Sunteți pe pagina 1din 4

“ PRIN ZAPADA NE JUCAM

SI CU BULGARI ARUNCAM”

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

ACTIVITATI DE GRUP:

1. Educarea limbajului: “Patania saniutei ”-poveste creata

Obiective de referinta:
- sa inteleaga si sa transmita mesaje simple si sa reactioneze la acestea;
-sa-si imbogateasca vocabularul activ si pasiv, pe baza experientei, activitatii
personale si /sau a relatiilor cu cei din jur si sa utilizeze un limbaj corect din punct
de vedere gramatical ;
-sa creeze propozitii logice care sa confere continuitate povestii.

2. Educatie muzicala: “Saniuta fuge”-cantec

Obiective de referinta:
-sa constientizeze continutul cantecelor, prin interpretarea lor expresiva;
-sa asocieze cantecului miscari sugerate de text;
-sa intoneze correct si omogen cantecul, respectand pozitia corecta.

3. Activitati pe arii de stimulare:

Comportamente urmarite:

Constructii: “Saniuta magica”

-sa asambleze piese (cuburi) pentru a realiza o saniuta;


-sa lucreze in echipa pentru realizarea temei
Joc de rol : :”De-a schiorii”

-sa utilizeze ski-urii adoptand o pozitie corecta a corpului;


-sa execute miscari specifice (slalom) acestui sport;
-sa-si imagineze un incident in care sa fie implicata si o saniuta

Biblioteca : ”Betele pentru schiuri”

-sa adopte o pozitie corecta in timpul scrisului;


-sa realizeze linii drepte in spatiu limitat dar si in spatiu liber;

Stiinta: “ Cum se formeaza o partie?”

-sa explice modalitatea de formare a partiei;


-sa batatoreasca zapada cu palma pentru a vadea efectele produse.

Arta: modelaj “ Saniuta nazdravana”

-sa utilizeze miscarile palmelor invatate pentru a reda prin modelare saniuta;
-sa lucreza ingrijit pentru a obtine forme corecte.

Finalitatea zilei:

Organizarea unui concurs de schiat pe echipe, utilizandu-se schiuri improvizati

SCENARIUL ZILEI:
Intr-una din zile, copiii au fost impresionati sa gaseasca in sala de grupa o pereche de
schiuri. De cum intrau in clasa cei mai multi ma intrebau mirati ce sunt acelea. Le-am
spus ca sunt niste schiuri pe care mi le cumparasem pentru ca ma pregateam sa merg la
munte. Imi doream sa invat sa schiez. Am vrut sa aflu cati copii folosisera shiurile si spre
surprinderea mea am aflat ca doar unul singur fusese la munte si profitase de serviciile
unui instructor de schi.
” -O fi frumos sa te dai cu schiurile, mi-a spus unul dintre prescolari, dar este grozav sa
te dai si cu saniuta! Cu atat mai mult ca mamaia ma aduce dimineata la gradi` cu sania.”.
Aceasta a fost doar inceputul pentru ca aproape nu-i mai puteam opri din a povesti fiecare
cat este de frumos sa te dai cu saniuta pe partie. Si pentru ca prescolarul tot isi “caza”
sania in gradinita, l-am rugat sa imi permita sa o aduc in sala de grupa pentru a vedea toti
copiii cum arata sania lui.
M-am prefacut ca imi aplec urechea spre sanie pentru a-mi spune ceva si le-am “tradus
copiilor ceea ce imi spunea ea (am recitat un fragment dinr-o poezie) :
“ Sunt oloaga,
Punem nene un picior
Ca sa pot s-alerg cu spor,
Sa car boabe,lemn de foc
Sa nu crezi ca pentru joc!”
“ Ce-o fi patit saniuta? Haideti sa ne gandim la ceea ce ar fi putut sa i se intample si sa
compunem o poveste.
Fiecare copil va fi atent la ce spun colegii si va continua povestea, astfel incat sa aiba
legatura evenimentele. Ii vom da numele povestii: “Patania saniutei”.
La ce ne mai este utila saniuta? Pe unde merge ea ? De ce nu poate sa mearga pe
nisip/pamant? Cum faceti o partie?-au fost unele din intrebarile ce au avut rol in
verificarea intelegerii celor spuse de sanie. Dupa aceasta discutie (sectorul stiinta) , am
iesit cu totii afara si am incercat sa vedem ce se intampla daca batatorim zapada . Asa am
aflat cum se formeaza partia pe care ne vom da cu sania sau vom schia. Peste ea am pus
apa si am promis ca a doua zi vom vedea ce se intampla daca noaptea va fi frig si apa va
ingheta (se formeaza poleiul). Se vor enumera si alte sporturi desfasurate pe gheata:
patinaj,hochei.
Dupa ce vor intra in clasa, la arta, copiii vor primi plastelina si vor avea de modelat o
saniuta nazdravana. Inainte de a incepe modelajul, ei vor invata cantecul “Saniuta
fuge”.Isi vor mai aminti alte cantece de iarna cunoscute. Vor executa si miscarile
sugerate de text –ceea ce ajuta si la incalzirea muschilor mici ai mainii. In timp ce
lucreaza pot sa fredoneze cantecul invatat
La biblioteca,copiii vor fi pusi sa realizeze bete pentru schiuri ,pe care le vor realiza
atat in spatii date cat si liber (bete pentru copii-mai scurte, pentru adulti-mai lungi ).
.
Copiii vor primi cuburi si alte elemente din care vor putea realiza o saniuta magica
asmblandu-le. In timp ce lucreaza vor putea de asemenea sa intoneze cantecul invatat.
Si pentru ca ziua sa se incheie intr-un mod antrenant, vom mai iesi inca o data afara si
pentru ca cei mai multi nu stiau sa schieze vor vedea cum se face asta intrucat un tatic ne-
a pregatit niste schiuri asemanatoare cu cele adevarate- confectionate din plastic si bete
din lemn ( doua perechi).
Dupa ce au invatat cum sa le incalte-in loc de clapari s-au legat cu sarme- au observat la
ce ajuta betele, am incercat o competitie. Cate doi copii vor concura de la o linie de start
se vor folosi de bete si vom vedea cine ajunge primul la un marcaj.
Din joaca vor intalni pe asa-zisa partie o saniuta pe care o vor accidenta. In clasa vom
reincepe discutia referitoare la acest incident si urmarile lui (ne vom aminti povestea
creata).

S-ar putea să vă placă și