Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Educ.Alucai Maria Gradinita cu P.N. Nemtisor Nivel II (Grupa pregatitoare Voiniceii) Tema anuala de studiu:CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA? Tema proiectului tematic:Primavara-anotimpul renasterii Tema saptamanii:Zumzet si culoare Tema activitatii:Cine esti tu,primavara Forma de realizare:activitate integrata de o zi Modelul integrarii:ramificat Durata:o zi Tipul activitatii:sistematizarea si consolidarea cunostintelor Elementele componente ale activitatii integrate: 1.ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA (ADP): RUTINE: -Intalnirea de dimineata:-prezenta,salutul,calendarul naturii,mesajul zilei -deprinderi de igiena ,disciplina,autoservire; TRANZITII: -jocuri cu text si cant,recitative-numaratori,ghicitori 2.ACTIVITATI LIBER -ALESE (ALA) CENTRE DE INTERES(ALA1) BIBLIOTECA: Tema:Cartea Primaverii-vizionare powerpoint -rezolvarea unei fise ARTA: Tema:Decoram pelerina primaverii- desen,decupare dupa contur,lipire (la alegerea copiilor,in functie de creativitatea fiecaruia) : STIINTE: Tema:Ce s-a intamplat cucrenguta mea/semintele din paharul meu?-observare -rezolvarea unei fise matematice ACTIVITATI RECREATIVE (ALA2) Tema: Dansam pentru tine,Primavara!-euritmie ( dupa un fragment melodic:Primavara de A.Vivaldi ) 3.ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE)-DLC+DEC Domeniul limba si comunicare:Cine esti tu.Primavara?-lectura dupa imagini (folosind metoda Explozia stelara) Domeniul estetic si creativ:Cartea Primaverii-pictura SCOPUL ZILEI: Sistematizarea si consolidarea cunostintelor insusite intr-un interval scurt de timp si imbinarea lor in structuri noi,in vederea dezvoltarii creativitatii verbale,a exersarii gandirii cauzale,divergente,deductive;

Dezvoltarea simtului estetic si stimularea imaginatiei creatoare prin activitatile din domeniul artei. OBIECTIVE OPERATIONALE: CENTRE DE INTERES: BIBLIOTECA: Cartea Primaverii-vizionare material powerpoint -sa retina elementele specifice anotimpului primavara intalnite in materialul prezentat; -sa rezolve sarcinile fisei: -Desparte in silabe cuvintele sugerate de urmatoarele imagini -Uneste cuvantul cu imaginea corespunzatoare ARTA: Decoram pelerina Zanei Primavara-desen,decupare dupa contur,asamblarea elementelor ,(in functie de creativitatea copiilor si materialele puse la dispozitie) -sa decupeze dupa contur elementele desenate -sa imbine partile componente pentru a realiza elemente specifice primaverii:fluturi,buburuze,flori -sa aplice pe suprafata pelerinei lucrarile realizate STIINTA: Ce s-a intamplat cucrenguta mea/semintele din paharul meu?-observare -sa observe transformarile petrecute:-procesul de germinatie si inflorire a crengutelor; -sa rezolve sarcinile fisei: -Pe o floare sunt 4 fluturasi,iar din zbor se mai apropie doi fluturasi.Cati fluturasi vor fi pe floare? -Deseneaza in cerc atatea linii cati fluturasi vor fi pe foaie -Inconjoara cifra corespunzatoare numarului de fluturasi -Scrie exercitiul efectuat EURITMIE: -sa inteleaga mesajul transmis de fragmentul muzical audiat. -sa execute corect pasii de dans sugerati de linia melodica; DOMENII EXPERIENTIALE: DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE:Cine esti tu,Primavara?-lectura dupa imagini -sa descrie imaginea descoperita; -sa se exprime in propozitii clare,corecte din punct de vedere gramatical; -sa formuleze intrebari in directia de investigare aferenta grupului de lucru,individual si in urma colaborarii in grup; -sa elaboreze raspunsuri la intrebari de tipul:CE ? , CINE? , UNDE ? , CAND?,DE CE ?; -sa realizeze conexiuni intre ideile descoperite ,pentru a rezolva sarcina finala (Cine esti tu,Primavara?); -sa sintetizeze informatiile ,utilizand materialele puse la dispozitie: imagini,jetoane; -sa demonstreze spirit de echipa ,responsabilitate in rezolvarea sarcinilor. DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV: Cartea Primaverii-pictura -sa redea,prin intermediul picturii,elementele specifice anotimpului primavara

