Sunteți pe pagina 1din 9

GRUPA MIC

A
,,IEPURAILOR
NIVEL I
(3-5 ani)

ANDREIANU MIHAELA MILENA

coala Gimnazial Virgil Calotescu


- Grdinia cu Program Normal Bascov Grupa ,,Iepurailor Nivel I (3-5 ani)

PROGRAMUL ZILEI
1. ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL:
Primirea copiilor
Micul dejun deprinderi specifice
NTLNIREA DE DIMINEA:
Salutul
Noutatea zilei
Prezena copiilor
Calendarul naturii
Tranziie 1 ADP-ALA1: Bucuroi ne ridicm
La centre ne ndreptm
i cu spor noi s lucrm
2. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA):
CONSTRUCII: ,, Flori frumoase din pioneze colorateasamblare pioneze
ART: ,,Micii artiiti-colorare de imagini
TIIN: ,, Grdinarii iscusii-plantm flori
TRANZITIE -,,Treaba ce am terminat
Foarte bine am lucrat
i acum n tren urcm
S plecm la spltor
3.ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE(ADE)
,, Zna Primverii -activitate practic ADE
TRANZITIE-,, Strlucete soarele,hai copii la joc
nverzesc poienile, hai copii la joc
n cmpie la pdure azi cu toii s ieim
S ne facem coronie s ne veselim
4.ACTIVITI LIBER ALESE (ALA):
,, Primvara i florile ei - joc distractiv

Andreianu Mihaela Milena


Professor nvmnt precolar

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRAT

,,Bine ai venit, Primvar!

ANDREIANU MIHAELA MILENA


Profesor nvmnt Precolar

Proiect de activitate integrat


Bine ai venit, Primvar!
Unitatea : coala Gimnazial Virgil Calotescu -G.P.N. Bascov
Data :19.03.2015
Nivel : I(Grupa Mic)
Profesor nvmnt Precolar : Andreianu Mihaela Milena
Tema anual : Cnd, cum i de ce se ntmpl ?
Tema Proiectului : Bine ai venit, Primvar!
Subtema :Primvara, anotimpul florilor.
Forma de realizare : activitate integrat ( ADP+ALA1+ADE+ALA2)
Durata : 1 zi
Forma de organizare : frontal, pe grupe
Tipul activitii: consolidarea de cunotine, de priceperi i deprinderi
CATEGORII DE ACTIVITI INTEGRATE
1.ACTIVITI PENTRU DEZVOLTARE PERSONAL ( ADP)
ntlnirea de diminea: Ce mi-a povestit Soarele, Salutul, Calendarul naturii, Prezena copiilor
Rutine: mi atept rndul
Tranziie 1 ADP-ALA1: Bucuroi ne ridicm
La centre ne ndreptm
i cu spor noi s lucrm
2.ACTIVITI LIBER ALESE (ALA1)
CENTRUL CONSTRUCII
Tema: Flori frumoase din pioneze colorate construim flori din pioneze
Obiective operaionale:
- S potriveasc corect pioneza n spaiul corespunztor din planet
- S asocieze petalele florii cu pionezele alctuind flori frumoase
Strategii didactice
Materiale didactice: pioneze,planete,
Metode i procedee: explicaia, demonstraia, exerciiul
Evaluare: turul galeriei
CENTRUL ART
Tema:Micii artiti colorare de imagini
Obiective operaionale
- S coloreze n spaiul dat buchetul de flori
-S lucreze corect i ngrijit
Strategii didactice
Material didactic :fie cu buchetul de flori, creioane colorate, panou de expunerea lucrrilor
Metode i procedee: observaia, explicaia, exerciiul
Evaluare: turul galeriei
CENTRUL TIIN
Tema: Grdinarii iscusii punem semine de flori
Obiective operaionale
- S-i nsueasc corect procedeul de punere a seminelor n pmnt

