Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Prof. nv. Precolar: Marinescu Anamaria


Nivel de studiu: Nivel I
Grupa:Mic
Tema anual de studiu: ,,Cnd, cum i de ce se ntmpl?
Tema sptmnal: ,,Cu papucii ei de frunze, toamna a sosit!
Tema zilei:,,Pic, pic, plou
Tipul activitii: Activitate mixt
Forma de realizare: Activitate integrat (ALA I + DEC)
Categorii de activiti abordate
1.Jocuri i activiti didactice liber alese (ALA I)
ALA I: - tiine: ,,Ajut-o pe Ana s completeze fia-ncercuire i colorarea
fenomenului meteorologic specific zilei
- Construcii: ,,Adposturi pentru vreme rea-piese lego
- Joc de mas: ,,Copacii toamna -pioneze
2.Activiti pe domenii experieniale (ADE)
Domeniul Estetic i Creativ (Ed. muz)- cntec ,, Ploaia-predare
-joc cu text i cnt ,,Familia mea- repetare
3.Activiti de dezvoltare personal (ADP)
Rutine: Primirea copiilor
ntlnirea de diminea ,,Poveste de toamn."
Micul dejun
Igiena-splatul i toaleta

Tranziii: ,,Morica-joc de micare


,,Ce se aude? (vnt, ploaie, tunet) joc senzorial
,, Bat din palme-joc cu text i cnt

Obiective generale:
S1: Formarea deprinderii de a interpreta corect, expresiv i omogen cntecul, respectnd
poziia corect, tonul, semnalul de nceput, dicia i respiraia n emiterea sunetului;
S2: Dezvoltarea auzului muzical, a simului ritmic i melodic, dezvoltarea ateniei,
memoriei i a limbajului;
S3: Exersarea deprinderii de a realiza o lucrare n cadrul grupurilor mici.
Obiective operaionale: Pe parcursul i pn la sfritul activitii, precolarii vor fi
capabili:
O1: S adopte o poziie corect a corpului pe scaun pe parcursul activitii;
O2: S execute corect exerciiile de respiraie i de nclzire a vocii;
1

O3: S asculte cu atenie cntecul ,,Ploaia;


O4: S intoneze expresiv, omogen respectnd tonul i semnalul de nceput al cntecului;
O5: S realizeze corect sarcina din fia de lucru.
Strategii didactice:
Metode i procedee:
M1: Conversaia;
M2: Explicaia;
M3: Demonstraia ;
M5: Exerciiul;
Mijloace de nvmnt:
m1: scrisoare
m2: imagini sugestive pentru cntec
m3: fie de lucru
m4: piese lego
m5: pioneze
m6: laptop
m7: recompense
Forme de organizare a activitii:
F1: frontal;
F2: individual;
F3: pe grupe
Sistem de evaluare:
Metode de evaluare: observare curent, chestionare oral
Forme de evaluare: evaluare continu;
Instrumente de evaluare:fie de evaluare, aprecieri verbale
Material bibliografic:
Curriculum pentru nvmntul precolar ( 3-6/7 ani) MECT, 2008;
Ioana Velicu, Diana Todea ,,Educaie muzical. Metodica i practica predrii muzicii ,
Editura Clujean, 2004.

Evenimentele Ob. Timp Coninutul


activitii
op.
informaional

Strategii didactice

Metode de
nvmnt

Mijloace
de nv

Evaluare

Forme de
organizare

mn
1.Moment
organizatoric
:

1
min

2.Crearea
motivaiei
specifice/
Captarea
ateniei
3.Anunarea
temei i a
obiectivelor
operaionale

2-3
min

4. Dirijarea
nvrii

30
min

1
min

O1

Crearea condiiilor necesare bunei desfurri Conversaia


a activitii:
aerisirea slii de grup;
amenajarea slii de grup;
aezarea scaunelor n semicerc ;
introducerea copiilor n sala de grup.
asigur linitea i disciplina prin cerine
verbale;
Captarea ateniei se va realiza printr-o Conversaia
scrisoare de la Zna Toamna.
Explicaia
Pentru a o nveseli pe Zna Toamna, m-am Conversaia
gndit s nvm mpreun un cntec nou
numit ,,Ploaia.
Se repet titlul cntecului cu 2-3 copii.
Explicaia
O s ne amintim i jocul cu text i cnt ,,Familia
mea.
Domeniul Estetic i Creativ (Ed. muz)- Conversaia
cntec ,, Ploaia-predare
1. Exerciii de cultur vocal
Se atrage atenia asupra adoptrii poziiei
corecte a corpului pe scaun: spatele drep, Observaia

Frontal

Scrisoare

Frontal

Aprecieri
verbale

Frontal

Frontal

Observarea
curent

picioarele apropiate, minile pe genunchi.


a. Exerciii de respiraie:
O2

Explicaia

1. Ce frumos miroase floarea! mimarea


gestului de a duce la nas o floare, inspiraie
lung, profund, pe nas cu expirarea aerului Demonstraia
pe gur de trei ori.
2. ,,Suflm uor ntr-o ppdie inspiraie
puternic aer n piept i expiraie lent
pentru a scoate aerul din plmni - de trei Exerciiul
ori
3. ,,Stingei toate lumnrile de pe tort
inspiraie puternic i expiraie forat
pentru a scoate aerului din plmni.- de trei
ori
4. ,,Balonul se inspir profund i se expir
tot aerului n ritm sacadat - de trei ori
b)Exercitii
pentru
omogenizarea vocii:

acordarea

si Explicaia

-ciripim ca o pasre:cip-cirip

Demonstraia

Cip- cirip Cip- cipir


-imitm trompeta: ta,ta

Ta Ta
-imitm vntul: vj, vj

Ta

Exerciiul

Ta

Aprecieri
verbale
Frontal

Vj Vj Vj Vj
Conversaia
c) Scurt fragment melodic din cntecul ce va fi
predat cu ajutorul silabei ,,La.

