Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Activitate integrată

Data:
Unitatea de invatamant:
Grupa: Mare Nivel II (5 – 6 ani)
Propunător:
Tema activitatii: „Ce si cum vreau sa fiu” – focalizata pe profesia de doctor
Subtema: Profesii si meserii – Doctorul
Tipul de activitate: Consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor şi deprinderilor însuşite
Categorii de activitati:
DS : „Cine ştie mai bine” – concurs matematic
DOS: „Visul lui Dănuţ” si „La doctor” – scenete pe teme medicale
Scopul activităţii: Imbogatirea şi aprofundarea cunoştinţelor copiilor referitoare la profesii si meserii , in
special la profesia de doctor, utilizând experienţa socio-cognitiva acumulată prin intermediul activităţilor
din grădiniţă.
Durata: o zi
Obiective operaţionale:
O1. – să-si îmbogăţească vocabularul activ si pasiv pe baza experienţei, activitatii personale si a
relaţiilor cu ceilalţi;
O2. – să citească imagini ce au un conţinut specific temei de studiu, sa le comenteze ;
O3. – să facă asocieri intre unelte si meseriaşi; sa despartă in silabe cuvinte date si sa le reprezinte
grafic
O4. – să înţeleagă si sa transmită mesaje simple / sa reacţioneze la acestea ;
O5. – să reconstituie din părţi întregul, în succesiunea logică a imaginii ;
O6. – să-si expuna propriile impresii referitoare la subiectul ce este tratat in cadrul
activitatii desfasurate in cadrul Bibliotecii;
O7 – să utilizeze un limbaj matematic adecvat; Sa raporteze cantitatea la cifra si invers.
O8. – să numere crescator si descrescator in limitele 1 – 8
O9. – să numeasca vecinii unui numar in limitele 1 – 8;
O10. – să rezolve probleme cu adunari si scaderi cu 1 – 2 unitati in limitele 1 – 8
O11. – să rezolve corect, rapid şi conştient sarcinile fisei.
O12. – să participe la activitati, atât in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor;
O13. – să interpreteze diferite roluri din viata sociala apelând la gestica si mimica;
O14. – să-si formeze deprinderi de ordine, de îngrijire personala si să respecte normele igienico-
sanitare in toate situaţiile impuse de activităţile de gen.
O14. – să motiveze necesitatea respectării regulilor de igiena. să conştientizeze consecinţele
pozitive sau negative ale actelor sale de comportament asupra sa şi asupra celorlalţi;
O15. – să participe activ şi afectiv la joc aducându-şi contribuţia la reuşita echipei;

Forme de organizare:
Frontal, pe grupuri mici si individual
Strategii didactice:
Metode şi procedee:
 studiul de caz,
 conversaţia euristică,
 explicaţia,
 exerciţiul,
 problematizarea,
 ghicitorule
 dialogul,
 jocul liber,
 munca în echipă,
 munca independentă
Resurse materiale: cutia cu surprize; trusa cu diferite ustensile ale doctorului si asistentului;
sortulete si bonete de doctor, albumul cu diferite aspecte din activitatea doctorului; reviste, carti de
colorat jetoane cu cifre si cu diferite imagini, tabla magnetica, siluete cu magneţi, creioane negre si
colorate, fise de lucru individuale, puzzle,
Elemente de joc:
 întrecerea
 mişcarea,
 mânuirea materialelor,
 aplauze,
 cuvântul stimulator.

BIBLIOGRAFIE

1. M.E.N. – „Programa activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii”, Bucureşti, 2006


2. MECT , „Curriculum pentru invatamantul preşcolar” 3 – 6/7 ani, 2008
3. Scrisoarea metodica „Educaţia este un orizont, nu o destinaţie…”
4. Viorica Preda, Mioara Pletea – Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas, 2005
5. Eugenia Barcan Ticaliuc – „1001 de jocuri pentru copii”, Editura Sport – Turism, Bucureşti, 1979
6. Magdalena Dumitrana – Activitati matematice in gradinita, ed. Compania, 2002
7. Dumitru Gherghina, Nicolae Oprescu, “Metodica activitatilor instructiv-educative in invatamantul
preprima”, ed. Didactica Nova, Craiova, 2007