- S cunoasc importana apei, al luminii i cldurii n creterea plantelor


Strategii didactice
Material didactic: semine de flori de primvar, cutii cu pmnt, ap, orulee,
Metode i procedee: explicaia, demonstraia, exerciiul
Evaluare: oral, cutiile insmnate cu flori
Tranziie 2:ALA1-ADE: ,,Treaba ce am terminat
Foarte bine am lucrat
i acum n tren urcm
S plecm la spltor
3.ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE)
DEC Zna Primverii activitate practic
Rochia Primverii aplicaie
Couleul Primverii- confecie
Obiective operaionale:
O1 S cunoasc modul de utilizare al materialelor i instrumentelor de lucru
O2 S confecioneze dup model flori colorate folosind toate materialele puse la dispoziie
O3 S realizeze corect lucrarea respectnd indicaiile date
O4 S aplice flori multicolore pe rochia Primverii ntr-un mod creativ i original
O5 S participe emoionalprin satisfacia muncii mplinite
Strategii didactice
Material didactic: lipici, flori decupaje, ppu, coroni de flori, rochi din carton,tvie, scobitori,
plastilin galben, coule cu flori, polistiren alb, erveele umede, lucrare model, CD.
Metode i procedee: conversaia, demonstraia, explicaia, observaia, exerciiul.
Forma de organizare: pe grupe
Evaluare: oral, observarea permanent a comportamentului, aprecieri stimulative, analiza
rspunsurilor i a produselor activitii.
4. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA2)
Tema: Primvara i florile ei joc distractiv
-S intre n joc n momentul n care aude numele florii pe care o reprezint
-S cnte i s execute paii adecvai jocului
Strategii didactice
Materiale didactice: flori artificiale de primvar, rochia pentru personajul Primvar
Metode i procedee: explicaie i exerciiu
Form de organizare: frontal
La semnalul educatoarei copiii vor cnta cntecul Primvara i florile ei aezai n semicerc. n
mijlocul lor Primvara costumat danseaz bucuroas. Pe rnd copiii i-au ales floarea preferat i
cnd vor auzi numele acesteia n cntec vor trece dup Primvar formnd un ir. La final se va
face o hor i vor exclama:
Primvar, Primvar,
Bine ai venit la noi n ar!
BIBLIOGRAFIE
Curriculum pentru mvmnt precolar, Ed. Publishing Haouse Bucureti 2009
Activitatea integrat din grdini- ghid pentru cadre didactice pentru nvmntul
preuniversitar, Ed. DPH 2208

SCENARIUL ZILEI
Activitatea zilei ncepe cu ntlnirea de diminea.
Copiii intr n sala de grup i se aeaz n semicerc pe pernie astfel stabilind contact vizual cu toi
membrii grupei. n mijloc este o cioar care doarme i ateapt s fie trezit. Educatoare pentru a
constitui un model de comportament, zmbete, o privete, transmite cldur i ncurajare prin toate
formele de comunicare verbal i nonverbal. Dup sunetul clopoelului educatoarea rostete:
Dimineaa a sosit
Toi copiii au venit
n semicerc s-au aezat
Bun dimineaa copii!
Pentru c cioara nu a rspuns la salut, educatoarea ndeamn copiii s-o trezeasc
Copiii: Hai cioar, trezete-te,
A sosit dimineaa
Repede spal-i i faa
Cioara: Lsai-m s mai dorm un pic
Nu vedei c sunt mic !
Copiii: Ha, ha, ha, nu-i bine s fii aa!
Dimineaa a sosit
i nc un te-ai trezit!
Cioara: Bine, bine, m trezesc.
Bun dimineaa copii !
Salutul pornete de la Cioar i se propag apoi la ntreaga grup.
Prezena Fiecare copil i spune numele i va merge s-i aeze fotografia la locul de prezen. Se
stabilesc absenii din ziua respectuiv.
Calendarul naturii se va completa corespunztor de ctre educatoare cu jetoane potrivite indicate
de copii n urma unei discuii ntre copii i aceasta. n ce anotimp suntem ? n ce lun suntem ? Ce
zi este astzi ? n ce an suntem ? Cum este vremea afar ?Se va evalua prin citirea jetoanelor
aezate n trenuleul zilei.
Noutatea zilei Educatoare spune c trebuie s facem ceva ca Primvara s vin mai repede. Ea le
reamintete copiilor pe scurt episoade din povestea Soarele i omuleii de zpad dialognd cu
acetia i scoate n eviden importana cldurii Soarelui n topirea zpezii - alungarea iernii i
venirea Primverii. Educatoarea roag Cioara s aduc Soarele ca-n poveste. Cioara bucuroas iese
din clas i revine cu Soarele timp n care copiii cnt prima strof din Iarn s te duci cu bine.
Educatoarea descoper tabloul i ndeamn copiii s gseasc soluia de a veni Primvara. Copiii
ndeprteaz zpada care acoper elementele anotimpului Primvara. Imaginea realizat este
specific anotimpului Primvara.
Prin tranziia 1: Bucuroi ne ridicm /
La centre ne ndrept/
i cu spor noi s lucrm copiii se ndreapt ctre centrele deschise alegnd
activitatea pe care vrea s-o desfoare.
La centrul ART copiii primesc fi, culori iar ei trebuie s coloreze imaginea corect.
La centrul CONSTRUCII copiii vor construi flori din pioneze dup modelul dat .
La centrul TIIN mbrcai adecvat vor pune semine de flori n pmnt
Educatoarea va face precizri asupra modului de desfurare a activitii pe fiecare centru
dorindu-le spor la lucru.
Pe parcursul desfurrii activitii ea ndrum i ajut copiii n realizarea temelor propuse, trecnd
pe la toate centrele i cu ele se va organiza o expoziie.
Lucrrile realizate de ctre copii vor fi analizate i apreciate de ctre educatoare