-sa creeze forme si modele corespunzatoare temei prin imbinarea elementelor de limbaj plastic(punctul,linia,pata de culoare); -sa exprime verbal ceea ce au lucrat,descriind elementele redate; -sa colaboreze in realizarea lucrarii finale (numerotarea paginilor , legarea cartii). STRATEGII DIDACTICE: Metode si procedee: -expunerea,conversatia,explicatia,exercitiul,problematizarea,munca in echipa, jocul,brainstorming-ul,analiza,sinteza,metoda Explozia stelara,metoda Turul galeriei,metoda Ciorchinelui. Mijloace de realizare: -panoul Intalnirea de dimineata,hartie glasata,foarfece,lipici,ace cu gamalie,pelerina de culoare verde,crengute inflorite,paharelele in care am semanat grau,fise,instrumente de scris,creta colorata,tabla,calculator,imagini de primavara,imagine cu Zana Primavara,o stea mare si cinci stele mici de culori diferite,buline in culorile stelutelor,clopotelul magic, coli de hartie ,acuarele,pensoane,snur de culoare rosie ,coronite (randunele,flori,Zana Primavara,Soare),casuta cu surprize, CD (Primavara,de Vivaldi). Elemente de joc: -surpriza,miscarea,jocul de rol,aplauze,manuirea materialelor,stimularea. Forme de realizare: -in grupuri mici,frontal,individual,in perechi. Forme de evaluare: -chestionare orala,aprecieri verbale,aplauze,recompense,autoevaluarea. Material bibliografic: Revista Invatamantul prescolar,1-2/2008,cap.Metode interactive de grup; Ghid metodic:Metode interactive de grup,Ed.Arves; Revista Invatamantul prescolar,1-2/2010,cap. Proiectare; E.Goncea,G.Reiu,S.Breban, Activitati bazate pe inteligente multiple; Curriculum pentru invatamant prescolar,M.Ed.C.T.-2008. SCENARIUL ZILEI La intrarea in sala de grupa,fiecare copil isi alege un jeton (floricica, fluturas, albinuta), pe care il vor aseza in buzunarasul personal (in care se afla cartonasul cu numele si semnul distinct). Activitatea zilei incepe cu Intalnirea de dimineata.Copiii sunt asezati in semicerc,astfel incat fiecare sa aiba contact vizual cu toti membrii grupului.Urmeaza SALUTUL-prima componenta a intalnirii de dimineata.Acesta porneste de la educatoare si se continua de toti membrii grupei.Se face apoi PREZENTA: Fiecare copil prezent va avea atasat jetonul ales la panou.Un baiat va numara fetitele iar o fetita va numara baietii .Se va afisa la panou numarul copiilor prezenti (fetite si baieti).Completam si CALENDARUL NATURII. Cu ajutorul copiilor se stabileste la panou anotimpul ,luna,ziua,anul in care suntem. In cadrul intalnirii de dimineata, obisnuim, ca in fiecare zi, cativa copii (doitrei,potrivit calendarului) sa istoriseasca o intamplare,potrivit mesajului zilei: ASCULTATI POVESTEA MEA! Astazi,in cutiuta cu Mesajul zileiam descoperit un biletel cu urmatorul enunt: Cum crezi tu ca arata Primavara?.Copiii vor impartasi colegilor ideile lor. In Casuta cu surprize,copiii descopera o scrisoare de la Zana Primavara. Pornind de la aceasta activitate voi desprinde tema zilei si voi enunta obiectivele pe care copiii urmeaza sa le realizeze. Se prezinta centrele de interes pregatite pentru ziua de astazi.Dupa prezentarea centrelor,copiii isi aleg locul unde vor lucra (in functie de jetonul de la buzunaras)

