Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecție

Liceul Pedagogic „Nicolae Iorga” Botoșani

Data: 5.04.2022

Elev practicant: Andrici Andreea-Mariana

Profesor coordonator: Aghiorghiesei Diana-Maria

Învățătoare: Simion Dana

Profesor metodist: Țurcanu Petronela

Clasa: Pregătitoare B

Unitate de învățare: ,, Primăvara în pădure"

Aria curriculară: Arte

Disciplina: Arte vizuale și abilități practice

Subiectul lecției: Colaj ,, Veverița"

Tipul lecției: Formarea de priceperi și deprinderi

Scopul lecției:

Formarea unor priceperi și deprinderi practice manuale, necesare transformării unor materiale.

Competențe specifice:

Domenii integrate:

● AVAP:

1
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/ film/ desen animat, care reflectă un context
familiar

2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar;

2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple;

● CLR:
1.2. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;

2.3. Pariciparea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare.

Obiective operaționale:

O1- să citească mesajul zilei;

O2- să lipească elementele componente, respectând modelul;

O3- să numească materialele necesare întregii lucrări;

O4- să participe activ la realizarea veveriței.

Strategie didactică: inductiv-deductivă,

❖ Metode si procedee: conversația, explicația, observația, exercițiul.

❖ Materiale didactice: planșă cu mesajul zilei, lucrarea model, hârtie creponată, hârtie cartonată, ochișori,lipici , foarfecă

Forme de organizare: frontal, individual.

2
Etapele lecției Ob. Conținutul științific Acțiuni si operații de învațare ale Metode si Materiale Forme de Evaluare
op elevilor procedee didactice organizare

Moment - Activitatea se va ține în sala de clasă; Se pregătesc pentru începerea


organizatoric - Asigurarea condițiilor necesare activității conform indicațiilor
pentru desfășurarea optimă a primite.
activității: sala aerisită, materialul
didactic pregătit din timp.

Captarea atenției O1. Citim împreună mesajul zilei și purtăm Copiii ascultă cu atenție și participă Conversația Planșă Frontal
o mică discuție pe acesta. cu interes la întrebările adresate.

Anunțarea temei și - Anunț subiectul lecției şi obiectivele. Conversația Frontal


a obiectivelor - Scriu titlul lecţiei pe tablă. Notează pe caiete titlul. Explicația

Dirijarea învățării O2 Conversația Lucrare Frontal Aprecieri


Explicația model Individual verbale
Prezentarea și intuirea modelului:
Copiii sunt receptivi și atenți la
- Se prezină lucrarea model – mesajul transmis
Veverița
- Li se va cere copiilor să
O3. precizeze ce materiale s-au
folosit pentru realizarea
acestei lucrări.
Cartonaș
Explicarea și demonstrarea Fâșii din

3
tehnicii de lucru Conversația hârtie
- Copiii primesc foi A4 , pe care Explicația creponată
se va realiza lucrarea . Ei vor Exercițiul
avea pe masă hârtie cartonată
O2. colorată, pe care se află
conturul veveriței, urechile și
mâna acesteia. Coada
veveriței va fi realizată din
O4. bucățele de hârtie de diferite
culori.
- La final, după ce ei vor
termina de lipit toate
elementele împreună vor
primi fâșii de hârtie creponată
din care vor realiza iarba și
câteva floricele pe care le vor
lipi pe aceasta

Realizarea lucrării:
- Se va urmări modul de
realizare a lucrărilor făcute de
către copii, îndrumând și
ajutând acolo unde este
nevoie

Evaluarea Se vor prezenta criteriile de evaluare Conversația


lucrărilor a lucrării: finalizarea lucrării, Frontal Aprecieri
corectitudinea execuției, aspectul Individual verbale
estetic, originalitatea lucrării.

4
Lucrările vor fi expuse.

Încheierea lecției Se fac aprecieri asupra modului în care Conversația Frontal Aprecieri
elevii au participat la lecție. Individual verbale

S-ar putea să vă placă și