Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

DATĂ:
UNITATE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cine sunt/suntem?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Sănătoși și fericiți”
GRUPA:
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practică
DOMENIUL EXPERENȚIAL: Om și societate (DOS)
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Cizmulițe minunate”
DURATA ACTIVITĂȚII: 30 minute
MODALITATE DE REALIZARE: lipire
TIPUL ACTIVITĂȚII: formare de priceperi și deprinderi
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
Dezvoltarea fizică, a sănătății și igienei personale:
1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare;
Capacități și atitudini în învățare:
3. Activare și manifestare a potențialului creativ;
COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice
vârstei
1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și
practice, în conversații și povestiri creative
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. Să utilizeze cel puțin una dintre tehnicile de lucru însușite pentru a realiza
compoziții originale;
O2. Să aplice cel puțin două dintre elementele decupate, ținând cont de indicațiile
primite;
O3. Să lipească materialele puse la dispoziție (cizmulițe, elemente decorative) pe
un spațiu dat, exersând diferite abilități manuale;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode și procedee: exercițiul, explicația, conversația, demonstrația, observarea
Mijloace de învățământ: balon, bilețel, coli colorate, elemente de decor (forme
geometrice, vată, picături de ploaie), lipici, șablon cizmulițe
Forme de organizare: frontal, individual
MODALITĂȚI DE EVALUARE:

Forma de evaluare: formativă

Metode de evaluare: turul galeriei

BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru educaţia timpurie, MEN, 2019


 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculumul pentru educație timpurie, 2019
 https://www.pinterest.pt/pin/722335227748414203/?nic_v3=1a4mSJkSO
STRATEGIA DIDACTICĂ
Nr. ETAPELE OB. CONȚINUTURILE ÎNVĂȚĂRII Metode și Mijloace Forme de EVALUARE
crt. ACTIVITĂȚII OP. procedee didactice organizare
Sunt asigurate condițiile necesare
1. desfășurării optime a activității didactice:
Conversația
Momentul -aerisirea sălii de grupă; Frontal
organizatoric -aranjarea mobilierului corespunzător
Observarea
lucrului individual și pe grupe; comportamentului
copiilor
-pregătirea materialelor didactice, aflate la
dispoziția copiilor;
-organizarea efectivului de preșcolari;
În cadrul acestui moment, atenția copiilor
2. va fi captată prin intermediul unui element-
DESFĂȘURAREA
surpriză: un balon cu un bilețel, însoțit de o Observarea
ACTIVITĂȚII Balon
Captarea atenției coală colorată, pe care se află cizmulițele comportamentului
Conversația Frontal
lui Pic-Pic și Pica-Pica. Conținutul copiilor

bilețelului trimis de Pic-Pic și Pica-Pica îi Bilețel


anunță pe copii că vor avea de realizat
Explicația
cizmulițe pentru prietenii lor din Împărăția
Cerurilor.
3. Anunțarea temei Odată captată atenția copiilor, îi voi anunța
că în cadrul activității de astăzi vor decora
și a obiectivelor cizmulițele prietenilor lui Pic-Pic și Pica-
Frontal
operaționale Pica. Pentru a înfrumuseța cizmulițele se Conversația
vor folosi de materialele puse la dispoziție
de către propunătoare: coli colorate, vată,
picături de ploaie, figuri geometrice, alte
elemente decorative.
În cadrul acestei etape are loc realizarea
4. propriu-zisă a activității practice. Copiii se
vor așeza la măsuțele de lucru și vor primi Șablon
materialele necesare decorării cizmulițelor: Conversația cizmulițe

vată, picături de ploaie, figuri geometrice, Frontal


Dirijarea fâșii de coli colorate.
învățarii Propunătoarea le va prezenta preșcolarilor,
Explicația Vată
folosind un limbaj adecvat vârstei acestora, Evaluare formativă
O1
etapele pe care trebuie să le urmeze în
realizarea lucrării. De asemenea,
Frontal
prezentarea etapelor va fi însoțită de
explicații corespunzătoare:
Demonstrația
1. Pe coala colorată se vor lipi cele
O3 două cizmulițe. (ANEXA 2)
Lipici
2. În partea de sus, cu ajutorul
lipiciului, se aplică vata, care
reprezintă norii.
3. Sub vată (nori) se vor lipi picăturile
de ploaie, de diferite mărimi. Explicația
Picături de
(ANEXA 3) ploaie
4. Se vor aplica pe cizmulițe trei fâșii
O2
de coli colorate, pe suprafața cărora Figuri
geometrice
vor fi lipite figuri geometrice (pe Observarea
care copiii le vor recunoaște): Individual

triunghi, pătrat, cerc de diverse


culori. Înainte de a pune în practică
aceste etape, propunătoarea le
Exercițiul Evaluare formativă
solicită copiilor efectuarea unor Fâșii de
exerciții necesare pentru încălzirea coli
colorate
mușchilor mâinii. Pe parcursul
întregii activități, propunătoarea va
interveni cu explicații unde este
nevoie, astfel încât toți copiii să
realizeze o lucrare frumoasă.
5. Evaluare Aprecierea respectării etapelor de lucru și a Conversația
modului în care au fost realizate
cizmulițele se va face prin intermediul
O1 metodei- turul galeriei.
Propunătoarea va expune lucrările copiilor, Lucrările
urmând ca aceștia să le analizeze și să copiilor
O2 aprecieze modul de realizare: lipirea
tuturor elementelor puse la dispoziție, Turul galeriei
O3 Aprecieri verbsle
respectarea poziționării în spațiu a
elementelor decorative, precum și a ordinii
de aplicare a figurilor geometrice (prima
fâșie- pătrate, a doua fâșie-cercuri, a treia
fășie-triunghiuri).
6. Încheierea În încheierea activității, propunătoarea face Conversația

activității aprecieri verbale asupra desfășurării


întregii activități.
ANEXA 2
ANEXA 3

S-ar putea să vă placă și