Sunteți pe pagina 1din 18

GRADINITA NR.

41 „ CODRUTA” GALATI

MIREASMA PRIMAVERII

PROF. INV. PRESC.: SAVA OANA


GRUPA MARE
Aprilie 2012
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data:25.04.2012
Nivel II: Grupa mare
Tema de studiu: “Cand, cum si de ce se intampla?”
Tema de proiect: “ Primavara in culori”
Subtema: “ Buchetul primaverii”
Tema zilei: “Mireasma primaverii”
Forma de realizare: Activitate integrată ADE( DLC + DOS)+ALA II
Tipul de activitate:consolidare de cunostinte,priceperi si deprinderi

Categorii de activităţi

I.ALA :JOCURI SI ACTIVITATI ALESE

JOC DE ROL:„De-a floraresele”


ARTA:,,Flori multicolore”-colorare
CONSTRUCTII: „Suport pentru ghivece de flori”-lego

II. ADP : ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALA

Intalnirea de dimineata cu tema: ,,Mi-ar placea sa fiu o...pentru ca...”


Tranzitii: Cantec:”Inflorescgradinile”
Joc cu text si cant:” Bat din palme”
Exercitii de inviorare: „Florile se trezesc”
Rutine :-Sosirea copiilor, intalnirea de dimineata.
- Deprinderi de autonomie si igienice, spalatul, gustarea

III.ADE :ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE

DLC–EDUCAREA LIMBAJULUI: ,,Zvon de primavara” –joc didactic


DOS – ACTIVITATE PRACTICA: ,,Tablou cu flori”-aplicatie pe suport de
ipsos (tehnica servetelului)

IV.ALA II: ,,Caravana florilor”- dans tematic


ALA I : JOCURI SI ACTIVITATI ALESE

JOC DE ROL: „ De-a floraresele”

Comportamente urmarite:
 sa imite activitatea florareselor
 sa utilizeze formele de salut si de solicitare adecvate (buna ziua, va rog)
 sa respecte regulile unui dialog
 sa se exprime coerent pentru a se face intelesi
 sa utilizeze o intonatiecorespunzatoare, conform indicatiilor sugerate de
context.

ARTA: „ Flori multicolore”- colorare

Comportamente urmarite:
 sa coloreze florile respectand schema impusa
 sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru

CONSTRUCTII: ,,Suport pentru ghivece de flori”-lego

Comportamente urmarite:
 sa imbine piesele lego pentru a obtine forma unui suport pentru ghivece cu
flori
 sa analizeze propriile lucrari si pe cele ale colegilor

RESURSE:

 Procedurale: explicatia, conversatia, demonstratia, observatia,


exercitiul,aprecierea;
 Materiale: creioane colorate\carioci, fise de lucru,piese de lego, ghivece cu
flori, ambalaje pentru flori
 Organizatorice: pe centre de interes, individual, frontal

La sosirea copiilor in sala de grupa, ei vor gasi deja pregatite


toatematerialelenecesare pentru activitatile pe care le vor desfasura în
cursuldiminetii alegandu-si centrul in care doresc sa-si inceapa activitatea.

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE


DLC–EDUCAREA LIMBAJULUI: „Zvon de primavara” –joc didactic

Obiective de referinţă

 Să participe la activităţile de grup,inclusiv laactivităţile de joc,


atâtîncalitatede vorbitor, câtşiîncalitate de auditor.
 Să-şiîmbogăţeascăvocabularulactivşipasivpebazaexperienţeipersonaleşi/sau
arelaţiilor cu ceilalţişisimultansăutilizeze un limbaj oral corect din punct de
vederegramatical.

