Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa: Mijlocie “Buburuzele”

Educatoare:Mihai Madalina-Ionela

Categoria de activitate: Activitate integrata

Tema Anuala: “Cine sunt/suntem?”

Tema saptamanii: “Meseria, bratara de aur”

Tema activitatii: “Ce-mi doresc eu sa devin?”

Mijloc de realizare: DLC: Memorizare-“ Mirosul meseriilor”

DEC:”Meseria preferata”-pictura

Tipul activitatii: Predare- invatare;

Formare de priceperi si deprinderi;

Scopul activitatii:

Verificarea si consolidarea cunostintelor despre meserii, unelte specifice; educarea deprinderii de a


lucra in echipa; dezvoltarea capacitatii de exprimare orala, de intelegere si utilizare corecta a
semnificatiilor structurilor verbale; stimularea expresivitatii si creativitatii prin activitatea de pictura.

Obiective operationale:

 Sa memoreze strofele poeziei predate “Mirosul meseriilor”;

 Sa rezolve puzzle cu ajutorul poeziei;


 Sa explice prin cuvinte familiare cuvintele necunoscute din textul poeziei;
 Sa extraga mesajul transmis de poezia “Mirosul meseriilor”;
 Sa enumere meserii din toate domeniile de activitate umana;
 Sa explice verbal cu ce se ocuma fiecare meserie si de ce societatea are nevoie de o asemenea
ocupatie;
 Sa dezvolte o atitudine positiva fata de meseriile predate si de munca, in general;
 Sa picteze imaginea cu meseria preferata corespunzator modelului;
 Sa manevreze obiectele necesare picturii;

Strategii didactice:

Metode si procedee: Explicatia, conversatia, problematizarea, brainstormingul, exercitiul,


observatia,demonstratia.

Material didactic: un pachet, o scrisoare, jetoane, imagini continand meserii,

unelte specifice, flipchart; aluat pentru modelaj, plansete, acuarela, stimulente, fise de lucru.
Evenimentul Continutul stiintific Strategii Evaluare

didactic didactice

Moment Voi pregati sala de grupa si materialul necesar Frontal


bunei desfasurari a activitatii.
organizatoric
Voi asigura intrarea ordonata a copiilor in clasa .

Captarea Introducerea in activitate se va realiza printr-o


surpriza: in clasa intra doamna asistenta care le
atentiei prezinta copiilor aceasta meserie,ii consulta pe copii Surpriza Frontal
si le prezinta ustensilele folosite de doctor,
controlandu-i pe acestia cu stetoscopul. La sfarsitul
vizitei aceasta ne lasa un colet pe care o sa-l
deschidem dupa plecarea ei. Aceasta le spune “La
revedere copiilor” si paraseste clasa.

Anuntarea Solicit un copil sa deschida coletul. In colet avem


imagini cu diferite meserii si ustensile pe care le
temei folosesc oamenii din diferite meserii. Cu materialele Explicatia Frontal
din plicuri ne vom juca jocul ,,Parada meseriilor”.

Desfasurarea “In aceste plicuri noi avem niste sarcini pe care


trebuie sa le rezolvam pentru a afla cat mai multe
propriu zisa a lucruri despre meserii.” Brainstorming Individual
activitatii
Deschidem primul plic, care contine urmatoarea
intrebare: ,,Care sunt meseriile pe care le cunoasteti?”

Raspunsurile copiilor vor fi notate pe flipchart.

Deschidem al doilea plic, care contine intrebarea ,,Ce


meserii sunt ilustrate in imagine?(sunt afisate pe
flanelograf). Asezati dedesubtul fiecareia uneltele
corespunzatoare!
Explicatia
Se deschide al treilea plic , cu urmatoarea sarcina:
“Spune ce meserie este?” Exercitiul Individual

Educatoarea va recita primele trei strofe din poezia Patratele Pe


“Ce miros au meseriile?” de Gianni Rodari.
Divizate Grupuri
Voi intreba copii ce cuvinte necunoscute au si le vom
Individual
explica impreuna.

Vom explica poezia recitata. ”Va place aceasta


poezie, copii? Vreti sa o invatam?”

Educatoarea va recita prima strofa a poeziei, apoi


educatoarea va recita alaturi de copii pana aceasta va
fi memorata.Apoi se va recita prima strofa impreuna
cu a doua in cor pana acestea se vor fixa.

Dupa memorarea poeziei se va fixa titlul poeziei.

Asigurarea Fetitele se vor ridica in picioare si vor recita poezia in


feed-backului fata baietilor iar acestia le vor aprecia. Baietii vor
recita si ei poezia iar fetele vor aprecia.

Incheierea Copiii vor primi aprecieri verbale in legatura cu Frontal


comportamentul lor pe parcursul activitatii.
activitatii Conversatia Individual

Tranzitie:” Ce miros au meseriile?”

Etapele lectiei Continut stiintific Strategii Evaluare


didactice

Moment Voi pregati sala de grupa si materialul necesar


organizatoric bunei desfasurari a activitatii.

Voi asigura intrarea ordonata a copiilor in


clasa pe masura.Copiii se vor aseza la masute.

Captarea Captarea atentiei se va realiza prin cateva Conversatie


atentiei ghicitori despre meserii recítate de catre
educatoare(Anexa1).

Anuntarea Voi anunta tema:“Dupa cum ati observat, Conversatie


temei si a copiii, tema de azi este meseriile. Astazi vom
obiectivelor picta meseria preferata de noi cel mai mult. Explicatie
Pentru a face acest lucru vreau sa fiti atenti, sa
respectati modul de lucru, conturul si culorile
folosite. Cele mai frumoase planse vor fi puse
la expozitie.”

Prezentarea Prezentarea modelului de va face prin Convestatie


modelului convorbire “Aceste planse sunt realizate de
educatoarei mine, iar plansa voastra va trebui sa arate Explicatie
asemanator.” Vom face observatii pe marginea Observare
planselor.

Se va face intuirea materialelor de pe masute.


Un copil va fii solicitat sa spuna ce materiale
vom folosi.

Demonstrarea Se va demonstra modul de lucru pictand si Demonstratia


modului de verbalizand fiecare miscare:” Vom introduce
degetelul in apa, apoi in acuarela si vom
lucru realiza plansa prin puncte.Trebuie sa respectam
conturul si culorile respective, sa un ne grabin
si sa realizam lucrarea cu multa rabdare.
Folosim doar degetul aratator pe care o sa-l
stergem de fiecare data cand vom folosi alta
culoare. Solicit un copil pentru a explica
modul de lucru.

Realizarea Se va face incalzirea muschilor mici ai mainii


lucrarii prin cantacelul: “Ne jucam,ne jucam”
propriuzisa
Voi ura copiilor” Spor la lucru!”.

Voi supraveghea activitatea copiilor.

Ii voi ajuta acolo unde este nevoie.

Voi face observatii ajutatoare si voi motiva


copii.

Evaluarea Copiii vor primi fete zambitoare pe care le vor


lucrarilor lipi pe lucrarile preferate de ei. Cele mai bune
lucrari vor fi afisate la expozitie. Lucrarile
nereusite vor primi aprecieri, observatii si
sfaturi. Drept recompensa copiii primesc
jetoane cu meseria pictata de acestia.

Incheierea Voi face aprecieri verbale privind lucrarile


activitatii copiilor si comportamentul pe parcursul
activitatii.Copiii vor primi recompense, jetoane
cu meserii.

S-ar putea să vă placă și