La centrul BIBLIOTECA vor viziona o prezentare powerpoint si vor retine aspectele caracteristice anotimpului primavara.Vor avea de rezolvat si o fisa. La centrul ARTA vor gasi pelerina Zanei Primavara pe care vor trebui sa o decoreze cu flori,fluturi,buburuze.La sectorul STIINTE vor observa crengutele inflorite (numara florile,observa culoarea lor,aranjarea pe crenguta) si semintele pe care le-am pus la incoltit (stadiul in care se afla).Vor avea de rezolvat si o fisa matematica. Dupa incheierea activitatii la fiecare centru se va face evaluarea si autoevaluarea. Dupa 5 minute de inviorare,pe care le realizam in aer liber,vom reveni in formatie de grup.Dupa o noua surpriza descoperita in Casuta cu surprize, drept recompensa a reusitelor de pana acum,vom desfasura activitatea de educare a limbajului.Prin metoda Explozia stelara vor descoperi cine este primavara cu adevarat:Cine esti tu,Primavara?.Copiii vor avea ca sarcina sa descrie imaginea Primaverii , iar prin intermediul metodei noi de explorare vor analiza tabloul,vor face conexiuni intre ideile descoperite si realitatea inconjuratoare,vor sintetiza informatiile, utilizand materialele puse la dispozitie.In cadrul activitatii artistico- plastice (pictura) vor pune in practica cele descoperite si vor realiza (individual) o pagina din Cartea Primaverii. La final,vor lucra impreuna la realizarea cartii(numerotarea paginilor,legare). Ultima activitate a zilei este un dans pe melodia Primavara,de A.Vivaldi. La sfarsitul zilei copiii vor primi recompensele mult asteptate si binemeritate:inimioare pe care le vor lipi in carnetelul individual.

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE
Metode si procedee Evaluare

Se vor asigura conditiile pentru buna

1.Moment organizatoric

desfasurare a activitatii: *aerisirea salii de grupa; *pregatirea materialului didactic; *aranjarea mobilierului pe grupuri de masute si scaunele

1.INTALNIREA DE DIMINEATA La sosirea in sala de grupa,fiecare copil isi alege un jeton (fluturas,albinuta,floricica).Copiii sunt asezati in semicerc. SALUTUL: porneste de la educatoare si se continua de toti membrii grupei.
SOARELE DE DUPA DEAL ISI ARATA FATA. HAI,TREZITI-VA ,COPII, BUNA DIMINEATA!

-conversatia

2.Captarea atentiei

VA INVIT ACUM: FLORICELE,FLUTURASI... PE RAND SA VA PREZENTATI SI FRUMOS SA SALUTATI

Copiii se saluta reciproc.Isi vor atasa jetonul ales in buzunarasul personal (in care se afla cartonasul cu numele si semnul distinct).
PREZENTA:

-exercitiul

Un baiat va numara fetitele iar o fetita va numara baietii .Se va afisa la panou numarul copiilor prezenti (fetite si baieti).
CALENDARUL NATURII:

-problematizarea

-chestionare orala

Cu ajutorul copiilor se stabileste la panou anotimpul ,luna,ziua,anul in care suntem:


CU SPRANCENE DE POIENE, CU CODITE DE MLADITE SI CU FLORI LA CINGATOARE A SOSIT IN TOATA TARA CINE OARE? (Primavara)

-brainstorming-ul

Copiii ghicesc anotimpul despre care este vorba in ghicitoare,aleg jetonul si-l asaza la panou. -Care sunt lunile anotimpului primavara? (martie,aprilie,mai) -In ce luna suntem noi acum? (aprilie)