2
Scenariul didactic

Evenimentul Strategii
didactic Conţinutul ştiinţific didactice Evaluare
Momentul Se creaza conditiile organizatorice si psihopedagogice
organizatoric necesare pentru desfasurarea eficienta a activitatii Participativ
pentru desfăsurarea eficientă a acivitatii. activa
Activitatea debutează cu întâlnirea de grup intre copii
Momentul si educatoare, prin intermediul salutului de dimineaţa.
organizatoric Salutul intre copii se va realiza utilizând strategia de Conversaţia,
invatare prin cooperare „Cerc interior – cerc exterior”
combinata cu metoda : „Amestecă , ingheată, explicaţia,
formează perechi”.
Salut copiii şi le împart cartonaşe colorate spunând: jocul,
”Dimineaţa a venit, / Toţi copiii au sosit. / În cerc să
ne adunăm,/ Cu toţi să ne salutăm”
Împart grupa de copii in doua subgrupe cerându-le să
aleagă cartonaşe colorate. În funcţie de culoarea
cartonaşului ales, copiii, formează două cercuri Participare
concentrice. La semnalul „Amestecă” copiii se rotesc activa si
în cerc cântând „Un copil politicos” , la semnalul afectiva
„Îngheaţă” – copiii se opresc iar la semnalul
„Formează perechi”, copiii din cercul interior se întorc
cu faţa spre cei din cercul exterior, formează pereche
cu cei din faţă, salutându-se şi împărtăşindu-şi
sentimentele. Se vor repeta comenzile de mai multe ori
dându-le astfel posibilitatea salutării cu mai mulţi..
Intru în joc dau semnalele „Amestecă”,şi „Îngheaţ㔺i
din centrul celor două cercuri îi salut şi eu: „Bună
dimineaţa Iepuraşilor sanitari!
Se va completa „Calendarul naturii”după care se va
iniţia o scurtă discuţie în care copiii îşi vor reaminti
tema săptămânii „Ce şi cum vreau să fiu?!”
Noutatea zilei va fi realizată prin „Cutia
surprizelor”. Copiii vor deschide cutia , vor
Introducerea in descoperi surpriza apoi vor trebui să spună o
activitatea zilei ghicitoare despre aceasta . Copilul care va răspunde
primul la ghicitoare va fi numit „Omul zilei”
Activitatea in ariile de stimulare
Invit copiii sa viziteze toate centrele puse la dispoziţie
Joc de rol – „De-a doctorul” Instructajul oral
Joc de masa –„Meseriile” – puzzle
ALA Biblioteca:1 Citire si descrieri de imagini – „Albumul Jocul
doctorului.”
I 2. „Da-i cui trebuie”( fisa individuala)
Voi anunţa jocurile şi activităţile ce urmează a fi

3
desfăşurate în fiecare centru de interes, invitând grupa
de copii să le viziteze pentru ca apoi să aleagă tema
dorită.
Pentru fiecare centru de interes voi purta discuţii
referitoare la ceea ce vor realiza cu ajutorul
materialelor puse la dispoziţie, modul de utilizare al
pieselor, ustensilelor şi accesoriilor enunţând totodată
şi obiectivele.
In timpul cat copiii se joaca, ma voi implica si eu in
jocurile lor si ii voi indruma si ajuta la nevoie.
Se va crea un moment de liniste totala si voi spune Evaluarea
urmatoarele ghicitori – tranzitie ghicitori
“Orsicare leac, de vrei / Ti-l prepara un, doi, trei,
El medicamente are / Sa te puna pe picioare”
Ghici cine-i? (farmacistul)
Te consult[ si-ti prescrie/ Potrivita doctorie.
Cum sa nu fii bucuros / Cand te face sanatos?
Ghici cine-i? ( doctorul)
ADE
DS: „Cine ştie mai bine?” – concurs pe teme
II matematice
Se aude un ciocanit puternic in usa; intra un copil de la
Captarea grupa vecina cu o scrisoare ,un iepuras “medic” si cu
atenţiei o trusa medicala.
Citesc scrisoare:
„ Dragi copii, Expunerea
Am auzit că vă plac activităţile matematice şi de
aceea vă propun ceva. Eu nu prea mă descurc şi
Anunţarea trebuie să învăţ să număr până la 8 şi să rezolv
temei si probleme de adunare si de scădere. V-am pregătit şi o
enunţarea surpriză pe care o veţi vedea la final dacă mă veţi ajuta
obiectivelor şi veţi lucra frumos.
Cu drag,
„Iepuraşul sanitar ”
Iepuraşul sanitar:
Pentru început vă împărţiţi în doua echipe: Medicii şi
Asistenţii. Fiecare echipa va avea nişte sarcini:
I. a) Numaratul in ordine crescatoare si descrescatoare
la tabla magnetica
Medicii:
Dirijarea Iesiti la tabla magnetica ,alcatuiti o multime cu 8
invatarii elemente. Puneti si cifra corespunzatoare numarului de
elemente
Asistentii:
Iesiti la tabla magnetica, alcatuiti o multime cu 7
elemente. Puneti cifra corespunzatoare numarului de
elemente Instructajul oral
I. b)
Medicii

