Sunteți pe pagina 1din 4

DATA: 15 MAI 2012

PROIECT DE ACTIVITATE
Tema de studiu: Ce si cum vreau sa fiu ? 
Tema proiectului: Cu ce calatorim?
Subtema: Mijloace de transport pe uscat
Domeniul de activitate : Om si Societate
Categoria de activitate: Activitate practica
Tema activitatii : “Trenuletul veseliei”
Mijloc de realizare: asamblare si lipire
Tipul activitatii: Consolidare de priceperi si deprinderi
Scopul activitatii :
- Consolidarea deprinderilor tehnice insusite anterior;
- Dezvoltarea simtului estetic si a imaginatiei creatoare;
Obiective operationale : Pe parcursul si la sfarsitul activitatii copii vor fi capabili:
- Sa recunoasca materialele de lucru, denumind cel putin doua dintre ele;
-Sa lipeasca fetele, usa, ferestrele si rotile vagonului;
- Sa aprecieze lucrarea personala si/sau pe cele ale colegilor folosind cel putin unul dintre criterile: grad de finalizare, acuratete;
Strategii didactice :
a) metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul;
b) mijloace de invatamant: pasta de lipit, cutii de chibrituri, dreptunghiuri din hartie reprezentand fetele vagoanelor, ferestre,
usi, roti din carton, servetele umede, recompense, cd player,
c) Forma de organizare : frontala, pe grupuri
Evaluarea: finala
Locul de desfasurare: sala de grupa
Durata: 15’
Bibliografie:
”Curriculum pentru invatamant prescolar” Didactica Publishing House, 2009
Scenariu didactic

Secventele Elemente de continut Strategii didactice Evaluare


activitatii
Organizarea Aerisirea salii de clasa;
activitatii Asigurarea conditiilor necesare unei bune desfasurari a activitatii
Pregatirea materialului didactic;
Controlorul le aduce copiilor un tren si le povesteste despre o
Captarea atentiei expozitie ce va fi organizata in zilele urmatoare in gradinita. Le
propune copiilor sa participe si ei.
Conversatia

Pentru participarea la expozitie copiii vor realiza fiecare cate un


Anuntarea temei trenulet. Conversatia

Desfasurarea Explicarea si demonstrarea tehnicii de lucru.


activitatii Educatoarea va explica si demonstra copiilor tehnica de lucru pe
care o vor folosi pentru a realiza tema propusa:
Fiecare copil va lipi fetele vagonului si pe fiecare fata cate doua Conversatia
roti si doua ferestre/o fereastra si o usa.
Efectuarea unor exercitii pentru incalzirea muschilor Demonstratia
mainilor:
Miscam degetelele
Si batem palmutele Explicatia
Pumnii stransi incetisor
Degetele bat usor
Stiu sa fac un fluturas
Stiu sa cant la fluieras
Palmele mi le framant
Si la lucru atent sunt.
Fixarea tehnicii de lucru
Educatoarea va fixa cu ajutorul unui copil tehnica de lucru.
Educatoarea va atrage atentia asupra modului in care trebuie
lipite elementele componente ale trenului si asupra acuratetii
lucrarii.
Realizarea lucrarii de catre copii.
Pe parcursul lucrului, educatoarea ii va supraveghea pe copii si ii Exercitiul
va indruma pe cei care cer ajutorul. Acolo unde este cazul, da
indicatii suplimentare
Analiza lucrarilor Sa lipeasca fetele vagonului,
realizate usa, ferestrele si rotile
Dupa ce totii copiii au finalizat lucrarile, acestea vor fi asezate in Conversatia intinzand pasta de lipit pe
gara si vor fi apreciate de copii in functie de acuratete si gradul acestea si presand.
de finalizare. Explicatia Sa pastreze acuratete lucrarii.
Educatoarea va aprecia pozitiv toate lucrarile.

Incheierea Educatoarea face aprecieri referitoare la modul in care copii au Conversatia


activitatii participat la activitate si asupra comportamentului acestora. Se
acorda recompense.
Se va intona cantecul “Trenuletul”

S-ar putea să vă placă și