Obiectiveoperaţionale:
 O1. sadespartacorect in silabecuvintesugerate de imagini;
 O2. saidentificesunetul initial al cuvintelor;
 O3. saformulezepropozitiicorecte din punct de
vederegramaticalpebazauneiimagini;
 O4.săconsemnezegraficnumărulsilabelorprinsimbolurileînvăţate
(semnescurte);
 O5.sa reprezintegraficpropozitiasinumarulcuvintelor din propozitie;

Sarcinadidactica:
- formularea de propoziţii, numărareacuvintelor din propoziţii,
despărţireacuvintelorînsilabe, identificareasunetului initial al cuvantului;

Regulilejocului:
Copiiisuntimpartiti in douaechipe: echipalalelelorsiechipanarciselor. Pe rand, cate
un copil de la fiecareechipavarezolva o sarcina data de educatoare.
Fiecareraspunscorectva fi punctat cu cateun simbol. Castigaechipa care
aacumulatcelemaimultepuncte.
Elemente de joc:intrecerea, miscareacopiilor, aplauzele,manuireamaterialelor,
recompense,spargereabaloanelor,metoda “Diamantul” ,,carteafermecata”- ,,Carte
fermecata,\O imagine arata!”

DOS –ACTIVITATE PRACTICA: ,,Tablou cu flori”- aplicatie pe


suport de ipsos( tehnica servetelului)

Obiective de referinţă:

 Sa cunoasca si sa utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea


unei activitati practice;
 Sa identifice, sa proiecteze si sa gaseasca cat mai multe solutii pentru
realizarea temei propuse in cadrul activitatilor practice;

Obiective operationale:

 O1.Sa denumeascamaterialeleutilizate;
 O2.Sa aplice in situatiinoitehnicile de
lucruinvatate :lipireaflorilordecupatesi a celorlalteelemente decorative
pesuportul de ipsos

 O3.Sa manifeste implicare afectiva in realizarea sarcinilor de lucru;


 O4.Sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru pentru
o buna coordonare oculo-motorie;

ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES

1.Centrul Biblioteca :,,Zvon de primavara” – fisa de lucru individuala


,,AlbumulPrimaverii”- lucrare colectiva

2.Centrul Arta:,, Tablou cu flori”- aplicatie pe suport de ipsos ( tehnica


servetelului)

3. Centrul Stiinta: “ In gradina cu flori”- fisa de lucru individuala

4. Centrul Joc de masa: ,,Flori de primavara”- puzzle

Obiective operationale:
Biblioteca:
-sa desparta in silabe cuvintele sugerate de imagini;
- săconsemnezegraficnumărulsilabelorprinsimbolurileînvăţate (semnescurte);
- sa colorezedoarimaginilea carordenumireincepecusunetul,,L’’
- sa reprezintegraficpropozitiaformulatapebazaimaginilordinfisa ;
- sa recunoascalitereleinscrisepezar ;
- saasociezelitereialese o imagine specificaprimaverii
Arta:
-sa denumeasca materialele de lucru primite;
- sa aplice in situatii noi tehnicile de lucru invatate;
-sa lipeasca pe suprafata de lucrufloride hartie ( servetel)pentru a realiza colaje
estetice;
- sa manifeste implicare afectiva in realizarea sarcinilor de lucru;
Stiinta:
- sa asocieze cantitatea la cifra afisata;
- sa formeze o grupa cu 1 obiectmaimultdecatgrupainitiala;
- sa compare douanumereutilizandcorectsemnele “>,<”
Joc de masa:
- sa identifice materialele puse la dispozitie;
- sa reconstituie imaginea asociind piesele de puzzle
- sa manifeste spirit cooperant în activitatea de grup comunicând cu
partenerii

STRATEGIA DIDACTICA

Resurse:
 Procedurale:conversatia,explicatia,demonstratia, exercitiul,
jocul,aprecierea verbala, instructajul verbal,metode interactive:
metoda diamantului si turul galeriei ;
 Materiale : jetoane cu flori, imagini cu elemente de
primavara,medalioane cu flori,baloane,cartea fermecata, plansa
„diamantul”,palete cu cifre,stampile,fise de lucru
individuale,material marunt cu flori, cifre, suport ipsos, flori din
hartie de servetel, lipici, pensule, creioane colorate, puzzle
 Organizatorice :frontal, pe echipe, pe centre,individual