-Ce zi este astazi?Dar ieri,ce zi a fost?Maine,ce zi va fi? (marti-lunimiercuri) -Daca ieri a fost in 19,astazi este in...?(20) -Suntem in anul ...(2010).
IMPARTASIREA CU CEILALTI

-expunerea

-aprecieri verbale

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

Astazi,in cutiuta cu Mesajul zileiam descoperit un biletel cu urmatorul enunt: Cum crezi tu ca arata Primavara?. Copiii ce urmeaza sa povesteasca,vor impartasi colegilor ideile lor.
SURPRIZA ZILEI

In Casuta cu surprize,copiii descopera o scrisoare de la Zana Primavara: Dragi copii, Astazi voi poposi in gradinita voastra.Prin toate activitatile pe care le veti desfasura astazi (jocuri,observari,pictura ,desen , dans,aplicatii , fise) veti descoperi cine sunt eu cu adevarat.Veti reusi sa raspundeti la intrebarea:Cine esti tu, Primavara? Pentru inceput va rog sa-mi impodobiti pelerina pe care v-am lasat-o cum credeti voi mai frumos.Sa aflati,prin intermediul calculatorului si al Clubului curiosilorcare sunt semnele venirii mele. Daca sarcinile acestea vor fi duse la bun sfarsit,va asteapta noi surprizae. Va multumesc si va doresc spor la lucru! Zana Primavara

4.Dirijarea invatarii prin redarea integrata a activitatilor

In functie de jetonul de la buzunaras, copiii isi aleg sectoarele la care vor lucra. La centrul ARTA vor gasi pelerina Zanei Primavara pe care o vor decora cu flori,fluturi,buburuze. La sectorul STIINTE vor observa crengutele inflorite (numara florile,observa culoarea lor,aranjarea pe crenguta) si semintele pe care le-am pus la incoltit (stadiul in care se afla).Vor avea de rezolvat si o fisa matematica: La centrul BIBLIOTECA vor viziona o prezentare powerpoint si vor retine aspectele caracteristice anotimpului primavara.Vor avea de rezolvat si o fisa: In timp ce copiii lucreaza,ii voi indruma si urmari indeaproape.Voi da explicatiile necesare ,voi pune intrebari ajutatoare, voi interveni acolo unde exista dificultati. Reamintesc copiilor regulile pe care trebuie sa le respectam in cadrul acestor activitati:vorbim in soapta pentru a nu deranja ,apreciem ceea ce au lucrat colegii,fiecare sarcina trebuie terminata,colaboram,ne ajutam .

-conversatia

-chestionare orala -aprecieri verbale -lucru pe fise

-explicatia -exercitiul -expunerea

-evaluare orala -explicatia

-Turul galeriei Voi face aprecieri asupra intregii activitati desfasurata de copii la fiecare centru (metoda Turul galeriei) ,asupra modului de participare la activitate si asupra comportamentului acestora.
Tranzitie: 5 minute de

-aprecieri verbale -aplauze

inviorare,pe care le realizam in aer liber. Luati seama bine!

-exercitiul

ACTIVITATE DE GRUP: Dupa o noua surpriza descoperita in Casuta cu surprize, drept recompensa a reusitelor de pana acum,vom desfasura activitatea de educare a limbajului.Prin metoda Explozia stelara vor descoperi cine este primavara cu adevarat:Cine esti tu,Primavara

-conversatia -aprecieri verbale -explicatia

5.Obtinerea performantei si realizarea feedback-lui

Voi urmari etapele firesti ale activitatii: Intuirea materialului -surpriza: portretul Primaverii, o stea mare,cele cinci stelute in culori diferite,bulinele , clopotelul fermecat , imagini ce reprezinta elementele primaverii.Copiii intuiesc si jocul pe care il vom desfasura:Jocul stelutelor magice .Deoarece copiii sunt familiarizati cu regulile jocului nu este necesar un joc de proba. Pentru inceput copiii descriu inaginea Primaverii . Vor aseza tabloul in mijlocul stelei mari , il vor contempla si vor descoperi elementele ce definesc acest anotimp.Pentru a afla mai multe lucruri despre primavara vom incepe jocul propriu-zis.

