Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 23.02.2015
GRUPA: Mică
UNITATEA DE ÎNVĂTĂMÎNT:
PROFESOR ÎNV. PREŞCOLAR:
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când/cum şi de ce se întamplă?
CATEGORIA DE ACTIVITATE: activităţi liber alese- ALA 1
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Cu ce călătorim”(mijloace de trasport terestre)
MIJLOC DE REALIZARE:
*Bibliotecă: „ Plimbare cu automobilul”
*Ştiinţă: „Vreau să călătoresc”
*Construcţii: Lego „garaj de maşini”
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidarea şi sistematizarea de cunoştinţe
SCOPUL ACTIVITĂŢII: stimularea gândirii creatoare şi inteligenţei prin
intermediul activităţi propuse.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1. Să privească cu atenţie imaginile, revistele cu maşini, şi să spună despre
ce maşini este vorba,
O2. Să sorteze corect mijloacele de transport care circulă pe şosea de
mijloacele de transport care circulă pe şine;
O3. Să construiască un garaj pentru maşini cu ajutorul cuburilor, lego,
O4. Să manifeste interes pentru activitate.
STRATEGII DIDACTICE;
Metode şi Procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea,
munca individuala.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: reviste, imaginii,
automobile,camioane,trenuri, lego.
FORME DE ORGANIZARE: pe grupe, individual.
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă.
DURATA: 20-25 min.
BIBLIOGRAFIE:
„Ghid de proiecte tematice” Editura Humanitas, Bucureşti, 2006.
„Silvia Berben, „Metode interactive de grup” Ghid metodic, Editura Arves,
Craiova, 2002.
„Revista învăţământul preşcolar” nr.3-4/2009.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul Continutul ştiinţific Strategii Evaluare


didactic didactice
1. Moment Voi pregăti condiţiile
organizatoric necesare unei bune
desfăşurări a activităţii:
- aerisirea sălii de
grupă,
- pregătirea
materialului
didactic,
- aşezarea
scăunelelor in
semicerc.
2. Captarea Se va realiza prin Conversaţia Observarea
atenţiei. prezentarea unor imagini comportament
cu mijloace de transport ului nonverbal
care circulă pe şoseape , al copiilor.
în cadrul întâlniri de
dimineaţă.
3.Anunţarea Se va denumi fiecare Conversaţia Observarea
temei şi a centru de activitate. Vom comportament
obiectivelor. construi garajul, vom ului copiilor.
alege mijloacele de
locomoţie în funcţie de
ceea ce eu am să vă Explicaţia
cer.Vă rog să fitţi atenţi
ca să ştiţi ce trebuie să
facem.
4.Dirijarea Voi explica sarcinile de Exerciţiul Observarea
activităţii. lucru de la centre pentru modului în
fiecare grup. La centru care lucrează
Bibliotecă:
Copiii de la acest centru
vor „găsi” pe masă
imagini, reviste cu
mijloace de transport care Munca
circulă pe şosea şi individuală
mijloace de transport care
circulă pe şine,maşini
care transportă oameni,
marfă.
Ştiinţă:- Sortare:
Aici copiii trebuie să
sorteze mijloacele de
transport care circulă pe
şosea de cele care circulă
pe şine.
Construcţii:- Lego:
La acest sector sarcina de
lucru este de a construi
din lego „garaj” .Se
urează spor la trabă!
Copiii încep să lucreze. Problematizar
Voi oferi ajutor dacă va fi ea
nevoie.

5. Evaluarea Se vor analiza pe rând Conversaţia Aprecierea


lucrările copiilor de la produselor
fiecare centru de unde au activităţii
lucrat. Vor fi apreciaţi copiilor.
pentru modul în care au
dus la bun sfârşit sarcinile
şi pentru modul în care au
relaţionat unul cu altul pe
tot parcursul activităţii.
6. Încheierea Se fac aprecieri privind Conversaţia Aprecieri
activităţii. corectitudinea realizării verbale.
temelor şi a modului de
lucru. Copiii vor ieşi din
sală pe cântecul
„Trenuleţul”.

S-ar putea să vă placă și