Bibliografie :
 M.E.C.I.- ,,Curriculum pentru invatamant prescolar”(3-6\7 ani),2008
 G.Toma,M.Ristoiu,M. Anghel- ,,Suport pentru aplicarea noului curriculum
pentru invatamantul prescolar”,nivel 5-7 ani, Editura Delta Cart,2009
 ,,Aplicatiile noului curriculum pentru invatamnatprescolar” – ghid pentru
cadre didactice, vol I, Editura DPH , Buc. 2009
 N.Ona, M. Stefanescu, F. Moraru-,,Laborator metodic pentru domeniul
experiential limba si comunicare”, Editura Diana,
 S. Breben,E. Gongea,M. Fulga-,,Metode interactive de grup”Editura Arves,
2006

ALA II : JOCURI SI ACTIVITATI ALESE

Tema: “ Florareasa”
Forma de realizare: joc distractiv
Tipul activitatii: consolidare de priceperi si deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- Formarea spiritului de echipă;
- Cunoasterea si utilizarea deprinderilor psihomotriceinsusite in diferite
contexte.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- sa denumeasca florile de pe medalioane;
- să participe cu interes şi plăcere la desfăşurarea activităţii;
- sa manifeste in timpulactivitatii spirit de echipa ,atitudini de cooperare ;
- sa danseze pe melodia propusa in formatie de caravana

STRATEGII DIDACTICE:
- metode şi procedee: jocul, exerciţiul fizic, conversaţia
- forma de organizare: în grup
Material bibliografic:
1.Curriculum pentru invatamantprescolar(3-6/7 ani),M.E.C.2008
2.Jocuri didactice pentru gradinita de copii,ed.didactica si pedagogica
1976,Bucuresti-M.Taiban,M.Petre,V.Nistor.

DESFASURAREA JOCULUI:

Un copil indeplineste rolul de “ Florareasa “, iar copiii au nume de flori cu


medalioane specifice in piept si sunt asezati in semicerc pe scaune cu unul mai
putine la numar decat numarul copiilor. .”Florareasa “ se plimba pe langa copii si
cere sa cumpere “ flori”(copiii care poarta numele florii se duc in spatele
floraresei) . La replica “cosul floraresei s-a rupt “, copii –flori alearga la scaunel .
Unul va ramane fara loc si va deveni florareasa .In functie de timpul ramas vor
dansa pe o melodie propusa in “Caravana florilor”.

SCENARIUL ZILEI

Activitati liber-alese( ALA I)

Inainte de venireacopiilor in sala de grupa se pregatesc o parte din materiale


si se aranjeazasalapesectoare de activitate.

JOC DE ROL: „ De-a floraresele”


ARTA:,,Flori multicolore”- colorare
CONSTRUCTII:,,Suporturi pentru ghivece de flori”-lego

Copiii isi vor alege centrul de interes din cadrul A.L.A. I si vor incerca sa duca
la bun sfarsit sarcinile pe care le au de indeplinit.

Activităţide dezvoltarepersonala (ADP)

Activitatea zilei debuteaza cu ,,Intalnirea de dimineata “, in care copiii au


posibilitatea de a-si impartasi ideile, de a-si manifesta starea de spirit,de buna
dispozitie.
 SALUTUL -Educatoarea recita versurile:
“Dimineaţa a sosit,
Toţi copiii au venit,
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineaţa, copii!
Fiecare copil spune ,,Buna dimineata!”
SALUTUL INDIVIDUALse realizeaza prin intermediul jocului “Flori surori”.
Fiecare copil alege jumatatea unei flori si pe fond muzical isi cauta perechea.
Dupa ce reintregesc florea, copiii se saluta corespunzator.
 CALENDARUL NATURII - Se discută despre cum este vremea în această zi
pentru a aşeza la “Calendarul naturii” jetoanele corespunzătoare referitoare la
anotimp, se va preciza ziua, data şi luna în care ne aflăm.
 IMPARTASIREA CU CEILALTI : Impartasirea cu ceilalti se realizeaza
printr-un exercitiu de imaginatie:” Mi-ar placea sa fiu o ...., pentru
ca...”.Fiecare copil numeste floarea preferata si motiveaza alegerea, decorand
in acest fel ovaza cu flori.
Ex: ,,Mi-ar placea sa fiu un ghiocel pentru ca este firav.”
,,Mi-ar place sa fiu o zambila pentru ca miroase frumos”.