-instructajul verbal

1,2,3,4,5,
VA GRUPATI CU TOTI AICI, IMPREUNA VA JUCATI INTREBARI VA ADRESATI PE ZANA PRIMAVARA S-O DESCOPERITI.

-problematizarea

Explicarea regulilor: Fiecare copil ales de clopotelul fermecat va extrage o steluta. Acesta va fi capitanul grupului.El isi va alege cate doi-trei colaboratori , (cu ajutorul bulinutelor colorate),formanduse astfel cinci grupuri. Se citeste,pe rand,intrebarea de pe steluta aferenta fiecarui grup, atentionand copiii asupra culorii. Lucru in grup: Copiii citesc intrebarea,se consulta, colaboreaza in elaborarea de intrebari. Pentru a obtine cat mai multe conexiuni intre ideile descoperite se stabileste ordinea adresarii intrebarilor: Ce?,Cine?,Unde?,Cand?.De ce?. Pe rand,fiecare grup isi alege o echipa careia ii va adresa intrebari.Daca raspunsurile au fost corecte.adversarii vor primi recompense(autoevaluarea). Dupa fiecare set de intrebari se face sinteza partiala. Pentru complicarea jocului

-explicatia -chestionare verbala -jocul (metoda Explozia stelara) -recompense -Brainstormingul

-analiza -autoevaluarea -sinteza

educatoarea vine cu intrebari suplimentare ,cerand copiilor sa asocieze raspunsul cu o imagine semnificativa,pe care copiii o vor aseza in coltul stelei mari.(pentru a starni si mai mult curiozitatea , imaginile sunt intoarse cu fata in jos). Exemplu: -pentru imaginea soarelui,o ghicitoare:
NE ZAMBESTE DIMINEATA, MANGAIE FLORILE-N GRADINA, DE N-AR FI EL,N-AR FI VIATA, FIINDCA N-AM AVEA LUMINA. GHICI?

-lucru pe grupe -Ciorchinele -aprecieri verbale

-pentru imaginea randunicii: Descoperiti imaginea care reprezinta un cuvant format din patru silabe si care se incepe cu sunetul R.Un copil va veni la tabla si va reprezenta grafic cuvantul,silabele,sunetul initial.Intre timp ne vom aminti si o ghicitoare despre randunica. -pentru imaginea copacelului inflorit:
TOAMNA RUGINESTE IARNA INCALZESTE, VARA TE UMBRESTE, PRIMAVARA INVERZESTE. GHICICITI CINE ESTE??

-problematizarea

-aplauze

-pentru imaginea cocostarcului:


SA-MI GHICITI O GHICITOARE: SUNT INALT, CU LUNGI PICIOARE , MA INTORC DIN TARI CU SOARE, PESTE BROASTE SUNT MAI MARE, DE LA RANDUNELE V-AM ADUS SCRISOARE.

Copiii intuiesc ghicitoarea si isi amintesc poezia invatata anterior. -pentru imaginea ghiocelului:
-in VOINICEL CU HAINA ALBA IESE PRIMUL DIN ZAPADA

-problematizarea

timp ce un copil asaza jetonul la panou doi copii recita pe roluri poezia hazlie Ghiocelul:
-Ghiocele,cum o duci? -Bine,dar nu am papuci. -Esti curat si aratos! -Ma spal cu omat,frumos. -E vreo sarbatoare-n sat? -Nu,dar vreau sa fiu curat! -cer copiilor sa formulize o propozitie la sfarsitul careia sa punem semnul mirarii;propozitia cea mai frumoasa va fi reprezentata grafic,la tabla; -vom da si un titlu tabloului

