Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE

“ Miresmele primăverii ”

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.P. Nr 16, Târgoviște


DATA: 10.03.2020
GRUPA: Mică ,,Fluturașii Jucăuși”
PROPUNĂTOARE:Stanciu (Stoica) Florentina-Mădălina
EDUCATOARE: COMAN DANIELA
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,, Parfum de primăvară “
TEMA ZILEI: “ Miresmele primăverii”
TIPUL ACTIVITĂȚII : mixtă ( Însușire și consolidare de cunoștințe, priceperi și
deprinderi).
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
- Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat ;
- Activare şi manifestare a potenţialului creativ.
COMPORTAMENTE VIZATE:
- Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia ;

- Demonstrează creativitate prin activităţi artistico-plastice.


COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:
ADP: Întâlnirea de dimineață: Salutul, prezența, calendarul naturii
 RUTINE : ,,Dacă vreau să cresc voinic!” – exerciții de înviorare
 TRANZIȚII : “ Înfloresc grădinile! “ Joc muzical
„ În grădină, printre flori”- mers printre obstacole
ALA I : Bibliotecă:„Citim imagini cu flori de primăvară!”- citire de imagini
Construcții: ,, Grădiniţa mea de flori”- construcții prin alăturare și îmbinare
ADE: DŞ - ACTIVITATE MATEMATICĂ: - ,, Arată şi spune unde sunt două, trei
flori!” – exerciții cu material individual
DEC – EDUCAȚIE ARTISTICO-PLASTICĂ :Tema: ,, Flori de primăvară”
Tehnica de lucru – pictură cu pensula
Subiectul plastic : linia și pata de culoare
 ALA II (Momentul de mișcare) : Joc de mișcare: “ Fluturii și florile”

 SCOPUL: - Familiarizarea copiilor cu numerele naturale 1-3 şi raportarea corectă a


numărului la cantitate;
- Consolidarea priceperilor şi deprinderilor, de mânuire a instrumentelor specifice
însuşite (pictură).

OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili :


O1 : Să formeze multimi cu 1, 2, sau 3 elemente ;
O2 : Să recunoască cifra, asociind-o cu cantitatea ;
O3 : Să picteze flori specifice anotimpului primăvara folosind pensula și acuarelele ;
O4 : Să „citească ”imagini cu flori de primăvară;
O5 : Să construiască gardul unei gradiniţe de flori ;

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE : Explicația, conversația, exercițiul, Turul galeriei.
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Calendarul naturii, floricele, coșulețe, planșe / imagini
cu flori de primăvară, şerveţele, panou, aripi de fluturi.
FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal, pe grupuri.

BIBLIOGRAFIE:
1. Magdalena Dumitrana - “Activităţile matematice din grădiniţă”, Editura Compania,
Bucureşti, 2002 ;
2. *** Curiculum pentru educație timpurie , MEN., 2019 ;
3. ***Suport pentru explicarea și întelegerea unor concepte și instrumente cu care
opereaza curiculumul pentru educație timpurie, 2019.
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. Copiii stau pe scăunele, aşezaţi în


semicerc pentru a relaţiona în bune condiţii. Salutul porneşte de la educatoare: „ Bună
dimineața, copii harnici și frumoși!”. Toată grupa o salută pe doamna educatoare şi, apoi,
se salute între ei. Prezența se va realiza prin identificarea de către copii a propriilor
fotografii de pe panoul de prezență și prin îndepărtarea fotografiilor copiilor care lipsesc.
După ce s-a realizat prezenţa se trece la completarea Calendarului naturii, unde se va
stabili anotimpul, luna, ziua săptămânii în care ne aflăm. Copiii vor face gimnastică pe
versurile poeziei ,,Dacă vreau să cresc voinic”…”.
Tranziţii : Joc cu text şi cânt : - “ Înfloresc grădinile ”.