 ACTIVITATEA DE GRUP: Se realizeaza prin recitatea unei poezii despre


vaza cu flori pe care copiii au decorat-o:
“In clasa noastra modesta,
Vaza-i plina iar cu flori.
Mult gingase, colorate,
Imi zambesc adeseori.
Le admir si-mi tin de dor,
Pe parcursul zilelor.
Le voi aseza frumos
Int-run valoros, tablou de folos.”
 NOUTATEA ZILEI – Vaza cu flori ne-a daruit medalioane, baloane si un
cos in care se afla multe surprize pe care le vom descoperi pe parcursul zilei.
TRANZIŢIE: Înainte de a trece la desfăşurarea activităţilor pe domenii
experienţiale, copiii vor interpreta cântecul “Infloresc gradinile”,executând
mişcările sugerate de textul cântecului.

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:

Ambele activitati se vor desfasura in maniera integrata.


Activitatea va debuta cu jocul didactic ,,Zvon de primavara”. Captarea atentiei se
realizeaza prin prezentarea materialelor din cos.
Jocul didactic se va desfasura mai intai frontal si apoi pe centre de
activitate.Urmeaza explicarea jocului ,enuntand sarcinile ce le au de rezolvat si
regulile lui. Dupa ce au primit explicatiile necesare desfasurarii jocului, se trece la
desfasurarea propriu-zisa a jocului.
După parcurgerea celor trei variante ale jocului se va face trecerea la centrele
de interes printr-un moment de tranziţie: Jocul cu text si cant:”Bat din palme”
Se merge la fiecare centru pentru a familiariza copiii cu materialele, sarcinile de
lucrusi obiectivele urmarite.
La centrul BIBLIOTECA trebuie sa rezolve sarcinile dintr-o fisa de lucru.
Deasemenea,copiii pot crea “Albumul primaverii”prin decorarea lui cu imagini
specifice anotimpului de primavara, in functie de sunetul initial al fiecarui cuvant.
La centrul ARTA vor realiza un tablou prin aplicarea unor flori din hartie de
servetel pe suport de ipsos.
La centrul STIINTA trebuie sa formeze o grupa cu tot atatea flori cate arata
cifra, apoi o grupa cu un obiect mai mult deacat grupa initiala.Apoi compara
numerele asezand semnele”>,<” intre ele.
La centrul JOC DE MASA se pun la dispozitia copiilor piese de puzzle pentru a
reconstitui imaginea unor flori de primavara.
TRANZITIAcatreultima parte a activitatiiintegrate :” Florile se trezesc”.
In ultimaetapa a zilei– A.L.A. III –copiiivorjucajocul,,Florareasa”.

Numele………………….. Data…………

FISA DE LUCRU
1. Desparte in silabe cuvintele redate de imagini. Traseaza cate o linie orizontala
pentru fiecare silaba in spatiul delimitat..

2. Denumeste imaginile de mai jos si coloreaza-le doar pe acelea care incep cu


sunetul ,,L” .

