Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATOARE: BOTEZATU MARIA GRUPA: MIJLOCIE(NIVEL I) TEMA: CND, CUM I DE CE SE NTMPL? SUBTEMA: ,,FLORILE PRIMAVERII TEMA ZILEI:,, PRIMAVARA A SOSIT! TIPUL ACTIVITATII: Consolidare si sistematizare FORMA DE REALIZARE: activitate integrata SCOPUL: Consolidarea cunotinelor copiilor cu privire la tema ,,Flori de primavara, consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric, dezvoltarea simtului estetic. OBIECTIVE OPERATIONALE: Cognitiv informaionale: - s descrie aspectele generale ale primverii; - s recunoasca florile de primavara; - s descrie prile componente ale plantelor; - s rezolve corect sarcinile fiei; - sa redea linia melodica a cantecelor;

Psiho-motorii: - s manipuleze corect materialele puse la dispoziie; - sa realizeze o buna coordonare oculo- motorie pentru rezolvarea temei plastice; - sa execute miscari sugerate de textul cantecelor. Afective: - s aprecieze frumosul din natur si din arta; - s se implice afectiv n activitate, bucurandu-se de reuita METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, brainstormingul, descoperirea, problematizarea, expunerea, exerciiul, jocul, turul galeriei; MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: imagini de primvar, cuburi si material pentru construit, fise individuale, creioane colorate, jetoane, flori de primvar, flanelograf, ,,Zna Primvara, MODALITATI DE ORGANIZARE: frontal, individual DURATA: O ZI BIBLIOGRAFIE: *** Curriculum pentru nvmntul precolar (2008) M.E.C.T., Bucureti Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica - ,,Jocuri didactice pentru educarea limbajului(2000), Editura Tehno-art.

1. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL (ADP): INTALNIREA DE DIMINEATA RUTINE: - Igiena ,, Singurel ma ingrijesc!; Mic dejun: Este ora pentru masa! TRANZIII: ,,Cate unul pe carare 2. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA I) CENTRE DE INTERES: Biblioteca: Tema: - ,,Infloresc gradinile citire de imagini tiin: Tema: - ,, Ne jucam cu formele geometrice, ,,Loto cu flori joc de masa Arta: Tema: - ,,Coloram cele mai frumoase flori Construcii: Tema: - ,, Gradinita mea de flori 3. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE) ACTIVITATE INTEGRAT :,,Primavara a sosit! DEC ,,Copacelul (repetare) -- ,,Primavara a sosit! (predare) DOS ,,Flori de primavara (activitate practic) 4. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA II)- ACTIVITI RECREATIVE: Tema: Jocuri in aer liber: - ,,Din floare in floare, ,,Albinita

Evenimentul didactic

Coninutul stiinific

Strategiile didactice

Evaluare

1.Organizarea Se aranjeaz spaiul educaional; activitii Se organizeaz colectivul de copii; I. NTLNIREA DE DIMINEA: La sosire fiecare copil isi alege un jeton / o floare de primavara, apoi se aseaza n semicerc. Salutul: Buna dimineaa, flori frumoase!. ,,Buna dimineata doamna educatoare! Copiii se salut reciproc folosind numele florilor alese. Calendarul zilei: Se stabilete la panou anotimpul, luna, ziua Noutatea zilei: Astazi, copii, este o zi frumoasa, noi suntem bucurosi, iar bucuria o vom imparti cu musafirii nostri. 2.Captarea ateniei Se va realiza printr-un moment surpriza: sosirea Zanei Primavara, care va aduce Conversatia

