joc de masa
Jocul “Mijloace de transport“ - puzzle
Imagini cu mijloacele de transport
2. Stiinta:
Jeton cu mijloace de transport colorate
Forma de organizare: pe subgrupuri, centre de interes, frontala
Locul de desfasurare: sala de grupa
Durata: 25’
Scenariu didactic
Secventele activitatii Elemente de continut Strategii Evaluare
didactice
Organizarea activitatii Aerisirea salii de clasa;
Pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii
activitatilor de la fiecare sector;
Aranjarea mobilierului pentru sectoarele de
activitate: joc de masa, constructii, stiinta.
Captarea atentiei “Controlorul ” a adus multe surprize ce urmeaza a fi
descoperite pe rand de-a lungul intregii zile. Impreuna
cu aceasta, toti copiii vor trece in revista materialele Conversatia
pregatite pentru activitatile alese.
Controlorul anunta temele ce urmeaza a fi realizate in
Anuntarea temei cadrul celor 3 sectoare: Conversatia
Constructii: “Garaj pentru masina”
Joc de masa: “Mijloace de transport“- puzzle
Stiinta: “Aseaza-ma in parcarea potrivita”

Desfasurarea activitatii In functie de imaginea de pe medalioanele primite de


la controlor, copiii se vor aseza la sectoarele de
activitate si vor incepe sa realizeze tema propusa Exercitiu
pentru fiecare sector in parte. “Controlorul” impreuna
cu educatoarea va supraveghea activitatea copiilor si ii Problematizarea
va ajuta pe acestia daca este cazul.
Joc de masa: Fiecare copil va primi un puzzle cu Conversatia Sa recunoasca mijloacele de
mijloacele de transport. El va trebui sa reconstituie transport si sa reconstituie
imaginea avand la dispozitie si imaginea originala. puzzel-ul
Stiinta: Copiii vor trebui sa aseze mijloacele de Explicatia Sa recunoasca mijlocul de
transport in sirul potrivit tinand seama de culoarea si transport reprezentat de simbol
forma acestora. si sa continue sirul cu imaginea
Constructii: Copiii vor avea la dispozitie jocuri Exercitiul respectiva
de constructie pentru a realiza fiecare cate un element Sa imbine piese astfel incat sa
al garii: bancute pentru peroane, casa de bilete etc. construiasca bancute, casa de
bilete, etc.

Incheierea activitatii Copiii se vor grupa sub forma de “trenulet” si cu


totii vor vizita toate sectoarele de activitate, analizand
ceea ce au lucrat.
Se vor face aprecieri generale cu privire la modul de
executare a temelor. Turul galeriei
In incheierea activitatii se va intona cantecul
“Trenuletul” Conversatia
JOC DISTRACTIV :
Copiii sunt impartiti in 3 echipe in functie de
medalioanele primite in etapa I.“Controlorul” are la

S-ar putea să vă placă și