-expunerea -jocul de rol

Sinteza generala se realizeaza de catre educatoare sau de catre copii , in functie de nivelul grupei.Copiii

-chestiomare orala

impreuna cu educatoarea vor gasi rezolvarea la problema enuntata-Cine este Primavara?,ajungand la concluzia ca intalnim Primavara la tot pasul, in tot ceea ce este viu in jurul nostru. Facand legatura cu imaginea reprezentata,cu elementele descoperite prin intrebari si raspunsuri ,putem cuncluziona:
IATA,EU SUNT ZANA BUNA. PRIMAVARA MA NUMESC! FLORI DE MAR AM IN CUNUNA TOTI COPIII MA IUBESC. EU TREZESC TOTUL LA VIATA: POMI SI FLUTURI SI VERDEATA. CU INGERII DIN CER COBOR, VIN DIN LUMEA FLORILOR. VIN CU ALAIUL MEU DE FLORI SI CU STRAI DE SARBATORI.

-sinteza -apreciere verbala

-expunerea

Pentru a ne bucura de reusita noastra cantam si un cantecel adecvat:Primavara a sosit (joc cu text si cant-tranzitie) Pentru a-i multumi Primaverii pentru surprizele facute,propun copiilor sa realizam si noi ceva pentru indragita zana:o carte frumos ilustrata ,ca sa-i demonstram ca o cunoastem si o iubim. Dupa pauza de masa ne vom intoarce si vom lucra in Atelierul Primaverii. In cadrul activitatii artistico- plastice (pictura) ,copiii vor pune in practica cele descoperite si vor realiza (individual) o pagina din Cartea Primaverii -intuirea materialului primit -incalzirea muschilor mici ai mainii, -explicarea tehnicii de lucru si a regulilor ce trebuie respectate (folosirea corecta a materialelor si ustensilelor,pozitia corecta in timpul lucrului,acuratetea lucrarii) Urez spor la lucru ,dau explicatii si ajut acolo unde este cazul. In timpul lucrului ne vom aminti poezioare,cantecele ,ghicitori despre primavara,care ne vor ajuta in realizarea temei. Dupa ce fiecare copil descrie imaginea realizata,vom numerota paginile cartii si le vom lega (lucrare

-jocul

-conversatia

6.Evaluarea performantei,a retentiei si a transferului de cunostinte

-exercitiul

-explicatia -aprecieri verbale -lucrul in echipa -autoevaluare

colectiva).Vom stabili impreuna ce vom face cu aceasta carte (o daruim,o asezam in biblioteca noastra pentru a fi folosita si de alti copii ,ca un ajutor pentru a o cunoaste si ei pe Zana Primavara.)

-aplauze

7. INCHEIEREA ACTIVITATII

Ca sa incheiem in mod placut va propun sa dansam pentru Zana Primavara. Copiii se vor costuma: -Zana Primavara va purta pe cap coronita si pelerina pe care noi am decorat-o; -Regele Soare vine in mijlocul nostru alaturi de Primavara; -copiii poarta coronite pe cap : randunele,floricele) Ascultam, pentru inceput, fragmentul melodic Primavara,de A.Vivaldi si incercam sa ne imaginam ce vrea sa ne transmita:-coborarea pe pamant a Primaverii si a Soarelui,bucuria naturii care reinvie,cantecul ciocarliei care se inalta(coboara) pana la nori , izvoarele involburate dupa topirea zapezii,zefirul care trece printre flori Dupa ce copiii au inteles continutul fragmentului melodic,se organizeaza pentru a incepe dansul,incercand fiecare sa transmita ,prin miscari adecvate , mesajul sugerat(bucuria naturii care reinvie). La sfarsitul zilei copiii vor primi recompensele mult asteptate si binemeritate:inimioare pe care le vor lipi in carnetelul individual.

-conversatia

-explicatia

-jocul -aprecieri verbale -recompense

S-ar putea să vă placă și