Noutatea zilei o reprezintă o ghicitoare : “Ziua se măreşte, / Zăpada se topeşte, /


Grădina a-nverzit, / Ce anotimp a sosit ?” (primăvara).

Se vor reactualiza cunoștințele referitoare la tema săptămânii : florile de primăvară și


le voi cere copiilor să mă ajute să număr aceste flori. Voi anunța tema activității
matematice și a activităților desfășurate în centre.

La sectorul STIINTE, se va desfasura ACTIVITATEA MATEMATICA- ,, Arată şi


spune unde sunt două, trei flori!” – exerciții cu material individual. Activitatea se va
desfășura frontal.

Copiii vor lucra pe măsuțe și la tabla magnetică.


Pentru început, voi aşeza pe tabla magnetică două grupe de flori - cu un element și cu
două elemente. Voi cere copiilor să observe și să spună unde este o floare, respectiv două,
apoi îi voi pune să aleagă cifra pe care trebuie să o așeze lângă fiecare grupă de flori.
În continuare, fiecare copil va lucra individual : „ Formați grupa de ghiocei (vor fi câte
3ghiocei), iar după aceea, grupa de lalele. Arătați și spuneți unde sunt două flori, unde sunt
3 flori. Așezați cifra corespunzătoare. Activitatea se va desfășura în continuare, folosind
fluturi și alte flori.
Tranziție : „ În grădină, printre flori”- mers printre obstacole
Vor fi prezentate centrele de lucru :
La centrul Artă: „Flori de primăvară” - copiii vor picta cu acuarelă și pensule, flori de
primăvară.
Intuirea materialelor
Copiii vor observa materialele și le vor denumi, precizând modul de folosire al
acestora.
Explicarea modului de lucru:
Executarea lucrării de către copii
Copiii vor executa mișcări pentru încălzirea musculaturii mâinilor, împreună cu
educatoarea (“Prindem mingea/Îi dăm drumul”, aplauze, scuturăm mânuțele).
În timpul lucrului, educatoarea va da indicații individuale referitoare la pictarea
planşelor.
Cu lucrările de la acest sector va fi organizată o expoziție, iar desenele cele mai
frumoase vor fi apreciate şi expuse la panou.
Materiale folosite : coli cu imagini, pensule, acuarele, apă, şerveţele.
La centrul “Bibliotecă”, copiii vor citi imagini cu flori de primăvară.
La centrul Construcții, copiii vor construi prin alaturare și îmbinare ” Gardul
grădiniţei cu flori”.

Joc de mișcare: “Fluturii și florile”


Prezentarea regulilor şi a modului de desfăşurare : Copiii – fluturi vor alerga către
florile de aceeași culoare cu a lor, atunci când educatoarea va striga : „ Fluturii vin la
flori !”.
Desfăşurarea jocului de probă: Se va desfăşura un joc de probă pentru verificarea
înţelegerii regulilor de către copii.
Desfăşurarea propriu-zisă a jocului : Jocul se va desfășura de mai multe ori.
GHICITORI

Clopoţel mititel,

Scoate capul din zăpadă,

Primăvara să o vadă.

(Ghiocelul)

Cupe albe, sângerii,

Stau pe lujere înfipte,

Parc-ar fi nişte făclii!

Hei, ghiceşte-le, de le ştii!

(Lalelele)

Este-o floare parfumată

Într-un copac cocoţată

Albă, mov sau rozulie

Nume de animal ea poartă

Care-i floarea căutată?

(Liliacul)
Floare frumos parfumată

Foarte divers colorată

De spini ea e apărată

Care-i floarea căutată?

(Trandafirul)

Atrag roiuri de albine,

Fluturaş pe ele vine,

Cu flori multe, parfumate,

Alb, bleu, roz sunt colorate.

(Zambilele)

E o floare-nmiresmată

Cu-o legendă-ndelungată

De Narcis ne aminteşte

Şi de Paşti ea infloreşte.

(Narcisa)

S-ar putea să vă placă și