Observare
curent

Observaia
La

La

La

La
Explicaia

La La La La

La La La La La

2. Familiarizarea copiilor cu coninutul


textului cntecului:
Prezentarea unor imagini reprezentative
pentru cntec . Se interpreteaz cntecul de
ctre propuntoare , indicnd spre planele
cntecului i voi explica cuvintele necunoscute:
bulboace, bltoace, se-nteteste.

O3

3. Interpretarea cntecului de ctre


propuntoare:
Precolarii vor asculta cntecul interpretat de
propuntoare 1-2 ori.
Demonstraia
Ploaia
Pic, pic, pic
Ploua intr-una, ploua (miscari ritmice ale
degetelor pe podea)
5

imagini
sugestive
pentru
cntec

Aprecieri
verbale

Pic, pic, pic


Cum ne place noua
Pic, pic, pic,
Ploua cu bulboace
Pic, pic, pic,
Si se fac baltoace. Pleosc! (imita saritura in
baltoaca)
Pic, pic, pic,
Ploaia
se-nteteste
zgomotoase)
Pic, pic, pic,
Si furtuna creste

(miscari

repezi

si

Vaj, vaj, vaj, (miscari ale bratelor ridicate


stanga-dreapta)
Bate vantul, bate
Bum, bum, bum (batai ale pumnilor pe podea)
Tunetul razbate.
4. nvarea cntecului de ctre copii.
O4

Etapele nvrii melodiei:


1. cntarea model de ctre propuntoare a
primei strofe;
2. repetarea primei strofe de dou ori de ctre
elevi;
3. cntarea strofei de grupuri mici
4. cntarea individual de ctre doi-trei elevi;
5. cntarea model de ctre propuntoare a celei
de-a doua strofe;
6. repetarea celei de-a doua strofe de dou ori
6

Exerciiul

Pe grupe
Individual

de ctre toi elevii;


7. cntarea strofei de grupuri mici
8. cntarea strofei individual de ctre doi elevi;
9. cntarea primelor dou strofe de ctre toi
elevii;
10. cntarea model de ctre propuntoare a
celei de-a treia strofe;
11. repetarea celei de-a treia strofe de dou ori
de ctre toi elevii,
12. cntarea strofei de grupuri mici
13. cntarea strofei individual de ctre doi
elevi;
14. cntarea primelor trei strofe de ctre toi
elevii:
15. cntarea model de ctre propuntoare a
celei de-a patra strofe;
16. repetarea celei de-a patra strofe de dou ori
de ctre toi elevii;
17. repetarea ultimei strofe de grupuri mici
18. cntarea strofei individual de ctre doi
elevi;
19. cntarea integral a cntecului de ctre toi
elevii de dou-trei ori.
Se urmrete intonarea corect a liniei
melodice ,precum i pronunarea corect i
clar a textului cntecului.

O5

Jocuri i activiti didactice liber alese (ALA


I)
ALA I: - tiine: ,,Ajut-o pe Ana s completeze
fia-ncercuire i colorarea
fenomenului
meteorologic specific zilei
- Construcii: ,,Adposturi pentru vreme rea7

Fie
lucru

de

Piese lego

piese lego
- Joc de mas: ,,Copacii toamna -pioneze

pioneze

5. Obinerea
performanei

3
min

Voi cere grupului de fete s interpreteze


Exerciiul
cntecul, iar apoi i grupului de biei.
Cer precolarilor s rspund la urmtoarele
ntrebri:
- Cum se numete cntecul pe care l-am
nvat?
Explicaia
- Despre ce anotimp este vorba n cntec?
- Care sunt fenomenele meteorologice
ntlnite n cntec?

6.Repetarea
jocului
cu
text i cnt

5
min

Acum dup ce am nvat cntecul ,,Ploaia Conversaia


vom repete jocul cu text i cnt ,,Familia mea.
mpreun cu copiii vom efectua jocul
urmrind executarea ct mai corect a
micrilor i coordonarea ct mai bun cu Exerciiul
ritmul melodiei. Jocul se desfoar de 2-3 ori.
,,Familia mea
Acesta e tata,
Bun i serios.
Aceasta e mama,
Exemplu frumos.
Fratele cel mare
Merge la coal,
Sora cea mare
Cu ppua n poal.
Sora cea mic
8

Frontal

Frontal

Chestionare
oral

Observare
sistematic

7.Evaluarea
activitii

1-2
min

8.ncheierea
leciei

1
min

La mama alearg.
Acetia formeaz
Familia ntreag.
Se vor adresa ntrebri:
Conversaie
- Cum se numete cntecul pe care l-am
nva?(se repet de 2 copii titlul cntecului).
- Despre ce anotimp este vorba n cntec?
Se vor face aprecieri generale si individuale Conversaia
asupra participrii elevilor la lecie, precum i
asupra comportamentului lor pe parcursul orei.
Precolarii vor iei din sala de grup.

Recompen
se

Frontal

Chestionare
oral

Frontal

Aprecieri
verbale

S-ar putea să vă placă și