3. Priveste imagine a si alcatuieste o propozitiecu ea.


Reprezinta grafic propozitia si cuvintele in casetele de mai jos.
ACTIVITATI LIBER ALESE (ALA I): ACTIVITATI LIBER ALESE (ALA II):
JOC DE ROL: ‚ De-a floraresele”
ARTA: „ Flori multicolore- colorare  ,,Florarareasa”- joc
CONSTRUCTII:- „ Suporturi pentru ghivece distractiv
de flori”- lego

Activitate integrată : ,,Mireasma primaverii”


ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE :
DLC–Educarea limbajului:,,Limbajul florilor”
- joc didactic
DOS– Activitate practica: ,,Tablou cu flori”- aplicatie pe suport de ipsos
( tehnica servetelului)

Centrul Biblioteca :
,,Limbajului florilor” – fisa de Centrul Arta:
lucru ,, Tablou cu flori”- aplicatie pe suport
,, Albumul Primaverii”- lucrare de ipsos( tehnica servetelului)
colectiva

Centrul Joc de masa: Centrul Stiinta:


„In gradina cu flori”- fisa de
,, Flori de primavara”- puzzle lucru individuala
EVENIMENTUL CONTINUTUL METODE SI MIJLOACE EVALUARE \
DIDACTIC STIINTIFIC \ PROCEDEE DIDACTICE FEEDBACK
INFORMATIONAL
* Pregatirea materialelor
1. MOMENT necesare pt. fiecare centru de Instructajul verbal
ORGANIZATORIC activitate.
*Asigurarea unui climat Observarea
educational favorabil,in comportamentului
concordanta cu tema saptamanii. initial;
*Intalnirea de dimineata: cu Interesul pentru
tema “Mi-ar placea sa fiu activitate
o...pentru ca...”. Vaza cu flori
Copiii se vor aseza in cerc si se
vor saluta, au posibilitatea de a-
si impartasi ideile, noutatea zilei, Conversatia
calendarul naturii. Exercitiul
Înainte de a trece la desfăşurarea
activităţilor pe domenii casetofon cu cd
experienţiale, copiii vor cd
interpreta cântecul “ Infloresc
gradinile ”,executând mişcările
sugerate de textul cântecului.

Trezirea interesului copiilor prin Cos cu diferite


2. CAPTAREA prezentarea unui cos primit in Conversatia materiale:jetoane cu Observarea directa
ATENTIEI dar de la vaza cu flori in semn de flori si alte elemente
multumire,In cos sunt materialele de
cu care vor lucra pe parcursul primavara,,,Cartea
activitatii. fermecata”,marker

3.ANUNTAREA Observarea
TEMEI SI A Este anuntata tema zilei si sunt capacitatii de
OBIECTIVELOR explicate pe intelesul copiilor Explicatia atentie voluntara
obiectivele urmarite. Instructajul verbal

4.REACTUALIZARE
A Li se cere copiilor sa ghiceasca Observarea
CUNOSTINTELOR raspunsul la cateva ghicitori Explicatia Ghicitori comportamentului
despre flori de primavara. Exercitiul baloane copiilor
In cor,vor fi despartite cuvintele
ce reprezinta raspunsul la
ghicitori.
5. DIRIJAREA
INVATARII Se trece la explicarea jocului
didactic. Evaluarea orală
Copiii sunt impartiti in 2 echipe: Coversaţia Medalioane cu lalele Aprecieri verbale
echipa narciselor si echipa Explicatia si narcise
lalelelor. Pe rand cate un copil
de la fiecare echipa va rezolva o Exerciţiul
sarcina data de educatoare .
Fiecare raspuns corect va fi Medalioane cu flori
recompensat printr-o floare care pentru grila de
va completa gradina punctaj
fiecareiechipe.Vacastiga echipa
care acumuleaza cele mai multe
flori .

Executarea jocului: Flipchart


Varianta I :
,,Carteafermecata“ “Cartea fermecata”
se vaplimba din mana in Coversaţia Jetoane
manarecitandu–se versurile: Explicatia marker
,,Carte, cartefermecata flori pentru punctaj Evaluarea orală
O imagine arata!” . Aprecieri verbale
Exerciţiul
La semnalulsonor ,copilul la care
se vaopricarteavaalcatui o
propozitie cu o imagine din carte
sivareprezentagrafic la
tablapropozitiasinumarul de
cuvinte din propozitie.

