Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Prof. psihopedagogie specială: Coman Mihaela


Centrul Școlar de Educație Incluzivă „Sfânta Filofteia”, Ștefănești, Argeș

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Centrul Școlar de Educație Incluzivă „Sfânta Filofteia”,


Ștefănești

DATA: 05.12.2023
CLASA: I A

PROF. PROPUNĂTOR: Coman Mihaela

ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii

DISCIPLINA: Abilitare manuală

TEMA: „Ghetuța lui Moș Nicolae”

TIPUL DE LECŢIE: Formare de priceperi și deprinderi

SCOPUL: Formarea deprinderii de a utiliza materiale şi instrumente de lucru în realizarea de


colaje și a abilităților practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

Obiective operaționale:
o să răspundă corect la întrebările profesorului referitoare la anotimpul iarna și
Moș Nicolae;
o să realizeze ghetuța, respectând tehnica de lucru şi indicaţiile profesorului;
o să lucreze curat, îngrijit, păstrând ordinea etapelor de lucru;
o să manifeste interes pentru activităţile practice.
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, observația, exercițiul.
Metode de evaluare: observarea sistematică și aprecieri orale.
Mijloace didactice: laptop, șablon ghetuță roșie din carton, carioci negre, fulgișori de zăpadă
decupați din hârtie cu ajutorul perforatorului, biluțe din vată albă, lipici, foarfece
Forme de organizare: frontal, individual
Durata activității: 45 min
Locul desfășurării: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru educatie timpurie, 2019.
2. Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie, 2019.
3. Suport didactic pentru aplicarea curriculumului pentru educația timpurie, Editura
Delta Cart Educațional, 2019

SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE CONȚINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


LECȚIEI
Metode Mijloace

1. Moment Se asigură condițiile optime pentru buna desfășurare a - conversația


organizatoric acivității: pregătirea materialelor didactice necesare,
introducerea copiilor în sala de clasă.
2. Captarea atenției Profesorul trezește interesul copiilor prin audierea unui - conversația - laptop Observarea
cântec și vizionarea videoclipului acestuia: „Ghetuțele lui - explicația comportamentului
Moș Nicolae”. verbal și non-verbal
3. Anunțarea temei Anunță activitatea ce urmează a fi desfășurată: vom - conversația Observarea
realiza împreună „Ghetuța lui Moș Nicolae”. - explicația comportamentu-lui
copiilor
4. Reactualizarea Ne aducem aminte de povestea lui Moș Nicolae și de - conversația Evaluare orală și
cunoștințelor și cadourile oferite de acesta în ghetuță. individuală
deprinderilor
învățate anterior
5. Prezentarea Prezentarea modelului profesorului - jocul didactic - șablon Evaluare orală
noului conținut și Se prezintă o ghetuță deja realizată. Copiii observă - conversația ghetuță roșie Observarea
dirijarea învățării ghetuţa, culoarea ei și felul cum este decorată. Se intuiesc din carton, comportamentului
materialele necesare desfășurării activităților propuse. - explicația carioci negre, copiilor
Profesorul le cere copiilor să îi spună ce materiale recunosc fulgușori de
de pe măsuțe. Aceste materiale ne sunt utile pentru zăpadă
realizarea ghetuței. Expune lucrarea model la tablă, pentru - demonstrația decupați din
a putea fi observată de toți copiii. hârtie, biluțe
din vată albă,
Explicarea și demonstrarea procedeelor de lucru lipici,
Se explică și demonstrează pașii de lucru foarfecă
*se ia șablonul pe care este desenat ghetuța și se
decupează, respectând conturul dat;
*talpa ghetuței din partea de jos o colorăm cu carioca - exercițiul
neagră; - observația
*pe partea de sus a ghetuței, folosind lipiciul, lipim biluțele
de vată;
*decorăm ghetuța cu fulgii puși la dispoziție.
Se vor face exerciții de încălzire a mușchilor mici ai
mâinii:
„Închidem, deschidem pumnii,
Mișcăm degețelele,
Batem palmele,
Ninge încet și ninge tare!”
Le urează „Spor la lucru!”
6. Obținerea Executarea temei de către copii - observația - șablon Observarea
performanței Copiii realizează lucrarea, respectând etapele de lucru. ghetuță roșie comportamentului
Sunt atenți să nu pună mult lipici pentru un aspect plăcut al din carton, copiilor
lucrării. carioci negre,
Pe tot parcursul activității, profesorul urmărește fulgușori de
îndeaproape modul de realizare a lucrării (sugestii, zăpadă
explicații suplimentare, corectarea poziției la masa de decupați din
lucru). hârtie, biluțe
din vată albă,
lipici,
foarfecă.
7. Asigurarea Se poartă o discuție despre cadourile pe care și le doresc - conversația Aprecieri orale
retenției și a să fie puse în ghetuțe de Moș Nicolae.
transferului
8. Evaluarea Se expun la tablă toate ghetuțele făcute. - conversația
Profesorul face aprecieri individuale, dar și globale
asupra desfășurării activității. Pune accent pe faptul că, atât
el, cât și Moș Nicolae, sunt tare fericiți și mulțumiți de
modul în care copiii au realizat ghetuțele.
9. Încheierea Se oferă recompense pentru activitatea depusă în timpul
activității orei.

S-ar putea să vă placă și