Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Nivelul/Grupa:- nivel I, grupa mică


Tema anuală de învăţare: ” CÂND,CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
Tema săptămânală: “Zvon de primăvară”
Tema activităţii: “Miresmele primăverii”
Elementele componente ale activităţii integrate:
ALA: 1. “ Miresmele primăverii”- elemente de comunicare scrisă , joc de masă, artă;
ALA 2. -”Bondarul” joc distractiv
ADP: – “Primăvara ne povesteşte.”- discuţii libere
ADE:1.- DŞ: “Miresmele primăverii” – lectură după imagini
2 - DEC : ”Primăvara”(p)„Mama „ repetare
Scopul activităţii : - dezvoltarea capacităţii copilului de a manifesta curiozitate şi interes
pentru descoperirea necunoscutului(aspecte de primăvară) ,cultivarea abilităţii de a
explora ,de a căuta informaţii pentru a găsi răspunsuri la întrebări;
Obiective operaţionale:
* să precizeze caracteristicile anotimpului primăvara;
* să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate
de vorbitor cât şi ca auditor;
* să intoneze corect cântecul învăţat;
* să se transpună în real ,interpretând roluri din viaţa cotidiană;
* să realizeze jocul de masă ,folosind corect aşezarea jetoanelor;
* să creeze lucrări plastice ,conform temei date;
* să valorifice pe tot parcursul activităţii cunoştinţele anterioare îmbogăţindu-şi
experienţa cognitivă, psiho-motrică, socială şi estetică.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: - observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul,povestirea,
problematizarea,munca independentă,munca în perechi, jocul de rol, algoritmizarea,
învăţarea prin descoperire, explozia stelară.
Elemente de joc:- surpriza,mişcarea, aplauzele,mânuirea materialelor, stimularea.
Resurse materiale: trusa specifică jocului de rol
- Centrul”Joc de Construcţii”- jocuri de masă, foi ,creioane colorate;steluţe ,planşă ,
planşă ,CD,calculator
- Alte materiale folosite pe parcursul activităţii
- Forme de organizare:- în grupuri mici, frontal, individual, în perechi.

Scenariul activităţii
Ziua debutează cu salutul copiilor către colegii lor , care vor primi o scrisoare de la “Zâna
Primăvara”.Aceasta le spune că Primăvara vrea să vină la ei îi şi le aduce câteva
surprize.Copiii vor citi această scrisoare ,încercând să găsească surprizele primite şi discutând
despre “Primăvara ne povesteşte ”- în cadrul Întâlnirii de dimineaţă.
Salutul „Bună dimineaţa, sunt un vânt.......”
Împărtăşirea cu ceilalţi: Ce vreau să-mi aducă Primăvara ?
Calendarul Zilei : micii meteorologi vor completa mai multe tipuri de calendare
Noutătile zilei: La un moment dat în grupa noastră işi face apariţia un pitic care împrăştie din
sacul lui o sumedenie de muguri spre încântarea copiilor. şi odată cu ei ne aduce şi
întrebările lor (Când?, Unde? Cine?, Ce?,De ce?).
Se creează o atmosferă de aşteptare şi vom începe să căutăm surprizele prin clasă :o
planşă ,steluţe,un plic cu foi ,acuarele , trusa Perluţe ,un CD.,
Joc Numărătoare (T)
Se va face prezentarea centrelor din cadrul ALA 1.
- La centrul „Joc de Rol”(ALA 1) copiii se vor juca De-a Zâna Primăvara;
- La centrul „Artă” ”(ALA 1) vor desena tema propusă;
- La centrul „Joc de Construcţii” ”(ALA 1) .vor construi ,folosind trusa Perluţe elemente
specifice temei;
- La centrul „Ştiinţă”ADE -DS. Vor citi un tablou şi vor descoperi împreună care sunt
caracteristicile primăverii şi odată cu ele vor folosi şi întrebările lor (Când?, Unde? Cine?,
Ce?,De ce?).
La fiecare rotaţie vor face jocul „Copăceii veseli” (T) , iar copiii vor încerca să mai descopere
şi celelalte surprize :CD-ul care îi va ajuta să înveţe cântecul „Sus pe deal un ghiocel” ,( ADE –
DEC).câte o strofă la fiecare rotaţie
După ce au învăţat cântecul ,vor face sintezele parţiale pe baza unui joc „Spune mai
departe” şi vor repeta cântecul învăţat şi apoi vor descoperi ultima surpriză : un bileţel de la
Bondar care îi va provoca la un joc muzical (ALA 2) şi astfel vor descoperi ultima surpriză a
Zânei Primăvara.

Bibliografie:
,,Curriculum pentru educație timpurie”
,,Activităţi bazate pe înteligenţe multiple”-Silvia Breben,Georgeta Ruiu,
Elena Goncea- Ed.Reprograph-2000

S-ar putea să vă placă și