„floarea vesela” Evaluarea orala


Varianta a II –a : Flipchart Aprecieri verbale
“ Floarea vesela” Exerciţiul marker
Copilul caruia floarea ii
zambeste deschide fereastra in Jocul
spatele careia se gaseste o flori pentru grila de
punctaj
imagine specifica primaverii.
Copilul denumeste imaginea,
desparte cuvantul in silabe,
precizeaza sunetul initial,apoi panou
reprezinta grafic cuvantul si cu“diamantul”
silabele. silabelor
Exerciţiul palete cu cifre
Varianta a-III-a: Jetoane cu imagini Evaluarea orală
Metoda „Diamantul”. specifice primaverii Aprecieri verbale
Copiii vor realiza diamantul flori pentru grila de
silabelor ( centrul diamantului Jocul
punctaj
cuprinde cuvinte formate din 4
silabe, iar extremitatile sunt
cuvinte cu 1 silaba) .Educatoarea
pregateste palete pe care sunt
scrise cifre in limitele 1 -4. Un
copil ridica paleta cu o anumita
cifra si un alt copil alege imaginea
a careidenumire are tot atatea
silabe, asezand-o la locul potrivit
pe diamant.

După parcurgerea celor trei


variante ale jocului se va face
trecerea la centrele de interes
printr-un moment de tranziţie:
Jocul cu text si cant:” Bat din
palme”.
Copiii sunt invitaţi să aleagă
câte un centru, unde îi aşteaptă Instructajul verbal Observarea
pe măsuţe materialele şi anume: comportamentului
copiilor
La centrulBIBLIOTECA: trebuie
sa rezolve sarcinile dintr-o fisa Conversaţia Fise de lucru
de lucru . Sarcinile fişei sunt individuale,”Albumul
asemănătoare cu exerciţiile din explicaţia primaverii”, cuburi Evaluare practica
cadrul jocului didactic. cu litere,jetoane cu
6. OBTINEREA Apoi realizeaza “Albumul demonstratia imagini de primavara Aprecieri verbale
PERFORMANTEI Primaverii prin sortarea de Creioane colorate
imagini a caror denumire incepe
cu sunetul ales.

La centrul ARTA vor realiza Exercitiul Suport ipsos


colaje prin lipirea unor flori din Flori din servetel
hartie de servetel pe suport de Lipici
ipsos.
La centrul STIINTA, copiii vor Jetoane cu flori
asocia cantitatea la cifra, vor Cifre
forma grupe cu 1 obiect mai mult Semnele “>,<”
si vor compara numerele folosind
semnele “>,<” Explicatia
La centrul JOC DE MASA se vor Conversatia Joc cu tinte
pune la dispozitia copiilor piese Demonstratia Observarea
de puzzle pentru a reconstitui Exercitiul comportamentului
imaginea florilor de primavara. copiilor
Suntprezentatesarcinile de
lucrupentrufiecarecentru in
parte. Se desfasoaraexercitii de Conversatia
incalzire a musculaturiimainilor. Evaluare practica
Dupăterminareaactivităţilorpece Exercitiul
Aprecieri verbale
ntre, educatoarea, împreună cu
7. ASIGURAREA copiiivorrealiza ,,Turulgaleriei” Lucrarile de la cele 3
FEEDBACK-ULUI pentruevaluareamodului de lucru centre :
din fiecarecentru, Expozitieculucrariler
ealizate de copii.
aprecieriasupraîntregiiactivitati,
Explicaţia
a modului de participare a Aprecieri
Conversaţia
copiilor la activitateşi a Turul galeriei individuale,
comportamentuluiacestora. frontale si de grup
Tranzitiacatreultima parte a
activitatii integrate se va face
prinexercitii de inviorare: "
Florile se trezesc". Explicatia Observarea directa

8. INCHEIEREA Jocul Jetoane cu flori


ACTIVITATII Casetofon cu CD Aprecieri verbale
In ultima etapa a zilei – A.L.A. Observarea
III – copiii vor juca jocul comportamentului
” Florareasa” si vor dansa pe copiilor
melodia propusa in „ Caravana
florilor”.

S-ar putea să vă placă și