Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 23.02.2017
GRUPA: mijlocie
UNITATEA DE ÎNVĂTĂMÂNT:
PROFESOR ÎNV. PRES.:
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum este/ a fost şi va fi pe pîmânt?
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul estetic şi creativ
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Cu ce călătorim”(mijloace de transport terestre)
TEMA ACTIVITĂŢII: „Automobilul”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea de priceperi si deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: pictură
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea deprinderii tehnice de a realiza o
lucrare prin tehnica picturii cu o temă dată.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1. Să realizeze lucrarea utilizând corect tehnica picturii, respectând
cerinţele;
O2. Să aplice corect culoarea cu pensula pe coala de hârtie, respectând
indicatiile primite;
O3. Să denumescă materialele şi instrumentele de lucru puse la dispoziţie
(coli albe de hârtie, acuarele, pensulem şerveţele, pahar cu apă);
O4. Să-şi dezvolte încredere în forţele proprii şi să manifeste stabilitate şi
perseverenţă în activitate,
O5. Să-şi evalueze lucrarea proprie şi a colegilor.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi Procedee: demonstraţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul,.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
Lucrare model, hârtie albă, acuarele, pensule.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
LOCUL DE DESFĂŞURERE: sala de grupă.
DURATA: 20-25 min.
BIBLIOGRAFIE:
„Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Programa activităţilor instructiv-
educative în grădiniţa de copiii, Bucureşti, 2005.
„Janina Cosma, Anton Ilinca, Gabriela Kelemen, Viorica Preda, Didactica
învăţământului preşcolar. Editura Universităţii, „Aurel Vlaicu”, Arad, 2005.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


didactic didactice
1. Moment Se aranjează spaţiul
organizatoric. educaţional şi se
pregăteşte materialul
didactic pentru activitate.
Copiii intră în sala şi se
aşează pe scăunele la
măsuţe.
2. Captarea Se va purta o scurtă Conversaţia Observarea
atenţiei. discuţie despre comportamentul
mijloacele de transport ui copiilor.
pe uscat pe care le
cunosc copiii.
3. Anunţarea Astăzi la activitate noi Conversaţia Observarea
temei şi a vom picta cu ajutorul comportamentul
obiectivelor. pensulelor ui copiilor.
„automobilul”Se va
repeta tema lecţiei cu 2-3
copii.
Ce vom realiza noi azi?
Prezint obiectivele într-o
manieră accesibilă
copiilor.
4. Dirijarea Prezentarea şi intuirea Conversaţia Observarea
învăţării. modelului: Explicaţia comportamentul
Se prezintă şi se audiază ui copiilor
lucrarea model. Acesta
este un „automobil” iar
cu ajutorul unor forme
am reuşit să-l realizez.
Ce formă are caroseria?
Câte roţi se văd?
De ce se văd numai două
roţi?

Explicarea şi Observarea
demonstrarea tehnicii Conversaţia comportamentul
de lucru: Explicaţia ui nonverbal al
Se aplică pe pensulă o copiilor
culoare(la alegere),dar
aveţi foarte mare grijă să
puneţi prea multă apă pe
pensulă pentru că nu va
ieşi bine culoare pe care
aţi aleso pe foaie, iar la
mijlocul foi albe vom
picata un dreptughi, care
va reprezenta caroseria
maşini, după ce am
realizat caroseria lăsăm
puţin să se usuce
culoarea şi apoi vom Observarea
înmuia încă odată Conversaţia comportamentul
pensula in apă iar cu ui copiilor
ajutorul şerveţelului o
vom şterce un pic ca să
nu rămână coloarea pe
care am folosit-o înainte,
vom trece mai departe
pictând roţile maşini,noi
ştim că maşina are patru
roţi dar la noi pe foaie se
vor vedea doar două, am
terminat şi cu roţile
acuma vom picta Observarea
geamurile şi uşile comportamentul
maşini. După ce am ui nonverbal al
terminat de pictat copiilor
aşezăm lucrările pe
panou.

Intuirea materialelor de
lucru:
Copiii vor intui
materialele primite.
Ce aţi primit voi pe
măsuţe?
Copiii denumesc
materialele: coli de Observarea
desen, acuarele, pensule, Explicaţia modului de
serveţele, pahar cu apă Demonstraţi lucru
etc. a

Încălzirea muşchilor
mâinilor:
Muşchii mici ai mâinilor
se încălzesc cu ajutorul
următoarei poezi:

Plouă,plouă,
Trece apa pe sub pod,
Pe acoperiş,
Spălăm hainele,
Stoarcem rufele,
Plouă, plouă,
Şi mai tare, şi mai tare
A ieşit soarele.

Realizarea lucrării
propriu-zise:
Le urez copiilor „spor la
lucru!”. Copiii vor lucra
în linişte. Voi oferi
explicaţii suplimentare şi
ajutor acolo unde este
nevoie.
5. Evaluarea Lucrările se aşeaza pe un Conversaţia Observarea
panou mare după ce au comportamentul
fost finalizate.. După ce ui verbal al
am finalizat lucrările şi copiilor
le-am aşezat pe panou,
voi chema în faţă un
copil, care va alege
lucrarea care este mai
frumosă, şi care a
respectat toate cerinţele
prevăzute de educatoare.
6. Încheierea Se fac aprecieri generale Conversaţia Aprecieri
activităţii şi individuale asupra verbale.
modului în care au
participat la activitate.

S-ar putea să vă placă și