4
Numarati crescator de la 1 la 8.
Asistentii: Exerciţiul
Numarati descrescator de la 8 la 1.
Iepurasul sanitar: Îmi place de voi, copii! Vă
descurcaţi de minune. Sunteţi pe drumul cel bun!
II. Găsiţi vecinii!
Medicii: Întrecerea
Care sunt vecinii numărului 4? Dar ai lui 6?
Asistenţii:
Care sunt vecinii numărului 5? Dar ai lui 7?
Iepurasul sanitar: Îmi place de voi, copii! Vă
descurcaţi şi sunteţi tot mai aproape de surpriză.
III. Abordarea interdisciplinara Participare
Medicii: Despărtiti in silabe cuvântul: seringa, si activ –
termometru , le reprezentaţi grafic si aşezaţi cifra afectiva
corespunzătoare numărului de silabe. Spuneţi cu ce Pe echipe
sunet începe cuvântul
Asistenţii: Despărtiti in silabe cuvântul: stetoscop, si
ambulanta , le reprezentaţi grafic si aşezaţi cifra
corespunzătoare numărului de silabe. Spuneţi cu ce
sunet începe cuvântul
Iepuraşul sanitar: Felicitări copii! Încă un pic şi veţi
vedea surpriza mea.
IV. Ghicitori Ghicitorile
V. Rezolvare de probleme:.
Medicii:
Un medic a fost chemat de urgenta la un accident. A
dat primul ajutor si trimis la spitalul de urgenta , cu
ambulanta 5 pacienţi. Apoi a mai trimis si şoferul. Cati
pacienţi a trimis medicul la spital in total> Munca pe echipe Buline roşii
Asistenţii: sau negre
Intr-un spital , un asistent a făcut injecţii la 7 pacienţi
dintr-un salon. Apoi a mai făcut la inca un pacient din
alt salon. La cati pacienţi a făcut injecţii in total? problematizarea
Medicii:
Am in trusa 8 seringi ; 2 le-am folosit si apoi le-am
aruncat. Cate seringi mi-a mai rămas in trusa?
Asistenţii: Evaluare
Diana a avut 7 pastile de luat. A luat dimineaţa 1 . Cate orala
i-au mai rămas de luat?
Fiind si o întrecere intre cele doua echipe , fiecare
sarcina rezolvata corect va fi punctata cu
bulina corespunzătoare.
Iepuraşul sanitar: Şi acum, înainte de a vă arăta
surpriza, vă rog să rezolvaţi fişa de lucru

Atingerea Sarcinile fisei: Participare


performantei 1. Ajuta doctotul sa ajunga la dispensar unind activ –
pastilele ce-i indica drumul; Coloreaza cu rosu afectiva

5
acoperisul dispensarului Conversaţia individuala
2. Numara seringile si incercuieste cifra
corespunzatoare din caseta; Incercuieste prima si Exerciţiul Evaluare
ultima seringa, coloreaza cu rosu a 3, 5, 7 a sernga scrisa
3. Deseneaza in patratele atatea pastile cate iti arata
cifra (scara numerica)
Se face evaluarea – prin numararea bulinelor rosii si
stabilitrea echipei castigatoare. Se face si
Încheierea autoevaluarea – prin desenarea unei buline rosii pe fise
activitatii de catre cei care au rezolvat sarcinile corect. Conversaţia
Iepuraşul sanitar:: Gata, în sfârşit şi surpriza mult
aşteptată. Pentru că aţi răspuns corect si aţi rezolvat
toate sarcinile, acum am sa va arat surpriza.:
Medalionul
Tranziţii Se intoneaza un cantecel – chemare, pe melodia : “Am cu Iepuraşul
sa va spun copii povestea unui ciobanas” expunerea sanitar
“Sa ascultam acum povestea unor copilaşi
Erau si ei, dar nu ca voi
Erau mult mai poznaşi.
La doctor nu se duceau
Pe mâini, pe dinţi nu se spălau.
Da, da nu se spălau ( bis).”
III Conversaţia
Anunţarea DOS: „Visul lui Dănuţ”, „La doctor” – scenete pe
jocului si teme sanitare.
enunţarea
obiectivelor Acum o sa prezentam sceneta „Visul lui Dănuţ” după explicaţia
Prezentarea care vom prezenta sceneta „La doctor”
optimă a Voi cere copiilor sa se costumeze adecvat si sa-si
conţinutului prezinte rolurile cat mai fidel, utilizând gestica si expunerea
mimica.
Atingerea Voi scrie la tabla cuvântul : „Sănătate” cerând copiilor
performanţei sa spună cat mai multe idei reţinute din scenete ciorchinele Chestionare
referitoare la păstrarea si menţinerea sănătăţii. orala
Iepuraşul sanitar: Bravo copii! Mă bucur tare mult
pentru voi. Acum o sa ieşim in curte sa jucam jocuri
Încheierea sportive pentru a ne deconecta. O sa-mi iau si câţiva
activitatii prieteni , o sa ne fie de ajutor la joc.