Observarea directa ului copiilor a comportament

Dialogul

Observarea directa ului copiilor a comportament

copiilor daruri. ,,In cosuletul cu flori avem niste plicuri. Cte plicuri sunt, copii? (doua) Sunt surprize de la ZnaPrimavara Se citete coninutul primului plic ,,Primavara ar dori sa afle ce stiti voi despre acest anotimp?. Al doilea plic este tot o surpriza i l vom citi mai trziu. II. JOCURI I ACTIVITI LA ALEGERE Copii, pentru c voi suntei foarte cumini i istei, Zna Primavara a sosit astzi la noi si ar dori s vad cum lucrai. Vreti s-i pregtim si noi o surpriz plcuta . Se anuna sarcinile activitilor pe centre: Tema pentru centrul Biblioteca : 3.Anunarea temei formularea obiectivelor i ,,Infloresc gradinile Vom cauta in carti si vom citi primavara. Tema pentru centrul tiin: imagini Explicatia Expunerea

Raspunsuri la intrebarile adresate

reprezentative pentru anotimpul mult iubit,

Observarea ,, Ne jucam cu formele geometrice directa a

,,Loto cu flori joc de masa. Vom preciza numele pieselor, culorile acestora si vom construi cu ele modele florale. Avem si Loto cu flori pe care le vom observa si le vom sorta. Tema pentru centrul Arta: ,,Coloram cele mai frumoase flori. Vom lucra pe fise individuale si vom colora cat mai frumos, folosind culorile potrivite. Tema pentru centrul Construcii: ,, Gradinita mea de flori. Vom construi cu ajutorul materialelor puse la dispozitie cea mai frumoasa gradinita de flori. ,,Copii, astzi vom continua sa vorbim despre 4.Desfurare a activitii anotimpul minunat, primavara. Aadar vom vorbi despre semnele primverii, despre florile care apar n acest anotimp si culorile acestora, vom desena, ne vom juca la masa si vom construi. La sfarsitul activitatilor desfasurate pe centre copiii o vor invita pe Zana Primavara sa vada rezultatele acestora Turul galeriei Exercitiul Jocul

comportament ului copiilor

Fise individuale

Analiza raspunsurilor si a produselor realizate

Tranzitie: ,,Cate unul pe carare, mergem la inviorare! III. ACTIVITI PE DOMENII

EXPERIENIALE (ADE) ACTIVITATE INTEGRAT (EDUCAIE MUZICAL + ACTIVITATE PRACTICA): ,,PRIMAVARA A SOSIT!

Se cere copiilor s-i reaminteasc un cntec despre anotimpul primvara Se solicita recunoasterea melodic cantecului de catre Exercitiul Prin participare activ

,,Copacelul dupa intonarea unui fragment educatoare , apoi se canta model si cu intreaga grupa de copii. Se anunta jocul cu cantec ,,Primavara a sosit si se realizeaza familiarizarea cu coninutul cntecului folosind imagini adecvate. Se executa cntarea apoi se model trece la de catre Jocul

educatoare,

invarea

cntecului pe fragmente. Se repeta cu ntreaga grup cu executarea miscarilor sugerate de text(de 2 ori) Copiii sunt apreciati pentru modul in care au cantat si primesc daruri de la Zana Primavara, Explicatia

materiale

pentru

desfasurarea

activitatii

practice. (se deschide al doilea plic) Se intuiesc materialele primite, se prezinta modelul prezentat de Zana Primavara si modul de realizare a temei practice. Desfasor cu copiii exercitiile de incalzire a muschilor mici ai mainilor si se trece la realizarea lucrarilor practice. Copii vor primi 5.ncheierea activitii Activitatea se incheie cu realizarea unei mici expozitii in cinstea Zanei. Se apreciaz desfurarea activitii, comportamentul copiilor i se acord copiilor stimulente; IV.ACTIVITI LIBER ALESE (ALA II) ACTIVITI RECREATIVE: Ziua se incheie cu jocuri distractive Jocul Prin participare activ sfaturi si sprijin direct. Autoevaluarea Exercitiul Analiza produselor

desfasurate in aer liber: - ,,Din floare in floare, ,,Albinita Voi urmari participarea copiilor la activitate, respectarea regulilor stabilite, crearea unei atmosfere de buna dispozitie si relaxare.

S-ar putea să vă placă și