Prin Tranziia ,,Treaba ce am terminat


Foarte bine am lucrat
i acum n tren urcm
S mergem la spltor se va face trecerea ctre activitatea pe domenii
Activitile pe Domenii Experieniale este o activitate practic n care copiii vor lucra pe grupuri,
un grup de copii vor decora rochia Primverii cu flori multicolore i al doilea vor confeciona flori
pentru couleul acesteia. La finalul activitii copiii vor fi evaluai i recompensai de ctre doamna
educatoare cu flori realizate din carton pe care le vor aeza pe cap, devenind i ei flori de
Primvar.
Copiii se prind de mn i pe melodia Hai la joc vor juca hora n jurul Primverii.
Prin tranziia -,, Strlucete soarele,hai copii la joc
nverzesc poienile, hai copii la joc
n cmpie la pdure azi cu toii s ieim
S ne facem coronie s ne veselim
Copiii se ndreapt spre spaiul special amenajat pentru jocul distractiv Primvara i florile ei .
La final se vor face aprecieri asupra modului cum s-au desfurat pe ntreaga zi activitile,scond
n eviden bucuria tuturor la sosirea Primverii i c Primvara este anotimpul florilor, ce trezete
ntreaga natur la via.

DEMERS DIDACTIC
Nr.
Etapele
Crt.
Activitii
1
Moment
organizatoric

Captarea
ateniei

Anunarea
temei

Reactualizarea
cunotinelor

Dirijarea
nvrii

Ob.
Op.

Coninutul esenializat al
activitii
Voi asigura condiiile necesare
desfurrii activitii:
Aerisirea slii de grup
Pregtirea materialului
Intrarea copiilor n sala de grup pe
melodia Vine, vine Primvara
Educatoarea descoper materialul
de pe msue exclamnd A sosit
Primvara! Se poart o discuie pe
marginea Primverii care nu are
multe flori pe rochi i nici n
coule.
Noi astzi o s decorm rochia
Primverii cu flori multicolore i o
s-i confecionm flori i pentru
couleul ei.
Copiii sunt ndemnai s-i aleag
locul unde vor s lucreze. Noi am
mai lipit i tim cum s folosim
materialele primite i de asemenea
am mai confecionat i alte
materiale de hrtie
Intuirea materialului
Se va purta o discuie pe marginea
materialului existent pe msue.
Explicarea i demonstrarea
modului de execuie
Educatoarea va explica modul de
realizarea al aplicaiei preciznd
succesiunea operaiilor.. Ea
precizeaz c trebuiesc lipite pe
rochia Primverii ct mai multe
flori pe toat suprafaa ei. Vom
face cteva micri pentru
nclzirea minilor. Le voi ura
Spor la lucru!
Voi trece la msua unde copiii
trebuie s confecioneye flori
pentru coul Primverii. Voi
prezenta floarea model i o vom
analiza n cteva cuvinte.
Voi explica i demonstra modul de
confecie al florilor. Vom face
cteva micri pentru nclzirea
minilor. Le voi ura Spor la
lucru!

Strategii

Evaluare

conversaia

Chestionare
oral

explicaia

Explicaia

Explicaia
Demonstraia

Oral

Oral
practic

Exerciiul

Observaia

Explicaia
Demonstraia
Exerciiul

Nr. Etapele
Crt. Activitii

Obinerea
performanei

Evaluarea
performanelor

ncheierea
activitii

Ob. Coninutul esenializat al activitii


Op.
Voi ajuta i ndruma copiii pentru a
reui execuia lucrrilor ct mai
corect.
i voi anuna c trebuie s se grbeasc
s finalizeze rochia i couleul cu flori
c Primvara vrea s plece.
Anun ncetarea lucrului
Copiii sunt ndemnai s priveasc cele
2 lucrri. Se analizeaz fiecare lucrare
din punct de vedere al modului de
realizare
Educatoarea spune Zna Primvar
este bucuroas c are acum o rochi
foarte frumoas i un coule plin cu
flori. Ea mulumete copiilor pentru
munca depus i le druiete cte o
floare din grdina ei. Plini de bucurie
copiii vor cnta i vor dansa n jurul
Primverii pe melodia Hai la joc
Educatoarea face aprecieri asupra
modului cum s-a desfurat activitatea
i a disciplinei de care a dat dovad n
timpul lucrului.

Strategii

Evaluare

Observaia
conversaia

Analiza
produselor

observaia

conversaia

conversaia

Evalueaz
participarea
activ pe
parcursul
ntregii
activiti.

S-ar putea să vă placă și