Tranziţii “Aţi ascultat copii povestea unor copilaşi


Au invatat mult de la voi
Si nu mai sunt poznaşi. Expunerea
Tra, la, la, la, la, la
Ei nu mai sunt poznaşi.
Da, nu mai sunt poznaşi”

IV. Activitate 1. „Vindeca pacientul” – joc cu caracter sportiv Mişcarea, Participare


complementara ( Vezi anexa) – îndrumări metodice asupra modului de activ –
pentru secvenţa desfăşurare Jocul afectiva pe

6
ALA 2.”Cursa sanitarilor pricepuţi” – joc cu caracter echipe
sportiv Întrecerea
( Vezi anexa) – îndrumări metodice asupra modului de
desfăşurare
Iepuraşul sanitar: Am sa povestesc prietenilor si
fraţilor mei din pădure despre cate am invatat astăzi cu
voi.
Se vor face aprecieri privind activitatea copiilor,
Încheierea răspunsurile lor, participarea la activităţile frontale, de
finala. grup, pe echipe si individuale, se voi solicita copiii sa Evaluare
spună ce părere au ei despre modul în care s-a Conversaţia de orala
desfăşurat activitatea, ce le-a plăcut, ce nu le-a plăcut, încheiere
ce au invatat despre profesia de doctor, despre expoziţie
păstrarea si menţinerea sanatatii proprii si a altora si se
va organiza o expoziţie cu produsele obţinute din
cadrul jocurilor.

7
Îndrumări metodice

1. Cursa sanitarilor pricepuţi – joc cu caracter sportiv

Copiii sunt împărţiţi în 2 echipe, egale ca număr, aşezate pe şiruri, înapoia liniei de plecare. În
partea opusă a terenului se desenează două cercuri în care se aşază 2 iepuraşi (păpuşi). Primii din fiecare
echipă au câte o faşa în mână.
La comanda educatoarei ei aleargă până la cercul trasat, bandajează cu faşa capul, laba sau mâna
păpuşii, apoi se întorc, îi ating pe următorii pe umăr şi trec la coada şirurilor. Următorii aleargă până la
iepuraşi , le desface bandajul , aleargă înapoi şi le înmânează următorilor.
Jocul continuă, până ce parcurg toţi copiii acest traseu. Echipa care termină prima este
câştigătoare.
În funcţie de timp şi de capacitatea de efort a copiilor , jocul se poate relua de 2 – 3 ori.

2. „Vindeca pacientul!” – joc cu caracter sportiv

Efectivul grupe de copii este împărţit în două echipe, egale ca număr, aşezate pe
două şiruri. Fiecare are în mână o cutie de medicamente . Pe ternul de joc, înaintea fiecărei
echipe de medici, se desenează câte o spirală cu lungimea de 5 – 6 m. La capătul fiecărei
spirale se plasează căte o păpuşă ( iepuraş, ursuleţ, etc.) pe câte un scăunel cu un coşuleţ
ataşat.
La comanda dată, primii medici aleargă in spirală, lasă câte o pastilă la pacient în
coşuleţ, se întorc tot prin alergare în spirală, predau cutia de medicamente următorilor
coechipieri, aceştia parcurg acelaşi traseu, iar ei se aşează la coada şirurilor.
Câştigă echipa care a parcurs prima traseul.

Obiective:
O1. – să perceapă componentele spaţio-temporale( durată, localizare);
O2. – să-si dezvolte atenţia şi capacitatea de organizare;
O3. – să se orienteze în spaţiu / să se raporteze la un reper dat.
O4. – să respecte regulile jocului stabilite de comun acord în cadrul grupului;
O5. – să participe activ şi afectiv la joc aducându-şi contribuţia la reuşita echipei;
O6. – să joace ( utilizând corect regulile) jocuri cu caracter sportiv.

S-ar putea să vă placă și